Ταχυκαρδία το βράδυ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΕΤΕ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Ταχυκαρδία το βράδυ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΕΤΕ!!!

    Θέλω να κοιμηθώ εδώ και μια ώρα και με έχει φάει το αγχος δεν μπορώ να κοιμηθώ, είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και οι παλμοί μου δεν πέφτουν κάτω από 80 είναι στάσιμη εκεί από 85 έως 93 και με πιάνει και φοβος ταυτόχρονα. Σε λίγες μέρες φεύγω τετραήμερη και αγχώνομαι για το πως θα την βγάλω σε αυτή την κατάσταση που είμαι, δεν ξέρω πως θα τα βγάζω να βραδιά, εγώ γίνει τόσο καρδιοφοβικός και με πιάνει πανικός με το παραμικρό, ΒΟΉΘΕΙΑ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,809
    καλημερα. πως και δεν πας σε καποιον καρδιολογο;

  3. #3
    Πήγα τον Νοέμβριο και δεν μου βρήκε κάτι, προφανώς αγχος είναι αλλά δεν μπορώ να πείσω των εαυτό μου και σκέφτομαι να ξανά πάω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Τελικα καταφερες να κοιμηθεις;;;Επεσαν οι παλμοι σου;;Μηπως πινεις πολλους καφεδες και ενεργειακα ποτα;;

  5. #5
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Τελικα καταφερες να κοιμηθεις;;;Επεσαν οι παλμοι σου;;Μηπως πινεις πολλους καφεδες και ενεργειακα ποτα;;
    Ναι δόξα τω Θεώ κοιμήθηκα, τα ενεργειακά ποτά τα έχω κόψει εδώ και 5 μήνες περίπου και καφέδες πίνω πολύ σπάνια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Ναι δόξα τω Θεώ κοιμήθηκα, τα ενεργειακά ποτά τα έχω κόψει εδώ και 5 μήνες περίπου και καφέδες πίνω πολύ σπάνια.
    Αρα λογικα ηταν απο το αγχος σου…Συνηθως αγχωνομαστε γιατι δεν μας πιανει αμεσως ο υπνος και επειδη πρεπει να κοιμηθουμε γιατι πχ εχουμε να σηκωθουμε το πρωι νωρις…Οποτε μετα ερχεται νευρικοτητα,αγχος και καπως ετσι αργει να μας παρει ο υπνος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Δεν είναι ταχυπαλμια αυτοί οι παλμοί,Μην ανησυχείς.Θα θεωρούταν αν οι παλμοί σου ήταν πάνω από 100 και αυτό σε κατάσταση ηρεμίας χωρίς άγχος χωρίς τίποτα.Οποτε ξεχνατο απλά είχαν ανέβει λόγω του άγχους σου.Οι φυσιολογικοί παλμοί είναι από 60-100 σε κατάσταση ηρεμίας οπότε εσύ και αγχωμενος ήσουν άψογος.Στα φυσιολογικά δηλαδή.Ετσι δεν επιβαρύνεται η καρδιά σου.Μη φοβάσαι καθόλου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Δεν είναι ταχυπαλμια αυτοί οι παλμοί,Μην ανησυχείς.Θα θεωρούταν αν οι παλμοί σου ήταν πάνω από 100 και αυτό σε κατάσταση ηρεμίας χωρίς άγχος χωρίς τίποτα.Οποτε ξεχνατο απλά είχαν ανέβει λόγω του άγχους σου.Οι φυσιολογικοί παλμοί είναι από 60-100 σε κατάσταση ηρεμίας οπότε εσύ και αγχωμενος ήσουν άψογος.Στα φυσιολογικά δηλαδή.Ετσι δεν επιβαρύνεται η καρδιά σου.Μη φοβάσαι καθόλου.
    Εχεις δικιο…Παντως και εμεις λιγο παλμους να ανεβασουμε,αγχωνομαστε.Προ φανως δεν φταινε οι παλμοι,αλλα το αγχος μας…Αληθεια ποσες φορες σκεφτομαστε τη λεξη αγχος μεσα στην ημερα;Μετα ερχονται πι ταχυπαλμιες γιατι αγχωνομαστε,μετα ανεβαινει η πιεση,μετα λιγη θολουρα κτλ κτλ
    Παντως οπως ειχα πει ξανα,φιλος μου που ειχε θεμα με την καρδια,ξαπλωνε να κοιμηθει και ειχε 130-140 παλμους οι οποιοι δεν επεφταν ποτε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    και εγω εχω ταχυπαλμιες μερικες φορες βραδυ μπορει να φταιν οι καφεδες η τα τσαγια ?? μπορει ο οργανισμος να παλευει κι τιποτα λοιμωξεις ιους τετοια κι το κανει .το βραδυ αυτα φουντωνουν συνηθως οπως οταν ανεβαζουμε πυρετο συνηθως βραδυ οταν εχουμε γριπη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Εχεις δικιο…Παντως και εμεις λιγο παλμους να ανεβασουμε,αγχωνομαστε.Προ φανως δεν φταινε οι παλμοι,αλλα το αγχος μας…Αληθεια ποσες φορες σκεφτομαστε τη λεξη αγχος μεσα στην ημερα;Μετα ερχονται πι ταχυπαλμιες γιατι αγχωνομαστε,μετα ανεβαινει η πιεση,μετα λιγη θολουρα κτλ κτλ
    Παντως οπως ειχα πει ξανα,φιλος μου που ειχε θεμα με την καρδια,ξαπλωνε να κοιμηθει και ειχε 130-140 παλμους οι οποιοι δεν επεφταν ποτε
    Άστα.Ειναι ένας φαύλος κύκλος.Φοβομαστε μη μας πιάσει ξανά κρίση πανικού και από το φόβο μας εννοείται μας πιάνει.Οταν φοβάσαι τον θάνατο γιατί όλοι αυτό φοβόμαστε εδώ μέσα να μην πεθάνουμε το παραμικρό σύμπτωμα το μεγαλώνουμε από το φόβο μας.δυστυχως είναι τόσο τρομακτικά όλα αυτά αλλά τόσο ακίνδυνα
    και πρέπει να πείσουμε τον εαυτό μας γι αυτο το οποίο δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Άστα.Ειναι ένας φαύλος κύκλος.Φοβομαστε μη μας πιάσει ξανά κρίση πανικού και από το φόβο μας εννοείται μας πιάνει.Οταν φοβάσαι τον θάνατο γιατί όλοι αυτό φοβόμαστε εδώ μέσα να μην πεθάνουμε το παραμικρό σύμπτωμα το μεγαλώνουμε από το φόβο μας.δυστυχως είναι τόσο τρομακτικά όλα αυτά αλλά τόσο ακίνδυνα
    και πρέπει να πείσουμε τον εαυτό μας γι αυτο το οποίο δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο.
    Ειναι παρα πολυ δυσκολο να το διαχειριστουμε ολο αυτο…Εγω δεν μπορεσα,δεν αντεξα και γιαυτο πηγα και ξεκινησα αγωγη…Εχω 2,5 μηνες αγωγη,μπορω να πω οτι με βοηθαει πιο πολυ η ψυχοθεραπεια παρα τα φαρμακα…Με τα φραμακα δεν εχω δει ιδιαιτερη διαφορα,δεν ξερω ποσο χρονο θελει να με πιασει και δεν ξερω αν θα με πιασει γενικα…Δεν θυμαμαι τον εαυτο μου χωρις αγχος
    Για τον κοσμο ο πονοκεφαλος,ειναι ενα παυσιπονο,για εμας ογκος στο κεφαλι
    Μια απλη ταχυπαλμια,για εμας ειναι εμφραγμα κτλ κτλ
    Αντε βαλε το μυαλο να αλλαξει τροπο σκεψης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Ειναι παρα πολυ δυσκολο να το διαχειριστουμε ολο αυτο…Εγω δεν μπορεσα,δεν αντεξα και γιαυτο πηγα και ξεκινησα αγωγη…Εχω 2,5 μηνες αγωγη,μπορω να πω οτι με βοηθαει πιο πολυ η ψυχοθεραπεια παρα τα φαρμακα…Με τα φραμακα δεν εχω δει ιδιαιτερη διαφορα,δεν ξερω ποσο χρονο θελει να με πιασει και δεν ξερω αν θα με πιασει γενικα…Δεν θυμαμαι τον εαυτο μου χωρις αγχος
    Για τον κοσμο ο πονοκεφαλος,ειναι ενα παυσιπονο,για εμας ογκος στο κεφαλι
    Μια απλη ταχυπαλμια,για εμας ειναι εμφραγμα κτλ κτλ
    Αντε βαλε το μυαλο να αλλαξει τροπο σκεψης
    Πόσο δίκιο έχεις.Σκεψεις δε θα αλλάξουμε ποτέ αυτό δεν είναι εφικτό, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να πιστέψουμε μέσα μας ότι είμαστε υγιείς ότι έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις ακόμα και εξετάσεις που δεν έχουν κάνει και ηλικιωμένοι και να μάθουμε να ότι είμαστε άνθρωποι και εννοείται θα πονέσει το κεφάλι μας, εννοείται ότι θα έχουμε και ταχυκαρδίες για διάφορους λόγους και όλα αυτά να τα αντιμετωπίζουμε φυσιολογικά μετά σιγά σιγά θα χαθούν και κακές σκέψεις γιατί δε θα χρειάζεται να τις κάνουμε.Οταν αποδεχτούμε ότι όλα αυτά είναι ακίνδυνα και φυσιολογικά θα σταματήσουν και οι φοβίες.Δε ξέρω αν το διατύπωσα σωστά τα γράφω και γρήγορα γιατί κοιμιζω το μωρό.Το ευχάριστο όμως είναι ότι νιώθεις καλύτερα και να μη σε νοιάζει αν είσαι καλύτερα από την ψυχοθεραπεία ή από την αγωγή.κοιτα μόνο το αποτέλεσμα ,ακόμα ένα λάθος που κάνουμε είναι ότι υπεραναλυουμε τα πάντα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    131
    έχω τόσα χρόνια ταχυκαρδίες που θα επρεπε να είχα πεθάνει. Το ανώτερο που έχω φτάσει είναι 167 παλμούς. Έκτακτες αρρυθμίες ταχυκαρδίες στον ύπνο κ όμως είμαι καλά. Αλλά παίζει ρόλο η ηλικία η φυσική κατάσταση να κάνεις αιματολογικές κ όλα.καλα. όλα το άγχος τα κανει αν δεν είναι κάτι παθολογικό.

  14. #14
    Εντωμεταξύ νιώθω την καρδιά μου περίεργα όταν ανεβαίνω σκαλιά σαν να τρέμει κάπως και νιώθω βάρος και μια αίσθηση ότι λαχανιάζω αλλά δεν έχω κάτι οι εξετάσεις είναι άψογες, έχει 4 μήνες που έκανα εξετάσεις καρδιας λέτε να έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το διάστημα;;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Panahs007 View Post
    Εντωμεταξύ νιώθω την καρδιά μου περίεργα όταν ανεβαίνω σκαλιά σαν να τρέμει κάπως και νιώθω βάρος και μια αίσθηση ότι λαχανιάζω αλλά δεν έχω κάτι οι εξετάσεις είναι άψογες, έχει 4 μήνες που έκανα εξετάσεις καρδιας λέτε να έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το διάστημα;;
    κι εγω το παθαινω αυτο αλλα ειναι κυριως επειδη ειμαι αγυμναστος.Η αγυμνασια σε συνδυασμο με το αγχος μου προκαλουν λαχανιασμα

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδία το βράδυ που ξαπλώνω
    By Sakoulis17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-02-2019, 18:08
  2. Πως αντέχετε με το στίγμα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 89
    Last Post: 15-10-2015, 16:35
  3. Φοβος ανακοπής κ.α - Εσείς πως αντέχετε;;
    By Carie_ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 21-08-2014, 02:01
  4. ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΝΤΕΧΕΤΕ?
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 134
    Last Post: 30-01-2011, 20:55
  5. Αντέχετε την ειλικρίνεια ???
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 13-11-2007, 10:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •