Γνώμη για cipralex?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8

    Γνώμη για cipralex?

    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα σιπραλεξ των 10 με ζαναξ λόγω αγχωτικου καταθλιπτικού επεισοδίου. Έχω γενικά θέμα με αγοραφοβία, ψυχαναγκασμούς και ιδεοληψίες όπως και καταθλιπτικά συμπτώματα. Προς το παρόν όμως δεν έχω δει κάποια αλλαγή, ίσα ίσα που νομίζω πως αρχίζω να μην έχω ενδιαφέρον γενικά για κανέναν στη ζωή μου (κάτι που με φοβίζει καθώς είχα αρχίσει να βγαίνω με μια κοπέλα που δεν θα ήθελα γενικά να χάσω). Έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία με αυτό το φάρμακο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    323
    Πολύ καλό φάρμακο , στα 10mg με είχε κάνει άλλο άνθρωπο, με βοήθησε να ανταπεξέλθω σε μια δύσκολη περίοδο ,μετά που έφτιαξαν κάπως οι συνθήκες το έκοψα γιατί αν και ήταν η μοναδική παρενέργεια που είχα δεν την άντεξα...δεν μπορούσα να τελειώσω με τίποτα...ενώ μπορώ να πω ότι μου είχε φτιάξει την σεξουαλικη διάθεση δεν τελείωνα...τώρα ξαναμπαίνω στο remeron αλλά αργά στα 3.5 MG, το είχα ξαναπάρει στο παρελθόν αλλά μου έβγαλε ζαλάδα...σε μικρή δόση προς το παρόν καλά πάει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Πολύ καλό φάρμακο , στα 10mg με είχε κάνει άλλο άνθρωπο, με βοήθησε να ανταπεξέλθω σε μια δύσκολη περίοδο ,μετά που έφτιαξαν κάπως οι συνθήκες το έκοψα γιατί αν και ήταν η μοναδική παρενέργεια που είχα δεν την άντεξα...δεν μπορούσα να τελειώσω με τίποτα...ενώ μπορώ να πω ότι μου είχε φτιάξει την σεξουαλικη διάθεση δεν τελείωνα...τώρα ξαναμπαίνω στο remeron αλλά αργά στα 3.5 MG, το είχα ξαναπάρει στο παρελθόν αλλά μου έβγαλε ζαλάδα...σε μικρή δόση προς το παρόν καλά πάει
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι πως εγώ το έπαιρνα 38 μέρες στα 10 μγ και είδα μια βελτίωση στη διάθεση για ζωή κάπως, αλλά γενικά στο άγχος δεν με βοήθησε και τόσο. Συνολικά μπορώ να πω είδα ένα μπουσταρισμα γύρω στο 30%, οπότε τώρα το κάναμε 20μγ με τον γιατρός. Αν επιτρέπεται, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιους τομείς σε βοήθησε περισσότερο και σε πόσο χρονικό διάστημα; Έχω απογοητευτεί λίγο γιατί με την αύξηση της δόσης έχω μεγάλο πισωγύρισμα στη διαθεση, λες και όλος ο κόπος που έκανα ένα μήνα+ να πήγε χαμένος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    323
    Με βοήθησε να φύγει το ψυχοπλακωμα που είχα και οι αρνητικές σκέψεις.

Similar Threads

  1. Cipralex
    By crixus95 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-2023, 21:17
  2. Cipralex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-12-2022, 11:37
  3. Cipralex
    By Kanella1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-2020, 19:56
  4. Cipralex
    By diamont in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 19:18
  5. τι γνώμη έχετε για το cipralex?
    By Nightmare111 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-03-2012, 02:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •