Kάπνισμα και θηλασμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Kάπνισμα και θηλασμός

    Απέκρυψα κάτι από τον ειδικό που με παρακολουθεί, δεν ξέρω γιατί το έκανα, ενώ είμαι τελείως ειλικρινής μαζί του, κάτι με έκανε να του πω ότι καπνίζω σπάνια όταν με ρώτησε αν θέλω να καπνίσω. Το συνειδητοποίησα όταν ήμουν μόνος μου πια ότι το ίδιο ψέμμα το λέω σε όλους ανεξαιρέτως, φίλους, γυναίκες, άντρες και όλους όσους με ρωτάνε την εποχή που δεν με ξέρουν ακόμα καλά, μόλις με γνωρίζουν. Οι περισσσότεροι μου λένε ότι δεν δείχνω ντροπαλός, σχεδόν όλοι και μάλλον αυτό είναι αλήθεια. Μικρό παιδί ήμουν πολύ ντροπαλό, όχι όμως σε αυτή την ηλικία. Τι να με κάνει λοιπόν να κρύβω ότι καπνίζω και μάλιστα μανιωδώς από τους ξένους ; Καθωσπρεπισμός που κουβαλάω από τις εποχές της αθωότητας που όλοι μας έλεγαν πόσο κακό είναι το κάπνισμα;
    \'Η μήπως αληθινή συστολή ; \'Εχω παρατηρήσει ότι πολύ σπάνια μπορώ να καπνίσω μπροστά σε άλλους, όχι από σεβασμό ή φόβο μην τους ενοχλώ αλλά από ντροπή. Ανήκει έτσι στα ασυνείδητα ψέμματα που λέω στους αγνώστους ή σε όσους έχω πιο αποστασιοποιημένη σχέση. Πρέπει να\'χω πολύ οικειότητα για να καπνίσω μπροστά τους, και ακόμα και με συγγενείς που γνωρίζω μια ζωή μερικά πράγματα σαν κι αυτό τα κάνω κρυφά.
    Φρουδικός δεν είμαι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω θηλάσει όταν ήμουν μπέμπης και οι φρουδικοί λένε ότι οι καπνιστές μπορεί να έχουν τέτοιου είδους στέρηση. Καπνίζω πάρα πολύ και τα πάντα, τσιγάρα, πούρα και πίπα. Αυτός ο εθισμός μου μπορεί να\'ναι λόγω του θηλασμού ; \'Ετρωγα και τα νύχια μου στην εφηβεία, ευτυχώς αυτό το έχω σταματήσει πολλά χρόνια πριν και ναι, σας λέω αλήθεια. Γενικότερα φαίνεται ότι έχω αυτό το προφίλ του παιδιού που δεν θήλασε ; Τί λέτε γι\'αυτό ; Υπάρχει καταρχήν ; Επίσης δεν είναι μόνο ότι δεν μπορώ να καπνίσω μπροστά σε ξένους αλλά δεν μπορώ να φάω όπως τρώω όταν είμαι μόνος μου, και όταν δούλευα σε γραφεία δεν αγόραζα ποτέ κάτι και αν αγόραζα, φρόντιζα να το τρώω κάπου μόνος μου, αλλιώς ένοιωθα ότι δεν ευχαριστιόμουν τίποτα. Ακόμα όταν τρώω μπροστά τους έχω μια υπερβολή ακόμα και στον τρόπο που σκουπίζομαι, ένα ψιλοστρες μήπως δεν έχω σκουπίσει το στόμα μου αρκετά, ενώ όταν είμαι μόνος μου μπορώ να φέρομαι σαν γουρούνι σε όλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το θέμα είναι να τα βρείς με τον εαυτό σου.Συστολή είναι γι\'αυτό όταν είσαι μόνος του δίνεις και καταλαβαίνει.Ο καθένας μας έχει και ένα διαφορετικό κόλλημα όσο για τον θηλασμό να μην τρελλαθούμε κιόλας;Στέρηση απο την νικοτίνη έχεις και όταν είσαι μόνος σου καπνίζεις πολύ.Οσο για το φαγητό οι περισσότεροι όταν τρώνε μπροστά σε άλλους προσέχουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by giota
    Το θέμα είναι να τα βρείς με τον εαυτό σου.Συστολή είναι γι\'αυτό όταν είσαι μόνος του δίνεις και καταλαβαίνει.Ο καθένας μας έχει και ένα διαφορετικό κόλλημα όσο για τον θηλασμό να μην τρελλαθούμε κιόλας;Στέρηση απο την νικοτίνη έχεις και όταν είσαι μόνος σου καπνίζεις πολύ.Οσο για το φαγητό οι περισσότεροι όταν τρώνε μπροστά σε άλλους προσέχουν.
    Ναι αλλά συστολή σε ποιόν τομέα ; Στο φαγητό , στο κάπνισμα, δηλαδή σε πράγματα που έχουν σχέση με το στόμα, φρουδικά σε παραλληλισμό με το σεξ, τη σεξουαλικότητα, όχι με οτιδήποτε ντροπαλός. Το φαί και το κάπνισμα είναι υποκατάστατα, είναι πράγματα της απόλαυσης, το φαί λερώνει, όπως τρως μάλιστα έτσι κάνεις και σεξ λένε, δεν είναι τραβηγμένες φρουδικές θεωρίες αυτές. Πώς πιάνω την κουβέντα με τον κάθε άγνωστο στο δρόμο ; Επιλεκτική συστολή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Οι βουλιμικοί δηλαδή - ένα παράδειγμα - υποθέτω κάτι τρέχει παράλληλα με το sex drive τους, και την υπερβολή και το μέχρι σκασμού και την απόλυτη στέρηση όμως την έχω παντού σε όλα, δεν είμαι άνθρωπος του μέτρου δηλαδή κι άμα δεν βρίσκω να εκτονώνω αυτή την τεράστια φόρτιση που νοιώθω, τρελλαίνομαι με το φαγητό. Θα γίνω φρουδικός στα γεράματα, να φανταστείς ότι τον Φρόυντ τον χλεύαζα μέχρι πριν κανά μήνα, τι μ\'εχει πιάσει μ\'αυτόν τώρα τελευταία δεν ξέρω, αλλά μου δίνει πολλές λύσεις ο μπαγάσας και οι εμπνεύσεις μου\'ρχονται στα λεοφωρεία ή στο δρόμο σε ανύποπτες στιγμές που μου\'ρχονται όλες αυτές οι σκέψεις που ήθελα να μοιραστώ σήμερα εδώ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Ορεστιάδα - Έβρος
    Posts
    13
    Σε τι άραγε θα σε ωφελούσε όλο αυτό; Τι ψυχικό όφελος έχεις;
    Είναι μια καλή αρχή να ασχοληθείς με αυτό το ερώτημα και μια πρώτη ουσιαστική προσέγγιση στον εαυτό σου.
    Από τη στιγμή που είναι μια κατάσταση που τη συνειδητοποιείς μπορείς να ανοίξεις ένα διάλογο με τον εαυτό σου. Να καλωσορίσεις κάθε «πρόκληση» και να κάνεις μια μικρή διερεύνηση μέσα σου εκείνη τη στιγμή, τι μπορεί να θέλει να σου πει ο εαυτός σου από μέσα; Να συμφιλιωθείς με την πραγματικότητα σου έτσι όπως έχει διαμορφωθεί για να μπορέσεις να αποκτήσεις ουσιαστική επαφή με τις εσωτερικές σου ψυχικές διεργασίες και στη συνέχεια να τις τροποποιήσεις και να τις βελτιώσεις.
    Δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να ψάχνεις μια εξήγηση τόσο πίσω στο παρελθόν σου ακόμα και αν αυτό ισχύει. Το σημαντικό είναι να κοιτάξεις το παρόν σου και αυτό που ζεις τώρα. Να προσπαθήσεις να το επεξεργαστείς μέσα στις παρούσες συνθήκες και να βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής σου! Το παρελθόν σου έχει περάσει προ πολλού και αν ψάξεις ποιος και τι φταίει ίσως φτάσεις μέχρι τη γένεση του κόσμου.
    Νομίζω ότι όλο αυτό που μεγεθύνεις και σε ταλαιπωρεί είναι πράγματι μια πλευρά του εαυτού σου και έτσι πρέπει αρχικά να την αποδεχθείς χωρίς να διαχωρίζεις τον καλό και τον κακό μέσα σου. Αυτόν που είναι αλλιώς μόνος και αλλιώς με τους άλλους ανθρώπους. Το πρώτο βήμα είναι να αποδεχθείς ότι είσαι εσύ και στις δύο περιπτώσεις, ένας ενιαίος άνθρωπος και σιγά - σιγά μέσα από αυτή τη σύνθεση θα μπορέσεις να μειώσεις τις δυσκολίες και να επιτύχεις να είσαι και μόνος και με άλλους, ο ίδιος.
    Σε όλο αυτό θα σε βοηθούσε ιδιαίτερα να δοκιμάσεις την ψυχοθεραπεία μέσα από την οποία σιγά - σιγά και με συνοδοιπόρο σου τον θεραπευτή θα μπορέσεις να κάνεις αυτή τη σύνθεση που δεν έχει αναπτυχθεί ίσως σε ικανοποιητικό βαθμό μέσα σου.
    Η ομαδική ανάλυση και η ψυχοθεραπεία είναι μια μεγάλη αγκαλιά που προσφέρει μια διορθωτική εμπειρία σε ότι πιθανόν δεν έχει αναπτυχθεί και κατακτηθεί επαρκώς στη ζωή μας!

  6. #6
    Originally posted by VelvetUnderground
    Απέκρυψα κάτι από τον ειδικό που με παρακολουθεί, δεν ξέρω γιατί το έκανα, ενώ είμαι τελείως ειλικρινής μαζί του, κάτι με έκανε να του πω ότι καπνίζω σπάνια όταν με ρώτησε αν θέλω να καπνίσω. Το συνειδητοποίησα όταν ήμουν μόνος μου πια ότι το ίδιο ψέμμα το λέω σε όλους ανεξαιρέτως, φίλους, γυναίκες, άντρες και όλους όσους με ρωτάνε την εποχή που δεν με ξέρουν ακόμα καλά, μόλις με γνωρίζουν. Οι περισσσότεροι μου λένε ότι δεν δείχνω ντροπαλός, σχεδόν όλοι και μάλλον αυτό είναι αλήθεια. Μικρό παιδί ήμουν πολύ ντροπαλό, όχι όμως σε αυτή την ηλικία. Τι να με κάνει λοιπόν να κρύβω ότι καπνίζω και μάλιστα μανιωδώς από τους ξένους ; Καθωσπρεπισμός που κουβαλάω από τις εποχές της αθωότητας που όλοι μας έλεγαν πόσο κακό είναι το κάπνισμα;
    \'Η μήπως αληθινή συστολή ; \'Εχω παρατηρήσει ότι πολύ σπάνια μπορώ να καπνίσω μπροστά σε άλλους, όχι από σεβασμό ή φόβο μην τους ενοχλώ αλλά από ντροπή. Ανήκει έτσι στα ασυνείδητα ψέμματα που λέω στους αγνώστους ή σε όσους έχω πιο αποστασιοποιημένη σχέση. Πρέπει να\'χω πολύ οικειότητα για να καπνίσω μπροστά τους, και ακόμα και με συγγενείς που γνωρίζω μια ζωή μερικά πράγματα σαν κι αυτό τα κάνω κρυφά.
    Φρουδικός δεν είμαι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω θηλάσει όταν ήμουν μπέμπης και οι φρουδικοί λένε ότι οι καπνιστές μπορεί να έχουν τέτοιου είδους στέρηση. Καπνίζω πάρα πολύ και τα πάντα, τσιγάρα, πούρα και πίπα. Αυτός ο εθισμός μου μπορεί να\'ναι λόγω του θηλασμού ; \'Ετρωγα και τα νύχια μου στην εφηβεία, ευτυχώς αυτό το έχω σταματήσει πολλά χρόνια πριν και ναι, σας λέω αλήθεια. Γενικότερα φαίνεται ότι έχω αυτό το προφίλ του παιδιού που δεν θήλασε ; Τί λέτε γι\'αυτό ; Υπάρχει καταρχήν ; Επίσης δεν είναι μόνο ότι δεν μπορώ να καπνίσω μπροστά σε ξένους αλλά δεν μπορώ να φάω όπως τρώω όταν είμαι μόνος μου, και όταν δούλευα σε γραφεία δεν αγόραζα ποτέ κάτι και αν αγόραζα, φρόντιζα να το τρώω κάπου μόνος μου, αλλιώς ένοιωθα ότι δεν ευχαριστιόμουν τίποτα. Ακόμα όταν τρώω μπροστά τους έχω μια υπερβολή ακόμα και στον τρόπο που σκουπίζομαι, ένα ψιλοστρες μήπως δεν έχω σκουπίσει το στόμα μου αρκετά, ενώ όταν είμαι μόνος μου μπορώ να φέρομαι σαν γουρούνι σε όλα.
    σαφως και υπαρχει σχεση αναμεσα στον θηλασμο και το τσιγαρο η το φαγητο!
    παντως αν επρεπενα μπορεις να διαλεξεις καλυτερα να καπνιζεις παρα να τρως θα σου πουν σημερα πολλοι γιατροι , που βιαστηκαν να κοψουν το τσιγαρο απο τον γενικο πληθυσμο σπρωχνοντας τον στην παχυσαρκια!!!
    Να το βαλουμε καλυτερα στις ιδες διαστασεις με καθε αλλη πραξη που ενεχει λογικη και συναιθημα ?

    ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •