Χωρισμός απο απιστία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 94
  1. #16
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Καλησπερα σας. Κοντευω να τρελαθώ εδώ και ενα μηνα. Ανακαλυψα οτι ο σύζυγος εχει άλλη. Εγινε στο σπιτι χαμός. Τον ειπα να κανουμε νεα αρχη.
    Αυτος επιμενει στα λεω χρονια εσυ δεν κανεις τίποτα.

    Παχυνες , εισαι ξινη, παγοκωλονα, δεν ταιριαζουμε, δε σε θελω, δεν εχουμε καμια επικοινωνια, ζουσαμε σαν συγγενείς, του κατέστρεψα τη ζωη, ανελαβε ευθυνες απο μικρος
    Και συνεχισε με πιο βαριες κουβεντες δε θελω να σε ξερω, εισαι εμετός, ξερναω, να φτυνει....
    Να προσθεσω οτι παντρευτηκαμε στα 24 λογω εγκυμοσύνης
    Φυσικα ομω αγαπιομσταν
    Ολα αυτα μετα απο 13 χρονια γαμου με 3 παιδια.

    Καθε μερα ειμαι χειρότερα. Δεν μπορω να το διαχειριστώ
    Εχω παει σε ψυχιατρο με συμβουλεψε αμα θες να σωσεις το γάμο σου θα κανεις υπομονη. Τα τυπικα. Δε θα του μιλας για τιποτα αλλο περα απο τα παιδια. Θα παρει καιρο
    Ειναι μπερδεμενος με πολλα πραγματα. Δινει εξετασεις στο πανεπιστήμιο αυτη τη περιοδο. Συνεβησαν ολα αυτα.

    Εγω ομως βλεπω οτι στελνει μηνυματα σε εκεινη συνεχεια.μιλαει μαζι της συνεχεια.

    Αυτη ειναι χωρισμενη με δυο παιδια.

    Ειλικρινά δε ξερω τι να κανω. Μετα απο αυτα δε κρατησα το στομα μου και είπα βλακείες. Μαλωσαμε και συνεχιστηκαν τα ιδια.

    Ειμαι σε αδιέξοδο

    Απο τη μια λεω το λογικό ειναι ο χωρισμος, απο την αλλη δε μπορω να ζησω χωρις αυτον .

    Καλημερα δεν μου κανει εντύπωση αυτο που σου ειπε ο ψυχιατρος σου γιατι ηδη το ακουω για πολλοστή φορα ..

    Η γραμμη ειναι πολυ σωστη εφοσον σου ειπε να κανεις υπομονη μετα απο δικο σου αιτημα για παραμονη στον γαμο με εξωσυζικη σχεση δηλαδη οπως το λεμε και θεραπευτικα σε ενα ¨καμμενο ¨γαμο !

    Ο γιατρος δεν μπορει να σου επιβαλλει αυτο που ορίζει ο κώδικας, η συνείδηση, η λογική ή οτι αλλο υπαρχει ..Ιδικα αν ειναι προσωποκεκτικης προσεγγισης παει με τα νερα του πελατη .

    Εσυ με ποιο αιτημα τον επισκεφτηκες ?
    Κανονικα συμβουλο γαμου θα επρεπε να επισκεφτεις και οχι ψυχιατρο εφοσον θελεις να παραμεινεις σε αυτο τον γαμο !

    Συνηθως θεραπευτικα τετοιες περιπτωσεις θεωρουντε καμμενες οπως επα και πριν ,τι σημαινει αυτο ?
    Δεν υπαρχει τροπος να λυθει η αιτια μεσω μιας προσωπικης θεραπειας και πολλοι γιατροι -θεραπευτες δεν αναλαμβάνουν ..

    Απο την στιγμη που σε εσενα υπαρχει και η ξεκαθαρη δηλωση του οτι τοσο καιρο σου το φωναζει οτι τελείωσε το μεταξυ σας ηρθε η ωρα να το δεις και στην πραξη .

    Αναγνωριζω ποσο δυσκολο ειναι και πως ακομα εχεις πολυ δρομο μπροστα σου μεχρι να φτασεις στην αποδοχη μιας τετοιας συναισθηματικης απωλειας ...Μαζεψε τα ψυχικα σου αποθεματα ωστε να φυγεις απο ενα ¨καμμενο ¨ερωτικο δεσμο .
    Ποτε ξανα δεν θα ειναι το ιδιο ,κλονιστηκε ο μεγαλυτερος πυλωνας αυτου ,η εμπιστοσυνη ..

    Απο εκει και περα αν εσυ θελεις να παραμεινεις σε ενα τετοιο δεσμο σε ενα τετοιο γαμο δεν μπορει να σε πιεσει κανενανς να χωρισεις ,απλα να παρεις αποφαση οτι σε αυτο τον γαμο θα ειστε τρεις πλεον συντροφοι και οχι δυο .

    Αληθεια αυτο πιστευεις οτι αξιζει να προσφερεις στον εαυτο σου ?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Ο συζυγος ζητησε συγνωμη.
    Εχεις απολυτο δικιο.... Σε ολα
    Αυτο λεω γιατι να επωμιστω ευθυνη 3 παιδιων μονη;
    Ξυπναω 5 το πρωι και γυρνάω 4 το απόγευμα σπιτι.
    Θεωρει ο σύζυγος ότι ειχαμε χασει καθε επικοινωνια
    Φυσικα πως να μη χασεις οταν δουλεύεις και μετα εχεις να φροντισεις σπίτι παιδια κτλ
    Χρονο για μενα δεν ειχα
    Ολη μερα στο τρεξιμο
    συγνωμη, αφου δουλευεις ολη μερα, γιατι κανεις εσυ τις δουλειες με το σπιτι και με τα παιδια; γιατι δεν τις κανετε μαζι;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Έπρεπε ήδη να έχεις βάλει μπροστά τη διαδικασία διαζυγίου. Σε απαξίωσε, βρήκε γκομενα, κάνει τον φοιτητή ενώ Εσυ τρως το αγγούρι με παιδιά-σπίτι και θες να δώσεις δεύτερη ευκαιρία; Στείλε τον από εκεί που ήρθε. Μπορεί να πονάει αλλά πρέπει να απομακρυνθείς από αυτόν τον άνθρωπο που σου τρώει την ενέργεια. Φουλ τοξικός!! Δώσε δεύτερη ευκαιρία στη δίκη σου ζωη, να γίνεις ευτυχισμένη!!

  4. #19
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    τα καμπανακια θα σου χτυπησουν αργοτερα , οταν θα εχει περασει ο θυμος , η οργη , η αγανακτηση , το ξεκρεμασμα , η λυπη , η συναισθηματικη εκκενωση , η απογοητευση , το αδεισμα κλπ που νιωθεις τωρα ........μετα θα ερθουν αλλα συναισθηματα , της αναθεωρησης , της εκλογικευσης , της ωριμοτητας , της καθαρης σκεψης ! θα επαναλθει η λογικη γιατι τωρα το βλεπεις συναισθηματικα . οπως λοιπον αυτος , ξενερωσε μαζι σου , αηδιασε , του εφερνες εμετο , δεν ηθελε να σε αγγιζει κλπ ...αυτα τα ιδια θα τα αισθανθεις και εσυ οταν κοπασει η συναισθηματικη σου τρικυμια . ξεκινας αμεσα διαδικασιες διαζυγιου , ανατροφης , διατροφης , επικοινωνιας τεκνων κλπ ...φυσικα ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΨΥΧΙΚΗΣ ΟΔΥΝΗΣ , βρες ενα δυνατο δικηγορο να τον ξετιναξει . κατανοω οτι μεγαλωνεις 3 παιδια και πρεπει ηθικα τουλαχιστον και οικονομικα να δικαιωθεις ! οπως δεν σεβαστηκε εσενα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ! οι σχεσεις , γαμοι κλπ βασιζονται στον αμοιβαιο σεβασμο , εκτιμηση , κλπ !!! αν ειναι δυνατον να θελεις να μεινεις κομπαρσα ! πρεπει να τονωθει η αυτοεκτιμηση σου , να νιωσεις γυναικα , ερωτευσιμη , σεξουαλικη , .....εκτος αν αισθανεσαι μηχανημα παραγωγης παιδιων , σπιτι , δουλιτσα και συζυγουλης.....χελλλοοοοοο 2024 ...ΠΟΥ ΖΕΙΤΕ ?? μολις θα βρεις τον καταλληλο που θα σε ανεβαζει ερωτικα , σεξουαλικα , θα σε δει ως γυναικα και οχι σαν πομολο .....θα με θυμηθεις !!!!
    Σιγουρα δεν αξιζω να ζω παραμελημενη. Ειμαι εμφανισιμη, εχω καλο επαγγελμα.... Εχω το πακετο θεωρω. Αλλα το θεμα ειναι τα 3 παιδια. Νιωθω η ζωη μου ειναι πλεον καταστραμενη, διοτι εχω να επωμιστω το μεγαλωμα των παιδιών.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Έπρεπε ήδη να έχεις βάλει μπροστά τη διαδικασία διαζυγίου. Σε απαξίωσε, βρήκε γκομενα, κάνει τον φοιτητή ενώ Εσυ τρως το αγγούρι με παιδιά-σπίτι και θες να δώσεις δεύτερη ευκαιρία; Στείλε τον από εκεί που ήρθε. Μπορεί να πονάει αλλά πρέπει να απομακρυνθείς από αυτόν τον άνθρωπο που σου τρώει την ενέργεια. Φουλ τοξικός!! Δώσε δεύτερη ευκαιρία στη δίκη σου ζωη, να γίνεις ευτυχισμένη!!
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα δεν μου κανει εντύπωση αυτο που σου ειπε ο ψυχιατρος σου γιατι ηδη το ακουω για πολλοστή φορα ..

    Η γραμμη ειναι πολυ σωστη εφοσον σου ειπε να κανεις υπομονη μετα απο δικο σου αιτημα για παραμονη στον γαμο με εξωσυζικη σχεση δηλαδη οπως το λεμε και θεραπευτικα σε ενα ¨καμμενο ¨γαμο !

    Ο γιατρος δεν μπορει να σου επιβαλλει αυτο που ορίζει ο κώδικας, η συνείδηση, η λογική ή οτι αλλο υπαρχει ..Ιδικα αν ειναι προσωποκεκτικης προσεγγισης παει με τα νερα του πελατη .

    Εσυ με ποιο αιτημα τον επισκεφτηκες ?
    Κανονικα συμβουλο γαμου θα επρεπε να επισκεφτεις και οχι ψυχιατρο εφοσον θελεις να παραμεινεις σε αυτο τον γαμο !

    Συνηθως θεραπευτικα τετοιες περιπτωσεις θεωρουντε καμμενες οπως επα και πριν ,τι σημαινει αυτο ?
    Δεν υπαρχει τροπος να λυθει η αιτια μεσω μιας προσωπικης θεραπειας και πολλοι γιατροι -θεραπευτες δεν αναλαμβάνουν ..

    Απο την στιγμη που σε εσενα υπαρχει και η ξεκαθαρη δηλωση του οτι τοσο καιρο σου το φωναζει οτι τελείωσε το μεταξυ σας ηρθε η ωρα να το δεις και στην πραξη .

    Αναγνωριζω ποσο δυσκολο ειναι και πως ακομα εχεις πολυ δρομο μπροστα σου μεχρι να φτασεις στην αποδοχη μιας τετοιας συναισθηματικης απωλειας ...Μαζεψε τα ψυχικα σου αποθεματα ωστε να φυγεις απο ενα ¨καμμενο ¨ερωτικο δεσμο .
    Ποτε ξανα δεν θα ειναι το ιδιο ,κλονιστηκε ο μεγαλυτερος πυλωνας αυτου ,η εμπιστοσυνη ..

    Απο εκει και περα αν εσυ θελεις να παραμεινεις σε ενα τετοιο δεσμο σε ενα τετοιο γαμο δεν μπορει να σε πιεσει κανενανς να χωρισεις ,απλα να παρεις αποφαση οτι σε αυτο τον γαμο θα ειστε τρεις πλεον συντροφοι και οχι δυο .

    Αληθεια αυτο πιστευεις οτι αξιζει να προσφερεις στον εαυτο σου ?
    Πολύ δυσκολη αποφαση ο χωρισμός. αυτος επιμενει οτι δε με θελει πλεον. Δε μπορει να ζει αλλο μεσα στο σπιτι και να με βλεπει. Πρεπει να βρω τη δυναμη να το αποδεχτω

    Φυσικα δεν αξιζω να ζω ετσι
    .... Όχι δε το αξιζω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Πολύ δυσκολη αποφαση ο χωρισμός. αυτος επιμενει οτι δε με θελει πλεον. Δε μπορει να ζει αλλο μεσα στο σπιτι και να με βλεπει. Πρεπει να βρω τη δυναμη να το αποδεχτω

    Φυσικα δεν αξιζω να ζω ετσι
    .... Όχι δε το αξιζω
    το ερωτημα ειναι, πως μπορεις να ζεις ΕΣΥ, με ανδρα που δεν σε θελει...
    αν δεν σε θελουν μία, να μην τους θελεις 100. ειδικα αν δεν εχεις οικονομικη αναγκη κανεναν, δεν ξερεις τι χανεις ξοδευοντας τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρονο σου να δυστυχεις διπλα σε εναν φευγατο ανδρα. εχει κι αλλου πορτοκαλιες και μπορει να ειναι και πιο ωραιες και να μην το εχεις παρει χαμπαρι..

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το ερωτημα ειναι, πως μπορεις να ζεις ΕΣΥ, με ανδρα που δεν σε θελει...
    αν δεν σε θελουν μία, να μην τους θελεις 100. ειδικα αν δεν εχεις οικονομικη αναγκη κανεναν, δεν ξερεις τι χανεις ξοδευοντας τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρονο σου να δυστυχεις διπλα σε εναν φευγατο ανδρα. εχει κι αλλου πορτοκαλιες και μπορει να ειναι και πιο ωραιες και να μην το εχεις παρει χαμπαρι..
    Δυστυχια σωστα. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να διαχειριστω τιποτα. Δεν μπορω να το αποδεχτω. Καθε μερα κλαιω. Καθε μερα που περνα νιωθω χειροτερα. Δε ξερω αν αυτο ξεπερνιεται. Θέλει χρονο ισως.

    Δε περιμενα να χωρισω ποτε. Ηθελα να δωσω ευκαιρια. Απλα πλεον οχι.μονο κακο στον εαυτο μου κανω

    Θελει να φυγει. Αλλα είμαστε αυτη τη στιγμη οικονομικα δεμενοι. Πως να φυγει; Πώς;

  8. #23
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Πολύ δυσκολη αποφαση ο χωρισμός. αυτος επιμενει οτι δε με θελει πλεον. Δε μπορει να ζει αλλο μεσα στο σπιτι και να με βλεπει. Πρεπει να βρω τη δυναμη να το αποδεχτω

    Φυσικα δεν αξιζω να ζω ετσι
    .... Όχι δε το αξιζω
    Καλημερα

    Οντως εχεις απολυτο δικιο παρα πολυ δυσκολη αποφαση ο χωρισμος ειδικα οταν εχεις παιδια αλλα για σκεψου λιγακι .

    Αυτος ο αντρας εχει δυο ρολους ,τον ρολου του συντροφου και τον ρολο του πατερα .
    Δυο ρολοι οι οποιοι δεν ειναι ταυτόσημοι ..
    Τι σημαινει αυτο ;
    Αν παψει να ειναι συντροφος δεν παυει να ειναι και πατερας και εκει καπου πρεπει να σκεφτεις τα παιδια και οχι τον πληγωμενο εγωισμο σου που μιλα εκδικητικα πολες φορες .

    Σαν πατερας θα ειναι εκει και θα πρεπει τα παιδια να μην μπουν αναμεσα σε ολο αυτο ..Ουσιαστικα δεν θα εκδικησε τον συντροφο αλλα τον πατερα των παιδιων σου .

    Σαν συντροφοι θα χωρισετε αλλα σαν γονεις θα ειστε για παντα μαζι και πλεον εχετε πολυ δουλιτσα ωστε να κρατηθει η ισορροπια σε ολο αυτο .

    Ασε τον πληγωμενο εγωισμο στην ακρη και τις ¨συμβουλες ¨για εκδικητικοτητα απο καποιους που ισως δεν εχουν ιδεα τι αντικτυπο θα εχει αυτη η μαχη στον ψυχισμό των παιδιων και πραξε σαν νοημων και υπευθυνη μητερα !

    Απο εδω και περα εισαι μητερα ,σαν συντροφος θα πενθησεις ξεχωριστα .

    Ευχομαι πραγματικα να βγειτε οσο πιο αναίμακτα γιναιτε απο ολο αυτο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Δυστυχια σωστα. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να διαχειριστω τιποτα. Δεν μπορω να το αποδεχτω. Καθε μερα κλαιω. Καθε μερα που περνα νιωθω χειροτερα. Δε ξερω αν αυτο ξεπερνιεται. Θέλει χρονο ισως.

    Δε περιμενα να χωρισω ποτε. Ηθελα να δωσω ευκαιρια. Απλα πλεον οχι.μονο κακο στον εαυτο μου κανω

    Θελει να φυγει. Αλλα είμαστε αυτη τη στιγμη οικονομικα δεμενοι. Πως να φυγει; Πώς;
    Κανονικα, απο την εξωπορτα. Με τα κουβαδακια του, ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ, τα οικονομικα, ρυθμιζονται αφου δεν εξαρτασαι σπο εκεινον. Αν ετρωγε και δικα σου χρηματα, να παει να βρει αλλου...

  10. #25
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Οντως εχεις απολυτο δικιο παρα πολυ δυσκολη αποφαση ο χωρισμος ειδικα οταν εχεις παιδια αλλα για σκεψου λιγακι .

    Αυτος ο αντρας εχει δυο ρολους ,τον ρολου του συντροφου και τον ρολο του πατερα .
    Δυο ρολοι οι οποιοι δεν ειναι ταυτόσημοι ..
    Τι σημαινει αυτο ;
    Αν παψει να ειναι συντροφος δεν παυει να ειναι και πατερας και εκει καπου πρεπει να σκεφτεις τα παιδια και οχι τον πληγωμενο εγωισμο σου που μιλα εκδικητικα πολες φορες .

    Σαν πατερας θα ειναι εκει και θα πρεπει τα παιδια να μην μπουν αναμεσα σε ολο αυτο ..Ουσιαστικα δεν θα εκδικησε τον συντροφο αλλα τον πατερα των παιδιων σου .

    Σαν συντροφοι θα χωρισετε αλλα σαν γονεις θα ειστε για παντα μαζι και πλεον εχετε πολυ δουλιτσα ωστε να κρατηθει η ισορροπια σε ολο αυτο .

    Ασε τον πληγωμενο εγωισμο στην ακρη και τις ¨συμβουλες ¨για εκδικητικοτητα απο καποιους που ισως δεν εχουν ιδεα τι αντικτυπο θα εχει αυτη η μαχη στον ψυχισμό των παιδιων και πραξε σαν νοημων και υπευθυνη μητερα !

    Απο εδω και περα εισαι μητερα ,σαν συντροφος θα πενθησεις ξεχωριστα .

    Ευχομαι πραγματικα να βγειτε οσο πιο αναίμακτα γιναιτε απο ολο αυτο
    Αυτο ακριβως τη σχεση τη δικη μου μαζι του ειναι κατι ξεχωριστο απο τη σχέση με τα παιδια.

    Θελω πολυ να λυθεί αμεσα αυτό ολο.
    Δεν εχω σκοπο να εκδικηθω
    ... Ποτε ομως μη λες ποτε

  11. #26
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Δεν έτρωγε απο τα δικα μου. Κοινο ταμειο εχουμε. Απλα θα ζοριστουμε πολυ!!!

  12. #27
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Αυτο ακριβως τη σχεση τη δικη μου μαζι του ειναι κατι ξεχωριστο απο τη σχέση με τα παιδια.

    Θελω πολυ να λυθεί αμεσα αυτό ολο.
    Δεν εχω σκοπο να εκδικηθω
    ... Ποτε ομως μη λες ποτε
    Tο αντιλαμβανομαι γιατι κατακλύζεσαι απο πολυ εντονα δυσφορικα συναισθηματα και φυσικα αυτοματα σε οδηγουν σε πραξεις που αργοτερα αντιλαμβανεσαι οτι μονοδικο αντικτυπο εχουν στον ψυχισμο των παιδιων .

    Σε ενα διαζυγιο προτεραιοτητα εχουν τα παιδια ,εμεις σαν ενηλικες θα επωμιστουμε τα μεριδια της ευθυνης μας !

    Θελει πολυ δουλεια για να μπορεσεις να αποβαλεις αυτα τα συναισθηματα ,να τα διαχειριστεις και πραγματικα θα σου προτεινα να ζητησεις βοηθεια ειδικου οπου μαζι μεσω των συζητησεων θα βαλετε σε μια σειρα ολες αυτες τις σκεψεις σου και τα συναισθηματα που σε κυριευουν, ωστε να μην χανεσαι μεσα σε αυτο τον φουρτουνιασμενο ωκεανο που βρισκεσαι .

    Να θυμασια οτι εισαι μητερα 3 παιδιων και τοσο καιρο τα κατάφερνες μονη σου ,αρα αξιζεις και εχεις τα εφοδια να τα καταφερεις και σε αυτο !Επιστράτευσέ τα με πείσμα και αποφασιστικοτητα,χωρις ιχνος ηττοπάθειας και θυματοποιησης για τα καλυτερα που ερχονται !

  13. #28
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Και ομως εχεις απολυτο δικαιο. Αυτη τη στιγμη νιωθω οτι εχει υποτιμηθει η αξιοπρεπεια μου.
    Ηθελα να το σωσω. Αλλα δε γίνεται πλεον
    Και αν σωθεί, η κατασταση θα ειναι τραγικη.
    Οποτε, ξεκιναω με τη ψυχίατρο να μαζεψω τα κομματια μου. Τον εαυτο μου. Να μαθω να απαιτώ. Να με βοηθήσει να βελτιωθω

  14. #29
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Και ομως εχεις απολυτο δικαιο. Αυτη τη στιγμη νιωθω οτι εχει υποτιμηθει η αξιοπρεπεια μου.
    Ηθελα να το σωσω. Αλλα δε γίνεται πλεον
    Και αν σωθεί, η κατασταση θα ειναι τραγικη.
    Οποτε, ξεκιναω με τη ψυχίατρο να μαζεψω τα κομματια μου. Τον εαυτο μου. Να μαθω να απαιτώ. Να με βοηθήσει να βελτιωθω
    Το μεγαλυτερο μας λαθος σε ολο αυτο ειναι να καθοριζουμε την αξια μας σύμφωνα-αναλογα με το τι λενε οι αλλοι, ξεχνώντας βεβαια τι εχουμε καταφερει εως σημερα και πως οι πραξεις μας -τα γεγονοτα ειναι αυτα που μιλανε και πρεπει να δινουμε σημασια .

    Επειτα τι να σωσεις ;
    Κατσε και σκεψου ΑΝ σου κανει καλο να σωθει μια σχεση με εναν ανθρωπο ο οποιος εχει κανει ολα αυτα ..
    Ο ανθρωπος αυτος θα ενεργει ετσι και αργοτερα να το ξερεις ...οποτε δεν ενεργει ΜΟΝΟ σε εσενα με αυτο τον τροπο ωστε να θεωρεις οτι κανεις κατι λαθος ή οτι δεν αξιζεις να εχεις κατι καλυτερο ..

    Μην εχεις στο μυαλο σου τον ανθρωπο που ισως αγαπησες ή θελεις να γινει ,αλλα αυτος που ειναι στην πραγματικοτητα .Δες την πραγματικοτητα και μετα σκεψου αν πραγματικα θελεις να εισαι με τον συγκεκριμενο συντροφο .
    Ειναι δυσκολο να απαρνηθείς την ιδανικη εικονα συντρόφου και την αντικαταστησεις με την πραγματικοτητα, αλλα το οφείλεις σε εσας !

    Σου ευχομαι καλη αρχη και να δωσεις χωρο και χρονο σε ολο αυτο ,σιγα σιγα θα ερθει η αλλαγη αλλα θα ειναι to the point που λεμε !

  15. #30
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Tο αντιλαμβανομαι γιατι κατακλύζεσαι απο πολυ εντονα δυσφορικα συναισθηματα και φυσικα αυτοματα σε οδηγουν σε πραξεις που αργοτερα αντιλαμβανεσαι οτι μονοδικο αντικτυπο εχουν στον ψυχισμο των παιδιων .

    Σε ενα διαζυγιο προτεραιοτητα εχουν τα παιδια ,εμεις σαν ενηλικες θα επωμιστουμε τα μεριδια της ευθυνης μας !

    Θελει πολυ δουλεια για να μπορεσεις να αποβαλεις αυτα τα συναισθηματα ,να τα διαχειριστεις και πραγματικα θα σου προτεινα να ζητησεις βοηθεια ειδικου οπου μαζι μεσω των συζητησεων θα βαλετε σε μια σειρα ολες αυτες τις σκεψεις σου και τα συναισθηματα που σε κυριευουν, ωστε να μην χανεσαι μεσα σε αυτο τον φουρτουνιασμενο ωκεανο που βρισκεσαι .

    Να θυμασια οτι εισαι μητερα 3 παιδιων και τοσο καιρο τα κατάφερνες μονη σου ,αρα αξιζεις και εχεις τα εφοδια να τα καταφερεις και σε αυτο !Επιστράτευσέ τα με πείσμα και αποφασιστικοτητα,χωρις ιχνος ηττοπάθειας και θυματοποιησης για τα καλυτερα που ερχονται !
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μεγαλυτερο μας λαθος σε ολο αυτο ειναι να καθοριζουμε την αξια μας σύμφωνα-αναλογα με το τι λενε οι αλλοι, ξεχνώντας βεβαια τι εχουμε καταφερει εως σημερα και πως οι πραξεις μας -τα γεγονοτα ειναι αυτα που μιλανε και πρεπει να δινουμε σημασια .

    Επειτα τι να σωσεις ;
    Κατσε και σκεψου ΑΝ σου κανει καλο να σωθει μια σχεση με εναν ανθρωπο ο οποιος εχει κανει ολα αυτα ..
    Ο ανθρωπος αυτος θα ενεργει ετσι και αργοτερα να το ξερεις ...οποτε δεν ενεργει ΜΟΝΟ σε εσενα με αυτο τον τροπο ωστε να θεωρεις οτι κανεις κατι λαθος ή οτι δεν αξιζεις να εχεις κατι καλυτερο ..

    Μην εχεις στο μυαλο σου τον ανθρωπο που ισως αγαπησες ή θελεις να γινει ,αλλα αυτος που ειναι στην πραγματικοτητα .Δες την πραγματικοτητα και μετα σκεψου αν πραγματικα θελεις να εισαι με τον συγκεκριμενο συντροφο .
    Ειναι δυσκολο να απαρνηθείς την ιδανικη εικονα συντρόφου και την αντικαταστησεις με την πραγματικοτητα, αλλα το οφείλεις σε εσας !

    Σου ευχομαι καλη αρχη και να δωσεις χωρο και χρονο σε ολο αυτο ,σιγα σιγα θα ερθει η αλλαγη αλλα θα ειναι to the point που λεμε !
    Μίλησαμε για αλλη μια φορά. Δε ξερω πλεον εχω μπερδευτεί.
    Κ αυτός μπερδεμενος ειναι. Δε θελει να χωρισουμε. Καπου η συμπεριφορά μου λεει οτι δεν την αντεχε. Οτι ημουν ξινή, αρνητικη σε ολα κτλ. Αλλα και αυτός δεν είναι πολυ εύκολος ανθρωπος.
    Επισης, ημουν πρόθυμη για νεα αρχη. Αλλα, επισης κατάλαβαινω γιατί εγινε ολο αυτο με την αλλη. Ισως θα δωσω δικιο. Κ οι δυο φταίμε .
    Αλλα για μενα το σωστο ήταν να μου το πει. Για να ειναι αντρικιο ολο αυτο. Του τα χω πει ολα
    Κουράστηκα να είμαι στο ιδιο σπιτι μαζι του
    Πλεον δε ξέρω τι θέλω
    Περιμενω το ραντεβού στη ψυχιατρο.
    Πάντως απο οτι με ειπε να κρατησω τη στάση να μη μιλαω κτλ νομιζω εκανα παλι το αντιθετο.
    Το να μαλώνω μαζι του σημαίνει οτι τον διώχνω συνέχεια απο διπλα μου
    Του κανω πιο ευκολη τξν αποφαση χωρισμου

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απιστία
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 13-03-2019, 08:39
  2. Απιστία
    By Diana82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 28-11-2018, 10:55
  3. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 14:13
  4. Απιστία?!
    By Bella swn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2012, 14:12
  5. απιστια
    By fostel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 13-10-2007, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •