Χωρισμός απο απιστία - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 94
  1. #46
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    το οτι σου γραφω δυναμικα και αποτομα ειναι να ξυπνησεις !!!!!!!!! δεν σε ενδιαφερει αν εχουν αυξηθει τα διαζυγια . ειναι σαν να μου λες , ενταξει επειδη ολοι τραβανε ζορια , πρεπει να τα τραβηξω και εγω . ποιος γιατρος τα λεει αυτα ? φυσικα και υπαρχουν λογοι που πρεπει να αναλογιστεις στα αρχικα σταδια ....αρκει να αποδεχθουμε οτι εγινε ενας αποτυχημενος γαμος , μια σχεση η οποια προχωρησε για καποιους λογους ...κοινωνικους , οικονομικους , μια δηθεν εγκυμοσυνη ....δλδ συγνωμη πως προκυπτει η εγκυμοσυνη , με τον κρινο ? δλδ συγνωμη τοσα ζευγαρια χωριζουν πριν του γαμους και τις εγκυμοσυνες ....σιγουρα καποιοι λογοι υπαρχουν . οταν ομως σηκωνεσαι ενα πρωι και λες στην πολυτεκνη συζυγο σου , εισαι ενα ματσο χαλι , σε μειωνει , σε ακυρωνει , σε υποβιβαζει , μετα σου λεει συγνωμουλες και ιστοριες γιατι θελει να εχει πορτες ανοιχτες και παραλληλα συνεχιζει και επικοινωνει με την αλλη με τα δυο παιδια ....γιατι δεν καταλαβαινουμε οτι ο τυπος εχει και ειχε σχεδιο ? παρκαρει σε εσενα και παραλληλα ξερωντας οτι η αλλη εχει και αυτη υποχρεωσεις με παιδια , παρκαρει μια στο τοσο . αληθεια σαν γυναικα εσενα , που πρεπει να κοιταξεις τον δικο σου εαυτο και το γιγνεσθαι σου αρεσει να σε μειωνουν σαν γυναικα ? εμενα προσωπικα σαν ανδρα , δεν μ αρεσει να με μειωνουν γιατι θα γινει ο τριτος παγκοσμιος. εσυ στην σχεση φερθηκες οκ , ανελαβες τις ευθυνες σου . αληθεια , τελευταια φορα ποτε βρεθηκατε ερωτικα ? μεσα στον γαμο καθε ποτε σεξ ? βολτες σε εβγαζε ? εκδρομες ? ψωνια ? δουλειες του σπιτιου ? ταξιδια ? δωρα ? κοινα ενδιαφεροντα ? χομπυ ? συζητησεις ? κοινη πορεια ? απαντησε σε αυτα τα ερωτηματα και θα βρεις την ακρη σου! ετσι ρωταμε τον εαυτο μας οταν ειμαστε με καποια και αν εχουμε σε ολα θετικες απαντησεις , τοτε ταιριαζουμε με την αλλη και προχωραμε ...τα σεξ μια φορα το 2μηνο λογω υποχρεωσεων ξερεις οτι ειναι αιτια διαζυγιου ? ΕΠΙΣΗΣ και το πιο σημαντικο επειδη κανενας γιατρουλακος δεν θα στα πει αυτα , εκτος αν ειναι σοβαρος επιστημονας , ο συζυγουλης σε ειχε πιασει πριν ξενοκοιταξει να σου κανει μερικες κουβεντες ? να σου θεσει οτι υπαρχει προβλημα ....να κατσεις και να συζητησεις ???? να δουμε επικοινωνια γενικα υπαρχει ? αν το ζευγαρι δεν επικοινωνει ..τοτε βρασε ρυζι
    Το τελευταίο χρονο ηταν μια παταγωδης αποτυχια ο γάμος μας.
    Εγω τι να κανω οταν η μικρη μου αρρωσταινε δυο φορες το μηνα χειμωνα καλοκαιρι;;;; Οταν καθε βραδυ ξενυχτουσα ;;;; Κ αυτος τι έκανε; Μιλουσε στην αλλη.
    Αυτο
    Ναι εκανε συζητηση. Και; Υπηρχαν αλλα προβληματα.

    Κανενας γιατρος δε με ειπε να τραβηξω ζορι να σωσω το γαμο
    Κανενας
    Δίκη μου αποφαση ηταν και καθε επιστημονας οφείλει να συμβουλευει.

    Ελπιζω να πατησω στα ποδια μου. Να βρεθει η σωστη λυση
    Πρωτα για μενα και μετα για ολους τους αλλους

  2. #47
    Marilou
    Guest
    Χιλια ευχαριστώ..... Οτι πιο σωστο εχω διαβασει. Συμβάδιζε απολυτα με το γιατρό μου
    Εχω αποφάσισει ο χρονος θα δειξει
    Κ αυτος δε θέλει να φυγει...Φοβαται οτι θα ειμαστε ξανα παλι το ιδιο
    Γιατι ,τον εχεις ρωτησει ;
    Ποιος ειναι ο φοβος του ;
    Οτι εσυ ας πουμε δεν θα ανταποκρινεσαι στα θελω του ;

    Μηπως τους φοβους σας να τους κανετε συγκεκριμενα αιτηματα αν αποφασισετε να κανατε κατι νεο γι να δειτε αν μπορειτε τελικα να ανταποκριθειτε σε ολο αυτο ;

    Φυσικα και θα συγχωρεσω. Κατανοώ απολυτα γιατι αναγκαστηκε να κανει αυτο το πραγμα
    Δεν ειναι κακος. Ξερω οτι παντα θα ειναι διπλα μου οτι και να γινει
    Μονο ευτυχισμενοι θελω να ειμαστε
    Ο χρονος θα το δειξει
    Ενα παθος ,μια αδυναμια ,ενα λαθος οποιο και να ειναι αυτο δεν χαρακτηριζει στο συνολο του εναν ανθρωπο .Ενα λαθος δεν καταρρίπτει τον αλλον στην ολότητά του !
    Φυσικα και δεν ειναι κακος εξου και ειπα αρχικα να αφησεις λιγακι τα ¨ζωοδες ¨ενστικτα που γεννιούνται οταν νιωθουμε καποια απειλή ..

    Το ζητουμενο σας ειναι αυτο που ειπες ,ηρεμοι και ευτυχισμενοι ..
    Το θεμα ειναι το πως θα το πετυχετε αυτο ,αν θα ειναι μαζι ή οχι ...



    Πρωτα πρεπει να ξεκοψει απο αυτην . Ολη μερα τη μιλαει. Εχουν πολλα κοινα ενδιαφεροντα.
    Προφανώς εχει μεγαλο κενο μεσα του
    Πως νιωθεις εσυ αυτη την στιγμη που μιλαει με μια αλλη γυναικα ;
    Τον ρωτησες τι εισπρατει απο ολο αυτο ; Αποδοχη ,ικανοποιηση ,συμπαρασταση ,επιβεβαίωση κ.α;

    Ειναι πολυ χαλια. Πιστεψτε με
    Δε ξέρω πως να φερθω πλεον
    Πως θα ξανακερδισω το ενδιαφέρον του;;;;
    Ολα θέλουν δουλειά και χρονο
    Καταρχην να σου πω οτι αυτα που νιωθεις εσυ αρκουν και περισσεύουν ωστε να αντιληφθω τι νιωθεις .Δεν χρειαζεται να μπαινεις στην διαδικασια να σε πιστεψει καποιος ,αρκει που εσυ το βιωνεις,ι οποτε εσυ που ζεις μαζι του πρεπει να το αντιμετωπισεις .
    Εγω ή καποιος αλλος οταν κλείσει αυτη η οθονη θα παω σπιτι μου και θα απολαυσω τον δικο μου αντρα ,εσυ θα εισαι με αυτον ,οποτε το οτιδηποτε σου πω να κανεις αυτη την στιγμη θα ειναι δικη μου πεποιθηση συμφωνα με τα δικα μου βιωματα ,οχι δικη σου ..
    Το ζητουμενο ειναι εσυ τι θες να κανεις και οχι εγω ή καποιος αλλος ο οποιος ειναι εξω απο τον δικο σου χορο .

    Ξαναλεω ο χωρισμος και τα δικαστηρια ειναι αποτελεσματα της λογικης σκεψης .... Κ εγω προφανως το ίδιο θα συμβουλευα σε καποιον
    Αλλα είναι λαθος. Καθε περιπτωση εκναι διαφορετική
    Θα μου επιστρεψεις να πω και η ευκολη λυση για πολλους που δεν θελουν τα ιδια πραγματα με καποιους αλλους .
    Επειτα αν καποιος ειχε ενα αποτυχημενο γαμο θα ερθει και θα καθρεπτιζει τον δικο του γαμο σε εσενα,μπορει και να προβάλει ,αναλογα ..Επειδη απετυχε εκεινος ΑΡΑ ολες οι παρομοιες περιπτωσεις θα ειναι ΣΑΝ και αυτου ..Ουσιαστικα αντιλαμβανεσαι τι γινεται ;
    Δεν μιλαει για τον δικο σου γαμο ,αλλα για τον δικο του ...

    Φυσικα το καλυτερο θα ηταν να μεινουμε χωρια καποιο διαστημα. Αλλα πως να γινει αφου δε το επιτρ πουν τα οικονομικά
    Οκ εχουμε καλούς μισθούς και οο δυο
    Αλλα η βραχυχρονια μισθωση ειναι ακριβη
    Με λεει να φυγω για λιγο στξ μανα μου. Εγω εκει δε θέλω να παω. Δε ξερει κανενας τι γίνεται.
    Κ απο την αλλη δεν εγκαταλείπω το σπιτι μου
    [/QUOTE]

    Τι πιστευεις οτι θα σου προσφερει η αποσταση ;
    Τι θα σε κανει να αντιληφθεις ;

    Νομιζεις οτι το να μενεις με αυτο τον ανθρωπο ισως ειναι και συνηθεια οποτε η αποσταστη θα σου δειξει αν οντως αυτο που νιωθεις ειναι συνηθεια ή αγαπη ;

  3. #48
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι ,τον εχεις ρωτησει ;
    Ποιος ειναι ο φοβος του ;
    Οτι εσυ ας πουμε δεν θα ανταποκρινεσαι στα θελω του ;

    Μηπως τους φοβους σας να τους κανετε συγκεκριμενα αιτηματα αν αποφασισετε να κανατε κατι νεο γι να δειτε αν μπορειτε τελικα να ανταποκριθειτε σε ολο αυτο ;



    Ενα παθος ,μια αδυναμια ,ενα λαθος οποιο και να ειναι αυτο δεν χαρακτηριζει στο συνολο του εναν ανθρωπο .Ενα λαθος δεν καταρρίπτει τον αλλον στην ολότητά του !
    Φυσικα και δεν ειναι κακος εξου και ειπα αρχικα να αφησεις λιγακι τα ¨ζωοδες ¨ενστικτα που γεννιούνται οταν νιωθουμε καποια απειλή ..

    Το ζητουμενο σας ειναι αυτο που ειπες ,ηρεμοι και ευτυχισμενοι ..
    Το θεμα ειναι το πως θα το πετυχετε αυτο ,αν θα ειναι μαζι ή οχι ...





    Πως νιωθεις εσυ αυτη την στιγμη που μιλαει με μια αλλη γυναικα ;
    Τον ρωτησες τι εισπρατει απο ολο αυτο ; Αποδοχη ,ικανοποιηση ,συμπαρασταση ,επιβεβαίωση κ.α;



    Καταρχην να σου πω οτι αυτα που νιωθεις εσυ αρκουν και περισσεύουν ωστε να αντιληφθω τι νιωθεις .Δεν χρειαζεται να μπαινεις στην διαδικασια να σε πιστεψει καποιος ,αρκει που εσυ το βιωνεις,ι οποτε εσυ που ζεις μαζι του πρεπει να το αντιμετωπισεις .
    Εγω ή καποιος αλλος οταν κλείσει αυτη η οθονη θα παω σπιτι μου και θα απολαυσω τον δικο μου αντρα ,εσυ θα εισαι με αυτον ,οποτε το οτιδηποτε σου πω να κανεις αυτη την στιγμη θα ειναι δικη μου πεποιθηση συμφωνα με τα δικα μου βιωματα ,οχι δικη σου ..
    Το ζητουμενο ειναι εσυ τι θες να κανεις και οχι εγω ή καποιος αλλος ο οποιος ειναι εξω απο τον δικο σου χορο .



    Θα μου επιστρεψεις να πω και η ευκολη λυση για πολλους που δεν θελουν τα ιδια πραγματα με καποιους αλλους .
    Επειτα αν καποιος ειχε ενα αποτυχημενο γαμο θα ερθει και θα καθρεπτιζει τον δικο του γαμο σε εσενα,μπορει και να προβάλει ,αναλογα ..Επειδη απετυχε εκεινος ΑΡΑ ολες οι παρομοιες περιπτωσεις θα ειναι ΣΑΝ και αυτου ..Ουσιαστικα αντιλαμβανεσαι τι γινεται ;
    Δεν μιλαει για τον δικο σου γαμο ,αλλα για τον δικο του ...
    Τι πιστευεις οτι θα σου προσφερει η αποσταση ;
    Τι θα σε κανει να αντιληφθεις ;

    Νομιζεις οτι το να μενεις με αυτο τον ανθρωπο ισως ειναι και συνηθεια οποτε η αποσταστη θα σου δειξει αν οντως αυτο που νιωθεις ειναι συνηθεια ή αγαπη ;[/QUOTE]

    Προφανως η αποσταση ισως βοηθουσε να σκεφτει
    ....
    Θεωρώ πως ενιωθε κενο....αυτη του κολλησε σαν βδελα. Ενεδωσε. Ηταν η εύκολη λύση.
    Τον ρωτησα.... Δεν θεωρω οτι εχει κατι που να τον συνδεει.καλυπτει το κενο του. Ισως την χαμενη επικοινωνια. Φυσικά δεν εχει καμια προοπτικη μαζι της. Φυσικα, δε θεωρω ότι περναει καλα μαζι της. Νομιζει επειδη μιλαει.
    Ξαναλεω αμα δε βγαινεις δε συναντας καποιον συγνωμη αλλα δεν θεωρω οτι περνας καλα
    Επιπλεον, με είπε αισθανεται ασχημα με όλα αυτα. Τον βλεπω ....
    Θα το δείξει ο χρονος ισως
    Βέβαια δε ξερω ποσο υπομονή μπορω να κανω

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Προφανως η αποσταση ισως βοηθουσε να σκεφτει
    ....
    Θεωρώ πως ενιωθε κενο....αυτη του κολλησε σαν βδελα. Ενεδωσε. Ηταν η εύκολη λύση.
    Τον ρωτησα.... Δεν θεωρω οτι εχει κατι που να τον συνδεει.καλυπτει το κενο του. Ισως την χαμενη επικοινωνια.
    Το κενο που εσυ δημιουργισες και την επικοινωνια που εσυ διεκοψες. Οσο και να τον εκβιαζεις δεν θα γιρισει πισω επειδη με το ζορι αγαπη δεν δινεται. Αν δεν ωριμασεις και σταματησεις να φερεσαι σαν 5χρονο δεν θα πατε μπροστα.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Το τελευταίο χρονο ηταν μια παταγωδης αποτυχια ο γάμος μας.
    Εγω τι να κανω οταν η μικρη μου αρρωσταινε δυο φορες το μηνα χειμωνα καλοκαιρι;;;; Οταν καθε βραδυ ξενυχτουσα ;;;; Κ αυτος τι έκανε; Μιλουσε στην αλλη.
    Αυτο
    Ναι εκανε συζητηση. Και; Υπηρχαν αλλα προβληματα.

    Κανενας γιατρος δε με ειπε να τραβηξω ζορι να σωσω το γαμο
    Κανενας
    Δίκη μου αποφαση ηταν και καθε επιστημονας οφείλει να συμβουλευει.

    Ελπιζω να πατησω στα ποδια μου. Να βρεθει η σωστη λυση
    Πρωτα για μενα και μετα για ολους τους αλλους

    εδω βαζεις ενα θεμα και ζητας γνωμες και αποψεις . αν θελεις γνωμη και αποψη που να υποστηριζει την δικια σου η΄καποιων που συμφωνουν μαζι σου , καθιστε μαζι ολοι γυρω απο το τραπεζι και αγκαλιαστειτε .

    δεν χρειαζεται να γραφεις πολλα . τα πραγματα φαινονται απο μιλια . οπως και οι δικαιολογιες ! στις σχεσεις δεν υπαρχουν δικαιολογιες , υπαρχουν πραξεις .

    εσυ προσωπικα απο τον εγωισμο σου θελεις να τον κρατησεις για να μην πηγαινει στην αλλη ! η αλλη σε νοιαζει !!! καλο ειναι λοιπον πρωτα απο ολα να τα βρεις με τον εαυτο σου ....και οχι επανασυνδεσεις . γι αυτο λεμε , οι σχεσεις θελουν δουλεια , πολυ δουλεια , γι αυτο βλεπεις τοσα διαζυγια εξω , γιατι ο καθενας μια χαρα με τον εγωισμουλη , το κοινωνικο στατους , στορυ , ινστα και προβολη ....ουσια καμια ! ξερεις ποσα τετοια βλεπουμε εξω καθημερινα ???? να φανε και οι κοτες ! κριμα γιατι υπαρχουν και 3 παιδια στην μεση .

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Οκ δεκτα ολα αυτα. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρισκουμε λυσεις και τις αιτιες. Εχουν αυξηθει τα διαζυγια. Εχει αναλογιστει κανεις ποιος ο λογος;
    Θεωρω πως ολα λυνονται αμα το θέλουν και οι δυο

    Εγω το πιο πιθανο θεωρω το χωρισμο
    Ομως απο την αλλη μπορει να υπαρχει επανασύνδεση
    Ξαναλεω ολα τα λεει πανω στα νευρα. Προφανως και εγω λεω χαζα και αυτος.

    Θα προσπαθήσω να βρω τον εαυτο μου με το γιατρο. Απο κει και περα ας γινει οτι ειναι να γινει.
    τα διαζυγια εχουν αυξηθει γιατι οι γυναικες ειναι οικονομικα ανεξαρτητες και δεν χρειαζεται να μενουν σε νεκρους γαμους για να μην πεινασουν...

    εσενα σε ενδιαφερει να λυσεις το δημογραφικο, η να δεις τι συμβαινει στην δικη σου ζωη;

    γιατι εχεις κολλησει με τον γιατρο; να χαπακωθεις θελεις η να ξεμπερδευτεις και να δεις τι σου συμβαινει και τι θα κανεις;
    γιατι δεν πας σε εναν συστημενο ψυχολογο- ψυχοθεραπευτη να δουλεψετε μαζι, μηπως σε βοηθησει να καταλαβεις τι σου γινεται και τι θελεις; κανενα χαπι δεν λυνει τα προβληματα μιας σχεσης..

    οσο για την "αλλη", ιδεα σου ειναι οτι του κολλησε του καημενου και πως να την ξεκολλησει.. πολλες "αλλες" και "αλλοι" κολλανε σε δεσμευμενους . αν δεν θελει ο αλλος, ξερει μια χαρα να την ξεκολλησει και να την πεταξει απ την ζωη του...

  7. #52
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post

    Προφανως η αποσταση ισως βοηθουσε να σκεφτει
    ....
    Θεωρώ πως ενιωθε κενο....αυτη του κολλησε σαν βδελα. Ενεδωσε. Ηταν η εύκολη λύση.
    Τον ρωτησα.... Δεν θεωρω οτι εχει κατι που να τον συνδεει.καλυπτει το κενο του. Ισως την χαμενη επικοινωνια. Φυσικά δεν εχει καμια προοπτικη μαζι της. Φυσικα, δε θεωρω ότι περναει καλα μαζι της. Νομιζει επειδη μιλαει.
    Ξαναλεω αμα δε βγαινεις δε συναντας καποιον συγνωμη αλλα δεν θεωρω οτι περνας καλα
    Επιπλεον, με είπε αισθανεται ασχημα με όλα αυτα. Τον βλεπω ....
    Θα το δείξει ο χρονος ισως
    Βέβαια δε ξερω ποσο υπομονή μπορω να κανω
    Kαλημερα !

    Πιστευεις ενας αντρας θα θυσιαζε γυναικα και παιδια -οικογενεια για ενα ¨πηδημα ¨;
    Οπως στο λεω ειναι ,ενα πηδημα ,ακομα και εικονικό πηδημα θεωρείτε ,μια ηδονη της στιγμης ,μια επιβεβαιωση κ.α τις περισσοτερες φορες ..
    Ξερεις ποσοι το κανουν ετσι για επιβεβαιωση και οταν γινονται αντιληπτοί απο σύζυγο παρακαλανε γονατιστοι να γυρισουν γιατι οσοι εφυγαν και πηγαν με την ¨αλλη ¨γυναικα ή γκομενα ή οπως αλλιως θελετε πειτε την ,ειδαν πραγματικα πως το νομιμο πλεον δεν εχει καμια σχεση με το παρανομο που ειχαν;
    Οταν η παρανομη σχεση γινεται νομιμη πλεον ,ειναι δηλαδη παλι κατι δεδομενο ,εκει να δεις πως το μετανιωνιουν ...(τολμω να προβω σε αυτο το συμπερασμα, οτι ισως εγινε και με τον δικο σου σύζυγο ,μπορει να ειναι και αυθερετο το συμπερασμα μου ,αλλα η επαφη μου πλοεν με τοσα ζευγαρια και οι συζητησεις μου με πολλους αντρες μου ¨δικαιολογει ¨καπως αυτη την αποψη μου .)


    Ο αντρας οσο ζει στην "παρανομια " ενεργοποιεί και αλλες ορμονες,εισπρατει αποδοχη επιβεβαιωση....Αποδοχη-σημασια ειναι στοιχεια που τα εχουν πολυ αναγκη απο μια συζηγο -μητερα που αφιερωνει δικαιολογημενα πολυ περισσοτερο χρονο στα παιδια της και επειδη ακριβως δεν την εισπρατει την αναζητα αλλου ...


    Γιατι λεμε βάλτε τους συζύγους ενεργους στο θεμα των παιδιων ;
    Γιατι λεμε μοιράστε αρμοδιοτητες και ευθυνες και μην επωμίζεστε εσεις ολες τις υποχρεωσεις των παιδιων ;
    Δεν ειναι θεμα δουλείας-υπηρέτριας ολο αυτο ,δεν ειναι δουλα μια γυναικα που θελει να φροντιζει τους ανθρωπους που αγαπα ...Απλα ορισμενες περασαν σε αλλο επιπεδο και ξερεις γιατι ;
    Γιατι πιστευουν οτι οι συζυγοι δεν θα τα καταφερουν καλα οσο εκεινες ...
    Ξερω πολλους συντροφους που ρωτουν αν χρειαζονται βοηθεια αλλα οι γυναικες τους μονίμως τους ακυρωνουν ..."αστο θα το κανω εγω ,εσυ το κανεις λαθος ,άστο θα παω εγω γιατι εσυ δεν συνεννοησε καλα με τους δασκαλους των παιδιων ,ασε θα παω εγω ακομα και στο σουπερ μαρκετ γιατι άλλα σου λέω και άλλα μου φερνεις" και ποσα ακομα να σου γραψω που ακουω ..

    Αντι λοιπον η σύζυγος να αφησει τον σύζυγο να κανει λαθη και να του δινει το περιθωριο να τα διορθώσει ,προτιμα να τα κανει ολα εκεινη με την δικαιολογια οτι δεν τα κανει σωστα ..(ποσο ακυρωση δεχεται ενας αντρας )
    Και ολο αυτο βαζει σε ενα φαυλο κυκλο την συντροφικη σχεση που τι γινετε στο τελος ;
    Ο αντρας αμετοχος ,να αισθανεται αχρηστος και η γυναικα να θεωρειτε δουλαρα ,οχι ομως γιατι ο αλλος ειναι αδιαφορος ,αλλα γιατι εκεινη δεν δεχετε να τα κανει και να μην ειναι τελεια ...

    Ενας συντροφος -πατερας πρεπει να ειναι ενεργος στην ανατροφη των παιδιων γιατι εκτος οτι αποκτα ενσυναισθηση προς την σύζυγο (αν δεν δει τι ειναι να ξενυχτάς ,να τρεχεις κ.α. πως περιμενεις να σε συναισθανθεί; ),δεν εχει πραγματικα ωρα να δει κατι αλλο περαν απο την οικογενια του ...

    Επειτα οταν το παρανομο γινει καθημερινο και οικειο ο αντρας αντιλαμβανεται πως ειναι ακομα μια σχεση που και εκει θα πρεπει να ξαναχτιστει το οτιδηποτε απο την αρχη ..Αρα παλι τα ιδια ..
    Και καπου εκει αντιλαμβανεται ποσο λαθος και ποσο ουτοπικο ειναι ολο αυτο οποτε θελει να ξαναγυρισει ..

    Στη γυναικα δεν συμβαινει αυτο ..η γυναικα οταν απιστήσει εχει φυγει συναισθηματικα ηδη απο τον γαμο οποτε δεν υπαρχει προοπτικη επανασυνδεσης εξου και δεν τους βαζω μαζι σε αυτο το κομματι ..


    Αν αναγνωριζεις κατι απο ολα αυτα στην σχεση σας απλα σκεψου τα τωρα που ειστε στην διαδικασια της ανασυγκροτησης ...Οποια αποφαση και να παρεις ολα αυτα θα ειναι ¨μαθηματα ¨και για την μετεπειτα ερωτικη- συντροφικη σου πορεια

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    μαριλου, ισχυει σε καποιες περιπτωσεις αυτο που λες, οτι μερικες γυναικες τους ακυρωνουν, μηπως δεν τα κανουν σωστα, αλλα θεωρω πολυ περισσοτερες φορες, ειναι ανδρες μεγαλωμενοι- πασαδες απο ελληνιδες μανες που τους εφερναν την πορτοκαλαδα στο κρεβατι και θεωρουν οτι ετσι πρεπει να το συνεχισουν και σαν παντρεμενοι και αντιστοιχες γυναικες, που ειτε κι αυτες απο το σπιτι τους εμαθαν οτι ολα αυτα ειναι "γυναικειες δουλειες" και υποχρεωση τους, ειτε φοβηθηκαν μην χαλασουν την ζαχαρενια του πασα και χαρακτηριστουν ανεπαρκεις...

  9. #54
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαριλου, ισχυει σε καποιες περιπτωσεις αυτο που λες, οτι μερικες γυναικες τους ακυρωνουν, μηπως δεν τα κανουν σωστα, αλλα θεωρω πολυ περισσοτερες φορες, ειναι ανδρες μεγαλωμενοι- πασαδες απο ελληνιδες μανες που τους εφερναν την πορτοκαλαδα στο κρεβατι και θεωρουν οτι ετσι πρεπει να το συνεχισουν και σαν παντρεμενοι και αντιστοιχες γυναικες, που ειτε κι αυτες απο το σπιτι τους εμαθαν οτι ολα αυτα ειναι "γυναικειες δουλειες" και υποχρεωση τους, ειτε φοβηθηκαν μην χαλασουν την ζαχαρενια του πασα και χαρακτηριστουν ανεπαρκεις...
    Συμφωνω πολλες τετοιες περιπτωσεις αλλα οταν αυτες οι γυναικες εκαναν σχεση μαζι τους δεν το ειδαν αυτο ;

    Τι θελω να πω ;

    Οντως υπαρχουν αυτοι οι αντρες αλλα ηταν ετσι απο την αρχη ,εμεις ομως οι γυναικες επειδη στην αρχη θελαμε να εισραξουμε αποδοχη και ισως να εχουμε ενα συντροφο σε ολα αυτα εθελοτυφλουσαμε ..
    Οποτε μια κατασταση που προυπαρχει και εμεις με την συμπεριφορα μας την ενισχύουμε πως αργοτερα παραπονιομαστε οτι μας εκαναν δουλαρες και για ολο αυτο μονο εκεινος φταιει ;
    Μα δουλαρα εγω επελεξα να γινω, οταν απο τον πρωτο καιρο τον εχω πασα γιατι τοτε ακομα και το να ρεύεται μεσα στα μουτρα μας το θεωρουμε ονειρικο ,αλλα μολις περασει ο ερωτας και ερθει το δεδομενο ,η αποκτηση -κτητικοτητα (ειναι δικος μου πλεον )μας πειραζουν ολα ...Αυτο εννοω !

  10. #55
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Kαλημερα !

    Πιστευεις ενας αντρας θα θυσιαζε γυναικα και παιδια -οικογενεια για ενα ¨πηδημα ¨;
    Οπως στο λεω ειναι ,ενα πηδημα ,ακομα και εικονικό πηδημα θεωρείτε ,μια ηδονη της στιγμης ,μια επιβεβαιωση κ.α τις περισσοτερες φορες ..
    Ξερεις ποσοι το κανουν ετσι για επιβεβαιωση και οταν γινονται αντιληπτοί απο σύζυγο παρακαλανε γονατιστοι να γυρισουν γιατι οσοι εφυγαν και πηγαν με την ¨αλλη ¨γυναικα ή γκομενα ή οπως αλλιως θελετε πειτε την ,ειδαν πραγματικα πως το νομιμο πλεον δεν εχει καμια σχεση με το παρανομο που ειχαν;
    Οταν η παρανομη σχεση γινεται νομιμη πλεον ,ειναι δηλαδη παλι κατι δεδομενο ,εκει να δεις πως το μετανιωνιουν ...(τολμω να προβω σε αυτο το συμπερασμα, οτι ισως εγινε και με τον δικο σου σύζυγο ,μπορει να ειναι και αυθερετο το συμπερασμα μου ,αλλα η επαφη μου πλοεν με τοσα ζευγαρια και οι συζητησεις μου με πολλους αντρες μου ¨δικαιολογει ¨καπως αυτη την αποψη μου .)


    Ο αντρας οσο ζει στην "παρανομια " ενεργοποιεί και αλλες ορμονες,εισπρατει αποδοχη επιβεβαιωση....Αποδοχη-σημασια ειναι στοιχεια που τα εχουν πολυ αναγκη απο μια συζηγο -μητερα που αφιερωνει δικαιολογημενα πολυ περισσοτερο χρονο στα παιδια της και επειδη ακριβως δεν την εισπρατει την αναζητα αλλου ...


    Γιατι λεμε βάλτε τους συζύγους ενεργους στο θεμα των παιδιων ;
    Γιατι λεμε μοιράστε αρμοδιοτητες και ευθυνες και μην επωμίζεστε εσεις ολες τις υποχρεωσεις των παιδιων ;
    Δεν ειναι θεμα δουλείας-υπηρέτριας ολο αυτο ,δεν ειναι δουλα μια γυναικα που θελει να φροντιζει τους ανθρωπους που αγαπα ...Απλα ορισμενες περασαν σε αλλο επιπεδο και ξερεις γιατι ;
    Γιατι πιστευουν οτι οι συζυγοι δεν θα τα καταφερουν καλα οσο εκεινες ...
    Ξερω πολλους συντροφους που ρωτουν αν χρειαζονται βοηθεια αλλα οι γυναικες τους μονίμως τους ακυρωνουν ..."αστο θα το κανω εγω ,εσυ το κανεις λαθος ,άστο θα παω εγω γιατι εσυ δεν συνεννοησε καλα με τους δασκαλους των παιδιων ,ασε θα παω εγω ακομα και στο σουπερ μαρκετ γιατι άλλα σου λέω και άλλα μου φερνεις" και ποσα ακομα να σου γραψω που ακουω ..

    Αντι λοιπον η σύζυγος να αφησει τον σύζυγο να κανει λαθη και να του δινει το περιθωριο να τα διορθώσει ,προτιμα να τα κανει ολα εκεινη με την δικαιολογια οτι δεν τα κανει σωστα ..(ποσο ακυρωση δεχεται ενας αντρας )
    Και ολο αυτο βαζει σε ενα φαυλο κυκλο την συντροφικη σχεση που τι γινετε στο τελος ;
    Ο αντρας αμετοχος ,να αισθανεται αχρηστος και η γυναικα να θεωρειτε δουλαρα ,οχι ομως γιατι ο αλλος ειναι αδιαφορος ,αλλα γιατι εκεινη δεν δεχετε να τα κανει και να μην ειναι τελεια ...

    Ενας συντροφος -πατερας πρεπει να ειναι ενεργος στην ανατροφη των παιδιων γιατι εκτος οτι αποκτα ενσυναισθηση προς την σύζυγο (αν δεν δει τι ειναι να ξενυχτάς ,να τρεχεις κ.α. πως περιμενεις να σε συναισθανθεί; ),δεν εχει πραγματικα ωρα να δει κατι αλλο περαν απο την οικογενια του ...

    Επειτα οταν το παρανομο γινει καθημερινο και οικειο ο αντρας αντιλαμβανεται πως ειναι ακομα μια σχεση που και εκει θα πρεπει να ξαναχτιστει το οτιδηποτε απο την αρχη ..Αρα παλι τα ιδια ..
    Και καπου εκει αντιλαμβανεται ποσο λαθος και ποσο ουτοπικο ειναι ολο αυτο οποτε θελει να ξαναγυρισει ..

    Στη γυναικα δεν συμβαινει αυτο ..η γυναικα οταν απιστήσει εχει φυγει συναισθηματικα ηδη απο τον γαμο οποτε δεν υπαρχει προοπτικη επανασυνδεσης εξου και δεν τους βαζω μαζι σε αυτο το κομματι ..


    Αν αναγνωριζεις κατι απο ολα αυτα στην σχεση σας απλα σκεψου τα τωρα που ειστε στην διαδικασια της ανασυγκροτησης ...Οποια αποφαση και να παρεις ολα αυτα θα ειναι ¨μαθηματα ¨και για την μετεπειτα ερωτικη- συντροφικη σου πορεια
    Ναι λαθος μου που εγω τον έκανα πασα. Έχεις δίκιο σε ολα.
    Φυσικα ο άντρας δε φεύγει....
    Γι αυτο οι περισσότεροι τα κρατουν κρυφά... Νομιζουν οτι κατι κανουν.

    Το θεμα με το δικο μου συζυγο ειναι οτι αυτή τη στιγμη δε με θελει. Αυτο λεει συνέχεια. Δε σε θελω. Δε μπορούμε να είμαστε ζευγάρι. Δε ταιριαζουμε και αλλα τετοια. Και ναι ειμαστε παλι τα ιδια θα συμβουν.
    Δε παρακαλαει γονατιστος

    Ειλικρινά δε ξέρω αν ολο αυτο μπορει να αλλαξει. Δε ξερω αν ο χρόνος τον κανει να σκεφτει σωστα.

    Φυσικα με τη συγκεκριμένη δεν υπαρχει προοπτικη. Μηπως θα αναλάβει τα παιδιά της; Ουτε καν. Μηπως θα εχει λεφτα να του μενουν να ζει; Οχι
    Ειναι ενα τίποτα γθ αυτόν . Απλα περναει το χρονο. Αυτο το ψιλό παραδέχτηκε.
    Δε ξερω αν τελικαεχουν βρεθει ερωτικα. Προφανως βρεθηκαν αλλα λιγες φορες.
    Δεν εδινε δικαιωματα να λειπει απο το σπιτι

  11. #56
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα διαζυγια εχουν αυξηθει γιατι οι γυναικες ειναι οικονομικα ανεξαρτητες και δεν χρειαζεται να μενουν σε νεκρους γαμους για να μην πεινασουν...

    εσενα σε ενδιαφερει να λυσεις το δημογραφικο, η να δεις τι συμβαινει στην δικη σου ζωη;

    γιατι εχεις κολλησει με τον γιατρο; να χαπακωθεις θελεις η να ξεμπερδευτεις και να δεις τι σου συμβαινει και τι θα κανεις;
    γιατι δεν πας σε εναν συστημενο ψυχολογο- ψυχοθεραπευτη να δουλεψετε μαζι, μηπως σε βοηθησει να καταλαβεις τι σου γινεται και τι θελεις; κανενα χαπι δεν λυνει τα προβληματα μιας σχεσης..

    οσο για την "αλλη", ιδεα σου ειναι οτι του κολλησε του καημενου και πως να την ξεκολλησει.. πολλες "αλλες" και "αλλοι" κολλανε σε δεσμευμενους . αν δεν θελει ο αλλος, ξερει μια χαρα να την ξεκολλησει και να την πεταξει απ την ζωη του...
    Δεν χρειάζομαι κανενα χαπι γιατι δεν εχω καποιο ψυχιατρικο θεμα. Ο ψυχιατρος ειναι ψυχοθεραπευτης. Οποτε επελεξα γιατρό για τους δικούς μου λογους

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    Quote Originally Posted by vivi36 View Post
    Δεν χρειάζομαι κανενα χαπι γιατι δεν εχω καποιο ψυχιατρικο θεμα. Ο ψυχιατρος ειναι ψυχοθεραπευτης. Οποτε επελεξα γιατρό για τους δικούς μου λογους
    οκ, σαφως δικο σου θεμα. αν ειναι εκπαιδευμενος ψυχοθεραπευτης, σαφως και μπορεις να το δουλεψεις μαζι του.

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4

    Απιστία και εχεμύθεια

    Είχα σχέση με ένα παιδί για ένα διάστημα, η οποία μετά από διάφορες καταστάσεις έληξε με δικιά του πρωτοβουλία καθώς ήταν μακριά λόγω δουλειάς. Όταν γύρισε μετά από 2 μήνες από το ταξίδι και βγήκαμε για ένα καφέ να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα μου αποκάλυψε ότι με είχε απατήσει μερικές φορές. Το θέμα είναι ότι μου ζήτησε να μην το πω σε κανέναν μιας και έχουμε κάποιους κοινούς γνωστούς. Είμαι σε δίλημμα όμως. Πρέπει να συνεχίσω την εχεμύθεια και να μην πω τίποτα σε κανέναν από τον κύκλο μου ή από την στιγμή που το θέμα αφορά και εμένα έχω το δικαίωμα να το συζητήσω με όποιον θέλω??

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by AL.PAN View Post
    Είχα σχέση με ένα παιδί για ένα διάστημα, η οποία μετά από διάφορες καταστάσεις έληξε με δικιά του πρωτοβουλία καθώς ήταν μακριά λόγω δουλειάς. Όταν γύρισε μετά από 2 μήνες από το ταξίδι και βγήκαμε για ένα καφέ να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα μου αποκάλυψε ότι με είχε απατήσει μερικές φορές. Το θέμα είναι ότι μου ζήτησε να μην το πω σε κανέναν μιας και έχουμε κάποιους κοινούς γνωστούς. Είμαι σε δίλημμα όμως. Πρέπει να συνεχίσω την εχεμύθεια και να μην πω τίποτα σε κανέναν από τον κύκλο μου ή από την στιγμή που το θέμα αφορά και εμένα έχω το δικαίωμα να το συζητήσω με όποιον θέλω??
    Εαν θελεις να τον κρατησεις φιλο, οχι. Γιατι κρατας εναν τετοιο ανθρωπο στην ζωη σου ομως;

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4
    Δεν έχω σκοπό να τον κρατήσω για φίλο. Ο προβληματισμός μου είναι για το εάν είναι σωστό να πω στον κύκλο μου ότι με απάτησε ή θα θεωρηθεί ότι δεν τον σέβομαι και δεν έχω εχεμύθεια απέναντι του

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απιστία
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 13-03-2019, 08:39
  2. Απιστία
    By Diana82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 28-11-2018, 10:55
  3. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 14:13
  4. Απιστία?!
    By Bella swn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2012, 14:12
  5. απιστια
    By fostel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 13-10-2007, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •