Καρδιά και αγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Εμένα πριν από λίγο ήμουν ξαπλωμένος και σηκώθηκα να πάω να φάω, με το που σηκώνομαι καθώς περπατάω με πιάνει μια πολύ πολύ έντονη ζάλη - σκοτοδινη που νόμιζα θα λιποθυμησω, πηγαίνω γρήγορα στο κρεβάτι ξαπλωνω πίνω λίγο νερό και άρχισα να συνερχομαι, όλα αυτά σε λίγα δευτερόλεπτα, μαζί με την σκοτοδίνη είχα μια πίεση στο κεφάλι μου, όταν πέρασε η καρδιά μου χτύπαγε έντονα και έτρεμαν τα χέρια μου. Το ότι ζαλίζομαι που και που όταν σηκώνομαι απότομα συμβαίνει κάποιες φορές αλλά αυτή την φορά ήταν πολύ πιο έντονη η ζάλη και τρόμαξα, δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε εσάς κάτι τέτοιο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Έχω περάσει απ' όλα τα συμπτώματα. Πονοκεφάλους ταχυπαλμιες αρρυθμίες έκτακτες συστολές ανεβασμένη πίεση θες κ αλλά; Ηλιγγους στομάχι

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Εμένα πριν από λίγο ήμουν ξαπλωμένος και σηκώθηκα να πάω να φάω, με το που σηκώνομαι καθώς περπατάω με πιάνει μια πολύ πολύ έντονη ζάλη - σκοτοδινη που νόμιζα θα λιποθυμησω, πηγαίνω γρήγορα στο κρεβάτι ξαπλωνω πίνω λίγο νερό και άρχισα να συνερχομαι, όλα αυτά σε λίγα δευτερόλεπτα, μαζί με την σκοτοδίνη είχα μια πίεση στο κεφάλι μου, όταν πέρασε η καρδιά μου χτύπαγε έντονα και έτρεμαν τα χέρια μου. Το ότι ζαλίζομαι που και που όταν σηκώνομαι απότομα συμβαίνει κάποιες φορές αλλά αυτή την φορά ήταν πολύ πιο έντονη η ζάλη και τρόμαξα, δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε εσάς κάτι τέτοιο.
    Το έχω πάθει κι εγώ δεν μπορούσα να γυρίσω στο κρεβάτι γονάτισα και κρατήθηκα από τον τοίχο γιατί νόμιζα θα λυπιθημησω, μαύρισαν όλα για δευτερόλεπτα,πιστευω ότι είναι από ορθοστατική πίεση και τίποτα παραπάνω όσο για το τρέμουλο και οι ανεβασμένοι παλμοί καθαρά από φόβο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    Εμένα όταν με πιάνει πανικός έχω τρέμουλο ταχυπαλμια. Παρά πολλές φορές έχω γυρίσει με το ζόρι στο σπίτι νόμιζα ότι θα μείνω στο δρόμο απ' τη καρδιά μου και τελικά.τπτ. τόσα χρόνια που το έχω θα χα πεθάνει 10 φορες

  5. #20
    Άστα και εγώ μια από τα ίδια, το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι θέλω να πάω γυμναστήριο και να τρέξω και ΦΟΒΆΜΑΙ!!! νομίζω ότι θα καταρευσω, ανεβαίνω λίγες σκάλες και νομίζω ότι λαχανιάζω και νιώθω την καρδιά μου να βαράει νταμπούρλο και νομίζω ότι θα πέσω κάτω, της προάλλες έπαιζα μπάσκετ και όταν σταμάταγα ένιωθα την καρδιά μου τόσο δυνατά και ένιωσα μια μικρή ζάλη (σαν αυτή που νοιώθουμε όταν έχουμε 38 πυρετο) κάτι σαν έκρηξη μέσα στο κεφάλι, δεν ξέρω τι γίνετε διαβάζω και για νέους αθλητές που κατέρρευσαν ξαφνικά και με έχει πιάσει ο φόβος, θα πάω για τεστ κοπώσεως για να μου φύγει αυτό επιτέλους.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    13
    Εγώ ολοκλήρωσα τις καρδιολογικές μόλις χτες με τεστ κοπώσεως και triplex. Όλα καλά πέραν του ότι αρχίζω προληπτική αγωγή με diovan λόγω λίγο αυξημένης πίεσης. Σήμερα πήγα σε ένα πάρτι και στο χορό επάνω ανέβασα παλμούς και ιδρωσα. Λογικό ακούγεται αλλά πάλι άρχισα να σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά με την καρδιά μου. Ο καρδιολόγος μου είπε ξεκάθαρα ότι έχω άγχος. Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία κι ελπίζω να πάει καλά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by non41 View Post
    Εγώ ολοκλήρωσα τις καρδιολογικές μόλις χτες με τεστ κοπώσεως και triplex. Όλα καλά πέραν του ότι αρχίζω προληπτική αγωγή με diovan λόγω λίγο αυξημένης πίεσης. Σήμερα πήγα σε ένα πάρτι και στο χορό επάνω ανέβασα παλμούς και ιδρωσα. Λογικό ακούγεται αλλά πάλι άρχισα να σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά με την καρδιά μου. Ο καρδιολόγος μου είπε ξεκάθαρα ότι έχω άγχος. Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία κι ελπίζω να πάει καλά.
    Ποσο πιεση ειχες και ποσες μερες σου ειχε πει ο γιατρος να τη μετρας;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    13
    Μετά από Holter πίεσης ο μέσος όρος ήταν 13/8.5 αλλά λόγω αυξημένου βάρους και υψηλής LpA κάνω την αγωγή

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by non41 View Post
    Μετά από Holter πίεσης ο μέσος όρος ήταν 13/8.5 αλλά λόγω αυξημένου βάρους και υψηλής LpA κάνω την αγωγή
    Δεν ηταν η πιεση σου για χαπι νομιζω…Ισως για το βαρος και την LPA να σου εδωσε χαπι

  10. #25
    Εντωμεταξύ σήμερα καμία ταχυκαρδία το βράδυ, οι παλμοι μου είναι 63-70 και νιώθω πολύ ανακούφιση, επίσης λέτε μετα από 4 μήνες έντονου άγχους να έχουν πάθει κάτι τα στεφανιαία αγγεία μου και να έχω καμία ισχαιμια;;; εγώ πιο πολύ αυτό φοβάμαι γιαυτό και αποφεύγω το τρέξιμο μήπως και έγινε κάτι λόγο του στρες αυτό τον καιρό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Εντωμεταξύ σήμερα καμία ταχυκαρδία το βράδυ, οι παλμοι μου είναι 63-70 και νιώθω πολύ ανακούφιση, επίσης λέτε μετα από 4 μήνες έντονου άγχους να έχουν πάθει κάτι τα στεφανιαία αγγεία μου και να έχω καμία ισχαιμια;;; εγώ πιο πολύ αυτό φοβάμαι γιαυτό και αποφεύγω το τρέξιμο μήπως και έγινε κάτι λόγο του στρες αυτό τον καιρό.
    Γεννήθηκα με έντονο άγχος είμαι 39 ετών.Φαντασου τι ζόρι έχει τραβήξει η δική μου καρδούλα.Δεν έχουν πάθει τίποτα ούτε τα αγγεία σου ούτε και η καρδιά σου.Ο καρδιολόγος μου είπε ότι χρειαζόμαστε άσκηση, τρέξιμο και πολύ περπάτημα.Του λέω φοβάμαι γιατί ανεβαίνουν οι παλμοί και γυρίζει και μου λέει να φοβάσαι όταν δεν ανεβαίνουν οι παλμοί με την άσκηση.

  12. #27
    Σας έχει τύχη να ανεβαίνετε σκαλιά και να νιώθετε ένα βάρος στην καρδια και στο στομάχι;; εμένα σχεδόν κάθε φορά μου συμβαίνει και μετά την νιώθω να βαράει πολύ δυνατά και νομίζω ότι θα λιποθυμήσω λες και έτρεχα κανένα μαραθώνιο, τι συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω όλες οι εξετάσεις καλές και ακόμα εκεί εγώ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγχος για καρδιά
    By Deri238 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2023, 08:05
  2. Καρδιά και άγχος
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2021, 12:03
  3. Αγχος -Καρδιά
    By Annbae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 09-08-2020, 01:45
  4. Καρδιά και άγχος!!
    By Biliskov in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 14-04-2019, 12:10
  5. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •