Γνωμες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64

Thread: Γνωμες;

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Γνωμες;

    Λοιπόν, είχα πρόταση να εμφανιστώ σε εκπομπη της τηλεόρασης (σε μεγαλο κεντρικο σταθμο) για ένα πρότζεκτ που έκανα και αρνηθηκα αλλά τώρα αισθάνομαι άσχημα που αρνηθηκα γιατι θα έσκαγαν πολλοί. Ο λογος που αρνηθηκα ειναι πως εχω αναπτύξει ένα θέμα που χάνω κάποιες φορές τα λόγια μου όταν μιλάω δημόσια και φοβήθηκα να δεχτω μην γίνω ρεζίλι πανελλαδικως. Το θέμα αυτό ξεκίνησε πριν μερικούς μήνες, μετά από μια παρουσίαση που δεν τα πήγα καλά και έκτοτε, επειδή φοβομουν ότι θα μου ξανασυμβεί, κάνω κάτι σαν αυθυποβολή και όντως μου συμβαίνει.

    Σκέφτομαι παράλληλα τα εξης: πέρυσι με είχε τραμπουκισει ένας βλακας επειδή τάιζα κάτι γατιά κοντά στο σπίτι του και μόλις με πλησίασε στο δρόμο και άρχισε να με απειλεί, τον ρώτησα το όνομά του και αρνήθηκε να μου πει (έμαθα μετα) και μόλις του είπα "τι έγινε, φοβάσαι να πεις ποιος εισαι; Εγώ σου δίνω αναλυτικά τα στοιχεία μου αν θες" μού απάντησε "μην ανησυχείς, ξέρω ποιος εισαι". Δεν κατάλαβα πώς το είπε.
    Το εννοουσε πιστευετε απειλητικά τύπου "ξέρω ποιος εισαι, θα δεις τι θα παθεις" ή εννοουσε πως ακούγεται το όνομά μου επειδή με σχολιάζουν και αρα με ξερουν ολοι; Μετά, αφού είχα μάθει ποιος είναι, μιλήσαμε από το φβ, του είπα πως αν κάνει κάτι στις γατες θα κάνω καταγγελία κλπ κλπ, και αυτός είπε πως είναι ψευδές αυτό που είπα στη μητέρα του (μου είχε επιτεθεί κι εκείνη λεκτικά) πως συνεργάζομαι με το Δημο για τις γατες (δεν είναι ψευδές, ισχυει) Και αναρωτιέμαι παλι, το έλεγε πάνω στην πικα του ή ακούγεται στο χωριό ότι είμαι τρελός και λέω ότι συνεργάζομαι με το Δημο λες και ειμαι φαντασιοπληκτος;
    Πού κολλάνε όλα αυτά θα μου πείτε. Σκέφτομαι ότι αν εντέλει δεχόμουν να κάνω τη συνέντευξη στην τηλεόραση, θα εσκαγαν όλοι αυτοί. Τώρα και να πω σε κάποιον ότι με είχαν καλέσει, θα με θεωρήσει μυθομανη. Αλλοι θα πετουσαν τη σκουφιά τους για να πάνε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    δε πειραζει μην σκαζεις καθε εμποδιο για καλο μπορει να ειχες μετα αλλες στεναχώριες κατι αλλο να τυχαινε κι να σε εφερνε ανησυχια αγχος . μην μετανιωνεις για οτι δε εκατσε μια φορα ευκαιριας παμε για αλα . στη ζωη ερχονται ευκαιρίες καποια θα ειν η σωστη να τη τσακωσεις .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπήρχε πρακτικά κανένα εμπόδιο παρά μόνο ο εαυτός μου.
    Επιπλέον, σκέφτομαι συχνά το περιστατικο που αναφέρω και προσπαθώ να καταλάβω τι εννοούσε ο τύπος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    ο τυπος τι εχει στο μυαλο του μονο ο ιδιος το ξερει παντως δε ηταν φιλικος θαρρω οπως κι ναχει μακρια απ τρελους φιλε κι μπλεξιματα .εχουν αγριεψει οι ανθρωποι ας κανουμε το παπι μην εχουμε μπελαδες οταν δουμε τετοια . οσο για αυτο που δε εκατσε οκ δε πειραζει η ζωη θα φερει κι αλλες ευκαιριες αρπαξε τες τοτε κι ολα θα πανε σιγουρα πιο καλυτερα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν ξέρω, αισθάνομαι άσχημα που αρνήθηκα. Σκέφτομαι πως φερθηκα ανόητα και έχασα μια ευκαιρία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Θεωρείτε ότι έχασα καποια σπουδαία ευκαιρία;

  7. #7
    Όχι, αν εννοείς για σένα, για την ανέλιξη και την προσωπική σου πρόοδο, τότε μπορεί. Αν εννοείς για τους άλλους, σίγουρα όχι. Κανείς δεν ασχολείται τόσο πολύ. Έχουν τις δικές τους ζωές να ζήσουν. Τα έχεις συζητήσει με κάποιον ειδικό, όλα αυτά; Πιστεύω θα σε βοηθούσε με αυτές τις βασανιστικές σκέψεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Όχι, αν εννοείς για σένα, για την ανέλιξη και την προσωπική σου πρόοδο, τότε μπορεί. Αν εννοείς για τους άλλους, σίγουρα όχι. Κανείς δεν ασχολείται τόσο πολύ. Έχουν τις δικές τους ζωές να ζήσουν. Τα έχεις συζητήσει με κάποιον ειδικό, όλα αυτά; Πιστεύω θα σε βοηθούσε με αυτές τις βασανιστικές σκέψεις.
    Έχω ΙΔΨ.

    Τι εβνοεις για την προσωπική μου προοδο; Πρακτικά ένα πεντάλεπτο στην τβ (οκ σε μεγάλο σταθμο) θα μου χάριζε ίσως μερικούς followers και να ακουστεί το όνομα μου, αλλά τι άλλο μπορεί να εχασα; Τώρα λέτε να είναι αργά να πω ναι;

  9. #9
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχω ΙΔΨ.

    Τι εβνοεις για την προσωπική μου προοδο; Πρακτικά ένα πεντάλεπτο στην τβ (οκ σε μεγάλο σταθμο) θα μου χάριζε ίσως μερικούς followers και να ακουστεί το όνομα μου, αλλά τι άλλο μπορεί να εχασα; Τώρα λέτε να είναι αργά να πω ναι;
    Εννοούσα, για να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου. Για να μην απογοητεύεις εσένα, για να κάνεις βήματα μπροστά και να μην επιλέγεις την αποφυγή ως μέθοδο αντιμετώπισης. Ως χρόνια αποφευκτική στο λέω. Καμιά αποφυγή δεν έφερε τίποτε καλό με όσες δικαιολογίες και αν την "στολίσουμε", αντίθετα σε αφήνει άδειο, αναπολώντας τα όσα δεν έκανες. Εύχεσαι να μπορούσες να είχες γυρίσει το χρόνο και να μην είχες πει όλα αυτά τα όχι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Οκει, απλα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν έκανα κακώς που αρνηθηκα; Πώς το βλεπετε το ολο θεμα; Συγγραφέας είμαι, η εκπομπή ήταν ψυχαγωγική,το πρότζεκτ έχει να κάνει με μια μελέτη που ετοιμάζω και είχα γράψει κάτι σχετικό που είχε απήχηση. Πέντε λεπτά θα μιλούσα και είπαν ότι θα ανέφεραν και το ινστα μου κλπ. Έπεσε σε κακή στιγμή γιατί χθες είχα και άρρωστο τον εναν γατο μου και γενικά έχω τα θέματα που ανέφερα με τη δημόσια ομιλία. Στην παρουσίαση που το πρωτοπαθα ετρεμα εμφανώς όσο διάβαζα ένα απόσπασμα και έγινα ρεζίλι σε ένα γεμάτο αμφιθέατρο. Αν είχα την επιλογή δεν θα ανέβαινα στη σκηνή. Έκτοτε με πιάνει όταν είναι να μιλήσω σε πολλά άτομα για κάτι σχετικό με γράψιμο κλπ. Με αυθυποβαλω γιατί σκέφτομαι τι θα κάνω αν μου συμβει και εντέλει μου συμβαίνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οκει, απλα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν έκανα κακώς που αρνηθηκα; Πώς το βλεπετε το ολο θεμα; Συγγραφέας είμαι, η εκπομπή ήταν ψυχαγωγική,το πρότζεκτ έχει να κάνει με μια μελέτη που ετοιμάζω και είχα γράψει κάτι σχετικό που είχε απήχηση. Πέντε λεπτά θα μιλούσα και είπαν ότι θα ανέφεραν και το ινστα μου κλπ. Έπεσε σε κακή στιγμή γιατί χθες είχα και άρρωστο τον εναν γατο μου και γενικά έχω τα θέματα που ανέφερα με τη δημόσια ομιλία. Στην παρουσίαση που το πρωτοπαθα ετρεμα εμφανώς όσο διάβαζα ένα απόσπασμα και έγινα ρεζίλι σε ένα γεμάτο αμφιθέατρο. Αν είχα την επιλογή δεν θα ανέβαινα στη σκηνή. Έκτοτε με πιάνει όταν είναι να μιλήσω σε πολλά άτομα για κάτι σχετικό με γράψιμο κλπ. Με αυθυποβαλω γιατί σκέφτομαι τι θα κάνω αν μου συμβει και εντέλει μου συμβαίνει.
    Αν θεωρείς πως όλο αυτό θα σε βοηθούσε επαγγελματικά ναι είναι ευκαιρία.Θα μπορούσες να μιλήσεις ανοιχτά με το κανάλι για το θέμα σου και τι μπορεί να γίνει.Ισως κάποιες πρόβες, ίσως ξέρουν να σε χαλαρώσουν και να αισθανθείς άνετα.Δε ξέρω καθόλου από αυτό τον χώρο.Υποθεσεις κάνω.Δεν είναι ντροπή αν αναφέρεις ότι σε πιάνει άγχος και ίσως να κομπλαρεις.Μπορει να σου βρουν οι ίδιοι κάποια λύση που ούτε κάν σκεφτόμαστε.Σιγουρα δεν θα είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έχει αυτό το θέμα.Προσωπικα έτσι θα λειτουργούσα εγώ πριν δώσω αρνητική απάντηση αν κάτι θα μπορούσε να με εξελίξει επαγγελματικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Όντως θα ήταν μια καλή ευκαιρία να βγεις στην τηλεόραση και να παρουσιάσεις το θέμα σου. Αφού σε επέλεξαν κιόλας σημαίνει ότι αξίζεις κάτι. Κακώς έβαλες τρικλοποδιά στον εαυτό σου. Όμως δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτε σε κανέναν τελικά. Αυτές είναι δικές σου ευκαιρίες. Και ίσως μπορείς να επικοινωνήσεις ξανά με το κανάλι και να πεις ότι το σκέφτηκες καλύτερα και μπορείς να δεχτείς την πρόταση. Δεν είναι κακό. Κάνε το κι ας πέσει κάτω. Ίσως όμως να έχουν ακόμη ενδιαφέρον για εσένα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Aπο ποια άποψη έχασα καποια ευκαιρια; Δηλαδή τι μπορούσε να προκύψει με 15 λεπτά εμφάνιση; Είναι μεγάλο κανάλι βέβαια αλλά οκ, συγγραφικά τι θα μου προσφερε; Τώρα ντρέπομαι να στείλω ξανά. Είχε πει η αρχισυντακτρια ότι θα μου έστελνε αν τελικά ανέφεραν το άρθρο χωρίς δική μου εμφάνιση, αλλά δεν μου έστειλε κάτι άρα μάλλον δεν το ανέφεραν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Aπο ποια άποψη έχασα καποια ευκαιρια; Δηλαδή τι μπορούσε να προκύψει με 15 λεπτά εμφάνιση; Είναι μεγάλο κανάλι βέβαια αλλά οκ, συγγραφικά τι θα μου προσφερε; Τώρα ντρέπομαι να στείλω ξανά. Είχε πει η αρχισυντακτρια ότι θα μου έστελνε αν τελικά ανέφεραν το άρθρο χωρίς δική μου εμφάνιση, αλλά δεν μου έστειλε κάτι άρα μάλλον δεν το ανέφεραν.
    Αυτό το ξέρεις μόνος σου αν είναι ευκαιρία.Εσυ ξέρεις καλύτερα.Αλλα αφού ντρέπεσαι να στείλεις ξανά μη το συζητάμε.προχωρα μπροστά μη κοιτάς πίσω ή αν έκανες καλά δεν έχει σημασία πλέον.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Θα το σκεφτώ λίγες μέρες ακόμα το αν θα ξαναστειλω. Αλλά πρακτικά δεν μπορώ να κρίνω αν ήταν ευκαιρία ή όχι. Δεν ξέρω. Έκανα κακως που απάντησα αμέσως. Αλλά με είχαν πρήξει.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γνώμες
    By txopit in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-10-2020, 20:44
  2. γνωμες
    By mary12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 09-08-2020, 01:20
  3. Γνώμες
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-09-2019, 23:19
  4. Γνώμες..
    By Miss D. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-2017, 20:15
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 08:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •