Θέλω να παρατήσω την σχολή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    1

    Θέλω να παρατήσω την σχολή μου

    Γεια σας, είμαι μόλις στο πρώτο έτος της σχολής μου αλλά δεν είμαι καθόλου χαρούμενη όχι τόσο με την σχολή μου αλλά με την καθημερινότητα μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω καθόλου να συνεχίσω, δεν είμαι σίγουρη για τίποτα δεν νομίζω καν ότι θέλω αυτό το πτυχίο. Καθημερινά σκέφτομαι ότι θέλω να τα παρατήσω όλα και να φύγω. Το όνειρο μου να ταξιδέψω και αυτό θέλω να κάνω και τώρα. Νιώθω πολύ μπερδεμένη και φοβισμένη, φοβάμαι μήπως το μετανιώσω. Όλοι μου λένε να δώσω χρόνο στην σχολή και να περιμένω, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ και δεν νομίζω ότι φταίει και η σχολή. Δεν είμαι χαρούμενη σε καθημερινή βάση και δεν αντέχω άλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Κοίτα πτυχίο το χρειάζεσαι για εργασία αργότερα, αλλά από την άλλη άμα δεν σε καλύπτει η σχολή ίσως είναι καλύτερο να βρεις μια σχολή που να σου αρέσει, γιατί με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,878
    Quote Originally Posted by cat05 View Post
    Γεια σας, είμαι μόλις στο πρώτο έτος της σχολής μου αλλά δεν είμαι καθόλου χαρούμενη όχι τόσο με την σχολή μου αλλά με την καθημερινότητα μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω καθόλου να συνεχίσω, δεν είμαι σίγουρη για τίποτα δεν νομίζω καν ότι θέλω αυτό το πτυχίο. Καθημερινά σκέφτομαι ότι θέλω να τα παρατήσω όλα και να φύγω. Το όνειρο μου να ταξιδέψω και αυτό θέλω να κάνω και τώρα. Νιώθω πολύ μπερδεμένη και φοβισμένη, φοβάμαι μήπως το μετανιώσω. Όλοι μου λένε να δώσω χρόνο στην σχολή και να περιμένω, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ και δεν νομίζω ότι φταίει και η σχολή. Δεν είμαι χαρούμενη σε καθημερινή βάση και δεν αντέχω άλλο.
    η σχολη σου ειναι εκει που ζεις, ή εχεις παει σε αλλη πολη για να σπουδασεις;
    τα ταξιδια πως θα τα κανεις; εχεις χρηματα; θα τα χρηματοδοτησουν οι γονεις σου;
    εκεινοι, θα σου εδιναν χρηματα για ταξιδια, αν παρατουσες την σχολη σου;
    μηπως εργαζεσαι κι εχεις δικα σου λεφτα; κι αν ναι, θα παρατησεις την δουλεια, για να κανεις ταξιδια; μετα πως θα ζεις;

    το αντικειμενο των σπουδων σου δεν σε ενδιαφερει; σε ενδιαφερει καποιο αλλο μηπως;

Similar Threads

  1. Βιώνω άγχος στην σχολή, θέλω κάπου να μιλήσω
    By Lygkas in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2022, 11:31
  2. Να παρατησω το σχολειο;
    By BIl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2022, 20:57
  3. Να τα παρατήσω όλα και να πάω μαζί του;
    By doubleblader in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2021, 18:13
  4. Να τα παρατήσω;
    By toureter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2017, 15:25
  5. Σκέφτομαι να τα παρατήσω
    By ΧωρίςΣκιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 04-01-2014, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •