Είμαι σε έντονη κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297

    Είμαι σε έντονη κρίση πανικού

    Βιώνω εδώ και λίγη ώρα μια πολύ έντονη κρίση πανικού και δεν μπορώ να το διαχειριστώ

  2. #2
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Βιώνω εδώ και λίγη ώρα μια πολύ έντονη κρίση πανικού και δεν μπορώ να το διαχειριστώ
    Δύσκολο να εφαρμοστούν οι ψυχοθεραπευτικές τεχνικές σε τέτοια κρίση. Σκέψου μήπως μπορείς να βοηθηθεις με κάποιο ηρεμιστικο; Και πάντα σκέψου ότι υπάρχουν τα επείγοντα, Αιγινήτειο κλπ. Αν δεις ότι δεν το αντέχεις, μην ντρέπεσαι πάρε τηλ ή πήγαινε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Δύσκολο να εφαρμοστούν οι ψυχοθεραπευτικές τεχνικές σε τέτοια κρίση. Σκέψου μήπως μπορείς να βοηθηθεις με κάποιο ηρεμιστικο; Και πάντα σκέψου ότι υπάρχουν τα επείγοντα, Αιγινήτειο κλπ. Αν δεις ότι δεν το αντέχεις, μην ντρέπεσαι πάρε τηλ ή πήγαινε.
    Δυστυχώς πριν από λίγο πήρα ένα φάρμακο για την ζαλάδα και δεν ξέρω αν κάνει να πάρω και ηρεμιστικό.Ειμαι μόνη μου αυτή την στιγμή και καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι

  4. #4
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Δυστυχώς πριν από λίγο πήρα ένα φάρμακο για την ζαλάδα και δεν ξέρω αν κάνει να πάρω και ηρεμιστικό.Ειμαι μόνη μου αυτή την στιγμή και καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι
    Μήπως να μιλήσεις με την γιατρό σου; Εγώ αυτό κάνω. Της έχω ζητήσει αντίστοιχες συμβουλές για φάρμακα όταν ακολουθώ μιαν άλλη αγωγή και με συμβούλεψε. Πάρε την ένα τηλέφωνο, μοιάζει επείγουσα η κατάσταση. Αν δεν μπορείς ζήτα βοήθεια, μην ντρέπεσαι. Επίσης, έχεις κάποιον δικό σου διαθέσιμο αυτήν την στιγμή να μιλήσετε τηλεφωνικώς ή να κάνετε κάποια βιντεοκλήση;

  5. #5
    Joanna τι σκέφτεται τι σε τρομάζει τώρα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Μήπως να μιλήσεις με την γιατρό σου; Εγώ αυτό κάνω. Της έχω ζητήσει αντίστοιχες συμβουλές για φάρμακα όταν ακολουθώ μιαν άλλη αγωγή και με συμβούλεψε. Πάρε την ένα τηλέφωνο, μοιάζει επείγουσα η κατάσταση. Αν δεν μπορείς ζήτα βοήθεια, μην ντρέπεσαι. Επίσης, έχεις κάποιον δικό σου διαθέσιμο αυτήν την στιγμή να μιλήσετε τηλεφωνικώς ή να κάνετε κάποια βιντεοκλήση;
    Θα πάρω τον φαρμακοποιό μου να ρωτήσω.Σε ευχαριστώ

  7. #7
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Δυστυχώς πριν από λίγο πήρα ένα φάρμακο για την ζαλάδα και δεν ξέρω αν κάνει να πάρω και ηρεμιστικό.Ειμαι μόνη μου αυτή την στιγμή και καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι
    Πάντως για να μπορείς να γράφεις και να έχεις τόση διαύγεια, σκέψου δεν είναι τόσο έντονη όσο φαντάζει. Στις τέρμα έντονες, χάνεις τον ειρμό, την ομιλία, την γραφή. Μουδιάζεις και παγώνεις ακίνητος, παραλυεις. Βλέπω ότι τα πας καλά, εφόσον γράφεις, είναι εξαιρετικά σημαντικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Joanna τι σκέφτεται τι σε τρομάζει τώρα?
    Δε ξύπνησα πολύ καλά σήμερα και ξαφνικά με έπιασε ένα έντονο τρένου στο σώμα που με δυσκολεύει στο περπάτημα ένα έντονο ρίγος και μούδιασμα στο κεφάλι.Το μυαλό μου κάνει διάφορα σενάρια ενώ καταβαθος ξέρω ότι είναι κρίση.Εχω και έντονο βάρος στο στήθος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Πάντως για να μπορείς να γράφεις και να έχεις τόση διαύγεια, σκέψου δεν είναι τόσο έντονη όσο φαντάζει. Στις τέρμα έντονες, χάνεις τον ειρμό, την ομιλία, την γραφή. Μουδιάζεις και παγώνεις ακίνητος, παραλυεις. Βλέπω ότι τα πας καλά, εφόσον γράφεις, είναι εξαιρετικά σημαντικό.
    Στην ομιλία είναι η αλήθεια ότι δυσκολεύομαι γιατί από το τρέμουλο τραυλίζω Είμαι ξαπλωμένη και προσπαθώ πολύ

  10. #10
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Δε ξύπνησα πολύ καλά σήμερα και ξαφνικά με έπιασε ένα έντονο τρένου στο σώμα που με δυσκολεύει στο περπάτημα ένα έντονο ρίγος και μούδιασμα στο κεφάλι.Το μυαλό μου κάνει διάφορα σενάρια ενώ καταβαθος ξέρω ότι είναι κρίση.Εχω και έντονο βάρος στο στήθος
    Στην ίδια κατάσταση ήμουν χθες σχεδόν όλη μέρα και το βράδυ....ένιωθα πολύ βάρος στο στήθος και ρίγος και ζάλη....δες μήπως είναι παρενέργειες του φαρμάκου για την ζαλάδα που παίρνεις....αλλιώς το πιο πιθανό είναι άγχος...γιατί και εγώ ένιωθα έτσι χθες αλλά σήμερα είναι καλύτερα...δεν αφήνουμε ποτέ τον εαυτό μας να ηρεμήσει.....αυτό είναι το λάθος μας....όσο γίνεται άσε τα όλα στην τύχη τους...ηρέμησε και αφησου ότι γίνει...ξέρω είναι δύσκολο όμως προσπάθησε το

  11. #11
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Δε ξύπνησα πολύ καλά σήμερα και ξαφνικά με έπιασε ένα έντονο τρένου στο σώμα που με δυσκολεύει στο περπάτημα ένα έντονο ρίγος και μούδιασμα στο κεφάλι.Το μυαλό μου κάνει διάφορα σενάρια ενώ καταβαθος ξέρω ότι είναι κρίση.Εχω και έντονο βάρος στο στήθος
    Ναι αυτό το ρίγος και το ενδογενές τρέμουλο κλασσικό. Και μένα το ίδιο. Θα σου προτείνω και κάτι μπακαλιστικο που εμένα με βοηθάει προσωπικά. Αν δεν είσαι διαβητική φάε ένα κουταλάκι κοφτό ζάχαρη και πιες και λίγο νεράκι. Καλός ηλεκτρολύτης, ηρεμεί και αποτρέπει και υπογλυκαιμικο σοκ. Εμένα είναι πλέον σωτήριο για τις κρίσεις, το έχω πιστέψει. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει μία πρόταση είναι και μιλά και με τον φαρμακοποιό σου για το φάρμακο.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Στην ομιλία είναι η αλήθεια ότι δυσκολεύομαι γιατί από το τρέμουλο τραυλίζω Είμαι ξαπλωμένη και προσπαθώ πολύ
    Επίσης ένα ζεστό μπάνιο και ένα χαμομήλι ρόφημα, βοηθάει. Τραυλιζεις, γιατί ακούσια τρέμει και το κεφάλι, όλο το κορμί. Κοίτα αν δεις ότι δεν παλεύεται, πάρε τηλ τα επείγοντα Αιγινήτειο, μην έχεις ντροπες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    Joanna K γεια φιλαρακι μου μηπως ειναι κατι απ τον αυχένα αυτο ?? το ειχα κι εγω τρέμουλο σπασμοι κεφαλι μούδιασμα χερια κι ζαλαδες ο γιατρος αν το δει θα πει τι ειναι . εδω ειμαστε να σε στιριξουμε παρε απ μενα μια φιλικη νοερη αγκαλιά .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Πηρα το πιστολάκι μαλλιών και αισθάνθηκα καλύτερα γιατί κρύωνα λες και ήμουν στον βόρειο πόλο,μίλησα με τον καρδιολόγο και τελικά πήρα μισό ζαναξ και αναμένω να δράσει. asperger39 θα πρέπει να επισκεφτώ άμεσα ορθοπεδικό για να δούμε τι γίνεται με τον αυχένα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    πρεπει αυτο να εχεις φιλαρακι μου γλυκο θα το δει κι o γιατρος κι θα κρίνει αν ειναι ετσι .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια.Ειμαι αυτή την στιγμή με κρίση πανικού!
    By Joanna K in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 34
    Last Post: 16-12-2023, 03:56
  2. Έντονη πείνα και κρίση πανικού εν ώρα φαγητού
    By Spasi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-12-2020, 22:13
  3. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 11:38
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  5. Έντονη Δύσπνοια...Κρίση Πανικού?
    By minaspap in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2013, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •