το παιδι μου βλεπει εφιαλτες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    το παιδι μου βλεπει εφιαλτες?

    ειναι φυσιολογικο ενα παιδακι 6 χρονων να κοιματε και να χτυπιεται σαν να βλεπει τερατα ,γενικα σαν να βλεπει εφιαλτες?το τελευταιο καιρο τα βραδια πεταγετε και ουρλιαζει κλαιει με ανοικτα ματια που βλεουν το κενο σαν να κοιματε ακομα.μου περνει 5 λεπτα να τον καθησιχασω με χαδια και φιλια και να ξυπνησει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οταν ηταν 6 χρονων η αδερφη μου ετριζε τα δοντια της και εκλαιγε στον υπνο της..
    τα ονειρα ειναι υγεια και οι εφιαλτες φανταζομαι..μπορεις να υποψιαστεις καποιον λογο για τον οποιο θα μπορουσε να εχει αγχος?μηπως τωρα θα παει πρωτη δημοτικου και αυτο τον αγχωνει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Γενικά οι εφιάλτες είναι κάτι φυσιολογικό στα μικρά παιδιά. Αν όμως είναι συνεχόμενοι και κάθε βράδυ ίσως δείχνει ότι είναι αγχωμένο για κάτι. Τα παιδιά συχνά εσωτερικευούν το άγχος τους, δεν το εκφράζουν με λόγια, και το εκδηλώνουν είτε σαν κάποιο σωματικό σύμπτωμα, είτε στον ύπνο τους. Και εγώ θυμάμαι ότι όταν ήμουν 5-6 χρονών περίπου πολλές φορές δε κοιμόμουν καθόλου καλά.. Σηκώνουν το βράδυ και έκλαιγα χωρίς λόγο. Οι εφιάλτες είναι πολύ έντονοι στα παιδιά γιατί, κάπου διάβασα, δεν έχουν μάθει ακόμα να διαχωρίζουν αυτό που είναι στη φαντασία τους απο το πραγματικό. Ενώ οι ενήλικες ακόμα και όταν βλέπουμε εφιάλτες κάπου μέσα μας σαν να ξέρουμε ότι δεν είναι αληθινό και έτσι δεν αντιδρουμε υπερβολικά με κλάμματα κτλ..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    δεν βλεπει συνεχεια.1-2 φορες την εβδομαδα.δεν νομιζω να αγχωνετε για τπτ το μονο π θελει ειναι να παιζει ασταματητα μεχρι να πεσει ξερος το βραδι :P.
    στης 11 του μηνα θα παει νηπειο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο, τα περισσότερα παιδιά τους έχουν και ειδικά τα παιδιά 5-8 ετών. Μειώνονται σταδιακά μέχρι την εφηβεία. Μπορεί να προκληθούν απο μια τρομακτική ιστορία που ακούει, υπερένταση πριν τον ύπνο, προγραμματα στη τηλεόραση που δεν είναι κατάλληλα για παιδιά. (Κατά τη γνώμη μου κανένα πρόγραμμα δεν είναι κατάλληλο εκτός απο κάποια παιδικά - κινούμενα σχέδια και μόνο για λίγη ώρα την ημέρα.) Μπορεί ακόμη να προκληθούν απο ένα άγχογόνο γεγονός, όπως κάποιος χωρισμός, θάνατος ή έναρξη του σχολείου. Είναι φυσιολογική ανταπόκριση στο άγχος και δε σημαίνουν ότι ο γονιός δεν είναι καλός.
    Συμπερασματικά δε χρειάζεται να ανησυχείς αλλά για να μειωθούν θα έπρεπε πριν τον ύπνο να μην είναι σε υπερένταση. Να χαλαρώνει με ένα παραμυθάκι ή ζεστό γάλα. Επίσης να βλέπει πολύ λίγη τηλεόραση και μόνο παιδικά. Δηλαδή ούτε ειδήσεις, ούτε ταινίες με ελάχιστη έστω βία. Και καλό είναι να μη βλέπει τηλεόραση πριν τον ύπνο γιατί θα αναστατώθει. Αυτά νομίζω είναι αρκετά.. Και μάλιστα αν όπως λες δεν είναι τόσο συχνοί.

    Αυτό είναι ένα λινκ απο το οποίο έγραψα κάποια από τα παραπάνω http://www.babycenter.com/0_nightmares-why-they-happen-and-what-to-do-about-them_67319.bc .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το βραδι παντα του διαβαζα παραμυθι.οσο για το γαλα το πινει πρωι μεσημερι βραδι.δεν προλαβενω να περνω κουτες χιχιχι.
    αλλα τωρα του εχω αγορασει ενα τηλεωρασακι και του εχω περασει μεσα ολα τα επισοδια του ροζ πανθιρα π εβλεπα κ εγωμικρη και θεωρωαθω και καλα παιδικα και κοιματε βλεποντας αυτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Ε τοτε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Είναι φυσιολογικό. Είναι μέρος της ανάπτυξης του παιδιού.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    μακαρι το σκατουλι μου.
    καθε πρωι περιμενει το γαλα του και με πιπιλαει ψαχνει το στηθος μου χααχαχ.εχωμινει με ανοικτο στομα απο αυτα π κανει...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •