Κλάσμα εξωθησης, καρδιακές εξετάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Κλάσμα εξωθησης, καρδιακές εξετάσεις

    Καλησπέρα σε όλους, έχω γράψει και σε άλλα θέματα σχετικά με εξετάσεις καρδιάς, το πρόβλημα μου είναι παρόλο που έκανα εξετάσεις και ήταν καλές συνεχίζω για κάποιο λόγο να αμφιβάλω και να νομίζω ότι έχω κάτι με την καρδιά μου. Εσείς τι κλάσμα εξωθησης έχετε; εγώ 65%, το ξέρω ότι είναι καλό αλλά έχω και αμφιβολίες, ξέρετε από που μέχρι που είναι το φυσιολογικό;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Καλησπέρα το Σεπτέμβριο που έκανα και εγώ τριπλεξ το κλασμα μου ήταν 65. Αυτό πάει να πει ότι η καρδιά μας δουλεύει ρολόι. Βέβαια αλλη μια φορά που έκανα έλεγε 55. Δεν ξέρω αν είναι βάση μηχανήματος. Νομίζω από 70 και πάνω είναι μεγαλοκαρδια. Εμένα με έπιασε ένας πόνος στο χέρι τον έχω εδώ και 10 μέρες και έχω φοβηθεί πολύ έκανα εξετάσεις τον Σεπτέμβρη και τροπονινη όλα άριστα. Δε ξέρω τι να πω πια.

  3. #3
    Πότε πηγές και σου έλεγε 55;; ναι νομίζω πάνω από 70 με 75 είναι υπερτροφικη μυοκαρδιοπάθεια. Και εμένα καμία φορά με πονάνε διαφορά σημεία στο σώμα μου αλλά πιστεύω αυτό είναι ψυχολογικος παράγοντας.

  4. #4
    Ως παθών (έμφραγμα) το κλάσμα εξώθησης δεν είναι το αποκλειστικό κριτήριο αν κάτι πάει καλά ή όχι. Εγώ έχω 40% αυτή τη στιγμή αλλά δεν αισθάνομαι σημαντικές αλλαγές στο πόσο κουράζομαι για παράδειγμα. Ανεβαινω και κατεβαίνω ανηφόρες όπως πριν. Έχω πολλές έκτακτες εγώ βέβαια, ειδικότερα το βράδυ στο κρεβάτι. Το 65 μου φαίνεται αρκετά μεγάλο. Ιδανικό κατά τους γιατρούς έχω την εντύπωση ότι ειναι το 55 αλλά και πάλι είναι ένας αριθμός. Αν γενικότερα αισθάνεσαι καλά είσαι καλά. Αν έχεις το άγχος και ο γιατρός σου λέει ότι δεν έχεις κάτι, πάλι είσαι καλά. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Ο μπαμπάς μου όταν έπαθε έμφραγμα το κλάσμα.εξωθησης έφτασε 25 και τώρα είναι 40. Ευτυχώς το προλάβαμε. Έκανε αγγειοπλαστική παίρνει τα φάρμακα του και είναι καλύτερα από πριν παιδιά στη περίπτωση τη δικιά μας παιζει μεγάλο ρόλο το στρες. Και πρέπει να έχουμε καλή ψυχολογία. Τπτ άλλο δε με φοβιζε εκτός απ' τη καρδιά. Μόλις νιώσω μια ενόχληση εκεί πάει με το μυαλό μου. Εγώ κάνω πολλές ταχυπαλμιες και αρρυθμίες από τα 25 και είμαι.34. έχω κάνει άπειρα τροπλεξ μόνο άγχος. Όταν μίλησα με το καρδιολόγο μου είπε ότι όσες και να κάνεις δεν είναι επικυνδινες απλά σε 10 με 15 χρόνια θα τρέχεις στα επείγοντα. Αλλά είναι κρίμα γτ θα έχουμε χάσει τη χαρά για ζωή. Αυτά σας τα λέω και εγώ για να τ ακούω

  6. #6
    Βασικά το κλάσμα εξωθησης είναι η ποσότητα αίματος που εξωθητε από την αριστερή κοιλία οπότε πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο, τέλος πάντων εμένα ο γιατρός δεν μου είπε κάτι. Το πολύ αυξημένο είναι πάνω από 70% νομίζω γιατί οι περισσότεροι γύρο στο 55 - 60 με 65 έχουμε.

Similar Threads

  1. Εξετάσεις
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2021, 09:45
  2. Ζαλαδα που διαρκει κλάσμα του δευτεροεπτου
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-09-2020, 14:36
  3. Εκτακτες καρδιακές συτολές
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 05-04-2015, 15:02
  4. Έκτακτες καρδιακές συστολές
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 14:45
  5. Εξετάσεις
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2009, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •