Cipralex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Cipralex

  1. #1

    Cipralex

    Καλησπέρα. Καλό μήνα σε όλους. Ξεκίνησα αγωγή με σιπραλεξ πριν τρία χρόνια. Ειχα Γαδ και κρίσεις πανικού με έντονα σωματικα συμπτώματα. Η αγωγή ήταν 10 mg και με βοήθησε αρκετά όσο αφορά τα σωματικά συμπτώματα. Τους τελευταίους μήνες ένιωθα άσχημα , ένα μαύρο πέπλο είχε σκεπάσει τα πάντα. Μετά από λίγο ήρθε και ένας πόνος στην μέση που τα έκανε όλα πιο μαύρα. Ως γνήσιος αρρωστοφοβικος έψαχνα τα πάντα στο dr google..έκανα εξετάσεις όλα καλά. Αποφασίσαμε με τον γιατρό μου να αυξήσουμε την δόση . Δεν ξέρω αν είναι σωστό όμως ευελπιστώ να νιώσω καλύτερα..να φύγει η μυϊκή ένταση και να αναπνεύσω ξανά. Αυτά. Καλή δύναμη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Καλησπέρα. Παίρνω το cipralex 8 χρόνια περίπου. Στην αρχή ξεκίνησα με 10 mg και πετούσα το κάνει το μυαλό. Ένα διάστημα συνήλθα και μετά οι τα ίδια συμπτώματα το αύξησα στο 15. Απλά αυτό που θέλω να σου πω είναι το πιο ήπιο αντικαταθλιπτικό που υπαρχει. Καθαρά για την αύξηση της σεροτονίνης. Η γιατρός μου ήθελε να μου δώσει πιο δυνατό και δεν την άκουσα. Θες τη γνώμη μου ψυχοθεραπεία. Το χάπι θα σε βοηθήσει μέχρι ένα σημείο. Μετς είναι στο χέρι σου. Προσπαθώ και γω να το κόψω και δε μπορώ. Πότε το παίρνω και πότε όχι.

  3. #3
    Έκανα ψυχοθεραπεία αλλά σταμάτησα για οικονομικούς λόγους. Κι εγώ στα 15 mg θα παω για λίγες μέρες και μετά στα 20. Ελπίζω να νιώσω λίγο καλύτερα. Σε ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Θα νιώσεις καλύτερα πολύ σύντομα επίσης εγώ δεν είχα παρενεργειες απλά στην αρχή μου άνοιξε λίγο την όρεξη. Όλα.καλα θα πάνε ότι χρειαστείς στείλε μου

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Καλησπέρα. Παίρνω το cipralex 8 χρόνια περίπου. Στην αρχή ξεκίνησα με 10 mg και πετούσα το κάνει το μυαλό. Ένα διάστημα συνήλθα και μετά οι τα ίδια συμπτώματα το αύξησα στο 15. Απλά αυτό που θέλω να σου πω είναι το πιο ήπιο αντικαταθλιπτικό που υπαρχει. Καθαρά για την αύξηση της σεροτονίνης. Η γιατρός μου ήθελε να μου δώσει πιο δυνατό και δεν την άκουσα. Θες τη γνώμη μου ψυχοθεραπεία. Το χάπι θα σε βοηθήσει μέχρι ένα σημείο. Μετς είναι στο χέρι σου. Προσπαθώ και γω να το κόψω και δε μπορώ. Πότε το παίρνω και πότε όχι.
    Έτυχε να δω το θέμα μιας κ το σιπραλεξ ήταν το χάπι που δυο φορές με έσωσε από βαριά κατάθλιψη , κρίσεις , άγχος ψυχοσωματικά . Μέσα σε ενάμισι μήνα με το 20 πετούσα . Πάντα έπαιρνα την υψηλή δόση . Πρόσεχε αυτό το ποτέ το παίρνω κ ποτέ όχι . Για μένα Τρίτη φορά δεν έπιασε ούτε το σιπραλεξ ούτε κανένα άλλο από 8 χάπια που άλλαξα . Έμεινα χωρίς θεραπεία κ εθιστικά σε ζαναξ δίχως να το καταλάβω

  6. #6
    Καλησπέρα. Καλή ανάσταση. Εγώ από την στιγμή που αύξησα την δόση είδα μόνο μια μικρή αλλαγη στην διάθεση. Μερικές φορές νιώθω περισσότερο αγχος ανησυχία φουσκώματα ... είναι περίπου δύο μήνες που παιρνω των 20 ...δεν ξέρω τι να πω..

Similar Threads

  1. Cipralex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2021, 14:22
  2. Cipralex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-2021, 20:28
  3. Cipralex
    By Kanella1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-2020, 19:56
  4. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 16:08
  5. cipralex
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-12-2013, 09:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •