Στρες για το άγχος ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1

    Στρες για το άγχος ....

    Καλησπέρα !! Που λέτε ,το θέμα Μ το ουροποιητικό που νόμιζα ότι έχω πήγε σούπερ ...ξύπνησα ένα πρωί κ είπα τέλος δεν θα με τρελάνεις εσύ...κ κόπηκε μαχαίρι ...
    Κ εκεί που ήμουν τόσο καλά τουλάχιστον δύο βδομάδες ...έχει απ' την Πέμπτη που κάθε μέρα για πάρα πολλές ώρες έχω μια εσωτερική ταραχή που δεν μπορώ να σας την περιγράψω,,,σα να έχω πιει τρεις καφέδες κ Μ πείραξαν ενώ δεν πίνω ούτε έναν ....
    Πέρσι είχα κάνει τέτοιο καιρό εξετάσεις για θυροειδή κ δεν είχα ...μπορεί να ξυπνήσει εν μια νυκτί; Δεν είχα ποτέ θέμα ...
    Αν δεν είναι αυτό ,τι να είναι ; Ανέβασα κ πίεση εκείνη την ώρα αλλά την επόμενη που μέτρησα στο καπάκι ήταν κανονική ..,έχω μια συνεχόμενη αίσθηση παλμών κ αίσθηση εσωτερικής ταραχης ....κ ένα σφίξιμο στο στήθος
    Πριν ένα μήνα πήγα καρδιολόγο κ είμαι σούπερ ...είμαι 40 χρόνων

    Έχω υπερβολικό στρες για όλα κ μου συμβαίνουν κ διάφορα έτσι κ αλλιώς απλώς τώρα πραγματικά φοβηθεί ..το έχει πάθει κανείς σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλησπέρα !! Που λέτε ,το θέμα Μ το ουροποιητικό που νόμιζα ότι έχω πήγε σούπερ ...ξύπνησα ένα πρωί κ είπα τέλος δεν θα με τρελάνεις εσύ...κ κόπηκε μαχαίρι ...
    Κ εκεί που ήμουν τόσο καλά τουλάχιστον δύο βδομάδες ...έχει απ' την Πέμπτη που κάθε μέρα για πάρα πολλές ώρες έχω μια εσωτερική ταραχή που δεν μπορώ να σας την περιγράψω,,,σα να έχω πιει τρεις καφέδες κ Μ πείραξαν ενώ δεν πίνω ούτε έναν ....
    Πέρσι είχα κάνει τέτοιο καιρό εξετάσεις για θυροειδή κ δεν είχα ...μπορεί να ξυπνήσει εν μια νυκτί; Δεν είχα ποτέ θέμα ...
    Αν δεν είναι αυτό ,τι να είναι ; Ανέβασα κ πίεση εκείνη την ώρα αλλά την επόμενη που μέτρησα στο καπάκι ήταν κανονική ..,έχω μια συνεχόμενη αίσθηση παλμών κ αίσθηση εσωτερικής ταραχης ....κ ένα σφίξιμο στο στήθος
    Πριν ένα μήνα πήγα καρδιολόγο κ είμαι σούπερ ...είμαι 40 χρόνων

    Έχω υπερβολικό στρες για όλα κ μου συμβαίνουν κ διάφορα έτσι κ αλλιώς απλώς τώρα πραγματικά φοβηθεί ..το έχει πάθει κανείς σας;
    Καλησπέρα! Είναι κρίση άγχους και τίποτα παραπάνω.Ο θυρεοειδής δεν μπορεί να ξυπνήσει σε ένα βράδυ,εγώ έχω υποθυρεοειδισμό και στην αρχή και πριν ακόμα ξεκινήσουν οι κρίσεις πανικού και οι φοβίες ήμουν λίγο στο "κόσμο μου"( και θέλω πολύ να γυρίσω πάλι εκεί) και δεν πρόσεχα πολύ την αγωγή που μου είχε δώσει ποτέ θυμόμουν να το πάρω πότε όχι όμως στις εξετάσεις δεν είχε αυξηθεί η τιμή για πολλά χρόνια.οποτε στο λέω από προσωπική μου εμπειρία πως είναι αδύνατον.πριν λίγο καιρό και για αρκετό καιρό αν δεις και προηγούμενα ποστ που έχω κάνει ήμουν σε έξαρση κρίσης άγχους με ζαλάδες, τρέμουλο και εννοείται ταχυπαλμιες και κρίσεις καθημερινά για αρκετό καιρό.Σφιξιμο στο στήθος έχω εδώ και 7 μήνες μόνιμα, άλλοτε πιο έντονα άλλοτε πιο ήπια.Ειμαι 39 χρονών και το έχω όλο αυτό 10 χρόνια δυστυχώς.

  3. #3
    Δλδ είχες κ εσύ τρέμουλο εσωτερικό σαν ταραχή ;; Όπως όταν πιες δυνατό καφές έτσι για ώρες ;;;;
    Σ ευχαριστώ! Θα πάω την τρίτη να κάνω εξετάσεις για τα ΠΆΝΤΑ ΌΛΑ αιματολογικες αλλά θα Μ βοηθήσουν ψυχολογικά οι εμπειρίες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Δλδ είχες κ εσύ τρέμουλο εσωτερικό σαν ταραχή ;; Όπως όταν πιες δυνατό καφές έτσι για ώρες ;;;;
    Σ ευχαριστώ! Θα πάω την τρίτη να κάνω εξετάσεις για τα ΠΆΝΤΑ ΌΛΑ αιματολογικες αλλά θα Μ βοηθήσουν ψυχολογικά οι εμπειρίες
    Ναιιι ακριβώς όπως το είπες σα να έχω πιει καφέδες,που εννοείται δεν πίνω γιατί φοβάμαι για τις ταχυπαλμιες.Ζαλαδες ,ιδρώτα στις παλάμες,πλακώμα στο κέντρο του στήθους σαν να έχει βάλει την γροθιά του κάποιος και πάρα πολλά άλλα Να πας για να ξεαγχωθεις γιατί όλη μας όταν κάνουμε εξετάσεις και μας λένε όλα καλά αισθανόμαστε καλύτερα.

  5. #5
    Μάλιστα ...σ ευχαριστώ..λυτρωτικό να στο λέει κ κάποιος άλλος ...μακάρι να βγουν όλα καλά ...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Χαίρομαι που επιτέλους απαλλάχθηκες από το άγχος του ουροποιητικού!!!
    Θυμάμαι είχες ταλαιπωρηθεί αρκετά !!
    Αυτό που θέλω να σου πω (γιατί το βλέπω ξεκάθαρα στον εαυτό μου και το κάνω εγώ συστηματικά) είναι μήπως τώρα που έφυγε το θέμα με το ουροποιητικό, έψαξες ασυνείδητα να βρεις κάποιο άλλο σημείο να σε απασχολεί ;;;
    Και ξαναλέω ,αυτό στο αναφέρω δυστυχώς από προσωπική εμπειρία..
    Πριν κάνα μήνα τρωγομουν με το λαιμό μου για μια ενόχληση που είχα για βδομάδες.
    Έκανα εξετάσεις , 4 !!! Επισκέψεις σε ΩΡΛ
    Και τελικά αυτό μου πέρασε μόνο του ,και μάντεψε ;;;;
    Τώρα έχω πιάσει το κεφάλι μου.!!!!
    Μηπως ασυνείδητα δλδ ψάχνουμε να διοχετεύσουμε το άγχος μας και το σωματοποιουμε κάθε φορά από διαφορετικό σημείο.;;
    Φυσικά και να κάνεις τις εξετάσεις σου ,αυτό εννοείται, αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι μια ακόμα κρίση άγχους..

  7. #7
    Το πιστεύεις ότι το ίδιο ακριβώς διαπίστωσα με μεγάλη μου λύπη κ το συζητούσα με τον άντρα μου χτες ; Θεωρώ πως επειδή το μυαλό μου εμένα έμαθε έτσι να δουλεύει κ ίσως η ψυχή μου δεν λέει όσα πρέπει στη δουλειά κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ καθημερινά άλυτα μικρά ευτυχώς αλλά ωστόσο δυσλειτουργικά προβλήματα ..το σώμα μου φωνάζει έτσι βοήθεια ...
    Το προηγούμενο βράδυ πριν ξυπνήσω με ταραχή μου επιτέθηκε ένας σκύλος με ξεκάθαρη πρόθεση να Μ δαγκώσει ...τακτικά τόσο πολύ δυνατά που κόπηκε η φωνή μου κ για καλή μου τύχει έφυγε ....το επόμενο πρωί ξύπνησα έτσι ...
    Θεωρώ δλδ ότι το σώμα μου ένιωσε έντονη αδρεναλίνη κ από τότε βρήκε αυτή τη διέξοδο πάλι για να του δώσω ΣΗΜΑΣΊΑ...
    Αν σου πω ότι θα προτιμούσα να έχω θυροειδή ούτως ώστε να το αντιμετωπίσω ,πάρα να μην Μ βρουν τίποτε γιατί μετά θα είναι καθαρά δικό ,κυ θέμα ,...κ μέχρι ν απαλλαγώ ζοριζομαι ...
    Την Παρασκευή έχω όπως έγραψα κ δε άλλο ποστ συνέδρια με νέο θεραπευτή που δουλεύει ,Ε γνωσιακή κ με αναπαράσταση κ ,ου υποσχέθηκε ότι αυτά λέει έτσι λύνονται ...
    Άι να δω

    Εν τω μεταξύ μέχρι την τρίτη που θα παω παθολόγο να γράψω ότι εξέταση υπάρχει...άνετα χάνω δύο ζωές

    Τον Οκτώβριο που είχα κολικό εντέρου κ πήγα στο νοσοκομειο με ξεπατωσαν σε εξετάσεις ,βέβαια όχι θυροειδή αλλά ελπίζω εκείνες οι άλλες να παραμένουν γονίδιο καλεε
    Είχα κ χοληστερίνη 256 κ λέω μπας κ είναι κ αυτό σημάδι ,ίσως πάθω ανακοπή;
    Τεσπά ....βουιζει κ το κεφάλι μου ,ίσως εγκεφαλικό; Ιδρωσα μούσκεμα κάποια στιγμή αλλά όχι κρύος ιδρώτας ..κανονικός φούντωσα
    Δεν έχω συμπτώματα κλιμακτηριου ούτε καν ....αλλά φοβήθηκα ,νομίζω ότι ακούγεται κ η φωνή μου να τρέμει αλλά οι δικοι μου λένε ούτε καν ..


    Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο ..κ εγώ πιστεύω πως απλώς τκ σώμα μου βρίσκει κάτι να το απασχολεί ...γιατί όμως ; Εσύ ανακάλυψες; Εννοώ πως ΑΛΛΆΖΕΙ αυτή η μπούρδα;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Πιστεύω σχετίζεται ξεκάθαρα το περιστατικό με τον σκύλο και όλη αυτην την ταραχή που νιώθεις σήμερα.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες ,ότι καλύτερα να έβρισκες θυροειδή..το έχω πει χίλιες φορές ψάχνοντας και κάνοντας αμέτρητες εξετάσεις κάθε φορά..
    Έλεγα να μου βρουν κάτι τουλάχιστον ελαφρύ , να ξέρω τι είναι..όχι αυτό το πράγμα που περνάω τώρα..
    Αλλά λένε πρόσεχε τι εύχεσαι..

    Σε εμένα όλο αυτό ξεκίνησε επειδή έχασα αγαπημένα μου πρόσωπα από τη ζωή που ήταν άρρωστα.
    Υποτροπιάζω τρομερά όταν ακούω κάποιον να παθαίνει κάτι και τσουπ..ξαφνικά κάτι μου εμφανίζεται και εμένα μετά από λίγο..

    Ψάξε μέσα σου όσο μπορείς τι μπορεί να σε πυροδοτεί..αφού θα ξεκινήσεις και συνεδρίες ,θα έχεις την τύχη να συζητάς ότι σε απασχολεί..
    Να μας πεις και σε εμάς αν πραγματικά σε βοήθησαν..
    Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου ,αν και πιστεύω θα είναι σούπερ !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλησπέρα! Είναι κρίση άγχους και τίποτα παραπάνω.Ο θυρεοειδής δεν μπορεί να ξυπνήσει σε ένα βράδυ,εγώ έχω υποθυρεοειδισμό και στην αρχή και πριν ακόμα ξεκινήσουν οι κρίσεις πανικού και οι φοβίες ήμουν λίγο στο "κόσμο μου"( και θέλω πολύ να γυρίσω πάλι εκεί) και δεν πρόσεχα πολύ την αγωγή που μου είχε δώσει ποτέ θυμόμουν να το πάρω πότε όχι όμως στις εξετάσεις δεν είχε αυξηθεί η τιμή για πολλά χρόνια.οποτε στο λέω από προσωπική μου εμπειρία πως είναι αδύνατον.πριν λίγο καιρό και για αρκετό καιρό αν δεις και προηγούμενα ποστ που έχω κάνει ήμουν σε έξαρση κρίσης άγχους με ζαλάδες, τρέμουλο και εννοείται ταχυπαλμιες και κρίσεις καθημερινά για αρκετό καιρό.Σφιξιμο στο στήθος έχω εδώ και 7 μήνες μόνιμα, άλλοτε πιο έντονα άλλοτε πιο ήπια.Ειμαι 39 χρονών και το έχω όλο αυτό 10 χρόνια δυστυχώς.
    Επειδη με αγχωσατε λιγο με τον θυροειδη…Εγω ειχα κανει πριν 3 χρονια για θυροειδη εξετασεις,δεν ειχα κατι,αλλα δεν ξαναεκανα απο τοτε
    Αιματολογικες εκανα πριν 3 μηνες βεβαια και καρδιολογικες
    Τι συμπτωματα δινει συνηθως ο θυροειδης;;;Αυτα που γραφει στο google ειναι παρα πολλα και συντρεχουν ολα με το αγχος που εχω

  10. #10
    Εμ...έλα ντε ...
    Έχεις κ εσύ εσωτερικό τρέμουλο κ ταχυκαρδίες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Κοιτα αυτο το εσωτερικο τρεμουλο μονο οταν αγχωνομαι το εχω…Δεν εχω καταλαβει αλλη στιγμη
    Τωρα ταχυκαρδιες,τι να σου πω;;Ξαπλωμενος χωρις αγχος εχω 70-75
    Καθιστος 80-85 και μετα αν ειναι ορθιος κινουμαι κτλ φτανω μεχρι 100 βαρια
    Αλλα δεν παω παραπανω,δεν ξερω αν ειναι ταχυκαρδια αυτο…Φανταζομαι ταχυκαρδια θα ειναι να καθεσαι ξαπλα και να εχεις πανω απο 100 παλμους,δεν ξερω…
    Στο νοσοκομειο πχ με κριση πανικου ειχα τη μια 100 και την αλλη 120 αν θυμαμαι καλα

  12. #12
    Επομένως σαν άγχος το ακούω περισσότερο πάρα σαν θυρεοειδή....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Επομένως σαν άγχος το ακούω περισσότερο πάρα σαν θυρεοειδή....
    Αν εχεις δηλαδη θυροειδη εχεις μονιμα αυξημενους παλμους;;;

  14. #14
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Αν εχεις δηλαδη θυροειδη εχεις μονιμα αυξημενους παλμους;;;
    Όχι. Ρυθμίζεται με την ορμόνη σου. Μπορεί για λίγο μέχρι να πάρεις την κατάλληλη θεραπεία, έπειτα ζεις μια φυσιολογική ζωή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Όχι. Ρυθμίζεται με την ορμόνη σου. Μπορεί για λίγο μέχρι να πάρεις την κατάλληλη θεραπεία, έπειτα ζεις μια φυσιολογική ζωή.
    Οχι δεν λεω αυτο…Εννοω ενα απο τα κυριοτερα σημαδια προβληματος στον θυροειδη ειναι οι ταχυπαλμιες;;Ενας δηλαδη που εχει ταχυπαλμιες ειναι ενδειξη για θυροειδη;;Ρωταω γιατι μια φορα που πηγα στα επειγοντα πριν 3 χρονια με 120 παλμους μου ειπαν να κανω ελεγχο για θυροειδη,οπου και εκανα και δεν ειχα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος και στρες στο κοκκινο
    By Panos_019 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-10-2023, 17:13
  2. Στρες άγχος φόβος
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-12-2020, 07:02
  3. Άγχος κ στρες από φιλιά
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2019, 12:13
  4. Αγχος στρες φοβος!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 29-10-2018, 16:04
  5. Στρες και άγχος
    By username01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-07-2016, 16:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •