Ο αλκοολικός πατερας μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    μπορει αυτος να κανει κακο στον αλλον που ειναι εκει γείτονας του δωσε εδω προσοχη .ο ανθρωπος που πινει δε ξερει τι κανει .αυτο πρεπει τωρα να κοπει καταγγελια στις αρχες να τον μαζεψουν ΤΕΛΟς !!!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,789
    Ναι μπορείς να του κάνεις καταγγελία αν πηγαίνει η καρδιά σου και να τον κλείσεις στο Δαφνί ή το Δρομοκαϊτειο για να τον απεξαρτήσουν. Λυπάμαι αλλά είναι κι αυτή μια λύση που θα τον βοηθήσει όμως.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by victoria92 View Post
    Ο πατέρας μου είναι πια αλκοολικός.Με τη μητέρα μου χώρισαν πριν κάποια χρόνια λόγω μιας εξωσυζυγικής σχέσης του πατέρα μου.Εργαζομαι και ζω μαζί με το σύντροφό μου.Ο πατέρας μου ζει σε ένα κοντινό χωριό.Ειμαι μοναχοπαίδι κ δυστυχώς επέτρεψα να προσκολληθεί πολύ επάνω μου.Ζω ένα μαρτύριο.Εξαιτιας του ποτού έχει μαλώσει με όλους τους φίλους του κ ζει πια στο χωριό αρκετά απομονωμένος χωρίς κοινωνικές επαφές.Πινει μόνος του στο σπίτι κ κάθε φορά που πίνει μου τηλεφωνεί λέγοντας ασυναρτησίες,μιλώντας μου με τόνο ,βρίζει και φωνάζει.Πριν 3 χρόνια συγχωρεθηκε κ η γιαγιά μου(μάνα του) με την οποία όπως αποδείχθηκε ήταν πολύ κολλημένος αφού κάθε φορά που πίνει τη θυμάται λέγοντας μου θέλω να πεθάνω ,να πάω κοντά στη μάνα μου.Ναι μεν καταλαβαίνω ότι τα λέει μέσα στον παραλογισμό του αλκοόλ αλλά με επηρεάζουν πολύ ψυχολογικά αυτά τα λόγια που ακουω.Αισθανομαι ότι ο πατέρας μου μου ασκεί μεγάλη ψυχολογική πίεση.Δυστυχως έχω πια καθημερινή φοβία μην τυχόν και πιει κ χτυπήσει το τηλέφωνο μου κ τον ακούσω μεθυσμένο,με αποτέλεσμα να έχω απομακρυνθεί ακόμη κ από τις φίλες μου κ ο σύντροφός μου να με βλέπει συνεχώς θλιμμένη.Να προσθέσω ότι ο πατέρας μου ζει στην ίδια αυλή με τον παππού μου κ τη θεία μου(αδερφή του) κ κάθε φορά που ο μπαμπάς πίνει εκείνη φροντίζει να με ενημερώσει γι'αυτό.Τον λυπάμαι που τον βλέπω σε αυτή την κατάσταση αλλά δεν ξέρω πια τι να κάνω,πως να τον βοηθησω.Εχω προσπαθήσει πολλές φορές να του πω να πάμε σε κάποιον ειδικό για το αλκοόλ αλλά ο ίδιος θεωρεί ότι δεν πίνει.Εχει τύχει να βρεθεί στην αστυνομία μετά από φασαρία που προκάλεσε μεθυσμένος αλλά ούτε κ αυτό τον ταρακούνησε.
    Συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι σε απόγνωση.Αν κάποιος έχει να δώσει μια συμβουλή ή έχει βιώσει κάτι ανάλογο θα το εκτιμούσα.
    Δεν χρειάζεται ειδικό για το αλκοολ..αλλά ψυχολογο η ψυχίατρο.Κάτι τον πονάει και ξεσπάει στο ποτό για να ξεχαστεί.Προφανως δεν ξεπέρασε τον θάνατο της μητέρας του..και ότι είναι πκεον μόνος εφόσον έχει χωρίσει από την μητέρα σου!Βοηθησε τον,μίλησε του..η παντε μαζί σε έναν ψυχολογο η ψυχίατρο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Εφόσον η κατάσταση επηρεάζει την καθημερινότητά σου, τη δική σου ψυχολογική υγεία, τη σχέση με τον σύντροφό σου, τις φιλίες σου, δε νομίζω ότι χωράει περιθώριο για "ας τον πάρω με το καλό". Χρειάζεται κάτι πιο δραστικό, γιατί είναι τη δική σου υγεία πλέον που προστατεύεις. Και το δικαίωμά σου στην προστασία της υγείας είναι πάνω από το δικαίωμά του να αυτοκαταστρέφεται.

    Είχα πιο μακρινό συγγενή αλκοολικό, τύπου ξύπναγε το πρωί και με το που άνοιγε τα μάτια του έπινε μέχρι το βράδυ, έδερνε τη γυναίκα του, τα παιδιά του, πιανότανε στα χέρια με όποιον είχε την κακή τύχη να είναι κοντά του, έβριζε, γινόταν όχι αυτοκαταστροφικός, αλλά νέτα σκέτα βίαιος για τους δικούς του σε σημείο να κρύβονται σε άλλο χωριό να σωθούν μέχρι να συνέλθει. Αν τον είχαν μαζέψει με κοινή τους απόφαση, θα είχαν γλιτώσει πολύ πόνο και πιθανόν να μην είχε πεθάνει από αλκοολική κίρρωση του ήπατος. Όλοι ωφελούνται όταν απομακρυνθεί η αιτία του κακού, και ο ίδιος και οι γύρω του.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αλκοολικός πατέρας.
    By Lostinmymind in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 07-01-2023, 15:34
  2. Αλκοολικός πατέρας
    By Vaso93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 01-05-2020, 16:10
  3. Αλκοολικός πατέρας
    By Γάτος in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 51
    Last Post: 07-10-2015, 00:13
  4. Ο αλκοολικός πατέρας μου...
    By Γάτος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2014, 10:41
  5. ο αλκοολικός πατέρας μου..
    By treislaloun in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2011, 21:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •