Λυπηση μισος και στιγμα στην ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Λυπηση μισος και στιγμα στην ψυχωση

    καταρχην σαν γνησιος ψυχωτικος και οχι μαιμου σαν καποιους που παριστανουν εμας για να εχουν χρηματικα οφελη πχ επιδοματα θα πρεπει να ντρεπονται γιατι παριστανουν μια σοβαρη ψυχικη παθηση προς οφελος τους χωρις να εχουν περασει ουτε καν ψυχωτικο επεισοδιο.ξερω τετοια ατομα και μαλιστα σε σελιδα για αμεα αλλοι πασχοντες απο σωματικα προβληματα συμβουλευουν τους αλλους να βαλουν διπολικη διαταραχη ή γενικα ψυχικες παθησεις για να παρουν το ποσοστο αναπηριας χωρις να εχουν κατι τοσο σοβαρο.Δευτερον δεν λατρευω την λυπηση αν θεωρω τον εαυτο μου θυμα γιατι αυτες οι κακες συμπεριφορες του κοσμου δυσκολα παιδικα και εφηβικα χρονια και δεν μιλαω μονο για κοροιδιες αλλα για απιστευτο ξυλο πυροδοτησαν την οποια προδιαθεση ειχα και εμφανισα την ψυχωση χωρις να εχω κανει ποτε καταχρηση ουσιων που και αυτα πυροδοτουν ψυχωσεις.

    Αυτο που ζηταω ειναι κατανοηση οπως και ολοι οι ανθρωποι αλλωστε και ουτε κοροιδιες οτι ειμαι βαρια πασχων (ναι εχω σοβαρη ψυχικη παθηση υπο θεραπεια) οτι ειμαι λαμογιο λογω οτι ακολουθω πιστα στην αγωγη μου και δεν πολυφαινεται το προβλημα ( και αυτο εξαιτιας καποιων που επιζητουν να παρουν ταμπελα ψυχωσης για να εχουν οφελη χωρις να εχουν περασει στο ελαχιστο αυτη την ψυχικη οδυνη που βιωνουμε οι περισσοτεροι υστερα απο ψυχωτικο επεισοδιο που χανουμε την γη κατω απο τα ποδια μας) επισης να μην βιωνουμε μισος αν καποιοι συμπασχοντες προβαινουν σε ακραιες ενεργειες και μας παιρνει ολους η μπαλα διοτι για να εμφανιζουμε τετοια παθηση προφανως εκτος απο κληρονομικοτητα αν εξαιρεσουμε και την χρηση ουσιων και αλκοολ ειμασταν ευαισθητοι χαρακτηρες και τα κραταγαμε μεσα μας ασχετα αν μετα σκληρυναμε γιατι επρεπε να επιβιωσουμε στην σκληρη και αδικη κοινωνια.και τεταρτον το στιγμα που βιωνουμε και μας αποκλειουν απο παρεες σχεσεις συναναστροφες αλλα και παραμεληση της σωματικης υγειας απο γενικους γιατρους λες και δεν ειμαστε και εμεις ανθρωποι αλλα κατουρησαμε στο πηγαδι.

    Αυτα γενικα ημουν πολυ παλιο μελος πανω απο 10 χρονια πριν και ξαναγραφτηκα για να εκφερω τις αποψεις μου και τους προβληματισμους μου.δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα να γνωρισω μεσα απο το φορουμ ατομα ηδη εχω γνωρισει πολλα ατομα στην κανονικη μου ζωη και αν με ενδιεφερε να γνωρισω ατομα απο το φορουμ θα το ειχα κανει απο το 2010 που εγγραφηκα στο φορουμ και δεν το κανα ποτε γιατι καπου το 2017 διαγραφηκα το ειχα 7 χρονια και δεν γνωρισα καποιον και ακομα και μια κοπελα χωρις ψυχωση μου ειχε μιλησει για να γνωριστουμε και το απεφυγα παρολο που δεν ειχα και σχεση για μεγαλο διαστημα εκεινης της περιοδου.


    οπως ξαναλεω και μονολογο να γραφω χωρις απαντηση απο κανενα μελος μου αρκει το κανω για να εκτονωνομαι μιας και ψυχολογο δεν βλεπω τον ψυχιατρο το βλεπω μια φορα το διμηνο με τριμηνο και αυτο για μονο 10 λεπτα οποτε εκτονωνομαι μεσα απο το δημοσιο διαδικτυο ανωνυμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    109
    Για εμένα τα επεισόδια μου τα ψυχωσικά είναι πνευματικός θάνατος που τον διαδέχεται η αφύπνιση. Οπότε όταν μιλάω, τις λίγες φορές και προβαίνω σε δημόσιες εξομολογήσεις το κάνω για να πάρω ενθάρρυνση ώστε να ξεπεράσω τις σκοπέλους του σκοταδιού και να βγω στο φως, να βρω την Ιθάκη μου. Ωστόσο τελικά ίσως αυτό που πετυχαίνω είναι είτε να με λυπούνται δειχνοντας οίκτο είτε να με στιγματίζουν. Εγώ δηλαδή ενώ ξεκινάω με ενθουσιασμό και το μόνο που ζητώ είναι μία στήριξη τέτοια σαν να δίνω εξετάσεις ας πούμε όλο αυτό γυρνάει μπουμεραγκ και με κάνει να νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου. Πρέπει ο άλλος να έχει φοβερή ενσυναίσθηση για να καταλάβει και δυστυχώς τέτοιοι άνθρωποι εκλείπουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    109
    Με πλήγωσε ακόμα και ο πάτερ της ενορίας μου. Ενώ αισθάνομαι ακριβώς ότι μια πνευματική πρόοδος θα ήταν θεραπευτική. όταν του είπα πάτερ βρήκα έναν πνευματικό και πηγαίνω σε εκείνον. Μου απάντησε, τι είναι αυτός ψυχίατρος?

    Με στεναχώρησε γιατί θέλω να πιστεύω ότι όσα βιώματα είχα στα επεισόδια μου δεν ήταν απλώς τυχαία και μια δυσλειτουργία του εγκεφάλου αλλά ήταν μια ευκαιρία για μια αυτοβελτίωση πενυματική και ψυχική.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟ ΚΙ ΣΤΑΥΡΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΙ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥς .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    κακως γινεται διακριση εφοσον μιλαμε για ασθενεια και ο αρρωστος ακολουθει την αγωγη του ειναι λειτουργικοτατος
    εγω που εχω διαγνωση ψυχωσικης συνδρομης λαμβανω τακτικα την αγωγη μου και ειμαι νορμαλ απλα πρεπει να προσεχω να μην καταπονω πολυ τον εαυτο μου ουτε σωματικα ουτε και πνευματικα
    με τα χρονια μαθαινεις να το διαχειριζεσαι και να ζεις με αυτο,υπαρχουν και χειροτερα προβληματα στη ζωη ενος ανθρωπου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Thumbs up

    Αφροδίτη Δημητρίου Ιωάννου
    19 Σεπτεμβρίου 2023 ·
    ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ ΩΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ
    Οι αρετές είναι δυνάμεις ή ενέργειες για να δρούμε και να εργαζόμαστε σωστά. Η λέξη ενέργεια προέρχεται από την ελληνική λέξη «έργον», εργασία. Η ενέργεια είναι αυτή που επιτρέπει να πραγματωθεί μια εργασία ή μια δράση. Έτσι, μιλάμε για μυϊκή ενέργεια, υδραυλική ενέργεια, αιολική ενέργεια, ηλεκτρική ενέργεια, ατομική ενέργεια κλπ. οι οποίες, διοχετευμένες από μηχανές, πραγματοποιούν ορατά έργα, φυσικά έργα.
    Όμως υπάρχουν επίσης εργασίες, δράσεις αόρατες, συναισθηματικές, νοητικές, ηθικές, αισθητικές και πνευματικές, οι οποίες λειτουργούν με άλλους τύπους ενέργειας: ονομάζονται αρετές, όταν πρόκειται για θετικές ενέργειες, ή διαστροφές και ελαττώματα, όταν πρόκειται για αρνητικές διεφθαρμένες ενέργειες ή όταν υπάρχει έλλειψη ή παραμόρφωση της ενέργειας. Και γι’ αυτό συνδέονται επίσης με την υγεία και την ασθένεια αντίστοιχα σε όλα τα επίπεδα της ύπαρξης.
    Κάθε αρετή είναι κάτι που χαρακτηρίζεται από αντοχή ή δράση και γι’ αυτό η αρετή ορίζεται ως «δύναμη, ενέργεια, σθένος ή αξία», για να γεμίσει, να πραγματοποιήσει οποιαδήποτε δράση ή εργασία τέλεια και όχι ατελώς, αφού η έλλειψη τελειότητας, το ελαττωματικό, το παραμορφωμένο ή ατελές έχει ελαττώματα ή καταλήγει ελαττωματικό.
    Τίποτα στη ζωή δεν παραμένει αμετάβλητο, και, όπως ακριβώς, για να τελειοποιήσει κανείς κάτι, είναι απαραίτητο να δράσει με σύνεση, έτσι και για να διαστρεβλώσει, να σπάσει, να διαβρώσει κάτι, αρκεί να μη δρα ή να δρα με τρόπο ατελή, ελαττωματικό, διεφθαρμένο, λανθασμένο ή ασαφή.
    Αυτοί που επιθυμούν να τελειοποιήσουν κάτι ή να τελειοποιηθούν οι ίδιοι αισθάνονται την επιθυμία της μάθησης. Αυτός που δε θέλει να μάθει δε θα θέλει ούτε να τελειοποιηθεί και πάντα θα του λείπει κάτι που του είναι απαραίτητο. Η έλλειψη ή η απουσία είναι από μόνες τους κάτι ελαττωματικό, γιατί προϋποθέτουν ατέλεια.
    Οι αρετές δεν είναι σκέψεις, αλλά ενεργές δυνάμεις της ανθρώπινης φύσης που εκδηλώνονται στις δράσεις. Δεν είναι απεριόριστες, όπως δεν είναι απεριόριστοι και οι αριθμοί, αλλά αν και αυτοί είναι μόνο δέκα, από το μηδέν ως το εννιά, είναι όμως αρκετοί για να πρέπει να τους γνωρίζει κανείς, ένα προς ένα, πριν προσπαθήσει να πραγματοποιήσει μαθηματικές πράξεις. Και δουλεύοντας με αυτούς, τότε ναι, οι συνδυασμοί τους είναι απεριόριστοι. Και, όπως μπορούν να αναπαρασταθούν αριθμητικά οι θετικές και αρνητικές αξίες των αριθμών, έτσι συμβαίνει, όταν πρόκειται για τις αρετές και τις διαστροφές ή τα ελαττώματα. Οι αρετές αλληλοστηρίζονται και συνοδεύουν η μία την άλλη, με τον ίδιο τρόπο που η μία γεννιέται από την άλλη. Υπάρχει μια βασική σειρά αρετών και ελαττωμάτων, θετικών ενεργειών με το αντίστοιχο αρνητικό τους μέρος, των οποίων ο συνδυασμός και ανασυνδυασμός μπορεί να δημιουργήσει μια γκάμα σχεδόν ατελείωτη άλλων αρετών και ελαττωμάτων σε κάθε επίπεδο ή διάσταση του ανθρώπου, όπως επίσης και στις διασυνδέσεις μεταξύ τους. Γιατί οι ενέργειες, οι δυνάμεις ή οι θετικές δυνατότητες που ονομάζουμε αρετές, όπως και οι αριθμοί, μπορούν να προστεθούν, να αφαιρεθούν, να πολλαπλασιαστούν, να διαιρεθούν και να υψωθούν σε δύναμη. Και το ίδιο συμβαίνει με τα ελαττώματα.
    Γι’ αυτό μπορούμε να πούμε ξεκάθαρα ότι οι αρετές είναι ενεργειακές πραγματικότητες. Η ανάπτυξη των αρετών είναι, στην κυριολεξία, η ανάπτυξη των δυνάμεων ή ενεργειών που έχει κάθε άνθρωπος. Κάποιες είναι ήδη εν ενεργεία και πρέπει να τις τελειοποιήσουμε ή είναι μισοενεργοποιημένες και πρέπει να τις αναπτύξουμε κι άλλο, ενώ άλλες, οι περισσότερες, βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση.
    Αυτές οι βασικές αρετές-δυνάμεις, για τις οποίες μιλήσαμε προηγουμένως, από μια συνθετική άποψη, είναι οι 4 αρετές για τις οποίες μας μιλά ο Πλάτων: Σοφία, Ανδρεία, Σωφροσύνη και Δικαιοσύνη [ΠΛΑΤΩΝ Πολιτεία (426a-429a)], για την προσωπικότητα. Και οι 3 αρετές του Ανώτερου Εγώ του Μαθητή: Υπηρεσία, Έρευνα και Αφοσίωση. Από όλα όσα αναφέρθηκαν, γίνεται κατανοητό ότι είναι πολύ σημαντικό για τον αναζητητή να μάθει πώς να γνωρίσει τις αρετές, να τις αποκτήσει, να τις καλλιεργήσει, να τις αναπτύξει και να τις τελειοποιήσει στο μέτρο που κατασκευάζει τον Εαυτό του, για να μπορεί μετά να λειτουργήσει μ’ αυτές και να αναπτύξει αυτά τα τόσο ειδικά «πνευματικά μαθηματικά» που, σαν μια μαγική αόρατη σκάλα, οδηγούν στη Σοφία. Αυτή «η σκάλα των αρετών» είναι η «Φιλοσοφία», η φιλία ή αγάπη, που οδηγεί το μαθητή προς τη Σοφία. Είναι το μέσο που οδηγεί στον απώτατο σκοπό: τη Σοφία. Γι’ αυτό το λόγο, οι αρετές είναι ενεργειακές και πρακτικές πραγματικότητες, όχι αφηρημένες ούτε θεωρητικές έννοιες.
    Είναι Μορφές της Ενέργειας και της Ζωής για την πνευματική μας Εξέλιξη...προς την θέωση του νου και της ψυχής του ανθρώπου. Δείτε λιγότερα
    Last edited by asperger39; 01-05-2024 at 19:18.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 11-11-2023, 20:35
  2. Στιγμα στην ψυχωση
    By xaka10 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 12-12-2022, 02:15
  3. Στιγμα στην ψυχικη παθηση
    By xaka10 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-02-2021, 13:44
  4. ψύχωση και μίσος
    By petros81 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-04-2020, 11:53
  5. στίγμα ψυχικών ασθενειών στιγμα σχιζοφρενειας
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-2019, 12:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •