Τελικά μπορεί ένας ψυχωτικός να είναι ευτυχισμένος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    6

    Τελικά μπορεί ένας ψυχωτικός να είναι ευτυχισμένος;

    Βρε παιδιά αναρωτιέμαι. Μπορεί εν τέλει κάποιος άνθρωπος με ψύχωση να βρει την ευτυχία; Και όταν λέω ευτυχία εννοώ και την ηρεμία και τη θέληση για ζωή και να βρει τον στόχο του κλπ. Το αρχικό διάστημα μετά το ψυχωτικό επεισόδιο και τη διάγνωση είναι πολύ δύσκολο μέχρι να βρεις την σωστή φαρμακευτική αγωγή και να βρεις τα πατήματά σου. Αλλά θα βρεθεί ποτέ αυτήν η ηρεμία μετά από όλη αυτή την ταραχή της ψυχής; Είναι κανένας σε αυτό το στάδιο της ζωής του;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Φίλε μου μετά από 3 χρόνια το πρώτο ψυχωτικό επεισόδιο και ένα σωρό άλλα ψυχωτικά επεισόδια την ηρεμία μου την έχω βρει . τα χάπια μου τα έχω ρυθμίσει και ας παθαίνω μικρά ψυχωτικά επεισόδια τα μασάω αυτά. Ο στόχος μου είναι να πιάσω δουλειά μέχρι να με πιάσει ένα και να με διώξουν. Αλλα πρέπει να μάθουμε να ζούμε έτσι . Εγώ τα βλέπω όλα σαν εμπειρία . Απλά χρειάζονται μικρά βήματα για να ξαναπάρεις μπρος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    ναι μπορει να βρει την ευτυχια εαν εχει λεφτα.
    γιατι με τα λεφτα θα εχει γυναικες αυτοκινητα σπιτια διακοπες κτλ

    αλλα χωρις τα λεφτα θα ειναι απλα ενας παλαβιασμενος που θα τον αποφευγουν ολοι και ολες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΟΛΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΙΝΗ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥς ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ναι μπορει να βρει την ευτυχια εαν εχει λεφτα.
    γιατι με τα λεφτα θα εχει γυναικες αυτοκινητα σπιτια διακοπες κτλ

    αλλα χωρις τα λεφτα θα ειναι απλα ενας παλαβιασμενος που θα τον αποφευγουν ολοι και ολες.
    Δεν φανταζομαι να πιστευεις πως η Χ. Ωναση αυτοκτονησε απο φτωχια. Τα λεφτα ειναι πολαπλασιαστης δεν αλλαζουν τπτ απο μονα τους και αν εισαι αδυναμος χαρακτηρας θα σε καταστρεψουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Δύσκολα κάποιος που παίρνει αντιψυχωσικά θα καταφέρει να ζήσει μια φυσιολογική ζωή.
    Σπάνια αυτά τα άτομα κάνουν οικογένεια,έχουν σταθερή δουλειά και κοινωνική ζωή...Οι περισσότεροι είναι παραιτημένοι και αποσυρμένοι.
    Οσους ξέρω που παίρνουν ψυχοφάρμακα είναι άψυχοι και δεν έχουν ενθουσιαμό για ζωή...
    Βεβαια χωρίς τα φάρμακα είσαι έρμαιο των επεισοδίων,αλλά δυστυχώς έχουν την παρενέργεια να οξύνουν τα αρνητικά συμπτώματα αν και βελτιώνουν πολύ τα θετικά.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δύσκολα κάποιος που παίρνει αντιψυχωσικά θα καταφέρει να ζήσει μια φυσιολογική ζωή.
    Σπάνια αυτά τα άτομα κάνουν οικογένεια,έχουν σταθερή δουλειά και κοινωνική ζωή...Οι περισσότεροι είναι παραιτημένοι και αποσυρμένοι.
    Οσους ξέρω που παίρνουν ψυχοφάρμακα είναι άψυχοι και δεν έχουν ενθουσιαμό για ζωή...
    Βεβαια χωρίς τα φάρμακα είσαι έρμαιο των επεισοδίων,αλλά δυστυχώς έχουν την παρενέργεια να οξύνουν τα αρνητικά συμπτώματα αν και βελτιώνουν πολύ τα θετικά.
    Μήπως δεν βρίσκουν την σωστή αγωγή οι περισσότεροι? Η είναι απλά καταδικασμενοι?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Φίλε μου μετά από 3 χρόνια το πρώτο ψυχωτικό επεισόδιο και ένα σωρό άλλα ψυχωτικά επεισόδια την ηρεμία μου την έχω βρει . τα χάπια μου τα έχω ρυθμίσει και ας παθαίνω μικρά ψυχωτικά επεισόδια τα μασάω αυτά. Ο στόχος μου είναι να πιάσω δουλειά μέχρι να με πιάσει ένα και να με διώξουν. Αλλα πρέπει να μάθουμε να ζούμε έτσι . Εγώ τα βλέπω όλα σαν εμπειρία . Απλά χρειάζονται μικρά βήματα για να ξαναπάρεις μπρος
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου δίνει ελπίδα και τη χρειάζομαι. Τα μικρά επεισόδια τα παθαίνεις ακόμα και με την αγωγή? Μην ανησυχείς, θα πιάσεις δουλειά και θα τα καταφέρεις! Δεν είναι νόμος ότι θα σε διώξουν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ΟΛΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΙΝΗ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥς ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ .
    Το αξίζουν συμφωνώ και μακάρι να το βρούμε όλοι μας όσο πιο νωρίς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Quote Originally Posted by Minds View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου δίνει ελπίδα και τη χρειάζομαι. Τα μικρά επεισόδια τα παθαίνεις ακόμα και με την αγωγή? Μην ανησυχείς, θα πιάσεις δουλειά και θα τα καταφέρεις! Δεν είναι νόμος ότι θα σε διώξουν.
    Δυστυχώς παθαίνω και με την αγωγή που παίρνω ψυχωτικά επεισόδια αλλά είναι ήπια κρατάνε 2-3 μέρες και λέω βλακείες ενώ το πρώτο κράτησε πάνω από μήνα

Similar Threads

  1. Τι μπορεί να κάνει ένας χάκερ?
    By ibraimovic in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-2022, 23:17
  2. Δεν ξερω γιατι ζω..η μαλλον πως γινεται να ειναι κανεις ευτυχισμενος .
    By katrinakat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2017, 22:45
  3. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
    By MariaBalabanova in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 59
    Last Post: 04-03-2017, 16:07
  4. Πως ένας χωρισμός μπορεί να γίνει ανώδυνος;
    By Hope89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2016, 18:22
  5. Τι χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος.
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 09-10-2008, 11:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •