Τα φώτα σας παρακαλώ

Ξεκινάω προσέγγιση με κοπέλα. Ουσιαστικά ξεκίνησε και επειδή -όπως καταλαβαίνετε - μου άρεσε, προχώρησα το θέμα με το να εκφραστώ κτλ. Και κάπου εδώ ξεκινάει το θέμα. Καταλαβαίνω και αργότερα δηλώνει και η ίδια ότι είναι μπερδεμένη ως προς τα συναισθήματα της. Ταμπέλα σχέση δεν μπαίνει ποτέ. Ξεκινάει όμως ένας έλεγχος με ποιά μιλάω, πόσες φόρες, τί λέω κτλ κτλ κτλ. Διακόπτω την επικοινωνία και πάντα επιστρέφει. Την τελευταία φορά που υπήρχε θέμα με ποιά μίλησα κτλ, μου αποκαλύπτει τη διαταραχή. Δεν τρομάζω. Ζητάω εξηγήσεις για να δω πώς και αν μπορώ να το διαχειριστώ. Τα περισσότερα τα έκανα ήδη όσες φορές πυροδοτήθηκε κάποια κρίση. Δυο ημέρες μετά διακόπτει με οδηγία του ψυχολόγου της αν και υποστηρίζει ότι στην ουσία είναι απόφαση δική της.

Από τη μια λειτουργεί το συναίσθημα μέσα μου. Από την άλλη η λογική κοιτάζει απορημένη και με ρωτάει τί θέλω να κάνω. Διαβάζοντας - όσα διάβασα εδώ - πιθανόν να μου πείτε φύγε (όπως είπε και η ίδια). Δεν έχω κάνει προσπάθεια επαναπροσέγγισης αλλά προσπαθώ να καταλάβω.... γιατί από ότι βλέπω γενικά επιστρέφουν.