2,5 χρονών λέξεις που δεν πρέπει να λέει!!!! Απελπισμένη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15

    2,5 χρονών λέξεις που δεν πρέπει να λέει!!!! Απελπισμένη!

    Μόλις βρήκα αυτό το site, και ελπίζω να έχω μία απάντηση γι' αυτό που απασχολεί εμένα και τον άντρα μου!
    Έχουμε 2 γιούς ο ένας 5,5χρ. και ο άλλος 2,5.
    Ο μεγάλος μας γιός ποτέ δεν έβριζε και όταν κάποια στιγμή το έκανε του εξηγήσαμε ότι αυτές δεν ε΄ναι σωστές λέξεις και ότι προσβάλλουν το άλλον. Γνωρίζει πιά ότι αυτές τις λέξεις δεν τις χρησιμοποιούμε καθημερινά.

    Ο μικρός μας ο γιός βγήκαμε στο πάρκο να παίξουμε όπως κάθε απόγευμα καιακουσε κάποια παιδιά που έπαιζαν μπάλα και έλγαν "έλα ρε μ....α". Τ έπιασε το αυτί του και ξεκίνησε η ιστορία λέγοντάς μου μιά μέρα που παίζαμε μπάλα "έλα μαμά, κλωτσάει ο μ...ας". Προφανώς και δεν ήξερε τί σήμαινε, νόμιζε ότι ήταν κάποιο όνομα!
    Δεν δίναμε σημασία όταν το έλεγε και προσπαθούσαμε με τον άντρα μυ να κάνουμε πως ακούμε άλλη λέξη, και να είμαστε αδιάφοροι όταν το λεέι για να μην του τραβήξουμε την προσοχή. Όταν όμως ένα μεσημέρι που τσακώνόντουσαν με τον αδελφό του τον άκουσα να του λέει "άντε ρε μ...α", ανέβηκε το αίμα μου στο κεφάλι. Εκεί κατάλαβα ότι ήξερε πώς να την χρησιμοποιεί την λέξη και δεν το ανεχόμουν. Σηκώθηκα και τον έβαλα στο "σημείου του π'εναλντι για" 2 λεπτά και μετά του εξήγησα ότο δεν είναι καθόλου σωστό αυτό που λέει και ότι κανείς από την οικογένεια μάς δεν μιλάει έτσι!
    Δοκίμασα το άγριο και την ξυλιά στον ποπό, που ΠΟΤΕ δεν έχω σηκώσει χέρι και πάντα προσπάθώ με διάλογο, γιατί πιστέυω ότι με το ξύλο και την φωνή πευχαίνουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.
    Τώρα πλέον ακολουθούμε άλλη τεχνική, της αδιαφορίας. Όταν το λέει κάνουμε πως δεν ακούμε. Δεν ξέρω όμως αν έχω άλλο κουράγιο να το κάνω αυτό. Ντρεπόμαστε τόσο πολύ όταν το λέει αυτό.

    Σας παρακαλώ πείτε μου τί να κάνουμε για να μπορέσει να το ξεχάσει και να του φύγει!!!!!!!
    :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Μηπως η λυση ειναι να του περιορισεις καποιες ελευθεριες, πραγματα που του αρεσουν πολυ ωστε να καταλαβει οτι δεν πρεπει να μιλαει ετσι; Το ξυλο δεν ειναι λυση
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    προσωπικα πιστευω οτι αν ειχατε κρατησει σταθερα την σταση της αδιαφοριας χωρις να περνατε απο την αδιαφορια στο ξυλο , απο κει στον διαλογο και μετα παλι στην αδιαφορια, θα ειχε ηδη ληξει το θεμα

    το οτι δειξατε τον πανικο σας καταφευγοντας στο ξυλο κι αλλαζοντας τακτικες για να βρειτε μια που πιανει, τον εχει κανει να καταλαβει καλα οτι προκειται για ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ και παιζει μαυτο και με τις υστεριες σας...διοτι υστερια ειναι να δερνεις ενα παιδακι 2,5 χρονων επειδη ειπε \"μαλακας\"

    γι αυτον τον λογο πιστευω οτι θα χρειαστειτε λιγο χρονο παραπανω...εως πολυ..

    προσωπικα θα κατεφευγα στην αδιαφορια, αφου πρωτα του εξηγουσα οτι αυτες ειναι λεξεις που τις λενε παιδακια που δεν εχουν παει σχολειο και δεν ξερουν πολλες λεξεις κι οτι οπως βλεπει ο αδερφος του που ειναι μεγαλυτερος εχει μαθει πολυ περισσοτερες λεξεις και δεν τις χρησιμοποιει κι ετσι ολοι τον θαυμαζουν...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Σίγουρα δεν είναι λύση και γι\' αυτό και δεν έχου,ε διαφύγει σε αυτό!
    Δοκίμασα και τον περιορισμό, όπως για παράδειγμα ένα απόγευμα που ήταν να βγούμε βόλτα στις κούνιες, μόλις τον άκουσα να το λέει, του είπα ότι επειδή χρησιμοποίησε αυτή τη λέξη, η επίπτωση ήταν να μην τον πάρω μαζί και ότι θα καθόταν σπίτι. Πήρα τον μεγάλο και πήγαμε. Έσκασε στο κλάμα. Ότνα γυρίσαμε του εξήγησα ότι αν επαναληφθεί πάλι θα στερηθεί την έξοδο και το παιχνίδι. Μου ζήτησε συγγνώμη και με αγκάλιασε. Του είπα ότι είναι πολύ καλό παιδί και ΄λοα καλά.
    Την επόμενη μέρα ξανά τα ίδια.

    Έχουμε στενοχωρηθεί πάρα πολύ με αυτότ ο ζήτημα.Τώρα πλέον αποφεύγω να πηγαίνω σε μέρη που υπάχει περίπτωση να ακούει αυτή τη λέξη, όπως γηπεδάκια, κούνιες με μεγαλύτερα παιδιά, αλλά και αυτό δεν είναι λύση!:(:(:(:(

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    έχεις δίκιο ότι αλλάζοντας τεχνική, κατάλαβε ότι πρόκειται για μεγάλο ζήτημα. Σε αυτό φατίω εγώ που δεν κράτησα την υπομονή μου όταν συνηδειτοποίησα ότι ξέρει πώς να το χρησιμοποιεί. Η μόνη φορά που του έδωσα μία στον ποπό και τον έτσουξε, ήαν όταν τον πρωτοάκουσα να το λέει στον αδελφό του. Από κει και μετά δεν του ξαναέδωσα τίποτα γιατί κατάλβα ότι του εξάπτω το ενδαφέρον με όλα αυτά.
    Πιστεύτε ότι η αδιαφορία όταν το λέει ακό,η και στον παπού του, αδελφό του ή έξω στα παιδιά είναι η κελύτερη λύση ακόμη κιαν κρατήσει πολύ καιρό? Φαντάζομαι τί θε λέει ο κόσμος όταν θα το πει κάποια στιγμή έξω και εγώ θα ακολουθώ τη τεχνιοκή της αδιαφορίας!!!!!!!!!!!!! Μέχρι τώρα δεν το έχει πει έξω παρά μόνο μέσα στο σπίτι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ισως να ειδε ομως οτι με μια φορα που το επαιξε καλος τα καταφερε. Σε κατι αναλογο που ειχα προβλημα με την ανηψια μου της ελεγα πως δεν θα την αφησω να παιξει με τον υπολογιστη. Δεν την αφησα να παιξει 1,2,3 φορες αλλα μετα καταλαβε πως δεν την επαιρνε να συνεχισει αυτη την τακτικη και συμμορφωθηκε.
    Αυτος ειναι ο δικος μου τροπος και δεν σημαινει βεβαια οτι λειτουργει παντου
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    \'Οταν είναι 2,5 χρ., όταν του απαγορεύεις κάποια πράγματα, βρίσκει κάποια άλλα να σχοληθεί! Το μόνο σημείο που πονάει είναι όταν βγούμε βόλτα, μην τυχόν και δεν έρθει μαζί μας!

    Τί να πώ!!!!!!
    Θα πάθω κάτι από την πίεση που νιώθω όταν ακούω να το λέει αυτό!!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Κοψε σε ενα παιδακι τις βολτες ή τα γλυκα και δες αν εχει αποτελεσμα.
    Παντως η ουσια ειναι πως ακομα και αν τωρα σταματησει να βριζει θα το κανει μετα απο λιγα χρονια ειτε στα φανερα ειτε στα κρυφα. Σημασια εχει να μαθει την ουσια των λεξεων και να σεβεται καποια πραγματα
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κατ αρχας να σου ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ειδικη.
    σου λεω τι πιστευω και τι θα εκανα εγω.

    εγω πιστευω οτι η αδιαφορια και μια εξυπνη εξηγηση σαν αυτη που σου εγραψα παραπανω θα ηταν αρκετα, αλλα τωρα πλεον το εχετε παραζαλισει το θεμα και θα χρειαστει χρονος για να σας εμπιστευθει μιας και σας εχει δει να αλλαζετε συνεχως σταση και θα το πεταει σε διαφορες στιγμες για να δει αντιδρασεις..

    δεν ειναι το θεμα της ξυλιας μονο. και το θεμα της αποδεκτης τιμωριας ειναι παρομοιο...ειναι βια..
    εγω δεν θα κατεφευγα σε βια παρα μονο για κατι που βαζει σε κινδυνο την ζωη του η τη ζωη αλλων η παρεμφερη θεματα (βια σε αλλα παιδακια κλπ) και οταν λεω βια, μιλαω για τιμωρια και ποτε για ξυλο.

    εδω που ειναι τωρα τα πραγματα, αν δεν το πει εξω αλλα μονο στο σπιτι, ναι θα ακολουθουσα την αδιαφορια.
    αν αρχισει να το λεει και εξω απο το σπιτι, θα του εξηγουσα οτι το ξερω οτι το λενε μερικα παιδακια, αλλα αυτα τα παιδακια δεν μπορουν να μαθουν αλλες λεξεις γι αυτο το λενε και ντρεπομαι πολυ οταν οι αλλοι νομιζουν οτι το δικο μου το παιδακι δεν μπορει να μαθει αλλες λεξεις ενω εγω ξερω οτι ειναι εξυπνο...κατι τετοιο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Originally posted by Remedy
    προσωπικα πιστευω οτι αν ειχατε κρατησει σταθερα την σταση της αδιαφοριας χωρις να περνατε απο την αδιαφορια στο ξυλο , απο κει στον διαλογο και μετα παλι στην αδιαφορια, θα ειχε ηδη ληξει το θεμα
    Συμφωνώ απόλυτα.. Πολλές φορές το ξύλο και οι φωνές ενισχύουν τη συμπεριφορά του παιδιού γιατί νιώθει ότι το προσέχουν..
    4 πράγματα πρέπει να κάνεις τα οποία όχι μόνο έχω διαβάσει αλλά τα έχω δει στη πράξη οτι είναι παρα πολύ αποτελεσματικά:

    1. Πλήρης αδιαφορία όταν μιλάει άσχημα. Μη του μιλάς, ουτε καν να τον κοιτάζεις.
    2. Εξίσου σημαντικό με το πρώτο: Να τον ενισχύεις και να τον επιβραβεύεις όταν δε μιλάει άσχημα.. Είναι πάρα πολύ σημαντικό.. Να επιβραβεύεις κάθε συμπεριφορά που θεωρεις είτε σωστή είτε που πλησιάζει τη σωστή. Η επιβράβευση δε χρειάζεται να είναι τίποτα σπουδαίο. Ένα \"τι καλό παιδί που είσαι\", \"μπράβο\", \"είμαι περήφανη για σένα\" με χαμόγελο και αγκαλιά, είναι αρκετό..
    3. Κράτα σταθερά αυτή τη στάση. Ισως πάρει χρόνο αλλά τα αποτελέσματα θα έρθουν. Αν βλέπεις και δε πετυχαίνει ίσως φταιει ή έλλειψη σταθερότητας όχι μόνο απο σένα αλλά και απο όσους συναναστρέφονται με το παιδί.
    4. Οι ενήλικες κυρίως ο μπαμπας και η μαμα είναι το κατ\' εξοχήν πρότυπο μίμησης. Αν σας έχει ακούσει έστω μια φορά να λέτε αυτή τη λέξη, θα τη λέει ότι και να κάνετε μετά (εκτός αν αλλάξετε στάση)..

    Τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις μορφές συμπεριφοράς και είναι ο πιο έγκυρος, αποτελεσματικός και χωρίς \"παρενέργειες\" τρόπος διαπαιδαγώγησης.

    Α και κάτι άλλο. Όταν το παιδί κάνει κάτι που δε πρέπει το πρώτο που πρέπει αν κάνει ο γονιός είναι να κατεβεί στο ύψος του παιδιού, να το κοιτάξει στα μάτια και πολύ ήρεμα και όχι απειλητικά να του πει ότι αυτό που έκανε δεν είναι σωστό αλλά και τι πρέπει να κάνει άλλη φορά.. Μετά ακολουθούν όλα τα υπολοιπα..
    Πολύ σημαντική είναι η σταθερότητα. Αν αλλάζετε τρόπους αντιμετώπισεις το παιδί μπορώ να σου πω ότι το απολαμβάνει.. Εϊναι σαν ενα παιχνίδι για αυτό .. Σαν να σκέφτεται \"για να δούμε τι θα κάνει τώρα η μαμά\"..Και η κατάσταση συνεχώς χειροτερεύει..
    Μην τα παρατας πρέπει να επιμένεις, θα πάρει χρόνο αλλά στο τέλος θα τα καταφέρεις..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Evath, όλα αυτά που λές τα ακολουθούμε ΠΙΣΤΑ μπορώ να πώ!
    Δεν κάνουμε τιποτε άλλο όλη την ημέρα από αυτά. Γι\' αυτό και δεν είχαμε τέτοιου είδους προβλήματα με τον 1ο μας γιό. Ο μικρός δοκιμάζει τα όριά μας!!!!
    Έχουμε τεράστια υπομονή και πάντα τους μιλάμε! Βλέπω και την νταντά στην τηλεόραση και παίρνω κάποια πράγματα και από εκεί. Από το σπίτι δεν ακούει ποτέ αυτά, γιατί ούτε και ο μεγάλος τος χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις. Ελπίζω η αδιαφορία να φέρει αποτέλεσμα!
    Τί να πώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το οτι δοκιμαζει τα ορια σας παντως κι οτι σας \"παιζει\"
    δειχνει εξυπναδα...
    δειξτε κι εσεις την δικη σας ωριμοτητα και καντε υπομονη ;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Ναι βέβαια.. Υπομονή.. Εξάλλου είναι στην τρομερή ηλικία των 2 (terrible twos που λένε και οι αμερικάνοι).. Αν συνεχίσετε έτσι κάποια στιγμη΄θα σταματήσει ειδικά όταν περάσει και η έξαρση αυτής της ηλικίας.. Μικρούλης είναι ακόμα..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Θα φέρει αποτέλεσμα η ήρεμη αντιμετώπιση κι η αδιαφορία Βούλα, στο μεταξύ προσπάθησε να ελέγξεις την ντροπή και την πίεση που λες ότι νιώθεις όταν ξεστομίζει αυτή τη λέξη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι και να φρικιάζεις με μια λεξούλα...ξέρω ότι θα προτιμούσες να μην την ακούς, αλλά δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου! :)

    Γιατί αυτά σου τα συναισθήματα και ο τρόμος γίνονται αντιληπτά από το παιδί και όπως είπε κι η evath, απολαμβάνει το \'παιχνίδι\' που έχει βρει, δηλαδή ότι μπορεί να επηρεάζει τους γύρω του. Οπότε, το θέμα δεν είναι μόνο να κρατήσεις σταθερά μια στάση αδιαφορίας, αλλά να το νιώθεις κιόλας, ότι δεν είναι κάτι τόσο τρομερό αυτό που συμβαίνει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Σας ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις! \'Όση ώρα γράφω, φωνάζει τον αδελφό του έτσι, σαν παιχνίδι. Έρχεται συνέχεια μέσα και μου λέει \"μαμά είπα μ..α\". Βλέπει που αδιαφορώ και έρχεται και μου το επισημαίνει μήπως και δεν το άκουσα. Απλά εξήγησα στον άλλο μου γίο που είναι 5,5, ότι αυτό που κάνει ο αδελφ\'ός του δεν είναι σωστό και ότι ο μόνος λόγος που δεν του μιλάμε είναι για να μην νομίζει ότι κάνει κάποιο κατόρθωμα και να μπορέσει να το σταματήσει να το λεει. Του το εξηγήσαμε αυτό γιατί έρχεται και μας λέει ότι ο αδελφός του τον φωνάζει συνέχεια έτσι!!!!!!!!!! Δεν θέλουμε να νιώθει εκείνος άσχημα!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •