Άγχος και μετρηση πίεσης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Εννοείτε και δεν θα έπεφτε είσαι παρά πολύ στρεσαρισμενος. Πχ ήρθα μια μέρα στη δουλειά κ επειδή άργησα να ξυπνήσω ένιωθα μια δυσφορία. Πάω στο γιατρό μου παίρνει πίεση και είχα 16. Πανικοβλήθηκα πάω σπίτι περνώ αγχολητικο κ Μ έπεσε και κοιμήθηκα. Απλά καλό είναι να το δουλέψουμε τώρα γτ είμαστε νέοι. Άμα το συνεχίσουμε θα κάνουμε. Στο λέω για να το ακούω και γω. Υ.γ θα πάω αύριο στον ορθοπεδικό να με δει γτ βαρέθηκα
    Ναι το θυμαμαι που ειχες 16 πιεση
    Τι σταυρο κουβαλαμε ρε συ;;Αυτο το αγχος δεν φευγει με τιποτα…Η μονη μου ελπιδα ειναι να δρασει η αγωγη γιατι ακομη δεν εχω δει φως…Σημερα ειμαι χαλια πραγματικα,σαν να μην περνω τιποτα
    Αλλα δεν υπαρχουν μαγικα χαπια,πρεπει και εμεις να κανουμε κατι…Εγω οσο εχω ψυχοσωματικα συμπτωματα δεν μπορω να παρω μπρος να κανω κατι…Το χειροτερο ειναι που στενοχωρουμε τους γυρω μας

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Άστα να πανε αυτό το μαρτύριο το τραβάω 10 χρόνια βαρέθηκα. Εκεί που είμαι καλά γίνετε κάτι και πάλι τα ίδια. Με το που περνάει το ένα με βρίσκει το άλλο. Δε ξέρω τι να πω παίρνεις κάποια αγωγή; Αυτά τα παθαίνουμε γτ έχουμε μια.παραπανω ευαισθησία και δεν μπορούμε να διαχειριστούμε καταστασεις

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Και εγω εχω 6-7 χρονια που ταλαιπωρουμαι,οπου εφτασα στο αμην και πηγα τον Δεκεμβριο στο γιατρο
    Παιρνω ζολοφτ και 1/4 αγχολυτικο καθε πρωι το οποιο θα σταματησω τελος της εβδομαδας και θα παιρνω μονο το zoloft
    Δεν εχω δει διαφορα δυστυχως,αλλα ο γιατρος λεει υπομονη σιγα σιγα
    Δεν ξερω,τι να πω;;Κουραστηκα απλα
    Μια η πλατη,μια το χερι,μια η κοιλια,μια η καρδια,μια το κεφαλι,τωρα η πιεση…Βαρεθηκα απλα
    Ποτε θα τελειωσουν ολα αυτα;;;Θα περασουν αυτα;;;Μια ζωη ετσι θα ειμαστε;;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Αν τα ξεχάσουμε θα μας ξεχάσουν κ αυτά. Τι να πω απλά είμαστε δομημένοι έτσι ο οργανισμός μας..εγώ παίρνω το cipralex αρκετά χρόνια και μια το παίρνω μια όχι δηλ όταν είμαι καλά. Κ αν στρεσαριστω αγχολητικο κατευθείαν. Ξέρεις κάτι είναι οι καταστασεις η καθημερινότητα..όταν κάνεις μια δουλειά που δε σ αρέσει πας το πρωί γυρνάς βράδυ τι περίμενεις δε ξέρω. Θέλει και πολύ ψυχοθερσπεια

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Το μυστικο ειναι να απασχολεις το μυαλο.Εγω επειδη κανω δουλεια που μου αρεσει,οταν ειμαι στη δουλεια σπανια νιωθω κατι,γιατι περναω καλα
    Και εκει μπορει να πιασει και με εχει πιασει καποιες φορες,αλλα το διαχειριζομαι
    Οταν ομως κανεις πραγματα που δρ σου αρεσουν η απλα γιατι πρεπει να τα κανεις,εκει ειναι πιο δυσκολα,οπως στη δικη σου περιπτωση
    Δεν ξερω αν θα ειμαστε οπως παλια,μακαρι…Εχω στηριξει πλεον οκες τις ελπιδες μου στην αγωγη και στην ψυχοθεραπεια και το κακο ειναι,οσο δεν βλεπω διαφορα,απογοητευομαι και αυτο δεν ειναι καλο

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Θέλει λίγο χρόνο να πιασει η αγωγή. Εγώ θυμάμαι όταν ξεκίνησα στην ιδέα και μόνο οτι παίρνω κάτι πετούσα. Τι σου κάνει το μυαλό. Χαίρομαι που κάνεις κάτι που σου αρέσει. Όλα καλά θα πάνε γτ να ξέρεις είμαστε οι πιο δυνατοί.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Θέλει λίγο χρόνο να πιασει η αγωγή. Εγώ θυμάμαι όταν ξεκίνησα στην ιδέα και μόνο οτι παίρνω κάτι πετούσα. Τι σου κάνει το μυαλό. Χαίρομαι που κάνεις κάτι που σου αρέσει. Όλα καλά θα πάνε γτ να ξέρεις είμαστε οι πιο δυνατοί.
    Αυτο το χρονο ψαχνω…Αυτος ο χρονος με αγχωνει…Ειμαι καλα στις κρισεις πανικου,τις διαχειριζομαι καλυτερα αλλα αυτο με το αγχος δεν εχω δει βελτιωση σχεδον καθολου
    Ποσο χρονο θελει η αγωγη;;;Καποιοι λενε οτι δεν υπαρχει χρονος,αλλος νιωθει καλυτερα σε ενα μηνα αλλος σε 3 αλλος σε 6
    Δεν ξερω…Ο γιατρος μου λεει μην ασχολεισαι με το χρονο,ολα θα γινουν με υπομονη και εμπιστοσυνη στο φαρμακο
    Αυτες τις μερες ειναι χαλια,απλα δεν ξερω αν φταιει που αυξησα το Σαββατο τη δοση

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Κοίτα το πότε θα νιώσεις καλά θα το καταλάβεις σιγά σιγά. όσο μπορείς προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Αυτό με τη κρίσεις πανικού κ γω καλύτερα. Αλλά έχω πολύ μεγάλο θέμα με το άγχος και την αρρωστοφοβια. Ίσως επειδή είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο να τα προλάβω όλα. Από χθες έχω τσιμπήματα στο στήθος τι πράγμα είναι αυτό. Πια αγωγή σου έγραψε;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Και εγω αρρωστοφοβια και αγχος εχω παρα πολυ…Ζολοφτ και 1/4 tranxene αλλα το σταματαω απο αυριο,μονο το zoloft κραταω
    Αν δεν εχω σωματικα συμπτωματα,δεν εχω αρρωστοφοβια…Επισης πραγματα υγειας που με ταλαιπωρησαν πολυ καιρο και με αγχωναν,πλεον δεν με ενοχλουν γιατι ειπα αν ηταν κατι θα ειχε χειροτερεψει…Κατι σαν το χερι σου δηλαδη
    Γενικα μπορω να πω οτι στο θεμα αρρωστοφοβιας,ειμαι λιιιιγο καλυτερα
    Αγχος ομως στο φουλ…

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Και γω συνήθως έχω σωματικά συμπτώματα γ αυτό με πιάνει η αρρωστοφοβια. Το χέρι μου κάπως καλύτερα από χθες γτ το έτριψα μόνο λίγο το μούδιασμα. πραγματικά τόσα συμπτώματα που είχαμε αν ήταν αληθινά θα μας είχαν στειλει

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Να ρωτησω αν ξερετε;;Ειναι λαθος να μετρας την πιεση ξαπλωμενος;;Ρωταω γιατι ηρεμω πιο πολυ ξαπλωμενος και ειμαι πιο ανετος στη μετρηση
    Ο καρδιολογος μου νομιζω ξαπλωμενος μου την ειχε μετρησει

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Όχι δεν είναι λάθος και εγώ ξαπλωμένη τη μετράω γτ είμαι πιο ήρεμη; Πώς είσαι νιώθεις κάπως καλύτερα;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Όχι δεν είναι λάθος και εγώ ξαπλωμένη τη μετράω γτ είμαι πιο ήρεμη; Πώς είσαι νιώθεις κάπως καλύτερα;
    Μπα τα ιδια…Εχω ακομη και αυτη την ιωση που με ταλαιπωρει με μπουκωμα.Παλι εχω τσιμπημενη πιεση,απλα σημερα ξαπλωσα μα ηρεμησω και λεω ας τη μετρησω ξαπλωμενος και ηταν μια χαρα ξαπλωμενος,αφου ειχα ηρεμησει βεβαια
    Δεν ξερω ομως να ειναι σωστη η μετρηση ξαπλωμενος…Γιατι παντου γραφουν καθιστος να εισαι,στο ιατρειο γραφουν μπορεις και ξαπλωμενος.Βεβαια θεωρω αν εχεις πιεση οπως και να κατσεις θα ειναι ανεβασμενη
    Last edited by KwsGian; 01-03-2024 at 15:54.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Για να πέσει αυτό είναι θετικό σημάδι. Λένε ότι πρέπει να τη μετρας15 λεπτά όταν έχεις κάτσει. Γτ όσο εισαι σε εγρήγορση φυσικό να είναι ανεβασμένη. Μίλησες καθόλου με το γιατρό να σου πει;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Για να πέσει αυτό είναι θετικό σημάδι. Λένε ότι πρέπει να τη μετρας15 λεπτά όταν έχεις κάτσει. Γτ όσο εισαι σε εγρήγορση φυσικό να είναι ανεβασμένη. Μίλησες καθόλου με το γιατρό να σου πει;
    Μιλησα μαζι του και μου ειπε να την μετρας λιγες μερες χωρις αγχος
    Μια μερα ειχα 14-9 και μετα καποια στογμη ηρεμησα και ειχα 12,5 με 8,3
    Μετα απο 2 ωρες παλι 12,5 με 8,3 και δεν ξανασχοληθηκα
    Οσο το σκεφτομαι αγχωνομαι

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. στα ορια της πιεσης
    By Κάλι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-07-2018, 17:29
  2. Άγχος και αίσθημα πίεσης σε κεφάλι και λαιμο
    By sonman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-07-2017, 16:02
  3. αντίστροφη μέτρηση?!
    By mpumpuki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 14-03-2015, 20:30
  4. ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ!
    By sofakithess20189 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 71
    Last Post: 25-05-2010, 13:51
  5. Αντίστροφη μέτρηση...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-2007, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •