Εμβοές και απελπισία - να συνεχίσω το Efexor;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Εμβοές και απελπισία - να συνεχίσω το Efexor;

    Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση ψυχολογικά. Είμαι στις 2 εβδομάδες που παίρνω Efexor για αγχώδη διαταραχή, και ιδίως άγχος υγείας (37.5 mg τις πρώτες 5 μέρες, 75 για 7 ημέρες και τώρα 150 τις τελευταίες 3 ημέρες). Την Κυριακή (δηλαδή στη 1.5 εβδομάδα στο Efexor) διάβαζα ένα άρθρο για τις εμβοές και συνειδητοποίησα ότι μάλλον (γιατί δεν είμαι σίγουρος για τίποτα πλέον στην κατάσταση μου) είναι κάτι που το έχω σε όλη μου τη ζωή και γίνεται αντιληπτό το βράδυ που είναι ήσυχα. Όμως μέχρι τώρα νόμιζα ότι το βουητό στα αυτιά μου είναι από τις ηλεκτρονικές συσκευές και δεν έδινα σημασία. Τώρα που έμαθα τι είναι πραγματικά περνάω εφιαλτικά, όλο το βράδυ βουίζουν απίστευτα τα αυτιά μου και κοντεύω να τρελαθώ. Έχω διαβάσει ότι το άγχος διογκώνει τις εμβοές, αλλά είναι δυνατόν να είναι όλα στα μυαλό μου, εφόσον τα ακούω; Το πρόβλημα επίσης είναι ότι από όσο είδα οι εμβοές μπορεί να είναι παρενέργειες του Efexor (και γενικά των αντικαταθλιπτικών), οπότε τώρα δεν ξέρω και εάν πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία ή όχι. Δεν ξέρω εάν φταίει το Efexor ή απλώς τώρα που διάβασα το άρθρο το παρατήρησα. Λογικά εάν το Efexor μου έκανε εμβοές δεν θα το παρατηρούσα από τις πρώτες μέρες, αντί για 1 εβδομάδα μετά; Επίσης στις 2 εβδομάδες δεν θα έπρεπε να με έχει πιάσει το φάρμακο για να μην αγχώνομαι για όλα αυτά;; Εάν το προκαλεί το efexor θα σταματήσει κάποια στιγμή; Φοβάμαι ότι το Efexor μπορεί να με καταστρέψει αλλά μπορεί να είναι στο μυαλό μου και να είμαι χειρότερα εάν διακόψω και αυτό το δίλημμα με κάνει να υποφέρω. Τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Να μην το διακόψεις. Παίρνω ακριβώς το ίδιο φάρμακο την ίδια δόση. Αρχικά, είναι πολύ νωρίς για να σε πιάσει η αγωγή θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Δεύτερον, και εγώ έχω εμβοές το βράδυ που είναι ήσυχα και όταν περπατάω νιώθω σφυρίγματα στα αυτιά. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται στο άγχος ή από την αγωγή αλλά προσπάθησε να τα αγνοείς σκέψου κάτι άλλο εκείνη την στιγμή.

  3. #3
    Προσωπικά, έχω εμβοες από το στρες. Και μάλιστα, δυνατές εμβοες...
    Εμβοες βέβαια, μπορει να έχεις για διάφορους άλλους λόγους, όπως υψηλή η χαμηλή πίεση, ωτοσκληρυνση, απο διάφορα φάρμακα και άλλα πολλά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    128
    Και μένα μου το πρότεινε η γιατρός να το πάρω γτ το φοβήθηκα ήταν μεγαλύτερη η δόση εγώ παίρνω το cipralex. Αλλά θέλει ένα χρονικό διάστημα για να πιάσει η αγωγή. Βέβαια δε ταιριάζει σε όλους. Κάνε λίγη υπομονή και αν συνεχιστεί να το αναφέρεις στη γιατρό σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ο γιατρος θα αποφασίσει τι θα γινει ποτε μονοι μας δε σταματάμε αγωγή . θα μιλήσεις με τον γιατρο κι θα τα βρείτε τι πρεπει να γινει για σενα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Να μην το διακόψεις. Παίρνω ακριβώς το ίδιο φάρμακο την ίδια δόση. Αρχικά, είναι πολύ νωρίς για να σε πιάσει η αγωγή θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Δεύτερον, και εγώ έχω εμβοές το βράδυ που είναι ήσυχα και όταν περπατάω νιώθω σφυρίγματα στα αυτιά. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται στο άγχος ή από την αγωγή αλλά προσπάθησε να τα αγνοείς σκέψου κάτι άλλο εκείνη την στιγμή.
    Είχες εμβοές πριν την αγωγή; Τώρα πώς είσαι με το Efexor, έφυγε το άγχος;

    Παιδιά σήμερα απομόνωσα τον ήχο και κατάλαβα ότι ακούω όλη μέρα ένα κουδούνισμα από το αριστερό αφτί και κοντεύω να τρελαθώ. Δεν βρήκα τον γιατρό σήμερα και θα τον καλέσω ξανά αύριο. Εάν σταματήσω το Efexor θια σταματήσουν οι εμβοές; Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ανέβηκα από τα 75 στα 150 νομίζω.

  7. #7
    Δεν την παλεύω με αυτήν την παρενέργεια... το περίεργο είναι ότι οι εμβοές αντιδρούν στον ήχο. Όταν υπάρχει θόρυβος, ακούω περισσότερο το σφύριγμα! Δεν έχω δει αλλαγή εδώ και 1.5 εβδομάδα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    548
    Οι ξαφνικά εμφανιζομενες εμβοες ,το και αναφερόμενο ως tinnitus στην βιβλιογραφία ,μπορεί να είναι παρενέργεια της λήψης/ διακοπής αντικαταθληπτικων..

    Εάν είναι από αυτό, ( δες το πρώτα και με έναν ωρλ ) ,δεν αντιμετωπιζεται εύκολα, αλλά το ευχάριστο είναι ότι εάν αρχίζεις να μην του δίνεις πολύ σημασία, ο εγκέφαλος σιγά σιγά το αγνοεί, και κάποια στιγμή θα το αντιλαμβανεσαι μόνο...όταν το ψάχνεις!

    Το έχω περάσει και εγώ όταν διέκοψα το seropram ύστερα από μακροχρόνια χρήση..

    Τώρα είμαι καλά.

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω πως να συνεχίσω την ζωή μου
    By BlueGlc in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 07-04-2019, 20:36
  2. Πως να το συνεχίσω?
    By Lilyanna in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 26-12-2017, 14:48
  3. ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΖΩ??????
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 09-10-2015, 20:04
  4. Τι να πιστέψω και πως να συνεχίσω.
    By nefelirene in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 65
    Last Post: 09-07-2014, 02:07
  5. HIV+ πως να συνεχίσω;
    By akrovatis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 27-04-2014, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •