24 χρόνων με ασπεργκερ, δεν μπορώ να κάνω σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37

    24 χρόνων με ασπεργκερ, δεν μπορώ να κάνω σχέση

    Πάω 24 το καλοκαίρι και έχω ασπεργκερ και δεπυ, μικρή δεν είχα υποστήριξη από ψυχολογους και εργοθεραπευτες κλπ, δυστυχώς και με έχει πάει πολύ πίσω. Βλέπω πολλά κορίτσια της ηλικίας μου ήδη να είναι σε σχέσεις 3 και 4 χρόνων και είδα μια που έχει 7 χρόνια σχέσης !! ? Έχω μετακομίσει και φοβάμαι ότι όσα κορίτσια γνωρίζω για φίλες θα έχουν τα αγόρια τους και θα κρατάω το φανάρι.. τώρα τα έχω με ένα παιδί που έχει και αυτός ασπεργκερ και δεπυ αλλά δεν τα πάμε καλα, κυρίως λόγω δικών μου λαθών. Θα αρχίζουν οι συνομιλήκοι μου να παντρεύονται σε καποια χρόνια και εγω θα μένω να τους κοίταω.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Αφου εχεις σχεση; Απο εσας εξαρταται να την κανετε να δουλεψει. Και να μην ειχες δες τα αεροπλανα στον ουρανο, κανενα απο αυτα δεν θα ειναι ποτέ δικο σου επισης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    https://www.youtube.com/watch?v=mhZ-_bTJT38 αυτο αφιερωμενο σε εμας που ποτε δε μπορουν να μας καταλαβουν οι αλοι πως νιωθουμε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Πάω 24 το καλοκαίρι και έχω ασπεργκερ και δεπυ, μικρή δεν είχα υποστήριξη από ψυχολογους και εργοθεραπευτες κλπ, δυστυχώς και με έχει πάει πολύ πίσω. Βλέπω πολλά κορίτσια της ηλικίας μου ήδη να είναι σε σχέσεις 3 και 4 χρόνων και είδα μια που έχει 7 χρόνια σχέσης !! ? Έχω μετακομίσει και φοβάμαι ότι όσα κορίτσια γνωρίζω για φίλες θα έχουν τα αγόρια τους και θα κρατάω το φανάρι.. τώρα τα έχω με ένα παιδί που έχει και αυτός ασπεργκερ και δεπυ αλλά δεν τα πάμε καλα, κυρίως λόγω δικών μου λαθών. Θα αρχίζουν οι συνομιλήκοι μου να παντρεύονται σε καποια χρόνια και εγω θα μένω να τους κοίταω.....
    Ξερεις πόσοι νευροτυπικοί κάνουν κακές σχέσεις ή δεν κάνουν σχέση? Μη σε καταδικάζεις για μια διάγνωση.

    Με κάποιους θα ταιριάξεις και με κάποιους όχι. Έτσι πάνε αυτά.

    Και άσε τον εαυτό σου να αισθανθεί άνετα και ας κρατάς φανάρι στις φίλες. Δεν είναι κακό να βγαίνεις μαζί τους και να είσαι ελεύθερη. Ούτε είναι πιο μπροστά οι άλλες επειδή έκαναν 7 χρόνια σχέσης.

    Χαλάρωσε , είσαι πολύ μικρή ακόμη. Δούλεψε με τον εαυτό σου και γίνε καλύτερη, τα άλλα θα άλλα θα ερθουν

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Ξερεις πόσοι νευροτυπικοί κάνουν κακές σχέσεις ή δεν κάνουν σχέση? Μη σε καταδικάζεις για μια διάγνωση.

    Με κάποιους θα ταιριάξεις και με κάποιους όχι. Έτσι πάνε αυτά.

    Και άσε τον εαυτό σου να αισθανθεί άνετα και ας κρατάς φανάρι στις φίλες. Δεν είναι κακό να βγαίνεις μαζί τους και να είσαι ελεύθερη. Ούτε είναι πιο μπροστά οι άλλες επειδή έκαναν 7 χρόνια σχέσης.

    Χαλάρωσε , είσαι πολύ μικρή ακόμη. Δούλεψε με τον εαυτό σου και γίνε καλύτερη, τα άλλα θα άλλα θα ερθουν
    Στο σχολειο με κοροιδευαν και μια κοπελα ειπε σε συμμαθητη μου σαν βρισια οτι θα με παντρευτει και επισης ενας αλλος συμμαθητης μου ειπε "εσυ να εχεις αγορι; ιου" και γενικως ημουν απομωνομενη.. οταν βγαινω με 4 κοριτσια και ειμαι η μονη που δεν φερνει το αγορι της.. η παπεα που ειχα μετα το σχολειο ετσι ηταν, αισθανομαι οτι ειμαι διαφορετικη

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=mhZ-_bTJT38 αυτο αφιερωμενο σε εμας που ποτε δε μπορουν να μας καταλαβουν οι αλοι πως νιωθουμε .
    ναι μεσα στην μοναξια και την απαξιωση απο παντα. Να σαι καλα, η μουσικη βοηθαει και δινει παρηγορια, ειναι καλη παρεα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Αφου εχεις σχεση; Απο εσας εξαρταται να την κανετε να δουλεψει. Και να μην ειχες δες τα αεροπλανα στον ουρανο, κανενα απο αυτα δεν θα ειναι ποτέ δικο σου επισης.
    Ολο λαθη κανω και του λεω τα ιδια και τα ιδια χωρις να το καταλαβαινω, αντι να περναμε καλα ολο γκρινιαζα, δεν το καταλαβα μεχρι που μου το εξεφρασε αλλα εχει πληγωθει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    αχ εγώ η θείτσα θα σου πω είσαι μικρή και δεν ξέρεις τί σε περιμένει παρακάτω στη ζωή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Thumbs up

    Wrongplanet γεια φιλαρακι μου εγω ουτε φιλους εχω ουτε τιποτα εμας τους ασπεργκερ μας παρεξηγούν ευκολα ο κοσμος κι η μοναξια ειν φιλη μας . εγω αγαπω χρωματα αρωματα ολα αυτα αναμνησεις βγαζουν κι μουσικη ακουω αυτα ολα συνδεονται . ηρεμια ψυχης γαληνη μεσα μας με το να κανουμε οτι αγαπούμε μπορουμε να εχουμε . μην περιμενουμε απο το κοσμο κι πολυ κατανοηση ο καθενας εχει τα βασανα του κι φυσικα οχι χρονος για αλλους με θεματα οπως εμεις .
    Last edited by asperger39; 21-02-2024 at 22:09.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Ολο λαθη κανω και του λεω τα ιδια και τα ιδια χωρις να το καταλαβαινω, αντι να περναμε καλα ολο γκρινιαζα, δεν το καταλαβα μεχρι που μου το εξεφρασε αλλα εχει πληγωθει.
    Ολοι κανουμε λαθη, αφου τα καταλαβες τωρα και οχι μετα απο 20 χρονια μια χαρα τα πας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    κατσε να τα παρουμε απο την αρχη . πρωτον γιατι αισθανεσαι διαφορετικη ? δευτερον , τι σημαινει κανεις λαθη ? ( ολοι κανουν , ειτε με δεπυ και ασπεγκερ ειτε χωρις ) . μπορει να μην ταιριαζεις με το παιδι και να θελεις κατι αλλο . τι σε χαλαει σε ολο αυτο ? μαλλον δεν αποδεχεσαι ουσιαστικα την διαταραχη . η αρχη του παντος , ειναι η αποδοχη και αφου το αποδεχθεις δεν θα σε νοιαζει τι κανουν οι αλλοι γυρω σου και θα σε νοιαζει μονο τι κανεις εσυ .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    379
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    Αυτή τη στιγμή θλίβεσαι για το μέλλον, το οποίο όμως δεν το γνωρίζεις καν και ούτε έχεις και τον έλεγχο σε αυτό και βασίζεις την αυτο-εικόνα σου και το τι αξίζεις σε κάποια 10χρονα / 15 χρονα μπούληδες του σχολείου που πιστεύουν ότι θα πάρουν την προσοχή κοροιδεύοντας τους άλλους.
    Μην σε ρουφάει μια διάγνωση. Είσαι ένα εκατομμύριο πράγματα. Πάρα πολλοί άνθρωποι έχουν διάγνωση στο φάσμα αυτισμού / δέπυ. Δεν σημαίνει τίποτα για το τι μπορείς, τι αξίζεις και το μέλλον σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Μικρή μου Wrongplanet ΟΛΟΙ οι άνθρωποι περνάμε από αποτυχημένες σχέσεις μέχρι να βρούμε το σωστό άτομο. Κάποιοι είναι τυχεροί και τον βρίσκουν με την πρώτη, κάποιοι άλλοι πρέπει να περάσουμε από διάφορες σχέσεις, να δοκιμάσουμε, να χωρίσουμε, να βρούμε κάποιον άλλον ... και έτσι κάπως πάει η ζωή μέχρι να βρεις το σωστό άτομο. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την πάθηση σου. Αυτό το Γολγοθά αν θες χα χα τον περνούν όλοι οι άνθρωποι, αλήθεια στο λέω και λογικά θα έπρεπε να το ξέρεις και να μην διαχωρίζεις τον εαυτό σου.
    Τελικά αυτό που θέλω που θέλω να σου πω είναι πως δεν έχει καμία σχέση το άσπεργκερ με τις σχέσεις σου και δεν θα μείνεις μόνη λόγω αυτού. Υπάρχουν άνθρωποι που μένουν μόνοι και χωρίς να έχουν άσπεργκερ.
    Μόνος μένεις όταν έχεις ψυχολογικά προβλήματα άλυτα και όταν δεν το παλεύεις.
    Λοιπόν... Σκέψου πολλά... Αναθεώρησε πολλά... Ζήτησε βοήθεια και όλα θα πάνε καλά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Lightbulb

    θα πω κι εγω εδω τη γνωμη μου μεσα απο εμπειριες ως ασπεργκερ γιατι μονο εμεις ξερουμε τι ζουμε κι γιατι βιωνουμε απορριψη. στον κοσμο δε υπαρχει ενημερωση κι κατανόηση για ατομα σα κι εμας δε κάθεται ο καθενας τωρα να ασχοληθεί με διαφορετικες σκεψεις κι τροπο . οι ανθρωποι ψαχνουν αλλους που μοιαζουν για να ταιριαζουν να κάνουν παρέα η να ειν τερια . ενας νευροτυπικος που εχει κι αυτος τις σκοτουρες τα προβληματα του δε θα κάτσει να δωσει πολυ σημασια στο πως λειτουργει ενας μη νευροτυπικος απλα αν δε ταιριαζει θα φυγει κι τελος . ο καθενας εχει απ την μερια του κι ενα δικιο γιατι ειν η ματια του καθενος πως ειναι και πως αντιδρά σε θεματα γυρο του .πιστευω αν διναμε λιγο χρονο στον αλον κι την ευκαιρία να πλησιάσει τοτε πιθανόν ολλοι να ειχαν καποιον να τους αγαπα κι κανεις να μην ηταν μονος του . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    θα πω κι εγω εδω τη γνωμη μου μεσα απο εμπειριες ως ασπεργκερ γιατι μονο εμεις ξερουμε τι ζουμε κι γιατι βιωνουμε απορριψη. στον κοσμο δε υπαρχει ενημερωση κι κατανόηση για ατομα σα κι εμας δε κάθεται ο καθενας τωρα να ασχοληθεί με διαφορετικες σκεψεις κι τροπο . οι ανθρωποι ψαχνουν αλλους που μοιαζουν για να ταιριαζουν να κάνουν παρέα η να ειν τερια . ενας νευροτυπικος που εχει κι αυτος τις σκοτουρες τα προβληματα του δε θα κάτσει να δωσει πολυ σημασια στο πως λειτουργει ενας μη νευροτυπικος απλα αν δε ταιριαζει θα φυγει κι τελος . ο καθενας εχει απ την μερια του κι ενα δικιο γιατι ειν η ματια του καθενος πως ειναι και πως αντιδρά σε θεματα γυρο του .πιστευω αν διναμε λιγο χρονο στον αλον κι την ευκαιρία να πλησιάσει τοτε πιθανόν ολλοι να ειχαν καποιον να τους αγαπα κι κανεις να μην ηταν μονος του . :)
    ¨Ασπη μου γλυκιά, δεν νομίζω πως στις σχέσεις έχουν σημασία εάν είσαι νευροτυπικός ή όχι. Όλες οι σχέσεις δοκιμάζονται ανεξαρτήτως ασθενειών κλπ. Πολλοί υγιειής αν θες να το πούμε χωρίζουν και ξεμαλλιάζονται οπότε δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το άσπεργκερ ή οτιδήποτε άλλο παρά το ταίριασμα των ανθρωπων απλά και μόνο.Σαν το καζίνο ας το πούμε. Δεν νομίζω ότι εσείς υστερήτε σε κάπου στις ερωτικές σχέσεις από όσο υστερούν οι "κανονικοί". Και οι κανονικοί χωριζούν και μαλώνουν και ξεμαλλιάζονται κλπ. Οπότε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ο γιος μου είναι 13 χρόνων με άσπεργκερ και ψάχνει παρέα
    By Themi in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 12-12-2022, 06:39
  2. γιατί να μην μπορώ να κάνω σχέση;;
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 20-03-2014, 16:46
  3. Δεν μπορώ να κάνω σχέση
    By nefeli26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 08-07-2013, 16:57
  4. Δεν μπορω να κανω σχεση
    By Constanse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 12-07-2011, 17:23
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2010, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •