Λατρεία ύπνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Λατρεία ύπνου

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα με τον ύπνο και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν και άλλοι σε αντίστοιχη κατάσταση. Δεν μπορώ να κοιμηθώ λιγότερο από 8 ώρες, ιδανικά για μένα είναι οι 9 ώρες ύπνου. Από τον ύπνο εξαρτάται όλη μου η ζωή, από το πώς αισθάνομαι, πως τρώω. Αν κοιμηθώ λιγότερο κάποιες φορές λόγω στρες, υποχρεώσεων ή επειδή το πρόγραμμα δεν βγήκε καλά, την επόμενη, ούτε να φάω μπορώ καλά και όλο κλαίω. Αισθάνομαι ότι έχει φύγει η χαρά από τον κόσμο. Απλά αυτή η υπερβολική εστίαση που έχω δώσει στον ύπνο, με προβληματίζει. Αν υπάρχει κάποια συμβουλή, ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Από προσωπική εμπειρία,θεωρώ το κρεβάτι μου το καταφύγιο μου.
    Ειδικά οταν έχω προβλήματα και έντονο ψυχολογικό στρες , το μόνο που θέλω είναι να πέσω να ξαπλώσω, μη σου πω, να κουκουλωθω ολόκληρη μέχρι το κεφάλι με την κουβέρτα μου , απομονωμένη από όλους και όλα.
    Είναι ένας τρόπος να μην σκέφτομαι. Και εγώ θεωρώ το 9 Ώρο απαραίτητο, με λιγότερες ώρες σέρνομαι.
    Μήπως λοιπόν και σ εσένα λειτουργεί κάπως παρόμοια και λόγω έντονου στρες θες να κοιμάσαι πολλές ώρες ;;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Belladona View Post
    Από προσωπική εμπειρία,θεωρώ το κρεβάτι μου το καταφύγιο μου.
    Ειδικά οταν έχω προβλήματα και έντονο ψυχολογικό στρες , το μόνο που θέλω είναι να πέσω να ξαπλώσω, μη σου πω, να κουκουλωθω ολόκληρη μέχρι το κεφάλι με την κουβέρτα μου , απομονωμένη από όλους και όλα.
    Είναι ένας τρόπος να μην σκέφτομαι. Και εγώ θεωρώ το 9 Ώρο απαραίτητο, με λιγότερες ώρες σέρνομαι.
    Μήπως λοιπόν και σ εσένα λειτουργεί κάπως παρόμοια και λόγω έντονου στρες θες να κοιμάσαι πολλές ώρες ;;
    Ναι μάλλον. Είναι καταφύγιο, ηρεμεί τις σκέψεις όπως όταν κλείνουμε τον υπολογιστή το βράδυ. Βελτιώνει το άγχος, απλά γίνεται σιγά σιγά εμπόδιο. Μια μέρα να μην κοιμηθώ καλά και μετατρεπομαι σε άλλον άνθρωπο και αυτό με ανησυχεί. Μειώνεται σταδιακά και η λειτουργικότητα γιατί μπαίνουν φραγμοί, περιορισμοί. Έχω οργή και έντονο θυμό προς άλλους όταν δεν κοιμάμαι καλά και μετά αν κοιμηθώ γίνομαι το πιο γλυκό πλάσμα. Άλλος άνθρωπος. Είναι σίγουρα και θέμα μελατονίνης και φυσιολογίας. Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου, τουλάχιστον ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη, διότι οι περισσότερες άνθρωποι δεν έχουν τέτοια σχέση με τον ύπνο, το 7 Ώρο τους φαίνεται μαξ.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Ποιο 7 Ώρο...10 ωρακι και αυτό αν ήταν και παραπάνω δε θα με χαλαγε!
    Σίγουρα δεν είσαι η μόνη.
    Έχω και εγώ νεύρα πολλά,αλλά σε εμένα γινεται όταν για κάποιο λόγο νυστάζω πολυ και κάτι με καθυστερεί από τον ύπνο μου.
    Όπως λέω συχνά ,ο ύπνος είναι ιερός.!
    Αν έχεις χρόνο κ μπορείς ,να ξεκλεβεις καμία ωρίτσα ύπνου στο ενδιάμεσο της μέρας , να κλείνεις τα μάτια αλλά να βάζεις ξυπνητήρι για να μην ξεφύγεις και μετά το βράδυ δυσκολεύεσαι.
    Μακάρι να μπορούσα να διοχέτευα το στρες μου με άλλον πιο δημιουργικό τρόπο ,όπως κάνουν άλλοι...με κάποιο άθλημα πχ..
    Αλλά σκέψου το θετικό, θα κάνουμε τέλειο δέρμα με τόσο ύπνο

  5. #5
    Quote Originally Posted by Belladona View Post
    Ποιο 7 Ώρο...10 ωρακι και αυτό αν ήταν και παραπάνω δε θα με χαλαγε!
    Σίγουρα δεν είσαι η μόνη.
    Έχω και εγώ νεύρα πολλά,αλλά σε εμένα γινεται όταν για κάποιο λόγο νυστάζω πολυ και κάτι με καθυστερεί από τον ύπνο μου.
    Όπως λέω συχνά ,ο ύπνος είναι ιερός.!
    Αν έχεις χρόνο κ μπορείς ,να ξεκλεβεις καμία ωρίτσα ύπνου στο ενδιάμεσο της μέρας , να κλείνεις τα μάτια αλλά να βάζεις ξυπνητήρι για να μην ξεφύγεις και μετά το βράδυ δυσκολεύεσαι.
    Μακάρι να μπορούσα να διοχέτευα το στρες μου με άλλον πιο δημιουργικό τρόπο ,όπως κάνουν άλλοι...με κάποιο άθλημα πχ..
    Αλλά σκέψου το θετικό, θα κάνουμε τέλειο δέρμα με τόσο ύπνο
    Χαχα, σ αγαπώ. Ισχύει για την επιδερμίδα μου λένε συχνά, τους λέω από τον ύπνο είναι. Ούτε εγώ. Αθλημα; Δεν με σκοτώνεις καλύτερα; Δύσκολο πολύ, αν και κάνει καλό. Ο ύπνος είναι θρησκεία και βοηθά και στο longevity. Θεωρώ από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχει να διαχειριστεί κάποιος στο ψυχικό κομμάτι , είναι οι αυπνιες. Εμένα θα με είχαν οδηγήσει στην παράνοια, ειλικρινά
    Μου έφτιαξες το κέφι, σε ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα με τον ύπνο και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν και άλλοι σε αντίστοιχη κατάσταση. Δεν μπορώ να κοιμηθώ λιγότερο από 8 ώρες, ιδανικά για μένα είναι οι 9 ώρες ύπνου. Από τον ύπνο εξαρτάται όλη μου η ζωή, από το πώς αισθάνομαι, πως τρώω. Αν κοιμηθώ λιγότερο κάποιες φορές λόγω στρες, υποχρεώσεων ή επειδή το πρόγραμμα δεν βγήκε καλά, την επόμενη, ούτε να φάω μπορώ καλά και όλο κλαίω. Αισθάνομαι ότι έχει φύγει η χαρά από τον κόσμο. Απλά αυτή η υπερβολική εστίαση που έχω δώσει στον ύπνο, με προβληματίζει. Αν υπάρχει κάποια συμβουλή, ευπρόσδεκτη.
    Ναι,δεν μας λες όμως τι φάρμακα παίρνεις,γιατί το πιο πιθανό είναι σε αυτά να οφείλεται η λατρεία για τον ύπνο.
    Εγω έπασχα όλη μου την ζωή από αυπνίες...Στάνταρ στριφογύρισμα 2-3 ωρες μέχρι να καταφέρω να κοιμηθώ.
    Τα τελευταία χρόνια τον έφτιαξα τον υπνο μου με συνδυσμό φαρμάκων και δραστηριοτ'ητων.
    Πλέον ο υπνος είναι για μένα απόδραση από την πεζή και ανυπόφορη πραγματικότητα.
    Κοιμάμαι γεμάτο 8ωρο από τις 6 το πρωί μέχρι τις 2-3 το μεσημέρι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ναι,δεν μας λες όμως τι φάρμακα παίρνεις,γιατί το πιο πιθανό είναι σε αυτά να οφείλεται η λατρεία για τον ύπνο.
    Εγω έπασχα όλη μου την ζωή από αυπνίες...Στάνταρ στριφογύρισμα 2-3 ωρες μέχρι να καταφέρω να κοιμηθώ.
    Τα τελευταία χρόνια τον έφτιαξα τον υπνο μου με συνδυσμό φαρμάκων και δραστηριοτ'ητων.
    Πλέον ο υπνος είναι για μένα απόδραση από την πεζή και ανυπόφορη πραγματικότητα.
    Κοιμάμαι γεμάτο 8ωρο από τις 6 το πρωί μέχρι τις 2-3 το μεσημέρι.
    Δεν παίρνω αγωγή σε αυτήν την φάση. Πάντα έτσι ήμουν με τον ύπνο. Δεν παίρνω όμως σταθερά αγωγή για να σου πω. Είναι θέμα φυσιολογίας και άγχους μάλλον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,861
    Professor X_1 φιλαρακι δε ειν κακο να κοιμασε τοσο δε πειράζεις κανεναν εσυ ηρεμείς ξεκουραζεσε ?? ολα οκ
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Professor X_1 φιλαρακι δε ειν κακο να κοιμασε τοσο δε πειράζεις κανεναν εσυ ηρεμείς ξεκουραζεσε ?? ολα οκ
    Φιλαράκι μου αγαπημένο, με τον καλό σου τον λόγο πάντα. Δίκιο έχεις, απλά προβληματίζομαι καμιά φορά, αν κάνω σωστά. Αλλά λογικά σε αυτά δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Σε ευχαριστώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,861
    δε πειραζει καν εσυ τον υπνακο σου δε πειραζεις κανεναν ουτε τον εαυτο σου ενοχλει καν εσυ οτι σε ευχαριστεί κι δε σου κανει κακο . ο υπνος κακο δε κανει κι τοσο υπνο που κανεις δε ειν κακο μια χαραααααααααααααααααααααα αααααα
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Είναι θέμα φυσιολογίας και άγχους μάλλον.
    Είναι θέμα ότι δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την εξύπνια ζωή μας και γι'αυτο προτιμάμε να κοιμόμαστε για να ξεφεύγουμε.
    Πίστεψέ με αν είχες κάτι στην ζωή σου που να σε ενθουσιάζει,δεν θα ήθελες να κοιμάσαι για να μην το χάνεις.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #12
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είναι θέμα ότι δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την εξύπνια ζωή μας και γι'αυτο προτιμάμε να κοιμόμαστε για να ξεφεύγουμε.
    Πίστεψέ με αν είχες κάτι στην ζωή σου που να σε ενθουσιάζει,δεν θα ήθελες να κοιμάσαι για να μην το χάνεις.
    Δεν ισχύει σε μένα. Έχω πολλά που με ενθουσιάζουν και νιώθω ευλογημένη για όλα αυτά. Δεν θα άλλαζα την ζωή μου με κανενός άλλου. Όμως αυτός ο εθισμός στον ύπνο πιστεύω προκύπτει από την παθολογία του άγχους μου και ίσως όταν ξεκίνησω την αγωγή μου να μην είμαι τόσο εμμονικη με τον ύπνο και την έλλειψή του κάποιες φορές. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Καλή συνέχεια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Αν είχες άγχος δεν θα μπορούσες να κοιμηθείς,πίστεψέ με.
    Αφού είσαι ενθουσιασμένη με την ζωή είσαι σε καλό δρόμο...Τι σε χαλάει αν κοιμάσαι 9 ώρες?
    Εργάζεσαι?...Κάνεις δραστηριότητες?...Εχεις κοινωνική ζωή?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    υπαρχουν πολλες μελετες που αποδυκνειουν οτι λιγοτερος υπνος συνεπαγεται χειροτερη διαθεση...λογικο με λιγες ωρες υπνου να μην εχεις διαθεση ουτε για φαγητο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    οι ωρες που αναφερεις, δεν ειναι υπερβολικες για να ανησυχεις.
    ο καθενας εχει διαφορετικη αναγκη για υπνο, δενε χουν ολοι τις ιδιες ωρες, παρολο που αυτες που αναφερεις ειναι και οι γνωστες/ συνηθισμενες ως φυσιολογικες/απαραιτητες για εναν καλο υπνο. μπορει καποιοι να ειναι οκ με 6 ωρες υπνου ή 5, ή 10, αλλα οι 8 ειναι ενας συνηθισμενος "νορμαλ" μεσος ορος.
    επομενως, εφοσον αισθανεσαι τοσο καλα με αυτον τον υπνο, να επιδιωκεις να τον εξασφαλιζεις. γιατι να ανησυχεις;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΥΠΝΟΥ
    By SpaceCowboy in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 26-07-2023, 20:01
  2. Καταγραφή ύπνου - Διάρκεια ύπνου REM
    By Iwsif95 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2023, 21:32
  3. προβλημα υπνου
    By freskonero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-08-2018, 21:58
  4. Η λατρεία της μοναξίας μου.
    By Itachi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2016, 17:36
  5. Έλλειψη ύπνου...
    By Κύκνος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 37
    Last Post: 24-04-2012, 05:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •