Καρδιά και αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    31

    Καρδιά και αγχος

    Καλησπέρα γίνεται να πάθεις καρδιακό επεισόδιο αν έχεις άγχος; Διαβάζω στο ίντερνετ ότι γίνεται και εχω πανικοβληθεί...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by mpam21 View Post
    Καλησπέρα γίνεται να πάθεις καρδιακό επεισόδιο αν έχεις άγχος; Διαβάζω στο ίντερνετ ότι γίνεται και εχω πανικοβληθεί...
    Καλησπέρα.Αν είσαι καρδιοπαθης με σοβαρά προβληματα και έχεις έντονο άγχος ναι μπορεί να πάθεις αν δεν είσαι δε παθαίνεις τίποτα.Εγω θα ήμουν ήδη πεθαμενη 10 χρόνια.Πασχω από αγχωδη διαταραχή.Προσπαθησε να μην διαβάζεις τίποτα στο διαδίκτυο γιατί αν γράψεις πόνος στο μικρό δάχτυλο θα σου βγάλει έμφραγμα ή καρκίνο.Και επειδή το χρόνιο και σοβαρό άγχος μπορεί να σου δημιουργήσει αρκετά προβλήματα (πχ πέσιμο μαλλιών, ξηροδερμια, δερματικά προβλήματα κλπ)καλό θα είναι αν δεν κάνεις να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία να το πολεμισεις.Σιγουρα επιβαρύνεται και η καρδιά μας με την πίεση και το στρες αλλά δεν μπορείς να πάθεις από την μια μέρα στην άλλη καρδιακό.Δε μπορείς δηλαδή να παθεις ανακοπή ή έμφραγμα επειδή αγχωθηκες θα πρέπει να είναι ήδη επιβαρυμένη η καρδιά σου με προβλήματα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    31
    Σε ευχαριστώ για τήν απάντηση..είμαι 24 χρονών έχω αγχωδη διαταραχη απ' τα 18-19.. αν και πάντα ήμουν παιδί με άγχος..τον τελευταίο χρόνο έχω σωματικά συμπτώματα διάφορα αλλά κυρίως έκτακτες συστολές..έχω κάνει αρκετές εξετάσεις σε καρδιολόγο μου το απέδωσε στο άγχος..έχει ένα εξάμηνο ξεκίνησα αγωγή νιώθω καλύτερα είναι η αλήθεια....αλλά όταν μου πετάει στο ίντερνετ τέτοιες ειδήσεις μου γίνονται εμμονές πάλι και κολλάω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by mpam21 View Post
    Σε ευχαριστώ για τήν απάντηση..είμαι 24 χρονών έχω αγχωδη διαταραχη απ' τα 18-19.. αν και πάντα ήμουν παιδί με άγχος..τον τελευταίο χρόνο έχω σωματικά συμπτώματα διάφορα αλλά κυρίως έκτακτες συστολές..έχω κάνει αρκετές εξετάσεις σε καρδιολόγο μου το απέδωσε στο άγχος..έχει ένα εξάμηνο ξεκίνησα αγωγή νιώθω καλύτερα είναι η αλήθεια....αλλά όταν μου πετάει στο ίντερνετ τέτοιες ειδήσεις μου γίνονται εμμονές πάλι και κολλάω..
    Σε νιώθω όσο δε φαντάζεσαι.Ολοι τα ίδια περνάμε.Εκτακτες, ταχυκαρδίες,πόνος στο στήθος, μούδιασμα στα χέρια και στο κεφάλι, νομίζω κάποιες φορές ότι η γλώσσα μου είναι πολύ πρησμένη, δύσπνοια,ζαλάδες και πάρα πολλα αλλά! Και όπως βλέπεις ζω!!!Εφόσον είσαι και καρδιολογικά ελεγμενος ξέχασε το.Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πάθεις κάτι.Μπραβο σου που ξεκίνησες αγωγή.Ολα θα πάνε τέλεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Θα συμφωνήσω με τη κοπέλα. Έχω κρίσεις πανικού απ' τα 24 δηλ 10 χρόνια. Θα έπρεπε να έχω πεθάνει τώρα. Ταχυκαρδίες έκτακτες συστολές και το καλοκαίρι έκανα 4000 αρρυθμίες σε ένα 24ωρο κ όλα άγχος. Όσες εξετάσεις κ αν έχω κάνει τ μυαλό μου εκεί κολλημένο. Τώρα εδώ και 15 μέρες μουδιάζει το αριστερό μου χέρι και πόνο. Και μάλλον είναι από τη στάση που κοιμάμαι γτ τ πατάω. Πήρα το καρδιολόγο μου λέει έτσι όπως μου το περιγράφεις Μ ακούγετε για ορθοπεδικό. Δε ξέρω τι να πω πια αυτό είναι μαρτύριο. Κάθε φορά πονάω και κάπου αλλού έχω πιάσει όλα τα μέρη του σώματος;.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Θα συμφωνήσω με τη κοπέλα. Έχω κρίσεις πανικού απ' τα 24 δηλ 10 χρόνια. Θα έπρεπε να έχω πεθάνει τώρα. Ταχυκαρδίες έκτακτες συστολές και το καλοκαίρι έκανα 4000 αρρυθμίες σε ένα 24ωρο κ όλα άγχος. Όσες εξετάσεις κ αν έχω κάνει τ μυαλό μου εκεί κολλημένο. Τώρα εδώ και 15 μέρες μουδιάζει το αριστερό μου χέρι και πόνο. Και μάλλον είναι από τη στάση που κοιμάμαι γτ τ πατάω. Πήρα το καρδιολόγο μου λέει έτσι όπως μου το περιγράφεις Μ ακούγετε για ορθοπεδικό. Δε ξέρω τι να πω πια αυτό είναι μαρτύριο. Κάθε φορά πονάω και κάπου αλλού έχω πιάσει όλα τα μέρη του σώματος;.
    Οι περισσότεροι άνθρωποι με αγχωδης διαταραχή το καρδιακό φοβόμαστε.ειμαστε σε ετοιμότητα και εντοπίζουμε τον παραμικρό πόνο και ενόχληση κολλάει το μυαλό και το άγχος σου λέει αααα έτσι είσαι δε θα περάσει ο πόνος και όσο το σκεφτόμαστε δεν περνάει.Εμενα με έχει πιάσει βάρος στο κέντρο του στήθους σαν πλακώμα εδω και μέρες.Το είχα ξαναπάθει οπότε είναι γνώριμη πλέον αυτή η αίσθηση αλλά από την άλλη λες είναι άγχος ή κάτι άλλο;Αν με πονέσει π.χ το κεφάλι και ειδικά στο πίσω μέρος το μυαλό πάει στο εγκεφαλικό.Ειναι πολύ κουραστική όλη η κατάσταση μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Η κατάσταση αυτή είναι πολύ δύσκολη και ειδικά για τους γύρω μας. Ένα πρωινό στη δουλειά σήκωσα 16 πίεση χωρίς ν το κτλβ. Απλά ένιωθα δυσφορία κ ούτε πονοκέφαλο είχα και είμαι υποτασικη. Από κείνη τη μέρα έκανα πανικό και έπαιρνα τη πίεση συνέχεια. Καθαρά ψυχοσωματικό. Έχει να κάνει καθαρά με τη ψυχολογία. Κ άνθρωποι ειδικά σαν έμας ευαίσθητοι επηρεάζονται. Δε ξέρω πια τι να πω μεχρι κ γω η ίδια έχω κουραστεί. Αν ήταν τόσα χρόνια θα τα είχαμε πάθει όλα. Τώρα για το βάρος που λες το έχω χρόνια. Κατευθείαν με χτυπάει στο θώρακα σα σφυξιμο. Άπειρες εξετασεις κ τελικά όλα φυσιολογικά

  8. #8
    Να ρωτήσω; είμαι ο μόνος που φοβάμαι να τρεξω η να κάνω γυμναστική γιατί φοβάμαι μην έχω καμία μυοκαρδιτιδα ή καμιά ισχαιμια μυοκαρδιου;; είμαι σε αυτή την κατάσταση εδώ και 2 με 3 μήνες και θέλω να κάνω και ένα τεστ κοπώσεως μπας και μου φύγει η ιδέα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Μην ανησυχείς δεν είσαι ο μόνος όταν έχεις άγχος με τη καρδιά σου δημιουργείται αυτή η φοβία. Μόλις νιώσεις δυνατός θα το κάνεις. Προφανώς τώρα είσαι σε περίεργη περίοδο.

  10. #10
    Ναι πράγματι, όμως άκουσα πέρυσι για ένα παιδί 20 χρόνων που έπαθε ανακοπή την ώρα του αγώνα και του βρήκαν στην νεκροψία ισχαιμια μυοκαρδιου, και σκέφτομαι πως γίνετε να πάθει έμφραγμα σε τέτοια μικρή ηλικία;;; ίσως να ήταν και κληρονομικό δεν ξέρω, αλλά δεν παύει να με φοβίζει αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Μη φοβάσαι δε θα παθεις τπτ. Το έχω 10 χρόνια τώρα το μόνο μου άγχος η καρδιά
    10 χρόνια ταχυκαρδίες με υφέσεις και εξάρσεις. Με τράβαγαν να βγω απ' το σπίτι έλεγα δε θα φτασω να γυρίσω πίσω. Μετρούσα συνέχεια τους παλμούς και το οξυγόνο μου. Το Σεπτέμβριο έβαλα χολτερ και έκανα μεσα σε ένα 24ωρο 4000 αρρυθμίες γτ το προκαλούσα εγώ. Μέσα σε ένα χρόνο 3 τριπλεξ. Και πάντα αυτός ο φόβος. Ξέρεις τι μου λέει η μάνα μου; Προκάλεσε το φόβο σου πες θα πέσω κάτω και να δεις δε θα γίνει τπτ. Γτ ειναι ψεύτικο εμείς το δημιουργούμε δεν ειναι παθολογικό. Βγες διασκέδασε είμαστε ακόμα νέοι.

  12. #12
    Έχεις δίκιο, υπάρχουν βέβαια μέρες μου δεν μου είναι τόσο έντονα τα ψυχοσωματικά, έχω όμως μέσα στην μέρα πολλές εκτακτες συστολες και ακόμα αν τρεξω λίγο και νιώθω την καρδιά μου νομίζω ότι δεν χτυπάει σωστά και ότι έχω αρρυθμίες κατά την διάρκεια της άσκησης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Panahs007 και ellaki1989 σας νιώθω όσο δε φαντάζεστε.Αυτη την στιγμή είμαι με αρρυθμίες και τρομερή ταχυπαλμια και συνέχεια το χέρι μου είναι στο λαιμό να μετράω παλμούς.Ετσι ξαφνικά χωρίς κανέναν συνειδητό τουλάχιστον λογο.Υπαρχουν μέρες που απλά περιμένω να περάσει και δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία και φυσικα υπάρχουν μέρες που φοβάμαι να σηκωθώ να πάω από το ένα δωμάτιο στο άλλο μήπως και ανέβουν με το περπάτημα.Δυστυχως είναι παιχνίδια του μυαλού με υπαρκτά συμπτώματα, τρομακτικά,που παραπέμπουν σε διάφορες ασθένειες και είναι πολύ λογικό να μας φοβίζει.

  14. #14
    Σας έχει τύχει να ξαπλώσετε το βράδυ και να αρχίσουν απανωτές εκτακτες συστολες και να ταραχτειτε;; σχεδόν κάθε βράδυ τα ίδια και τα ίδια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Εμένα Μ έχει τύχει πάρα πολλές φορές τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι ο πόνος στο αριστερό χέρι στο μπράτσο αλλά το έχω τουλάχιστον 20 μέρες. Έκανα αιματολογικές καθαρες. Επίσης έχω και μούδιασμα. Μίλησα με το καρδιολόγο μου λέει αν ήταν κάτι δε θα το είχες τόσες μέρες. Τριπλεξ έκανα το Σεπτέμβρη. Δε ξέρω τι να κάνω πια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για καρδιά
    By Deri238 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2023, 08:05
  2. Καρδιά και άγχος
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2021, 12:03
  3. Αγχος -Καρδιά
    By Annbae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 09-08-2020, 01:45
  4. Καρδιά και άγχος!!
    By Biliskov in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 14-04-2019, 12:10
  5. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •