Ας μιλήσουμε για ζαλάδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    9

    Ας μιλήσουμε για ζαλάδες

    Από τις αρχές των κρίσεων πανικού και μετά παραπονιέμαι για ζαλάδες.. ζαλάδες οι οποίες είναι σχεδόν αν όχι πάντα καθημερινές, του στυλ έχω πιει δυο ποτηράκια κρασί.. όχι να γυρνανε τα πράγματα. Πάω παραδείγματος να πλύνω πιάτα και επειδή σκύβω μπροστά νιώθω ότι ζαλίζομαι. Πολύ θα ήθελα να μ πείτε τις εμπειριες σας και αν έχετε παρόμοιες φάσεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Η περιγραφη που κανεις «σαν να εχω πιει 2 ποτηρακια κρασι» ειναι αυτο ακριβως που νιωθω και εγω…Μια θολουρα να το πω ετσι…Ζαλιζεσαι αλλα ουσιαστικα δεν ζαλιζεσαι,δεν πεφτεις,δεν παραπατας…Απλα νιωθεις αυτη την ηλιθια θολουρα,σαν να βρισκεσαι στα χαμενα
    Οταν ξεχνιεμαι δεν το νιωθω,οταν το σκεφτομαι η νιωσω ανασφαλεια ξανερχεται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    550
    Η αίσθηση της ισσοροπιας, εξαρτάται από την σωστή αιμάτωση του εγκεφάλου, αλλά και κυρίως από τα μηνύματα που παίρνει από τους αισθητήρες ,που βρίσκονται στα περιφερειακά νεύρα...

    Εάν το νευρικό μας είναι διαταραγμένο, τότε λαμβάνει μπερδεμένα μηνύματα, και δημιουργείται η αίσθηση της ζαλης..

    Μια από τις πιθανές αιτίες βέβαια, εάν έχουν αποκλεισθεί άλλα παθολογικά αιτία...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    31
    ΑΙΣΘΗΜΑ ΖΑΛΗΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ , ΜΕ ΠΙΑΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΣΒΕΡΚΟ , ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΜΥΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΗΣ , ΕΝΑ ΣΑΝ ΧΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΠΙΕΣΤΙΚΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ , ΚΑΙ ΒΑΔΙΣΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΣΕ ΒΑΡΚΑ , ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΚΑΘΑΡΕΣ, ΕΙΧΑ ΕΓΩ. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΙΣΘΗΜΑ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by teosol View Post
    ΑΙΣΘΗΜΑ ΖΑΛΗΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ , ΜΕ ΠΙΑΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΣΒΕΡΚΟ , ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΜΥΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΗΣ , ΕΝΑ ΣΑΝ ΧΑΣΙΜΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΠΙΕΣΤΙΚΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ , ΚΑΙ ΒΑΔΙΣΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΣΕ ΒΑΡΚΑ , ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΚΑΘΑΡΕΣ, ΕΙΧΑ ΕΓΩ. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΙΣΘΗΜΑ.
    Ναι ακριβως τα ιδια αισθανομαι και εγω.Τοσα χρονια τωρα,αν ηταν κατι πιστευω θα το ειχα πει το ποιημα τοσα χρονια με αυτα τα συμπτωματα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    31
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ . ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΤΟΥΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙΣ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    παντως, οπως ειπαν και πιο πανω, πρεπει να αποκλειστουν πρωτα τα παθολογικα αιτια, γιατι η περιγραφη "οταν σκυβω το κεφαλι" παραπεμπει και σε παθησεις του αυχενα...

  8. #8
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by peace93 View Post
    Από τις αρχές των κρίσεων πανικού και μετά παραπονιέμαι για ζαλάδες.. ζαλάδες οι οποίες είναι σχεδόν αν όχι πάντα καθημερινές, του στυλ έχω πιει δυο ποτηράκια κρασί.. όχι να γυρνανε τα πράγματα. Πάω παραδείγματος να πλύνω πιάτα και επειδή σκύβω μπροστά νιώθω ότι ζαλίζομαι. Πολύ θα ήθελα να μ πείτε τις εμπειριες σας και αν έχετε παρόμοιες φάσεις
    Να συμπληρωσω εγω και οταν ειμαι πολυ ωρα να κοιταζω ψηλα ..π.χ. οταν θελω να καθαρισω κατι το οποιο ειναι ψηλα ...

    Αποτελεσμα ;
    Αλατα στον αυχενα ,εκανα και κανω κατα καιρους φυσιοθεραπειες γιατι εφτασα να παρουσιασω και ίλιγγο ...

    Τωρα πλεον αποφεύγω κινησεις και δοξα το Θεο πραγματικά εχει παρα πολυ καιρο να με πιασει γιατι με δυσκολευε πολυ και στο γραφειο ..
    Βεβαια επειδη εργαζομαι πλεον 12ωρα μπροστα σε οθόνη που και που αντιλαμβανομαι οτι και αυτο με επιβαρύνει οποτε φροντίζω να κανω διαλείμματα ενδιάμεσα

Similar Threads

  1. Ας μιλήσουμε και για τα ωραία μας..
    By ΙΟΥΛΙΤΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2014, 09:46
  2. Ας μιλησουμε για σεξουαλικοτητα
    By Donna Psychote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 17-02-2012, 11:27
  3. ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ..
    By TETH in forum Παχυσαρκία
    Replies: 399
    Last Post: 11-01-2011, 11:19
  4. ας μιλησουμε για τριχες
    By petallouditsaa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 23-12-2010, 11:44
  5. Ας μιλησουμε για τις φοβιες...
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 22-08-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •