Συναισθηματική κατάρρευση για χαζούς λόγους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
    Senior Member

Συναισθηματική κατάρρευση για χαζούς λόγους

Έχω απογοητευτει από τον εαυτό μου. Φοβάμαι τα πάντα και είμαι σε μια πολύ περίεργη φάση. Φοβάμαι να ταξιδεψω με αεροπλάνο και νιώθω ότι στεναχωρω το σύντροφό μου ο οποίος μου λέει ότι θα γίνω ίδια η μαμά μου η οποία φοβάται τα πάντα και δεν μπαίνει ούτε σε ασανσέρ. Μου το λέει συχνά και όλο αυτό με έχει ρίξει πολύ. Νιώθω πως έχω χάσει το σκοπό μου. Φοβάμαι να κάνω παιδί. Φοβάμαι τη γέννα. Φοβάμαι πολλά. Πονάει όλο μου το κορμί και συνέχεια νιώθω ότι εχ λω τις χειρότερες αρρώστιες. Λέω τι κάνεις? Όλοι γύρω σου κάνουν τα πάντα πάνε όλο ταξίδια δε φοβούνται δες τι χάνεις τόλμησε το κλπ. Αλλά ζω με μόνιμο άγχος και ταλαιπωρουμαι τόσο πολύ ψυχικά. Βλέπω εφιάλτες με αεροπλάνο συνέχεια. Το άγχος μου αγγίζει κόκκινο. Θέλω να πάω σε ψυχολόγο αλλά πήγα μια φορά και δε βοηθηθηκα καθόλου. Και από τότε δεν το έχω τολμήσει ξανά. Πριν λίγους μήνες φοβήθηκα ξαφνικά την οδήγηση αλλά επέμεινα και τώρα είμαι καλά. Ξέρω πως το ίδιο είναι και με τα αεροπλάνα αλλά έχω κάνει ταξίδια και όλα με φόβο στο τελευταίο έκλαιγα όλη την ώρα και ο φίλος μου πραγματικά δεν ξέρω πως δεν με χώρισε. Και μετά λέω θα γίνω όντως η μαμά μου και ο μπαμπάς μου ο καημένος δεν πάει σχεδόν πουθενά και έχει κλειστεί. Και ήθελα να τον πάρω και μαζί τώρα μπας και νιώθω και πιο ασφάλεια αλλά ο φίλος μου θέλει να πάμε οι 2 μας λογικό. Θέλω να τους ευχαριστήσω όλους. Αλλά εγώ δεν ευχαριστιεμαι. Θέλω απλά να μείνω σπίτι μου μονη μου. Αυτό θέλω. Αλλά φοβάμαι πως χάνω τη ζωή....

Senior Member
    Ολα αυτα που περιγραφεις τα ζουμε οι πιο πολλοι σε αυτο το φορουμ…Ολα ειναι αυτο το αγχος που σε κραταει πισω ξανα και ξανα.Δυστυχως δεν χαιρομαστε τη ζωη και μενουμε πισω.Θυμησε μου,παιρνεις καποια αγωγη;Πας σε γιατρο;;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έχω απογοητευτει από τον εαυτό μου. Φοβάμαι τα πάντα και είμαι σε μια πολύ περίεργη φάση. Φοβάμαι να ταξιδεψω με αεροπλάνο και νιώθω ότι στεναχωρω το σύντροφό μου ο οποίος μου λέει ότι θα γίνω ίδια η μαμά μου η οποία φοβάται τα πάντα και δεν μπαίνει ούτε σε ασανσέρ. Μου το λέει συχνά και όλο αυτό με έχει ρίξει πολύ. Νιώθω πως έχω χάσει το σκοπό μου. Φοβάμαι να κάνω παιδί. Φοβάμαι τη γέννα. Φοβάμαι πολλά. Πονάει όλο μου το κορμί και συνέχεια νιώθω ότι εχ λω τις χειρότερες αρρώστιες. Λέω τι κάνεις? Όλοι γύρω σου κάνουν τα πάντα πάνε όλο ταξίδια δε φοβούνται δες τι χάνεις τόλμησε το κλπ. Αλλά ζω με μόνιμο άγχος και ταλαιπωρουμαι τόσο πολύ ψυχικά. Βλέπω εφιάλτες με αεροπλάνο συνέχεια. Το άγχος μου αγγίζει κόκκινο. Θέλω να πάω σε ψυχολόγο αλλά πήγα μια φορά και δε βοηθηθηκα καθόλου. Και από τότε δεν το έχω τολμήσει ξανά. Πριν λίγους μήνες φοβήθηκα ξαφνικά την οδήγηση αλλά επέμεινα και τώρα είμαι καλά. Ξέρω πως το ίδιο είναι και με τα αεροπλάνα αλλά έχω κάνει ταξίδια και όλα με φόβο στο τελευταίο έκλαιγα όλη την ώρα και ο φίλος μου πραγματικά δεν ξέρω πως δεν με χώρισε. Και μετά λέω θα γίνω όντως η μαμά μου και ο μπαμπάς μου ο καημένος δεν πάει σχεδόν πουθενά και έχει κλειστεί. Και ήθελα να τον πάρω και μαζί τώρα μπας και νιώθω και πιο ασφάλεια αλλά ο φίλος μου θέλει να πάμε οι 2 μας λογικό. Θέλω να τους ευχαριστήσω όλους. Αλλά εγώ δεν ευχαριστιεμαι. Θέλω απλά να μείνω σπίτι μου μονη μου. Αυτό θέλω. Αλλά φοβάμαι πως χάνω τη ζωή....
    Kαλημερα τι περιμενεις πηγαινοντας στον ψυχολογο ;
    Πιστευεις οτι με μια φοή δυο φορες ειναι αρκετες για να αρχιζεις να βλεπεις διαφορα ;
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Senior Member
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    καλημερα.
    οταν λες οτι πηγες μια φορα, εννοεις οτι πηγες μια επισκεψη, ή οτι εκανες πολλες συνεδριες αλλα δεν βοηθηκες;;
    και πολλες να εκανες, μπορει να μην σου ταιριαξε ο συγκεκριμενος, ή και να μην ηταν καταλληλος.
    οπως θα εχεις καταλαβει μετα απο τοσα χρονια ταλαιπωριας σου με αγχος και φοβιες, αυτα δεν φευγουν μονα τους, ειδικα σε τετοιον βαθμο.
    για μενα προσωπικα, το να βρεις εναν θεραπευτη που σου ταιριαζει, ειναι μονοδρομος αν θες να δεις καποια βελτιωση...
    λυπαμαι, αλλα με το να συζηταμε εδω καθε νεα φοβια που εχεις, δεν προκειται να βελτιωθει η κατασταση σου και γι αυτο, ειμαι σιγουρη.

υ.γ. αγωγη, εχεις παρει; ισως χρειαστει να παρεις και αγωγη, παραλληλα..

Junior Member
    Τα προβληματα αυτου του τυπου , φοβιες κτλ εχουν να κανουν με την ισορροπια στις ορμονες μας.
    περαν δηλ στο κομματι της ψυχολογιας που σε μαθαινει πως να αντιλαμβανεσε καποιες πτυχες του εαυτου σου η σωματικα συμπτωματα , το κομματι της ψυχιατρικης
    βοηθαει σε φαρμακευτικο επιπεδο τις ορμονες να ερθουν σε μια ισορροπια.
    θα πρεπει δηλ η σεροτονινη που ειναι μια βασικη ορμονη σε εμας , σε ανθρωπους δηλ με ψυχικες διαταραχες να ερθει στα επιπεδα που πρεπει.
    παραδειγμα , νιωθεις ετσι τωρα διοτι οι ορμονες τους στρες στο οργανισμο σου εχουν παρει το πανω χερι κι ετσι , εγκεφαλικα και σωματικα ο εγκεφαλος σου τα βλεπει ολα μια απειλη και
    προσπαθει να σε ταρακουνισει ωστε να κανεις κατι γι αυτο.
    παραδειγμα 2 , σε κανονικες συνθηκες οι ορμονες του στρες θα βγουν στην επιφανεια οταν υπαρχει ενας ορατος κυνδινος ( βλεπω μια φωτια στο σπιτι μου) οποτε θα πρεπει να κανεις κατι.
    πολυ γρηγορα λοιπον ανεβαζεις παλμους , αναπνεεις πιο γρηγορα , μουδιαζεις , τρεμεις , κτλ τα οποια ολα αυτα ειναι για το καλο σου για εκεινη την στιγμη.η οργανισμοσ σου σε προετιμαζει για μαχη η φυγη.

τωρα το χρονιο στρες ανευ οπτικης αιτιας κυριως , ειναι αυτο που λεμε κριση αγχους ,
    παραδειγμα , αν για πολυ καιρο σκεφτεσαι , αχ τι θα κανω με την δουλεια , ωχ γιατι εχω ζαλαδες , ωχ δεν μπορω να μπω στο αεροπλανο , αχ θα πεθανω απο καρκινο κτλ κτλ κτλ ,
    ενεργοποιειται και παλι το στρες οπως εγραψα και παραπανω με την φωτια , αλλα χωρις φωτια . η φωτια δηλ ειναι μεσα σου.

αυτο κυριως εχω δει οτι συμβαινει σε ανθρωπους που εχουν τα εξης χαρακτηριστικα ,
    μειωμενη αυτοεκτιμιση , αυτοπεποιθηση , νιωθει ασχημος , εχει κομπλεξ , νιωθει μειωνεκτικα σε πολλες περιπτωσεις , ασχημα παιδικα χρονια (το πιο σημαντικο) , εχει παραπανω κιλα , φοβαται τα παντα ,
    ψαχνετε ιατρικα στο ιντερνετ , συνεχεια σε γιατρους για απλα συμπτωματα κτλ κτλ κτλ .

εδω λοιπον βλεπουμε οτι το προβλημα ειναι οτι δεν τα εχεις καλα με τον ιδιο σου τον εαυτο. μηπως εισαι αυστηρος με τον εαυτο σου? μηπως τα θες ολα κομμενα ραμενα οπως εσυ τα θες? βημα πισω κανεις?
    αυτα και αλλα πολλα ειναι αυτα που πρεπει να αναλογιστουμε οταν πλεον το στρες αποκτα παθολογικες διαστασεις .
    να τα βρουμε πρωτα με τον εαυτο μας.
    να σηκωθεις ενα πρωι και να πεις, ειμαι ομορφος , τελειος , αψογος , και ας κανω και κανα λαθακι , και ας μην εχω ωραια μαλια, καπως ετσι τονωνεις το νευρικο συστημα , τους νευροδιαβιβαστες σου, την χημεια σου,
    αν πονας καπου μην ψαχνεις για καρκινους και ανιατες ασθενειες , ουτε αν ειχες λιγο ζαλαδα το πρωι,.να γυμναζεσαι τακτικα και να κανεις καλη διατροφη.
    ο οργανισμος μας εκπαιδευται στα παντα , οπως τωρα φοβασαι διοτι τον εκπαιδευσες ετσι ,γυρνα τουμπα και παρ το αλλιως.

δεν ειναι ευκολο οπως το γραφω αλλα σιγουρα πρεπει να γινει μια αρχη . να βρεις την χαμενη εσωτερικη ευτυχια .πραγματα και καταστασεις που σε κανουν χαρουμενο.
    και ολα θα παρουν τον δρομο τους. οσο εισαι κλεισμενος σε 4 τοιχους (εγκεφαλικα και πραγματικα ) τα πραγματα χειροτερευουν και κουραζουν.

η κριση πανικου-αγχους δεν απειλη την υγεια , σε χρονια κατασταση ομως την απειλη. μην αρρωστενουμε απο μονοι μας. ας αρρωστησουμε φυσιολογικα στην ωρα μας. στα βαθια γεραματα.

σος μην ψαχνετε απαντησεις στο ιντερνετ , παντα στον γιατρο που εχουμε εμπιστοσυνη . ψυχολογος -ψυχιατρος.

40 ετων , ταλαιπωρουμε 20 χρονια με αυτα. εξαρσεις -υφεσεις αλλα δεν το βαζω κατω. εντοπιζω τα λαθη μου και διορθωνομαι.

Senior Member
    Πολύ ωραία ανάρτηση teosol...

Όμως σχετικά με την στο φαρμακευτικό σκέλος αναφορά σου ,θα ήθελα να προσθέσω τα εξής.

Το φάρμακο, εφ όσον αποδειχθεί αποτελεσματικό και βοηθήσει, δυστυχώς δεν έχει επίδραση αποκλειστικά και μόνο στα επίπεδα της σεροτονινης, αλλά στη συνολική αλληλουχία των νευροδιαβιβαστων στον εγκέφαλο, με συνέπεια μια νέα ομοιοσταση..( κανένα μετρήσιμο δεδομένο βέβαια δεν υπάρχει για την νέα κατάσταση)

Εφόσον αυτή γίνει αποδεκτή από τον οργανισμό, τότε αισθανόμαστε καλύτερα, για ένα διάστημα ,οσο αυτό είναι δυνατόν..

Το πρόβλημα βέβαια μετά είναι η διακοπή του φαρμάκου, που θα προκαλέσει και πάλι...μια νέα ομοιοσταση..
    Εάν και πάλι ο οργανισμός μπορέσει να ισσοροπισει, όπως συμβαίνει στο περίπου 30% ,όλα καλά..

Εάν όμως δεν του είναι αυτη αποδεκτή όπως συμβαίνει στο υπόλοιπο 70% ,τότε υπάρχει αρκετή ταλαιπωρία...

Για αυτό τον λόγο, όπως πάντα επισημαίνω ,εάν δεν πρόκειται για σοβαρές ψυχικές διαταραχές , να ζυγίζουμε με προσοχή τα υπέρ και τα κατά της λήψης, ανάλογα με την κατάσταση μας και τις ...αντοχές μας !????
    Last edited by kostas62; 26-02-2024 at 12:02. Reason: Συμπληρωμα

Junior Member
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΩΣΤΑ .

ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

ΥΠΕΡΤΑΣΙΚΟΣ ΜΕ 17 ΠΙΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΧΑΠΙΟΥ.
    ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ , ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΙΣΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΝ Η ΟΥΣΙΑ.
    ΜΠΑΙΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.
    ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΕΜΑΣ.

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ???.
    ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΑΣ , Η ΟΠΟΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ , ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ.

ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΟΥ , ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ , ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΧΑΠΙΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ , ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ 3-4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ , ssri , snri ΚΤΛ. \

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ? ΔΙΟΤΙ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ.

ΦΑΡΜΑΚΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ. ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ. ΝΟΜΙΖΩ, ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΕΙ.

ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΥΠΕΡΤΑΣΗ , ΖΑΚΧΑΡΟ , ΔΙΑΒΗΤΗΣ , ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ , ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ , ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΗΜΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ
    ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΣΒΗΝΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑ.

ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΥΡΑΖΕΙ Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΟΜΙΖΩ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΑΦΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΤΟΥ.

ΚΑΤ ΕΜΕ , ΤΟ 60% ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ , ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΡΟΠΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ , ΖΩΗΣ , ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ , ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΝΑ 40 % ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.
    ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΧΑΠΙ , ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ.
    ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΤΑΣΙΚΟΣ ΠΙΝΕΙ ΧΑΠΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ. ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΜΠΟΥ. ?

ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ -ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ . ΟΧΙ . ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΣΑΤΙΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΕΛΟΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

ΑΠΟΔΟΧΗ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ .

Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by teosol View Post
    Τα προβληματα αυτου του τυπου , φοβιες κτλ εχουν να κανουν με την ισορροπια στις ορμονες μας.
    Οι φοβιες περαν ολων αυτων που μας ειπες πολυ εύστοχα εχουν να κανουν ομως και το παραγοντα τραυμα ..Αλλο η διαχειριση βαση χημειας και αλλο βαση πραγματικου γεγονοτος ..

Ο μηχανισμος fight or flight εχει να κανει καθαρα με το θεμα αγχος που οπως γνωριζουμε ειναι απολυτα λογικο να υπαρχει ,εφοσον ειναι και αυτο που παράγει αδρεναλινη ωστε να μας κινητοποιησει να αντιδρασουμε σωστα απεναντι στην απειλή ...(ενστικτο επιβιωσης )

Εκει τι λες οτι γινετε εφοσον υπαρχει εγκεφαλική ισορροπημένη χημεια ;

Πως μπορεις να δουλεψεις την εκθεση του φοβου αν δεν αναγνωριζεις την ριζα αυτου και σιγουρα σε ενα μεγαλο ποσοστο δεν ευθύνεται η χημεια αλλα το βιωμα ;

Η ψευδαισθηση οτι ο ανθρωπος μπορει να ελεγχει τα παντα ή πρεπει να ειναι ικανος να ελεγχει τα παντα ποσο πυροδοτει μια βασικη πυρινικη πεποιθηση που σε κανει να αντιδρας ετσι και ολο αυτο εμφανεστατα δεν εξαρταται απο την χημεια ;

Senior Member
    περνας κι εσυ τον γολγοθα σου δε φταις που εχεις αυτα σα φοβιες μπορει να ειν κληρονομικα θεματα ?? δε το κανεις για να βασανίζεις το κοσμο ουτε εσενα .συμβαινουν αυτα παλευετο οσο γινετε βαλε μια κοντρα σε οτι νομιζεις οτι πρεπει να αλλαξεις κατι που σε βασανιζει εσενα . καν οτι σε χαλαρωνει ακου μουσικη φαε ενα ωραιο γλυκο ενα φαγητο που σου αρεσει παε μια βολτα μιλα με ατομα που συμπαθείς να ξεχνιεσαι .
    Last edited by asperger39; 26-02-2024 at 17:38.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Junior Member
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι φοβιες περαν ολων αυτων που μας ειπες πολυ εύστοχα εχουν να κανουν ομως και το παραγοντα τραυμα ..Αλλο η διαχειριση βαση χημειας και αλλο βαση πραγματικου γεγονοτος ..

Ο μηχανισμος fight or flight εχει να κανει καθαρα με το θεμα αγχος που οπως γνωριζουμε ειναι απολυτα λογικο να υπαρχει ,εφοσον ειναι και αυτο που παράγει αδρεναλινη ωστε να μας κινητοποιησει να αντιδρασουμε σωστα απεναντι στην απειλή ...(ενστικτο επιβιωσης )

Εκει τι λες οτι γινετε εφοσον υπαρχει εγκεφαλική ισορροπημένη χημεια ;

Πως μπορεις να δουλεψεις την εκθεση του φοβου αν δεν αναγνωριζεις την ριζα αυτου και σιγουρα σε ενα μεγαλο ποσοστο δεν ευθύνεται η χημεια αλλα το βιωμα ;

Η ψευδαισθηση οτι ο ανθρωπος μπορει να ελεγχει τα παντα ή πρεπει να ειναι ικανος να ελεγχει τα παντα ποσο πυροδοτει μια βασικη πυρινικη πεποιθηση που σε κανει να αντιδρας ετσι και ολο αυτο εμφανεστατα δεν εξαρταται απο την χημεια ;

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΠΑΘΩΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 5-6 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 13-15 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
    ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ , ΠΑΙΔΙΚΑ , ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ
    ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ (ΘΑ ΠΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ) ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ, ΣΤΡΕΣ ΑΝΟΥΣΙΟ , ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ . ΦΥΣΙΚΑ ΕΔΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ
    ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΡΙΣΕΩΝ ΚΤΛ. ΚΑΙ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ 35 ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ. ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ , ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ,
    ΧΩΡΗΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΑ 5 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ , ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΒΙΑ , ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ (ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ -ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ) ΛΕΙΠΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ) , ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΣΠΙΤΙ ( ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ? ) ,,, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ , ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΑΥΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΤΑΡΑΣΕΤΕ ΣΕ ΑΣΧΗΜΟ ΒΑΘΜΟ. ΑΝ ΔΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΟΥ ΚΡΙΣΕΙΣ.

Αλλο η διαχειριση βαση χημειας και αλλο βαση πραγματικου γεγονοτος .. ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .
    ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΑΠΟ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑ , Η , Η ΦΟΒΙΕΣ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΣΤΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ.

Εκει τι λες οτι γινετε εφοσον υπαρχει εγκεφαλική ισορροπημένη χημεια ;ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΣΩΣΤΗ.
    ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕΣ ΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
    ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΒΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ .
    ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ 20 ΕΤΩΝ . 53 ΑΥΤΟΣ . ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΘΑΜΩ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ . ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ
    ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΕΡΓΟΣ , ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΔΩ ΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΦΥΓΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΤΡΕΣ ΣΤΕΤΚΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΣ.

ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ. ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? ΚΙ ΟΜΩΣ . ΑΦΟΥ ΕΤΡΕΧΕ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ
    ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ , ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ- ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ , ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗΣ ΜΙΑΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ.

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ - ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ.

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΕΙΤΕ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΝΕΥΡΟΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΣ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.

ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ Η ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.

(ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ) ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ,ΠΑΡΑ ΧΡΟΝΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ , ΕΝΙΟΤΕ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ.

Senior Member
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς είμαι χάλια και άρχισα πάλι να πονάω όταν καταπίνω. Εδώ και αρκετό καιρό ποναω οταν καταπινω. Είχα φτάσει σε κακό σημείο αλλά τώρα ήμουν λίγο καλύτερα. Με φάρμακα για το στομάχι ένιωσα καλύτερα και αρ ίσα πάλι να τρώω αλλά εδώ και μέρες με έπιασε πάλι. Νιώθω τρελό άγχος. Θέλω απλά να με αφήσουν ήσυχη ολοι. Θέλω να είμαι ήρεμη και να κάνω απλά πράγματα και αυτό θα κάνω. Μετά με πιάνουν σκέψεις ότι έχω καρκίνο στον οισοφαγο και γι αυτό πονάω και δεν θα προλάβω να κάνω τίποτα στη ζωή μου και όλα είναι ένας φαύλος κύκλος.

Senior Member
    φιλαρακι δες μην εχεις αυτο στις αμιγδαλες κι σε ενοχλαει κοιτα το λινκ

https://www.onmed.gr/ygeia/story/322...kai-symptomata
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Senior Member
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΠΑΘΩΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 5-6 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 13-15 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
    ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ , ΠΑΙΔΙΚΑ , ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ
    ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ (ΘΑ ΠΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ) ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ, ΣΤΡΕΣ ΑΝΟΥΣΙΟ , ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ . ΦΥΣΙΚΑ ΕΔΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ
    ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΡΙΣΕΩΝ ΚΤΛ. ΚΑΙ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ 35 ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ. ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ , ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ,
    ΧΩΡΗΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΑ 5 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ , ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΒΙΑ , ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ (ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ -ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ) ΛΕΙΠΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ) , ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΣΠΙΤΙ ( ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ? ) ,,, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ , ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΑΥΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΤΑΡΑΣΕΤΕ ΣΕ ΑΣΧΗΜΟ ΒΑΘΜΟ. ΑΝ ΔΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΟΥ ΚΡΙΣΕΙΣ.
    Καλημερα !

Δυστυχώς ή ευτυχώς σήμερα αποδεικνύεται πως κανενας ενηλικας δεν κουβαλα εστω και ενα παιδικο τραυμα και τι εννοούμε παιδικό τραυμα ;

Το οποιοδήποτε γεγονος του προκαλει πολυ εντονα συναισθηματα ΜΗ διαχειρισημα ως προς την ηλικία του ..
    Οποτε μεχρι την ηλικια των 6 ετών που χτιζονται οι πυρινικες μας πεποιθησεις οπου ειναι και ο προπομπος της μετεπειτα ενηλικης συμπεριφορας ειτε μεγαλωσεις σε πολυ προστατευτικο περιβάλλον ειτε σε κακοποιητικό, κουβαλας τραύματα (διαφορετικα βεβαια )αλλα κουβαλας.

Ενας υπερ προστατευτικος γονεας ¨κακοποιεί ¨συναισθηματικα το παιδι του οπως μπορει να κακοκοποιει αντιστοιχα και ενας αυταρχικος ή παραβατικος γονεας ....

Αλλο η διαχειριση βαση χημειας και αλλο βαση πραγματικου γεγονοτος .. ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .
    ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΑΠΟ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑ , Η , Η ΦΟΒΙΕΣ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΣΤΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ.
    Εδω θα μου επιτρεψεις να μη συμφωνήσω ...
    Οι φοβιες οι οποιες μας δημιουργουν το απολυτο φυσιολογικο στρες ,αυτο δηλαδη που θα μας κανει να εκλογικευουμε καταστασεις και να αντιδρουμε με βαση την προστασια μας δεν καταληγουν δυσλειτουργικες συμπεριφορες σε καμια περιπτωση ..

Παραδειγμα ;
    Δειξε μου ενα ανθρωπο ο οποιες δεν εχει φοβιες σημερα ,άλλοτε μικρές υπαρκτες και άλλοτε μεγαλες ή πλασματικές ..
    Βλεπεις ολοι να ειναι δυσλειτουργικοι ;
    Βλεπεις ολοι οι οποιο δεν ειναι δυσλειτουργικοι να ειναι με αγωγη για ρυθμιση των νευροδιαβιβαστων ;

Εκει τι λες οτι γινετε εφοσον υπαρχει εγκεφαλική ισορροπημένη χημεια ;ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΣΩΣΤΗ.
    Η καταθλιψη ,η σχιζοφρενεια και πολλες αλλες διαταραχες απεικονιζονται σε εγκεφαλογραφηματα ,μαγνητικες κ.α .
    Οποτε η απουσια απεικονισης σε μια εξεταση πως μπορει να σε κανει εσενα να πιστευεις οτι δεν υπαρχει εγκεφαλικη σωστη χημεια ;

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΒΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ .
    ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ 20 ΕΤΩΝ . 53 ΑΥΤΟΣ . ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΘΑΜΩ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ . ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ
    ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΕΡΓΟΣ , ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΔΩ ΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΦΥΓΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΤΡΕΣ ΣΤΕΤΚΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΣ.
    Τι εννοεις ξεφυγε ;
    Ποιος ο παραγοντας στην διαχειρηση ενος τραυματος καθοριζεται "ως ξεφευγω " και απο τι ξεφετγω απο τον μεγαλυτερο του φοβο που ειναι ο θανατος ;

Υπαρχουν πολλοι οι οποιο ειναι σε αρνηση και ζουν" κανονικα" την ζωη τους (για εμας κανονικα )αυτο πιστευεις ειναι φυσιολογικο ;
    Γενικα ποια αντιδραση στην μοναδικη απωλεια που δεν ξεπερνιεται οπως ειναι ο θανατος θεωρειτε φυσιολογικη και ποιος την οριζει ;

Κατι το οποιο για μενα θεωρειτε νορμαλ, φυσιολογικο για εσενα μπορει να ειναι ξεπερασμενο ή τολμηρο ή ακομα και παραβατικο, καθως εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια και γενικα τα βιωματα του καθενος μας ...

ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ. ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? ΚΙ ΟΜΩΣ . ΑΦΟΥ ΕΤΡΕΧΕ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ
    ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ , ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ- ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ , ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗΣ ΜΙΑΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ.

Ποιες φοβιες του ενεργοποιουνται ομως ;
    Στις κρισεις πανικου αυτο που φοβομαστε στο τελος ειναι ο θανατος ....οτι θα παθουμε καρδια ,θα ζαλιστουμε θα χτυπησουμε και τελος μετα ,παει ....
    Οποτε δεν ειναι η δυασανεξια του ,ειναι ο φοβος του θανατου που πυροδοτείται μεσα απο την δυσανεξια ..
    Αυτος ο ανθρωπος αντιμετωπισε την δυσανεξια ομως οχι τον φοβο του θανατου και γιατι το λεω αυτο ..
    Τα περισσοτερα αιτηματα των ανθρωπων που καταφτάνουν στα γραφεια των συμβουλουν ψυχικης υγειας ειναι ο φοβος του θανατου ο οποιος εκδηλώνεται μεσα απο την κριση πανικου ...

Ο φιλος σου σε ενα επομενο γεγονος το οποιο θα το σωματοποιησει παλι θα φοβαται οτι θα παιθανει ..
    Αρα ρωταω εγω ,αυτος ο ανθρωπος δουλευοντας τον εκλυκτικο παραγοντα πυροδοτησης (δυσανεξια )δουλεψε και την αποδοχη του με με το γεγονος του θανατου ;
    Ολοι καποια στιγμη θα πεθανουμε ξερουμε ομως το που και το ποτε ωστε να το προβλεψουμε,να μην μας αγχωνεις και να μην φοβομαστε να βγουμε ακομα και απο το σπιτι μας καποιες φορες ;

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη αλλα το οτι καποιος διαχειριζεται μια παθογενεια δεν παει να πει οτι ξεπερασε και τον μεγαλυτερο του φοβο που ειναι ο θανατος ..Απλα πας σταδιακα ,σταματας τον εκλυκτικο παραγοντα και μετεποιτα διαχειριζεσαι και τον φοβου θανατου ..Ετσι κανεις ολοκληρωμενη δουλεια και οχι επιφανειακη ...

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ - ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ.

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΕΙΤΕ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΝΕΥΡΟΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΣ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ.

ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ Η ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.

(ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ) ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ,ΠΑΡΑ ΧΡΟΝΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ , ΕΝΙΟΤΕ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ.
    Η σκεψη του ανθρωπου ειναι μια αυτοματη λειτουργια του ..Ο ανθρωπος ειναι κατασκευασμενος να σκεφτεται ,παυει να σκεφτεται μονο οταν πεθαινει ..
    Αρα ; η μοναδικη στιγμη στη ζωη του ανθρωπου ειναι το ΤΩΡΑ ..Το χθες περασε δεν μπορεις να το φερεις πισω ,το αυριο αβέβαιο κανενα σχεδιο σου δεν εισαι σίγουρος οτι θα υλοποιηθεί.... .οποτε η μονη στιγμη που εχεις και η μονη σκεψη που κανεις ειναι για το τωρα ,αυτο που ζεις ,το γεγονος το ιδιο ..

Η λογικη η δικη σου σταματα εκει που ξεκινα η δικη μου ..Αντιλαμβανεσια λοιπον πως κοινη σωστη λογικη υπαρχει μονο υπο τον πρίσμα των νόμων ,ο καθενας μας ειμαστε ξεχωριστες ιδιατερες μοναδες που καλουμαστε να συμμορφωνομαστε σε νομους γι αυτο η ζωη ειναι δυσκολη και καταπιεστικη πολλες φορες ...

Σε ευχαριστω για τα μοιρασματα σου !

Μην μειώνεις έτσι τον εαυτό σου και θεοποιείς τον σύντροφό σου. Να σε χωρίσει για ποιον λόγο; Επειδή φοβάσαι; Επειδή αρρώστησες ψυχικά, όπως πολλοί από εμάς; Δηλαδή αν αρρωσταινες οργανικά, θα δικαιολογούνταν; Είναι το ίδιο πράγμα, ίσως και καλύτερο, γιατί εδώ υπάρχει σίγουρα θεραπεία για την περίπτωσή σου. Ένας σωστός σύντροφος στέκεται βράχος και δεν κρίνει, ούτε χαρακτηρίζει. Οι άνθρωποί μας, είναι ότι πολυτιμότερο έχουμε. Χρειάζεται κατά την ταπεινή μου άποψη να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία και κατάλληλη αγωγή και η ζωή θα είναι όμορφη ξανά. Εσύ υποφέρεις, οι άλλοι επηρεάζονται μέχρι ένα βαθμό, εσύ χάνεις την ζωή σου και πρέπει να πιστέψεις ξανά σε σένα και να την βρεις. Σόρρυ, αν είμαι έντονη, αλλά αγαπώ και εκτιμώ βαθιά την γυναίκα για να χωνέψω εκφράσεις τύπου "θα με χωρίσει". Αυτός πρέπει να φοβάται αν θα τον χωρίσεις γιατί είσαι ξεχωριστή. Εγώ τουλάχιστον αυτήν την στάση υιοθετώ στην ζωή μου. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Senior Member
    Σε ευχαριστώ έχεις απόλυτο δίκιο. Και έχω μεγάλο στήριγμα είναι η αλήθεια. Δεν ξέρω αν με έπιασε από το άγχος μου πάλι ο πόνος όταν καταπίνω και φοβάμαι.