Έχω μειονέκτημα στις σχέσεις, σκέφτομαι να κάνω επέμβαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37

    Έχω μειονέκτημα στις σχέσεις, σκέφτομαι να κάνω επέμβαση

    Είχα ξαναγράψει πρόσφατα, μου αρέσει αυτό το φορουμ μιας και έχει και άλλα άτομα με Άσπεργκερ και δεπυ σαν εμένα. Πάω 24 και δεν μπορώ να βρω μια σοβαρή σχέση, όλο γνωρίζω ατομα και τρώω άκυρο ή θέλουν μόνο κάτι χαλαρό στην καλύτερη. Όλο γνωρίζω κοπέλες στην ηλικία μου που είναι σε 3 και 4 χρόνια σχέσης. Εγώ στο σχολείο πάντα μόνη μου καθόμουν στο θρανίο και στα διαλείμματα καθόμουν στις σκάλες μόνη πάλι. Με πληγώνει που μάλλον θα μείνω μόνη χωρίς σύντροφο. Είχα κάνει επέμβαση για να φτιάξω το διάφραγμα και έκανα και πλαστική μαζί στην μύτη. Σκέφτομαι όταν μπορώ να μαζέψω χρήματα να κάνω και στο σώμα μου, είμαι πολύ αδύνατη και τώρα στην ηλικία μου το πρότυπο ομορφιάς είναι τύπου καρντασιαν. Οπότε θα ήθελα κάτι ώστε να μοιάζει πιο πολύ σε αυτό. Νιώθω πως με το ασπεργκερ έχω μειονέκτημα στις κοινωνικές καταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων και στις σχέσεις, ακομη και με άλλους που έχουν Άσπεργκερ δυστυχώς οπότε αυτό θα με βοηθούσε και θα με έκανε boost, θα είχα περισσότερες επιλογές και πιθανότητες.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Εαν ειχες αγορι και σοβαρη σχεση και τα διαβαζε αυτα που γραφεις θα εφευγε τρεχοντας. Κανενας δεν θελει στην ζωη του την μιζερια καποιου αλλου. Καμια εγχειρηση δεν θα αλλαξει τον τροπο που σκεφτεσαι και καμια σχεση δεν θα σε κανει να νοιωθεις ασφαλης με τον εαυτο σου. Δεν μπορεις να κανεις σοβαρη σχεση οταν εισαι ενας ανθρωπος ψευτικος με ονειρο να λεει καλυτερα ψεματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    εφοσον απο μονη σου λες οτι το προβλημα ειναι οι κοινωνικες δεξιοτητες, σε τι θα σε βοηθησει στις σχεσεις το να βαλεις κωλο;;; κι αν αργοτερα βαλεις κιλα, οπως συνηθως γινεται μεγαλωνοντας, τι θα γινει; θα εχεις διπλο κωλο; ή θα βγαλεις τον εναν;
    πηγαινε κανενα γυμναστηριο για ενδυναμωση αν θελεις περισσοτερο κωλο, να κανεις και καμια γνωριμια, εκει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    304
    Δεν χρειάζεται να βάζεις ταμπέλες. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Είσαι διαφορετική και ξεχωριστή. Η διάγνωση για δεπυ και Άσπεργκερ έγινε για καλό τελικά? Μου φαίνεται πως το επινόησαν οι ψυχολόγοι και οι δάσκαλοι για να έχουν δουλειά.
    Πώς γίνεται να στιγματίζουν έτσι τους μαθητές. Δεν βλέπω καμιά πρόοδο σε σχέση με τα παλιά χρόνια, τότε που δεν υπήρχε διάγνωση νομίζω πως τα παιδιά λειτουργούσαν καλύτερα. Δεν τα πίεζε κάνεις και δεν δικαιολογούσαν τα προβλήματα σε μια διάγνωση.
    Έχεις κομπλέξ με την εμφάνιση και δεν μπορείς να χαρείς μια φυσιολογική ζωή σχέση. Όσοι έχουμε κάτι που δεν μας αρέσει μένουμε μόνοι γιατί έχουμε προκαταλήψεις και δεν κάνουμε καμιά προσπάθεια για να αλλάξουμε μυαλό. Είσαι νέα μην κάνεις καμιά επέμβαση πάντα κάτι άλλο θα θες να αλλάξεις στην εμφάνιση. Ποτέ δεν θα το ξεπεράσεις. Αν σε αγαπήσεις όπως είσαι τότε κάτι θα βρεθεί για σχέση.
    Για να αλλάξει η διάθεση σου ,ζήτησε βοήθεια από ψυχολόγο ή νευρολόγο μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ορμόνες και να σου βγεί σε κατάθλιψη.
    Στο σχολείο γιατί ήσουν μόνη? Απο ντροπή για το σώμα σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Δεν χρειάζεται να βάζεις ταμπέλες. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Είσαι διαφορετική και ξεχωριστή. Η διάγνωση για δεπυ και Άσπεργκερ έγινε για καλό τελικά? Μου φαίνεται πως το επινόησαν οι ψυχολόγοι και οι δάσκαλοι για να έχουν δουλειά.
    Πώς γίνεται να στιγματίζουν έτσι τους μαθητές. Δεν βλέπω καμιά πρόοδο σε σχέση με τα παλιά χρόνια, τότε που δεν υπήρχε διάγνωση νομίζω πως τα παιδιά λειτουργούσαν καλύτερα. Δεν τα πίεζε κάνεις και δεν δικαιολογούσαν τα προβλήματα σε μια διάγνωση.
    Έχεις κομπλέξ με την εμφάνιση και δεν μπορείς να χαρείς μια φυσιολογική ζωή σχέση. Όσοι έχουμε κάτι που δεν μας αρέσει μένουμε μόνοι γιατί έχουμε προκαταλήψεις και δεν κάνουμε καμιά προσπάθεια για να αλλάξουμε μυαλό. Είσαι νέα μην κάνεις καμιά επέμβαση πάντα κάτι άλλο θα θες να αλλάξεις στην εμφάνιση. Ποτέ δεν θα το ξεπεράσεις. Αν σε αγαπήσεις όπως είσαι τότε κάτι θα βρεθεί για σχέση.
    Για να αλλάξει η διάθεση σου ,ζήτησε βοήθεια από ψυχολόγο ή νευρολόγο μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ορμόνες και να σου βγεί σε κατάθλιψη.
    Στο σχολείο γιατί ήσουν μόνη? Απο ντροπή για το σώμα σου?
    διαφωνω.
    εκτος απο την διαγνωση, υπαρχει και ειδικη εκπαιδευση και ειδικα προς γονεις, υπαρχουν τροποι να γινονται αυτα τα παιδια πιο λειτουργικα, με βοηθεια.
    και περα απο αυτο, χωρις διαγνωση, προχωρουσαν στο σχολειο σαν τεμπεληδες ή χαζοι, και ετρωγαν ολο το μπουλιγκ απο μαθητες και καθηγητες με τετοια "διαγνωση"...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    Wrongplanet γεια φιλαρακι μου θα σου πω αυτα που νιωθω κι πιστευω αν εχεις καποιο θεμα υγειας σοβαρο κι πρεπει να κανεις επεμβαση θα τη κανεις γιατι ειν θεμα υγειας . το να κανεις επεμβαση για να αρεσεις στους αλλους ειν κατι άστοχο δε αξιζει να ταλαιπωρηθεί για να σε αποδεχτούν οι αλοι . ο κοσμος παντα θα βρισκει ψεγαδια οτι κι νασε ολοσωστος νασε κατι θα βρουν να πουν δε πτοούνται . δε αξιζει να κανεις κατι πανω σου για τους αλλους μονο αν το κανεις για σενα κι δε ειν επικινδυνο . εγω δε εχω φιλους δε εχω αγορι δε εχω τιποτα μονη παλευω μα δε θα αλλαξω τιποτα για να αρεσω οπως κι οι αλοι δε αλλαζουν τοσο δα για μενα απο τη συμπεριφορα τους . ουτε σωμα ουτε μουρη θα αλλαξω για να γουσταρουν οι επιφανειακοι . οσοι ειν σωστοι ανθρωποι εκτιμουν την ουσια οχι το εξω του αλλου μα το συνολο κι τη ψυχη του .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφοσον απο μονη σου λες οτι το προβλημα ειναι οι κοινωνικες δεξιοτητες, σε τι θα σε βοηθησει στις σχεσεις το να βαλεις κωλο;;; κι αν αργοτερα βαλεις κιλα, οπως συνηθως γινεται μεγαλωνοντας, τι θα γινει; θα εχεις διπλο κωλο; ή θα βγαλεις τον εναν;
    πηγαινε κανενα γυμναστηριο για ενδυναμωση αν θελεις περισσοτερο κωλο, να κανεις και καμια γνωριμια, εκει...
    Χαχαχ - στήθος θέλω να βάλω γιατί δεν φτιάχνεται με γυμναστήριο. Όταν έκανα την μύτη δεν είχα περισσότερη επιτυχία στις σχέσεις δυστυχώς παρόλο που η αλλαγή ήταν δραστική, είχα τεράστια μύτη και είχε περίεργο σχήμα :ρ δεν κανω γνωριμίες καθόλου εύκολα, όπου και να πάω μονη μου κάθομαι και οι άλλοι είναι εξίσου απόμακροι

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    διαφωνω.
    εκτος απο την διαγνωση, υπαρχει και ειδικη εκπαιδευση και ειδικα προς γονεις, υπαρχουν τροποι να γινονται αυτα τα παιδια πιο λειτουργικα, με βοηθεια.
    και περα απο αυτο, χωρις διαγνωση, προχωρουσαν στο σχολειο σαν τεμπεληδες ή χαζοι, και ετρωγαν ολο το μπουλιγκ απο μαθητες και καθηγητες με τετοια "διαγνωση"...
    Συμφωνώ, εγώ έχω γονείς μεγάλους σε ηλικία και ειχαν ταμπού για ψυχολόγους, δεν ήθελαν να με πάνε σε ειδικούς και έμεινα πίσω, αν είχα κάποιον να με βοηθαει στο πως λειτουργούν οι σχέσεις, πως επιλέγω άτομα, πως γνωρίζω κόσμο κλπ τότε δεν θα είχα τέτοια προβλήματα. Απο τα 15 δυσκολευομουν να βρω αγόρι και το ήξερα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Wrongplanet γεια φιλαρακι μου θα σου πω αυτα που νιωθω κι πιστευω αν εχεις καποιο θεμα υγειας σοβαρο κι πρεπει να κανεις επεμβαση θα τη κανεις γιατι ειν θεμα υγειας . το να κανεις επεμβαση για να αρεσεις στους αλλους ειν κατι άστοχο δε αξιζει να ταλαιπωρηθεί για να σε αποδεχτούν οι αλοι . ο κοσμος παντα θα βρισκει ψεγαδια οτι κι νασε ολοσωστος νασε κατι θα βρουν να πουν δε πτοούνται . δε αξιζει να κανεις κατι πανω σου για τους αλλους μονο αν το κανεις για σενα κι δε ειν επικινδυνο . εγω δε εχω φιλους δε εχω αγορι δε εχω τιποτα μονη παλευω μα δε θα αλλαξω τιποτα για να αρεσω οπως κι οι αλοι δε αλλαζουν τοσο δα για μενα απο τη συμπεριφορα τους . ουτε σωμα ουτε μουρη θα αλλαξω για να γουσταρουν οι επιφανειακοι . οσοι ειν σωστοι ανθρωποι εκτιμουν την ουσια οχι το εξω του αλλου μα το συνολο κι τη ψυχη του .
    Ναι και εμένα δεν αλλάζουν τόσο δα, πότε δεν με αποδέχονται. Στις σχέσεις ούτε τα αγόρια που εχουν Άσπεργκερ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    Wrongplanet εγω θα σου πω αυτο εδω οτι μην κανεις τιποτα πανω σου για να αρεσεις σε ολους κι να ταλαιπωρηθείς . οι αλοι ας ειν σωστοι κι λογικοι να αγαπουν τους άλλους για αυτο που ειναι οπως ειναι .απ εκει φαινονται πολλα για τι χαρακτηρα κι αξιες εχουν οι ανθρωποι αν εχουν επιφανειακο τροπο σκεψης η ουσιαστικο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Ναι και εμένα δεν αλλάζουν τόσο δα, πότε δεν με αποδέχονται. Στις σχέσεις ούτε τα αγόρια που εχουν Άσπεργκερ.
    Δεν μπορεις να αλλαξεις τους αλλους σαν τα βυζια σου και τον κωλο σου. Εαν κανεις η θελεις να κανεις αυτα στον εαυτο σου που νοιωθεις τον πονο, φανταζομαι τι απαιτησεις εχεις απο τους αλλους που δεν τους νοιωθεις. Οι ανθρωποι δεν ειναι ηλιθιοι, βλεπουν τον πονο που εισαι ικανη να προκαλεσεις και σε αποφευγουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    εγω σαν εξωτερικος παρατηρητης που δεν εχω μαλλον κανενα οφελος να σχολιασω εκτος ισως απο την υστεροφημια της περσονας nikos2
    θα σου πω οτι εχεις σωματικη δυσφορια δηλαδη χοντροκομενα πιστευεις οτι κατι στο σωμα σου δεν ειναι ωραιο και αυτο εχει ως αποτελεσμα να σου δημιουργει σοβαρα κοινωνικα προβληματα. ακομα λανθασμενα νομιζεις οτι αμα το αλλαξεις θα λυθουν και τα προβληματα σου η τουλαχιστον θα βελτιωθουν προς το καλλιτερο. φυσικα κανεις λαθος γιατι μια μεγαλη η γαμψη μυτη η ενας πεσμενος πισινος κτλ κτλ ποτε δεν ειναι ο λογος για να εχεις προβληματα στις σχεσεις σου με τους αλλους ανθρωπους.

    η γνωμη μου ειναι να πας σε καποιον ψυχολογο για να σε βοηθησει κυριως με αυτες τις εμμονες που εχεις και να μην ξεχνας οτι οι κοινωνικες σχεσεις για ολους ειναι δυσκολες και οχι μονο για εσενα

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εγω σαν εξωτερικος παρατηρητης που δεν εχω μαλλον κανενα οφελος να σχολιασω εκτος ισως απο την υστεροφημια της περσονας nikos2
    θα σου πω οτι εχεις σωματικη δυσφορια δηλαδη χοντροκομενα πιστευεις οτι κατι στο σωμα σου δεν ειναι ωραιο και αυτο εχει ως αποτελεσμα να σου δημιουργει σοβαρα κοινωνικα προβληματα. ακομα λανθασμενα νομιζεις οτι αμα το αλλαξεις θα λυθουν και τα προβληματα σου η τουλαχιστον θα βελτιωθουν προς το καλλιτερο. φυσικα κανεις λαθος γιατι μια μεγαλη η γαμψη μυτη η ενας πεσμενος πισινος κτλ κτλ ποτε δεν ειναι ο λογος για να εχεις προβληματα στις σχεσεις σου με τους αλλους ανθρωπους.

    η γνωμη μου ειναι να πας σε καποιον ψυχολογο για να σε βοηθησει κυριως με αυτες τις εμμονες που εχεις και να μην ξεχνας οτι οι κοινωνικες σχεσεις για ολους ειναι δυσκολες και οχι μονο για εσενα
    Έχω δεχθει πολλά σχόλια για το σώμα μου και για πολλά στοιχεία της εμφάνισης μου, πχ με έχουν πει θάμνο γιατί έχω σγουρά μαλλιά. Είναι ένα κομμάτι του μπουλινγκ που τρωω επειδη είμαι διαφορετική. Και έχω δοκιμάσει dating apps και online dating γενικως και βγήκα με κάποια άτομα, δεν κατέληξε κάπου σοβαρά με κανένα, δεχθηκα σχόλια για το σώμα μου και τα μαλλιά μου από μερικούς από αυτούς. Η μεγάλη μου αδερφή μόνο καλά σχόλια ακούει για την εμφάνιση της, παρόλο που μοιάζουμε πολύ. Εκείνη όμως είναι πολύ κοινωνική και δεν είναι νευροδιαφορετική

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872

    Unhappy

    Wrongplanet φιλαρακι σε νιωθω ολοψυχα οι αλοι δε μας καταλαβαίνουν γιατι δε τα ζουν αυτα οταν δε εχουν μπει στα παπούτσια σου να σε νιώσουν δε ξερουν κι λενε οτι πιστευουν κι αστοχο να ειν το λεν κι ας ειν προσβλητικο .θα πω το παραπονο μου για αρκετους νευροτυπικους δε ειν ολοι ετσι μα παραπολλοι ειν ετσι .δε φταιμε εμεις που ειμαστε ετσι δε το επιλεξαμε κυριοι νευροτυπικοι αντι να μας δώσετε κατανόηση ανθρωπια μας τη λέτε . δικαιωμα σας να μην θελετε να ασχοληθείτε μαζι μας ομως μην μας μιλατε σα να ειμαστε εγκληματίες η σα μιάσματα . εσεις που κανετε τα παντα ολόσωστα κι εμεις δεινοπαθουμε για αυτα να κανουμε που εσεις ως ευκολακι τα εχετε στη ζωη σας .ολοι οι ανθρωποι εχουν τα θεματα τις δυσκολιες τους παλευουμε οσο μπορουν μα ας σκύψουν ο ενας στο πονο λιγο κι του αλου κι ολα θα ειιν πιο ευκολα στις ζωες μας με συμπαρασταση ουσιαστικη ναχει ο ενας συνανθρωπος στον αλλον .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Είχα ξαναγράψει πρόσφατα, μου αρέσει αυτό το φορουμ μιας και έχει και άλλα άτομα με Άσπεργκερ και δεπυ σαν εμένα. Πάω 24 και δεν μπορώ να βρω μια σοβαρή σχέση, όλο γνωρίζω ατομα και τρώω άκυρο ή θέλουν μόνο κάτι χαλαρό στην καλύτερη. Όλο γνωρίζω κοπέλες στην ηλικία μου που είναι σε 3 και 4 χρόνια σχέσης. Εγώ στο σχολείο πάντα μόνη μου καθόμουν στο θρανίο και στα διαλείμματα καθόμουν στις σκάλες μόνη πάλι. Με πληγώνει που μάλλον θα μείνω μόνη χωρίς σύντροφο. Είχα κάνει επέμβαση για να φτιάξω το διάφραγμα και έκανα και πλαστική μαζί στην μύτη. Σκέφτομαι όταν μπορώ να μαζέψω χρήματα να κάνω και στο σώμα μου, είμαι πολύ αδύνατη και τώρα στην ηλικία μου το πρότυπο ομορφιάς είναι τύπου καρντασιαν. Οπότε θα ήθελα κάτι ώστε να μοιάζει πιο πολύ σε αυτό. Νιώθω πως με το ασπεργκερ έχω μειονέκτημα στις κοινωνικές καταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων και στις σχέσεις, ακομη και με άλλους που έχουν Άσπεργκερ δυστυχώς οπότε αυτό θα με βοηθούσε και θα με έκανε boost, θα είχα περισσότερες επιλογές και πιθανότητες.
    Πιστεύεις πως με ένα μεγαλύτερο στήθος θα βρεις μια σοβαρή σχέση ; Δηλαδή η Καρντάσιαν δεν χώρισε με τον άντρα της; Οι άλλες κοπέλες που έχουν στήθος, πωπώ, σώμα, δεν χωρίζουν και τα φτιάχνουν με άλλους και πάει λέγοντας; Δεν υπάρχουν κορίτσια πιο μικροκαμμωμένα από εσένα που έχουν σχέση; Πιστεύεις ότι αξίζει να ξοδέψεις τόσα λεφτά ΜΗΠΩΣ και σε αγαπήσει κάποιος...για...το...στήθος σου;! Ε ΌΧΙ ΔΑ! Και με μεγαλύτερο στήθος πιστεύεις δεν θα σε κερατώνουν, δεν θα σε χωρίσουν, δεν θα σε πληγώσουν ποτέ. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Από αυτές τις καταστάσεις περνάμε όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως σωματοτύπου, άσπεργκερ κλπ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εμπιστοσυνη στις σχεσεις
    By archangel in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 17-12-2016, 21:20
  2. οι σχεσεις στις μερες μας...
    By vith in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 19-10-2016, 03:04
  3. Νιωθω ατυχος στις σχεσεις
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-10-2013, 14:33
  4. Βία στις σχέσεις. θεμα τύχης; Πως;
    By Gothly in forum Κακοποίηση
    Replies: 79
    Last Post: 02-05-2010, 19:16
  5. Είστε ευγενικοί στις σχέσεις σας;
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 06-10-2007, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •