Προβληματισμός για το φόρουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Προβληματισμός για το φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους,
    Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το φόρουμ και να δεχτώ όποια συμβουλή που μπορεί να βοηθήσει στο πνεύμα της διαλακτικότητας, συλλογικότητας κλπ. Είμαι νέο μέλος και έκανα εγγραφή στο φόρουμ, σαν μια πρόβα για την ομαδική ψυχοθεραπεία που σκέφτομαι να ξεκινήσω. Επειδή σαν άνθρωπος δεν είμαι τρομερά ομαδικός, team player και επειδή μερικές φορές ίσως να μιλάω πιο κοφτά, πιο απόλυτα,θα χρειαζομουν την συμβουλή σας. Δέχτηκα ένα μήνυμα για παραβίαση κανονισμών επειδή είχα μια "διαμάχη" με ένα άτομο και ανέφερα σε κάποιο σχόλιο μου, να ρωτήσει το γιατρό του και να πάρει ιντεραλ, αφού συνεννοηθεί πρώτα, γιατί από όσο γνωρίζω είναι ένα φάρμακο που εμένα το έχουν προτείνει για λόγους άγχους και δεν είναι αμιγώς καρδιολογικό, αλλά χορηγείται επικουρικά και σε θέματα ψυχολογικής φύσεως. Γενικά έκτοτε επειδή ειλικρινά δεν το έκανα σκόπιμα, δέχτηκα κάποιους αναρμοστους χαρακτηρισμούς. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Πώς μπορώ εγώ να γίνω πιο επιδέξια και γενικότερα τι δεξιότητες θεωρείτε ότι υπολείπονται προκειμένου να υπάρχει αρμονική συνύπαρξη σε ένα τέτοιο φόρουμ και μεγαλύτερη κατανόηση, ώστε να μην δημιουργούνται τέτοιου είδους θέματα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Καλησπέρα σε όλους,
    Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το φόρουμ και να δεχτώ όποια συμβουλή που μπορεί να βοηθήσει στο πνεύμα της διαλακτικότητας, συλλογικότητας κλπ. Είμαι νέο μέλος και έκανα εγγραφή στο φόρουμ, σαν μια πρόβα για την ομαδική ψυχοθεραπεία που σκέφτομαι να ξεκινήσω. Επειδή σαν άνθρωπος δεν είμαι τρομερά ομαδικός, team player και επειδή μερικές φορές ίσως να μιλάω πιο κοφτά, πιο απόλυτα,θα χρειαζομουν την συμβουλή σας. Δέχτηκα ένα μήνυμα για παραβίαση κανονισμών επειδή είχα μια "διαμάχη" με ένα άτομο και ανέφερα σε κάποιο σχόλιο μου, να ρωτήσει το γιατρό του και να πάρει ιντεραλ, αφού συνεννοηθεί πρώτα, γιατί από όσο γνωρίζω είναι ένα φάρμακο που εμένα το έχουν προτείνει για λόγους άγχους και δεν είναι αμιγώς καρδιολογικό, αλλά χορηγείται επικουρικά και σε θέματα ψυχολογικής φύσεως. Γενικά έκτοτε επειδή ειλικρινά δεν το έκανα σκόπιμα, δέχτηκα κάποιους αναρμοστους χαρακτηρισμούς. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Πώς μπορώ εγώ να γίνω πιο επιδέξια και γενικότερα τι δεξιότητες θεωρείτε ότι υπολείπονται προκειμένου να υπάρχει αρμονική συνύπαρξη σε ένα τέτοιο φόρουμ και μεγαλύτερη κατανόηση, ώστε να μην δημιουργούνται τέτοιου είδους θέματα;
    Επειδή χθες ήμουν στην συγκεκριμένη συζήτηση έχω να πω το εξής: Βρίσκομαι σε ένα φόρουμ το οποίο περιλαμβάνει άτομα που έχουμε ψυχικά προβλήματα και ο τρόπος σκέψης διαφέρει πολλές φορές από ένα άτομο στο άλλο.Ο καθένας το αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο.Αλλοι θα το πάρουν σαν συμβουλή,άλλοι σαν λύση και άλλοι μπορεί να προσβληθούν.Ευτυχως στο χρονικό διάστημα που βρίσκομαι εδώ μέσα δεν υπήρξαν περιστατικά στο να δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση ή πρόβλημα.Θεωρω πως είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουμε ο άλλος που απευθυνόμαστε πως νιώθει ή βιώνει εκείνη την στιγμή κάτι και αυτό που θα του πούμε πως το εκλάβει εκείνη την στιγμή.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Επειδή χθες ήμουν στην συγκεκριμένη συζήτηση έχω να πω το εξής: Βρίσκομαι σε ένα φόρουμ το οποίο περιλαμβάνει άτομα που έχουμε ψυχικά προβλήματα και ο τρόπος σκέψης διαφέρει πολλές φορές από ένα άτομο στο άλλο.Ο καθένας το αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο.Αλλοι θα το πάρουν σαν συμβουλή,άλλοι σαν λύση και άλλοι μπορεί να προσβληθούν.Ευτυχως στο χρονικό διάστημα που βρίσκομαι εδώ μέσα δεν υπήρξαν περιστατικά στο να δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση ή πρόβλημα.Θεωρω πως είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουμε ο άλλος που απευθυνόμαστε πως νιώθει ή βιώνει εκείνη την στιγμή κάτι και αυτό που θα του πούμε πως το εκλάβει εκείνη την στιγμή.
    Έχεις δίκιο. Για αυτό διαφέρει από μια ομαδική ψυχοθεραπεία. Πχ στην ομαδική βάζουν από όσο ξέρω έπειτα από συνέντευξη άτομα με κοινές "διαταραχές" για να υπάρχει συνεννόηση και πάντα υπάρχει ένας ειδικός ψυχικής υγείας ως επιτηρητής. Εδώ είναι λίγο διαφορετικά. Είμαστε με ένα ψευδώνυμο και ο καθένας μπορεί να πει τα πάντα. Θα είμαι πιο φειδωλή από εδώ και στο εξής. Απλά πραγματικά στεναχωρήθηκα πολύ και με έπιασε η καρδιά μου. Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Από ποιον δέχτηκες ανάρμοστους χαρακτηρισμους; Πάντως σίγουρα όχι από μένα γιατί ό,τι έγραψα στο έγραψα δημόσια και δεν είχα καμία άλλη επαφή μαζί σου.
    Φιλικα: και αυτό το ποστ αντίκειται στους κανονισμούς. Δεν επιτρέπεται να συζητας τις αναφορές δημόσια, αν δεν κάνω λάθος. Θα σου πρότεινα απλώς να διαβάσεις τους κανόνες. Ολοι εχουμε δεχτει αναφορα σε καποια φαση, δεν ειναι αναγκη να το δραματοποιεις.
    Από τη μεριά μου δεν έχω καμία διάθεση ούτε να σε προσβάλω, όπως το εκανες, ούτε να συνεχίσω τη διένεξη. Απλώς μην περιμένεις καλύτερο αποτέλεσμα όταν χαρακτηριζεις κάποιον παρανοϊκό.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Από ποιον δέχτηκες ανάρμοστους χαρακτηρισμους; Πάντως σίγουρα όχι από μένα γιατί ό,τι έγραψα στο έγραψα δημόσια και δεν είχα καμία άλλη επαφή μαζί σου.
    Φιλικα: και αυτό το ποστ αντίκειται στους κανονισμούς. Δεν επιτρέπεται να συζητας τις αναφορές δημόσια, αν δεν κάνω λάθος. Θα σου πρότεινα απλώς να διαβάσεις τους κανόνες. Ολοι εχουμε δεχτει αναφορα σε καποια φαση, δεν ειναι αναγκη να το δραματοποιεις.
    Από τη μεριά μου δεν έχω καμία διάθεση ούτε να σε προσβάλω, όπως το εκανες, ούτε να συνεχίσω τη διένεξη. Απλώς μην περιμένεις καλύτερο αποτέλεσμα όταν χαρακτηριζεις κάποιον παρανοϊκό.
    Οκ ας το ληξουμε εδώ. Γιατί και εγώ πικραθηκα πολύ. Αν σε πρόσβαλα, δεν είχα σκοπό. Απλά κουβέντα στην κουβέντα, ειπωνονται πολλά. Δεν έγραψα κάτι ανάρμοστο, δεν το έψαξα σε βάθος και δεν ξέρω και αν θα μείνω στο φόρουμ. Πάντως ας αφήσουμε πίσω μας τα χθεσινά. Απλά ίσως να μην υπάρχει μεταξύ μας συννενόηση. Συγγνώμη πάντως από μέρους μου, για το κομμάτι που αισθάνθηκες πως σε πρόσβαλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ειναι αληθεια οτι γινονται κι παρεξηγήσεις σε τετοια φορουμ λεει κατι ο ενας το παιρνει στραβα ο αλλος κι γινετε ο καυγας . δε κάθεται ο ενας λιγο να επεξεργαστει τι μπορει ο αλλος να θελει να του πει κι βαζει το κακο στο νου του . καλο ειναι οτι μας ενοχλεί να το λεμε καλοπροαίρετα κι φιλικα στον αλλον . να διευκρινίζουμε απολυτα τι θελουμε να πουμε . μετα ειμαστε υπεύθυνοι εμεις τι λεμε μα οχι για το τι ο αλλος εχει καταλαβει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ειναι αληθεια οτι γινονται κι παρεξηγήσεις σε τετοια φορουμ λεει κατι ο ενας το παιρνει στραβα ο αλλος κι γινετε ο καυγας . δε κάθεται ο ενας λιγο να επεξεργαστει τι μπορει ο αλλος να θελει να του πει κι βαζει το κακο στο νου του . καλο ειναι οτι μας ενοχλεί να το λεμε καλοπροαίρετα κι φιλικα στον αλλον . να διευκρινίζουμε απολυτα τι θελουμε να πουμε . μετα ειμαστε υπεύθυνοι εμεις τι λεμε μα οχι για το τι ο αλλος εχει καταλαβει .
    Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Γενικά από ότι έχω καταλάβει αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα που είμαι εδώ, είσαι από τις γλυκές και φιλησυχες παρουσίες. Να είσαι καλά. Θα προσέχω πλέον, δεν μου αρέσει να παρεξηγουμαστε χωρίς λόγο, με επιβαρύνει πολύ ψυχικά και σωματικά, για αυτό έθεσα και το συγκεκριμένο θέμα. Και γενικά είμαι άνθρωπος που κυριολεκτικά λατρεύω να αναγνωρίζω τα λάθη μου, θεωρώ ότι μόνο μέσα από την αυτογνωσία επέρχεται η σωστή κρίση και η γαλήνη μετέπειτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    Professor X_1 κι εγω πιστευω οτι βρηκα ενα νεο φιλαρακι να τα λεμε κι να τα βρισκουμε καλοπροαίρετα κι να συζητάμε παντα με γνωμονα τη σωστη επικοινωνια που ολοι ζηταμε να εχουμε . το αυτονοητο που εχει γινει σπανιο κι δυσκολο να το βρεις . εδω ο κοσμος που γραφει εχει ο καθενας τις φουρτουνες της ζωης του κι πιθανον δε εχουν παντα χρονο ορεξη να συνεννοηθούν απολυτα με καποιον αλλον που κατι λεει . εχει ευγενικα ατομα κι φιλικα εδω το φορουμ υπαρχουν κοσμος ετσι χαλαρός . οσοι γραφουν απότομα δε ειν κακοι απλα δε μπορουν να το διαχειριστούν οπως θα επρεπε εχουν τις σκοτουρες τους κι γινονται αυτα που γινονται . καθε ψυχη εδω που γραφει κριβει τον δικο της πονο κι αυτο βγαινει στα λεγομενα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Professor X_1 κι εγω πιστευω οτι βρηκα ενα νεο φιλαρακι να τα λεμε κι να τα βρισκουμε καλοπροαίρετα κι να συζητάμε παντα με γνωμονα τη σωστη επικοινωνια που ολοι ζηταμε να εχουμε . το αυτονοητο που εχει γινει σπανιο κι δυσκολο να το βρεις . εδω ο κοσμος που γραφει εχει ο καθενας τις φουρτουνες της ζωης του κι πιθανον δε εχουν παντα χρονο ορεξη να συνεννοηθούν απολυτα με καποιον αλλον που κατι λεει . δε ειν κακοι απλα δε μπορουν να το διαχειριστούν οπως θα επρεπε εχουν τις σκοτουρες τους κι γινονται αυτα που γινονται . καθε ψυχη εδω που γραφει κριβει τον δικο της πονο κι αυτο βγαινει στα λεγομενα .
    Η ενσυναίσθηση σου είναι έμπνευση για μένα. Πάντα είχα μεγάλη ενσυναίσθηση για τα ζώα, για τους ανθρώπους λιγότερο. Θα προσπαθήσω να το δω έτσι, να επεξεργαστώ όλα αυτά που λες. Αλλά πραγματικά χθες στεναχωρήθηκα τόσο πολύ, μουδιασε η καρδιά μου. Είμαι ευάλωτη, όσο και αν προσπαθώ να το κρύβω. Σε ευχαριστώ!! Ξέρεις καμιά φορά μπαίνεις σε ένα φόρουμ για να μην νιώθεις alienated και άι ξαφνικά ένιωσα κ εδώ έτσι. Αλλά εντάξει η πρώτη ψυχρολουσια ήταν. Θα σκεφτώ σοβαρά τα όσα είπες και θα προσπαθήσω να μπαίνω στα παπούτσια του διαφορετικού αλλού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι μου μην στεναχωριέσαι σε αυτο σε νιωθω κι εγω ετσι ειμαι επηρεαζομαι απ τη κακοτροπια του αλλου . θελω να ειμαι ειλικρινης εχω ασπεργκερ κατι που δε σ αφήνει να νιωθεις τον αλλον στον πονο πολυ κοντα να πλησιασεις ομως νιωθω οτι οφειλω στο συνανθρωπο να φερομαι οπως κι εγω ηθελα να μου φερθούν με ανθρωπια κι ευγενεια . δες κι αυτο εδω το λινκ ειν πολυ ομορφο ιστοριες με μηνυματα ανθρωπιας .

    https://antikleidi.com/category/%CE%...8%CE%BF%CE%B9/
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου μην στεναχωριέσαι σε αυτο σε νιωθω κι εγω ετσι ειμαι επηρεαζομαι απ τη κακοτροπια του αλλου . θελω να ειμαι ειλικρινης εχω ασπεργκερ κατι που δε σ αφήνει να νιωθεις τον αλλον στον πονο πολυ κοντα να πλησιασεις ομως νιωθω οτι οφειλω στο συνανθρωπο να φερομαι οπως κι εγω ηθελα να μου φερθούν με ανθρωπια κι ευγενεια . δες κι αυτο εδω το λινκ ειν πολυ ομορφο ιστοριες με μηνυματα ανθρωπιας .

    https://antikleidi.com/category/%CE%...8%CE%BF%CE%B9/
    Θα το κοιτάξω!! Σε ευχαριστώ πολύ!! Εγώ έχω οριακά στοιχεία, στην προσωπικότητα μου. Παρεξηγημένη διαταραχή. Ο χαρακτήρας όμως είναι αυτός που μένει στο τέλος. Κάθε νόσος, σαν λουλούδι, σαν κισσός αναπτύσσεται γύρω από τον βασικό πυρήνα, τον χαρακτήρα μας. Οπότε αν το μέσα είναι όμορφο, όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς στολίδια. Σε ευχαριστώ ξανά, θα τις διαβάσω όλες τις όμορφες ιστορίες!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    Professor X_1 φιλαρακι μου ολοσωστοςςςς καθενας παλεύει με τον πονο κι τα δικα του θεματα ολοι οφειλουμε σεβασμο στον συνάνθρωπο μας κι αν δε μπορουμε να βοηθήσουμε τουλαχιστον μην τον δίνουμε άλλη μια να παει κι πιο κατ απ οτι ειναι ηδη . εισαι κι εσυ μια ψυχη πονεμενη αξίζεις εκτιμήσει κι σέβας απο τους αλλους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Προβληματισμός
    By Geo97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-2022, 15:56
  2. Replies: 2
    Last Post: 03-01-2018, 22:47
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ
    By alex_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 24-01-2013, 16:55
  4. Προβληματισμός
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2010, 12:16
  5. Καταθλιψη και προβληματισμός
    By haris970 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-03-2010, 04:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •