Θρησκεια στεναχωρια και στιγμα σε ψυχωτικο ατομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Θρησκεια στεναχωρια και στιγμα σε ψυχωτικο ατομο

    Ευτυχως που μου δινεται αυτη η εικονα για να γραφω ημουν μελος απο πολυ παλια εγραφα κατα καιρους το εσβησα το προφιλ γιατι εμπαινε στο σαιτ ενας γνωστος μου και δεν ηθελα να αποκαλυφθει η ταυτοτητα μου αλλα η απογοητευση για την κοινωνια με οδηγησε να ξανακανω εγγραφη για να επικοινωνω δημοσια με ατομα που μπορει να κανουν αναζητησεις για διαφορα θεματα στο google και τους βγαλει το θεμα μου.Να σημειωσω δεν ζηταω απαντησεις και ο μονολογος μου αρκει θελω να περασω μυνηματα μεσα απο το μυνημα μου.εγραφα απο παλια την διαφορα ψυχοπαθειας και ψυχωσης κατι που τοτε οσους λεγαν ψυχοπαθεις τοτε θεωρουσαν τους ψυχωτικους κατι που τα τελευταια χρονια εχει ενημερωθει ο κοσμος και ξερει την διαφορα. κατι που πριν 10 χρονια που εγραφα δεν την γνωριζαν δεν λεω οτι την εμαθαν απο εμενα βοηθησαν και διαφορα σαιτ που βγηκαν τα επομενα χρονια και ελεγαν τι ειναι ψυχοπαθεια.

    Παρατηρω οτι σε διαφορα ενημερωτικα σαιτ με αφορμη το εγκλημα στα τρικαλα που ηταν απεχθεστατο και το καταδικαζω για αλλη μια φορα στοχοποιηθηκαμε ολοι εμεις οι ψυχωτικοι ασθενεις λεγοντας μας επικινδυνους για την κοινωνια και οτι δεν πρεπει να κυκλοφοραμε ελευθεροι αλλα να κλειστουμε στα ψυχιατρεια για παντα.ωραια συμφωνω ηταν ακραιο το περιστατικο με το πριονι στα τρικαλα αλλα επειδη παω σε κεντρο ημερας για ψυχικα πασχοντες που αφορουν δυο ψυχικες παθησεις διπολικη διαταραχη και σχιζοφρενεια μια απο κει μεσα στον κυκλο μεγαλης ηλικιας ειχε κανει αποπειρα αυτοκτονιας καταπινοντας ξυραφια.τι θελω να πω με αυτο οτι για καθε εναν απο εμας που θα κανει κακο σε αλλον πολλοι περισσοτεροι θα αποπειραθουν απο εμας να αυτοκτονησουν ή και να το καταφερουν εχω περιστατικα στο κεντρο ημερας ατομων που αυτοκτονησαν στο σπιτι τους. θα πουν καποιοι καλοθελεις οτι ειμαστε βαρος για την κοινωνια και οτι πρεπει ολοι να πεθανουμε επειδη εχουμε αυτο το προβλημα.θα του απαντησω αυτου δεν διαλεξαμε εμεις την αρρωστια και οπως λεει ενα ρητο η λογικη απο την τρελα απεχει μια κλωστη.και ναι θα πει καποιος οτι ειναι κληρονομικες αυτες οι παθησεις οποτε αυτον δεν τον αφορουν γιατι δεν εχει αλλο συγγενη στο σοι του.θα του απαντησω οτι τα γονιδια πανε πολλες γενιες πισω οποτε πρεπει να αποκλεισει μεχρι προπροπροπαππου ποσες γενιες πισω.επισης ψυχιατρος μου καθηγητης πανεπιστημιου που με παρακολουθουσε παλιοτερα εχει πει σε μενα οταν τον ρωτησα οτι μπορει να το παθει και καποιος χωρις κληρονομικοτητα αν ειναι ατυχος ετσι ακριβως μου ανεφερε. μπορει να εχει υποστει ενα ισχυρο σοκ ή ενα πολυ βαρυ τραυματικο γεγονος και να υποστει ψυχωτικο κλονισμο και ψυχωση σαν επακολουθο.

    γιατι τα λεω αυτα γιατι εχω φτασει 30 plus μην πως ακριβως την ηλικια μου και περα οτι βιωσα απορριψη οταν εμφανισα την παθηση και με καναν ολοι περα λες και εφταιγα που το επαθα την βιωνω και τωρα αμα μια κοπελα ενω μπορει να της αρεσω και να παμε λιγο παρακατω να της πει καποιος οτι εχω καποιο ψυχολογικο προβλημα και να κοψει επαφη μαχαιρι μαζι μου και με στεναχωρει αφανταστα που δεν παιρνω μια ευκαιρια λογω μιας παθησης που υπαρχει απο την αρχαιοτητα αλλα τα τελευταια 70 χρονια υπαρχει και θεραπεια.

    τονισω δεν με ενδιαφερει να απαντησει καποιο μελος γιατι ολοι στο ιδιο ζουμι βραζουμε αν θελει να απαντησει ας απαντησει δεν θα του απαγορευσω απλα το λεω περισσοτερο για ατομα που μπορουν να μπουν τυχαια στο φορουμ μεσω μιας αναζητησης στο google και μου δινεται η ευκαιρια να γραψω ανωνυμα τις σκεψεις μου χωρις να δειξω προσωπο και στιγματιστω.


    Επαναλαμβανω δεν τα λεω για να με λυπηθουν εμενα προσωπικα τα γραφω μεσω του παραδειγματος μου για ολα τα ατομα που πασχουν απο σοβαρη ψυχικη παθηση να εχουν ισες ευκαιριες και δικαιωματα με τους αλλους συνανθρωπους μας που δεν ηταν ατυχοι και δεν εμφανισαν αυτη την ψυχικη παθηση.εμενα δεν με χαλαει που εχω αυτη την ασθενεια με τις εξαρσεις και υφεσεις που αντιμετωπιζω κατα καιρους με χαλαει η αντιμετωπιση που βιωνω εγω και αλλοι συμπασχοντες με αυτη την παθηση απο την υπολοιπη κοινωνια.

    ξερω οτι υπαρχουν ασθενειες πιο ψυχοφθορες απο την ψυχωση οπως ενας καρκινος που παιδευεσαι μεχρι να πεθανεις ή να θεραπευθεις μια νεφρικη ανεπαρκεια πο καθε τρεις ημερες ή δυο ημερες πρεπει να εισαι στο νοσοκομειο να κανεις αιμοκαθαρση. τουλαχιστον στις υπολοιπες ασθενειες μπορει να ειναι πιο ψυχοφθορες αλλα δεν εχουν το στιγμα της ψυχωσης.αυτο με χαλαει η γενικευση και το κολοστιγμα που βιωνουμε ολοι μας με αυτη την παθηση.

    δεν ειμαστε πιο εγκληματιες απο αλλους ναι συμφωνω καποιος οταν δεν τηρει την αγωγη του μπορει σε καποιες φορες να γινει βιαιος αλλα εχω τονισει οτι 9 στις δεκα φορες οι φονοι των ψυχωτικων αφορουν κυριως συγγενεις τους και σπανια εναν αγνωστο κυριως πατερα μανα αδελφο αδελφη αλλα πολλοι περισσοτεροι μακραν περισσοτεροι αυτοκτονουν και ξερω πολλα ατομα απο το κεντρο ημερας που αυτοκτονησαν τουλαχιστον 5 ατομα ειναι πολλα σε συγκριση με το νουμερο ανθρωπων που πηγαινουν εκει οπως και πολλοι αλλοι πεθαναν απο ανακοπες και καρκινους στην δεκαετια των 40 και 50 ετων που σημαινει οτι πολλοι οι περισσοτεροι ισως δεν φτανουν τα 65 με 70 χρονια ζωης.

    εχουμε μικρο προσδοκιμο ζωης ολοι εμεις οι ασθενεις με σχιζοφρενεια ή και διπολικη διαταραχη παρολο που δεν θεωρουνται θανασιμες ασθενειες οπως ειναι ο καρκινος ή η χαπ ή άλλες σωματικες ασθενειες που εχουν πιο περιορισμενο προσδοκιμο ζωης.ετσι και εμεις δεν ξεπερναμε οι περισσοτεροι τα 60 με 65 ετη αντε 70 το πολυ οταν ενας που δεν εχει αυτη την παθηση μπορει να παει και πιο ευκολα 80 και 85 ετων που ειναι ο μεσος ορος ζωης των υπολοιπων ατομων.εδω ερευνα εδειξε οτι μονο η διαγνωση διπολικης διαταραχης αφαιρει περισσοτερα χρονια απο οτι το καπνισμα.

    γι αυτο το εχω ριξει στην θρησκεια μιας και απο τους ανθρωπους εδω στη γη που εχω πληγωθει πολυ μπας και αυτος ο καλος Θεος μου χαριζει μια ευδαιμονια στην αλλη ζωη γιατι περα απο καποιες στιγμες καλες που εχω και νιωθω ευγνωμων μου πεφτει η διαθεση και η ψυχολογια οταν ακουω ολους εμας να μας κραζουμε να μην κυκλοφορουμε ελευθεροι και να περιγραφουνε μια μεσαιωνικη αντιληψη του παρελθοντος τοτε που εκλειναν ολους τους ασθενεις στα ασυλα πεθαινοντας δυστυχισμενοι και μονοι.


    και για τις σχεσεις θελω να πω κατι γιατι για καποιες γυναικες δεν τον κανω θεμα γιατι εχω γνωρισει ψυχωτικες γυναικες να εχουν παντρευτει φυσιολογικους ανδρες ενω ειχαν απο πριν την ψυχωση ενω για το 85 με 90% των ανδρων ισως και παραπανω δεν τα ξερω ακριβως τα ποσοστα να ειναι αγαμοι και να ειναι μονοι στην ζωη μενοντας με τους ηλικιωμενους γονεις τους ή οποιος ζει απο τους δυο ή αν εχουν χασει τους γονεις τους να ζουν σε ξενωνες ή προστατευομενα διαμερισματα με αλλους παρεα.Εχει τυχει να κανω σχεσεις με κανονικες γυναικες εννοω οχι ψυχωτικες και να μην παρουν καν χαμπαρι το προβλημα μου πραγμα που δειχνει οτι με την καταλληλη και πιστη αγωγη μπορεις σε ενα μεγαλο βαθμο απο 80 εως 90% να εισαι σε αυτο το ποσοστο που ανεφερα φυσιολογικος κατα τα αλλα.και πολλα εγκληματα κατα των γυναικων εχουν γινει απο ψυχοπαθεις ναρκισσους και παραβατικους ανδρες απο αυτους κοιταξτε να απομακρυνθειτε αν θελετε να σωθειτε στα σιγουρα ειδαλλως τοτε θα πατε ακλαφτες


    αυτα ευχαριστω οσους θα το διαβασουν και θα καταλαβουν τις σκεψεις ενος ψυχικα ασθενη με ψυχωση που δεν διαλεξε να ζει με αυτη την παθηση αλλα αυτη τον διαλεξε
    Last edited by psycous; 20-02-2024 at 02:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    106
    Φίλε μου σε καταλαβαίνω έχοντας περάσει και εγώ από επειδοδιο αλλά δεν το εκμυστηρευομαι πουθενά πέρα από την οικογένεια μου που το ξέρει γιατί ο κόσμος δεν είναι ενημερωμένος και όλο κάποια μαλάκια θα πει.Πλειν δεν εχω συμπτωματα εδώ και δύο χρόνια και το παλεύω καθημερινά με καταθλιψη και προσπαθώ δεν γίνεται αλλιώς.Για μένα βρες μια δουλίτσα απομακρύνσου από τοξικους ανθρώπους και κάνε τα όνειρα σου πραγματικότητα μη χαλιέσαι τσάμπα με το τι λέει ο κοσμος. Καλή δυναμη

  3. #3
    Quote Originally Posted by panos_77 View Post
    Φίλε μου σε καταλαβαίνω έχοντας περάσει και εγώ από επειδοδιο αλλά δεν το εκμυστηρευομαι πουθενά πέρα από την οικογένεια μου που το ξέρει γιατί ο κόσμος δεν είναι ενημερωμένος και όλο κάποια μαλάκια θα πει.Πλειν δεν εχω συμπτωματα εδώ και δύο χρόνια και το παλεύω καθημερινά με καταθλιψη και προσπαθώ δεν γίνεται αλλιώς.Για μένα βρες μια δουλίτσα απομακρύνσου από τοξικους ανθρώπους και κάνε τα όνειρα σου πραγματικότητα μη χαλιέσαι τσάμπα με το τι λέει ο κοσμος. Καλή δυναμη
    στην ουσια δεν με νοιαζει και πολυ τι λεει ο κοσμος εχω συνηθισει να ακουω αρνητικα για διαφορους λογους ενας απο απο τους οποιους οταν ασθενησα αλλα μου κοστιζει μοναξια ειμαι 30+ δεν εχω κοπελα και αυτο με στεναχωρει φιλους εχω κυριως οι περισσοτεροι με ψυχολογικο προβλημα κυριως ψυχωση και διπολικη διαταραχη λογω και σε ενα κεντρο ημερας που παω γι αυτες τις ασθενειες αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχει νεες κοπελες μεχρι 40 ή ειναι ολες γυναικες ανω των 50 και δεν βλεπονται οι περισσοτερες ή ειναι ανδρες.εστω να εβρισκα μια γυναικα εμφανισιμη και αυτη με ψυχολογικο προβλημα και να περναμε καλα γιατι στις σχεσεις ειμαι ηρεμος δεν ζηταω τρομερες απαιτησεις μονο να περναμε καλα και τα υπολοιπα.αν βρω αγαπη οπως και συ αν βρεις θα ειναι καλυτερος ο κοσμος και για τους δυο μας.ποσο να μενω με την μανα μου σπιτι στην ηλικια μου αλλοι εχουν παιδια και συζυγους.δεν τα επιδιωκω αυτα αλλα ενα ταιρι και ας εχει θεματα δεν με χαλαει θα καταλαβαινομαστε καλυτερα.απλα και τις ομορφες ψυχωτικες τις εχουν προλαβει αλλοι χωρις το προβλημα το δικο μας και μετα μας βριζουν οτι εχουμε ασχημα γονιδια αλλα με τις ομορφες ψυχωτικες μπλεκουν και κανουν παιδια οπως 2 περιπτωσεις τα τελευταια 2 χρονια δεν θυμαμαι περιοχες απλα η μια ηταν επιζησασα στο τροχαιο στα τεμπη και το αλλο περιστατικο εγινε περσι που εκαναν παιδια με ομορφες ψυχωτικες και αυτες τα σκοτωσαν δεν μα της αφησαν για μας αλλα μας βριζουν οτι εχουμε χαλια γονιδια κολωτουμπες του κερατα υποκριτες μην μπλεκετε με ομορφες ψυχωτικες αν φορατε παντελονια σαν ανδρες και πειτε μετα αυτα που ΄λετε και μην μπλεκετε με τις αδελφες μας και τις ξαδελφες μας γιατι και αυτες εχουν τα γονιδια τα δικα μας ειδικα οι αδελφες που ειναι πρωτου βαθμου συγγενεις αλλα εκει πεφτετε στα ποδια γελοια υποκειμενα αν πιστευτε σε αριες φυλες και καλα γονιδια απλα μην μπλεκετε.δεν το ελω σε σενα που εκανα παραθεση στο μυνημα σου πολυ σωστα απαντησες απλα να το δουν κατι ξεροκεφαλοι τυποι που μας βριζουν σε σχολια σε ειδησεογραφικα σαιτ αλλα κατα τα αλλα πολλοι απο αυτους αν οχι ολοι απο την αγαμια τους μπλεκουν με τις αδελφες μας ή πανε με ψυχωτικες ομορφες γυναικες κολοτουμπες του κερατα τα λεω γιατι οπως βλεπω τα σχολια σε διαφορα ειδησεογραφικα σχολια και μας βριζουν να τα δουν και αυτοι αμα διαβασουν τυχαια το θεμα μου και θα τα βαλω και bold

Similar Threads

  1. Σχέση με άτομο ψυχωτικό (?)
    By brouna in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 31-10-2022, 20:50
  2. στίγμα ψυχικών ασθενειών στιγμα σχιζοφρενειας
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-2019, 12:02
  3. Στιγμα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 05-11-2016, 18:04
  4. Πως αντέχετε με το στίγμα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 89
    Last Post: 15-10-2015, 16:35
  5. Στιγμα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-03-2012, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •