ΒΑΡΙΕΜΑΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4

    ΒΑΡΙΕΜΑΙ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΧΑΖΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ (ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΟΛΑ. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΟΙ ΜΟΥ Π.Χ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ,ΥΠΟΛ ΟΓΙΣΤΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΥΜΩΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ. Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ. ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΒΑΡΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΙΛΙΤΙΚΟΣ (ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΗΜΟΥΝ ΕΤΣΙ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ Η΄ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΤΥΧΑΙΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΩ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    φίλε confused, απο τα λίγα που γνωρίζω απο την προσωπική μου εμπειρία αυτά που περιγράφεις ίσως είναι κάποια σημάδια κατάθλιψης..

    Αν νομίζεις ότι ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει τότε γιατί δεν δοκιμάζεις να πάς μια επίσκεψη;

    Η πρώτη φορά που πήγες σε ψυχολόγο για πιό λόγο ήταν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Θα έλεγα ότι ακόμα δεν έχεις ανακαλύψει τι πραγματικά μπορεί να σε ενδιαφέρει και να σε γεμίσει χαρά.

    Ολοι περνάμε κατά διαστήματα απο αυτή τη φάση. Να σερνόμαστε απο πέρα - δώθε χωρίς σκοπό, χωρίς πρόγραμμα και ενδιαφέροντα. Αυτή η κατάσταση αν δεν αντιμετωπιστεί μπορεί να μας οδηγήσει σε κατάθλιψη.

    Σου προτείνω κάτι πολύ πρακτικό : οταν έχεις διάθεση γράψε μια λίστα απο αυτά που θα σου άρεσαν να κάνεις, όσο παράλογα και αν σου φαίνονται, όσο ανέφικτα και αν παρουσιάζονται. Γράψε τα πιο τρελλα σου ενδιαφέροντα. Μελέτησε και διόρθωσε τη λίστα σου όσες φορές θέλεις , μπορεις να την σκίσεις και να την ξαναγράψεις κάθε στιγμή. Ομως θα δεις ότι σιγα - σιγά θα αρχίσεις να διαμορφώνεις μια \"εικόνα\" για τα ενδιαφέροντά σου, και μόλις διαμορφώσεις την εικόνα και ο εγκέφαλος καταλάβει τι θέλεις, να είσαι σίγουρος ότι θα αρχίσουν οι \"συμπτώσεις\" και τελικά θα βρεις αυτό που θα σου αρέσει..

    \"Παίξε\" λίγο με τις επιθυμίες σου αντί να βαλτώνεις στην αδράνεια. ΑΝ μη τι άλλο θα διασκεδάσεις κταγράφοντας ενα σωρο διασκεδαστικά /ενδιαφέροντα πράγματα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •