Έκτακτες μετά την δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Έκτακτες μετά την δουλειά

    Ξεκίνησα να εργάζομαι εδώ και κάποιες μέρες, το πρωί, οπότε ξυπνάω πλέον και πιο πρωί. Όλα καλά στην δουλειά, εκτονώνομαι κιόλας, σχεδόν καθόλου στρες, ξεχνιέμαι σχετικά. Αλλά όταν γυρίζω στο σπίτι ή όταν βγω πάλι αργότερα να ψωνίσω έχω αρκετές έκτακτες. Να είναι από την υπερένταση που έχω μετά την δουλειά; Δεν μπορώ να καταλάβω. Μια φορά δεν μπορούν όλα να κυλήσουν ομαλά; Πρέπει πάντα κάτι να προκύπτει. Γιατί να έχω έκτακτες μετά την δουλειά αφού στην δουλειά δεν έχω; Σήμερα πήγα σούπερ μάρκετ και είχα πολλές έκτακτες, πήγε να με πιάσει κρίση πανικού αλλά το κατάφερα. Πήρα και λίγο στεντόν στο σπίτι για καλό και για κακό. Και λίγο μου αυξήθηκε η πίεση.

  2. #2
    Καλησπέρα το στεντον είναι πολύ βαρύ χάπι στο έχει γράψει γιατρός?

  3. #3
    Εννοείται μου το έχει γράψει γιατρός. Ούτως η άλλως τα φαρμακεία δεν δίνουν τέτοια φάρμακα χωρίς συνταγή. Βαρύ δεν θα το έλεγα. Ένα καλό αγχολυτικό. Το παίρνω μία στο τόσο μόνο όταν νιώσω ότι δεν πάει καλά. Εξαρτάται τι ποσότητα παίρνεις. Προσωπικά από την εμπειρία μου το ζάναξ μου καθόταν πιο βαρύ, ένιωθα χάλια για μέρες. Ανάλογα τι κάθεται καλά στον κάθε οργανισμό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Ξεκίνησα να εργάζομαι εδώ και κάποιες μέρες, το πρωί, οπότε ξυπνάω πλέον και πιο πρωί. Όλα καλά στην δουλειά, εκτονώνομαι κιόλας, σχεδόν καθόλου στρες, ξεχνιέμαι σχετικά. Αλλά όταν γυρίζω στο σπίτι ή όταν βγω πάλι αργότερα να ψωνίσω έχω αρκετές έκτακτες. Να είναι από την υπερένταση που έχω μετά την δουλειά; Δεν μπορώ να καταλάβω. Μια φορά δεν μπορούν όλα να κυλήσουν ομαλά; Πρέπει πάντα κάτι να προκύπτει. Γιατί να έχω έκτακτες μετά την δουλειά αφού στην δουλειά δεν έχω; Σήμερα πήγα σούπερ μάρκετ και είχα πολλές έκτακτες, πήγε να με πιάσει κρίση πανικού αλλά το κατάφερα. Πήρα και λίγο στεντόν στο σπίτι για καλό και για κακό. Και λίγο μου αυξήθηκε η πίεση.
    Το είπες και μόνος σου,στη δουλειά ξεχνιέσαι.Οι έκτακτες είναι από το άγχος και όταν τελειώνεις την δουλειά το μυαλό σου επανέρχεται στις φοβίες σου γιατί δεν απασχολείται με κάτι άλλο.Οταν το πιστέψεις και το συνειδητοποιήσεις όλο αυτό θα δεις που θα ελαττώνονται.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Το είπες και μόνος σου,στη δουλειά ξεχνιέσαι.Οι έκτακτες είναι από το άγχος και όταν τελειώνεις την δουλειά το μυαλό σου επανέρχεται στις φοβίες σου γιατί δεν απασχολείται με κάτι άλλο.Οταν το πιστέψεις και το συνειδητοποιήσεις όλο αυτό θα δεις που θα ελαττώνονται.
    Τώρα είμαι σχετικά καλά. Μπορεί να ήταν και αυτό που λες. Ή ίσως κάτι σχετικά με την πέψη επειδή άλλαξαν και οι ρυθμοί μου.

  6. #6
    Εγώ έχω μετά την προπόνηση, δηλαδή μόλις τελειώσω τα σετ καμία φορά κάνω εκτακτες, και επίσης όταν βαράει η καρδιά μετά το σετ νομίζω ότι χτυπάει ακανόνιστα και όχι κανονικά λες και έχω αρρυθμίες την ώρα της άσκησης και τρομάζω.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Εγώ έχω μετά την προπόνηση, δηλαδή μόλις τελειώσω τα σετ καμία φορά κάνω εκτακτες, και επίσης όταν βαράει η καρδιά μετά το σετ νομίζω ότι χτυπάει ακανόνιστα και όχι κανονικά λες και έχω αρρυθμίες την ώρα της άσκησης και τρομάζω.
    Κοίτα κάποιες φορές μπορεί το άγχος να κάνει σωματικές ενοχλήσεις. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε κάθε φορά στο άγχος. Οι έκτακτες στη δική μου περίπτωση δεν είναι από άγχος είναι μετά το φαγητό λόγω πέψης. Όταν έχουμε σχετικά γεμάτο στομάχι μέρος του οισοφάγου έρχεται σε πιο στενή επαφή με κάποια κοιλιά της καρδιάς δεν θυμάμαι τώρα και αυτό δημιουργεί την έκτακτη πράγμα τελείως φυσιολογικό για αυτό και όταν σκύβουμε καμία φορά με γεμάτο στομάχι νιώθουμε καμιά έκτακτη. Κρίμα που δεν τα λένε αυτά οι καρδιολόγοι. Στη δουλειά εγώ τις τελευταίες μέρες δεν έχω σχεδόν καθόλου αλλά αν κάνω ένα διάλειμμα και φάω η πιω κάτι θα νιώσω καμιά έκτακτη.
    Όσον αφορά την γυμναστική που λες αν κάνω βάρη σπίτι την επόμενη μέρα μπορεί να έχω καμία έντονη έκτακτη σε σημείο να τρομάξω γι αυτό και πλέον αποφεύγω τα βάρη.
    Πολλά παίζουν ρόλο μπορεί μια περίοδο να έχουμε σωματικές ενοχλήσεις με ένα συγκεκριμένο ρυθμό η τρόπο ζωής και μια άλλη περίοδο χωρίς να αλλάξουμε κάτι να μην έχουμε. Γιατί; Κανείς δεν ξέρει.
    Αυτό που λες μπορεί να σχετίζεται με άγχος μπορεί και όχι. Μπορεί να είναι και θέμα πέψης. Κάνεις δεν ξέρει σίγουρα. Αν έχεις κάνει σχετικά πρόσφατα εξετάσεις να μην ανησυχείς. Δες το σε βάθος χρόνου πως θα πάει.
    Εγώ αφού ξεκίνησα την δουλειά έχω πιο πολύ ζάλη. Ξέρω ότι είναι ο αυχένας γιατί η δουλειά μου είναι χειρωνακτική. Πρέπει να βρούμε τρόπο να την παλέψουμε.

  8. #8
    Να προσθέσω η εμπειρία παίζει ρόλο και ο πειραματισμός. Αν κουράζεται κάνεις πιο πολύ αν έχει αλλάξει ρυθμούς κτλ. Εγώ με την δουλειά έχω πόνους στον αυχένα αν κουνηθώ απότομα η κουνήσω τον αυχένα έντονα νιώθω ότι κουνιέμαι ολόκληρος. Άρα δεν είναι κάτι άλλο και δεν αφήνω το μυαλό μου να βυθίζεται σε σκέψεις. Βέβαια καμια φορά μπορεί να ξεχαστώ και να κάνω αρνητικές σκέψεις. Συνεχίζουμε.
    Οι σωματικές ενοχλήσεις δεν είναι πάντα θέμα άγχους αλλά ούτε σημαίνει ότι είναι κάτι παθολογικό. Το άγχος προέρχεται από την υπερεστίαση. Οι σωματικές ενοχλήσεις δεν είναι ευχάριστες, όμως πρέπει να βρούμε τα κλειδιά για να την παλέψουμε, όλα αυτά τα ψυχοσωματικά. Υπάρχουν γιατροί, υπάρχουν φάρμακα, υπάρχουν βότανα, υπάρχει ο διαλογισμός. Υπάρχουν σύμμαχοι.

Similar Threads

  1. Μετά τις έκτακτες ήρθαν οι ταχυκαρδιες
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-08-2023, 05:38
  2. Replies: 13
    Last Post: 16-06-2023, 10:46
  3. Έκτακτες μετά από ανέβασμα σκάλας
    By Elli19899 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2023, 13:15
  4. Έκτακτες συστολές μετά από στεναχωρια
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-2019, 19:41
  5. Απορριψη μετα απο συνεντευξη για δουλεια. Κακες σκεψεις
    By b.m in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-2017, 10:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •