Φίλοι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Φίλοι;

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    6

    Φίλοι;

    Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω με το ότι πέρυσι είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο, άσχημο, από κόντρα, το αμάξι βγήκε ολική και ήταν και του πατέρα μου. Η αντιμετώπιση που έλαβα εκείνη την περίοδο από τους κολλητούς μου και από την παρέα μου γενικά είναι η εξής. Περιφρόνηση, υποβαθμισμος, και θάψιμο. Παραδείγματα, έμμεσα σε κάθε συζήτηση να περιφρονούμαι ότι δεν ξέρω να οδηγάω, έμαθα από κοινό γνωστό ότι είχαν μαζευτεί παρέα για καφέ και συζητούσαν για το τρακάρισμα μου, δεν ήμουν εκεί εννοείται, και σχόλια τύπου «χειρόφρενο έχει τι θα γίνει» σε μια φάση που είχα κάτσει οδηγός σε αμάξι της παρέας. Λες και δεν έχω ξαναοδηγησει. Όταν εξέφρασα την δυσαρέσκεια μου για όλα τα παραπάνω η απάντηση ήταν ότι είμαι υπερβολικός και είναι ένα θέμα που θα συζητηθεί και ότι επειδή το συζητάμε χωρίς εσένα δεν σημαίνει ότι σε θάβουμε( παρόλο που μου έριχναν και το φταίξιμο) κλπ. Κάπου εδώ να αναφερθεί ότι γενικά μπορεί να μην το ξέρω αλλά έχω αυτοκτονικές τάσεις λόγο άλλων καταστάσεων. Η τουλάχιστον έτσι νομίζω. Περνάνε λίγοι μήνες που ψυχολογικά πέρασα πολύ δύσκολα ώστε να ξεπεράσω όλα τα παραπάνω, και παίρνω το ίδιο αμάξι αυτήν την φορά στο όνομα μου, και 1800 κυβικά, πιο γρήγορο. Από την στιγμή που το πήρα όλοι μου έλεγαν το ποσό χρεπι είναι, παρόλο που ήταν πιο γρήγορο από το δικό τους. Φτάνουμε σε αυτήν την βδομάδα που πέρασε, την Τετάρτη είχα γενέθλια και το Σάββατο κλείσαμε ένα τραπέζι σε ένα μαγαζί να κεράσω ένα μπουκάλι. Αφού γυρνάω σπίτι τυφλα(δεν οδηγούσα) ήμουν πολύ νευριασμένος και μεθυσμένος, και είχα και τα κλειδιά του αμαξιού πάνω μου. Για να μην αναλύσω το γεγονός αυτό πολύ, προσέκρουσα σε μπαριέρα με 180 χιλιόμετρα. Το αμάξι προφανώς ζημιά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα. Φτάνουμε στην σημερινή ημέρα, έχουμε ενα συνήθειο με την παρέα να μπαίνουμε κλήση στο discord σχεδόν καθημερινά. Ενώ έχω τόσα πολλά στο κεφάλι μου, δεν τρώω κανονικά, δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, ανοίγω λίγο τον υπολογιστή να ξεφύγω. Από την στιγμή που μπήκα η κατάσταση ήταν μια επανάληψη της περσινής χρονιάς. Έμμεσα να είμαι θέμα κοροϊδίας, να αποκαλούμαι δολοφόνος, και επειδή κυκλοφορώ με το μηχανάκι τώρα, εννοείται αμφισβήτηση και εκεί, μιλάμε για εντελώς άλλο όχημα. Αυτά έγιναν το απόγευμα, βγήκα, και το βράδυ ξαναμπηκα και εννοείται πάλι τα ίδια. Βγήκα απρόσμενα και συζήτησα στον τελευταίο από αυτούς που είπε κάτι κακό για μένα με λίγα λόγια πως περίμενα άλλη αντιμετώπιση αυτήν την φορά καθώς την προηγούμενη είχα μαλώσει με όλους και είχα εξηγήσει σε όλους το ποσό με ενοχλεί. Αυτήν την αμφισβητώ για το αν αυτά τα άτομα που θεωρώ καλύτερους μου φίλους, με αντιπροσωπεύουν πραγματικά σαν άτομο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Η ζωη ειναι σαν να παιζεις σε ενα παλιο σερβερ, ο στοχος σου δεν ειναι να εισαι τοπ παιχτης αλλα να μεινεις στο παιχνιδι για οσο περισσοτερο μπορεις ενω οι αλλοι τα παρατανε και φευγουν απο την ζωη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by Kwstas6 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω με το ότι πέρυσι είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο, άσχημο, από κόντρα, το αμάξι βγήκε ολική και ήταν και του πατέρα μου. Η αντιμετώπιση που έλαβα εκείνη την περίοδο από τους κολλητούς μου και από την παρέα μου γενικά είναι η εξής. Περιφρόνηση, υποβαθμισμος, και θάψιμο. Παραδείγματα, έμμεσα σε κάθε συζήτηση να περιφρονούμαι ότι δεν ξέρω να οδηγάω, έμαθα από κοινό γνωστό ότι είχαν μαζευτεί παρέα για καφέ και συζητούσαν για το τρακάρισμα μου, δεν ήμουν εκεί εννοείται, και σχόλια τύπου «χειρόφρενο έχει τι θα γίνει» σε μια φάση που είχα κάτσει οδηγός σε αμάξι της παρέας. Λες και δεν έχω ξαναοδηγησει. Όταν εξέφρασα την δυσαρέσκεια μου για όλα τα παραπάνω η απάντηση ήταν ότι είμαι υπερβολικός και είναι ένα θέμα που θα συζητηθεί και ότι επειδή το συζητάμε χωρίς εσένα δεν σημαίνει ότι σε θάβουμε( παρόλο που μου έριχναν και το φταίξιμο) κλπ. Κάπου εδώ να αναφερθεί ότι γενικά μπορεί να μην το ξέρω αλλά έχω αυτοκτονικές τάσεις λόγο άλλων καταστάσεων. Η τουλάχιστον έτσι νομίζω. Περνάνε λίγοι μήνες που ψυχολογικά πέρασα πολύ δύσκολα ώστε να ξεπεράσω όλα τα παραπάνω, και παίρνω το ίδιο αμάξι αυτήν την φορά στο όνομα μου, και 1800 κυβικά, πιο γρήγορο. Από την στιγμή που το πήρα όλοι μου έλεγαν το ποσό χρεπι είναι, παρόλο που ήταν πιο γρήγορο από το δικό τους. Φτάνουμε σε αυτήν την βδομάδα που πέρασε, την Τετάρτη είχα γενέθλια και το Σάββατο κλείσαμε ένα τραπέζι σε ένα μαγαζί να κεράσω ένα μπουκάλι. Αφού γυρνάω σπίτι τυφλα(δεν οδηγούσα) ήμουν πολύ νευριασμένος και μεθυσμένος, και είχα και τα κλειδιά του αμαξιού πάνω μου. Για να μην αναλύσω το γεγονός αυτό πολύ, προσέκρουσα σε μπαριέρα με 180 χιλιόμετρα. Το αμάξι προφανώς ζημιά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα. Φτάνουμε στην σημερινή ημέρα, έχουμε ενα συνήθειο με την παρέα να μπαίνουμε κλήση στο discord σχεδόν καθημερινά. Ενώ έχω τόσα πολλά στο κεφάλι μου, δεν τρώω κανονικά, δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, ανοίγω λίγο τον υπολογιστή να ξεφύγω. Από την στιγμή που μπήκα η κατάσταση ήταν μια επανάληψη της περσινής χρονιάς. Έμμεσα να είμαι θέμα κοροϊδίας, να αποκαλούμαι δολοφόνος, και επειδή κυκλοφορώ με το μηχανάκι τώρα, εννοείται αμφισβήτηση και εκεί, μιλάμε για εντελώς άλλο όχημα. Αυτά έγιναν το απόγευμα, βγήκα, και το βράδυ ξαναμπηκα και εννοείται πάλι τα ίδια. Βγήκα απρόσμενα και συζήτησα στον τελευταίο από αυτούς που είπε κάτι κακό για μένα με λίγα λόγια πως περίμενα άλλη αντιμετώπιση αυτήν την φορά καθώς την προηγούμενη είχα μαλώσει με όλους και είχα εξηγήσει σε όλους το ποσό με ενοχλεί. Αυτήν την αμφισβητώ για το αν αυτά τα άτομα που θεωρώ καλύτερους μου φίλους, με αντιπροσωπεύουν πραγματικά σαν άτομο.
    για τα ατυχηματα, δεν φταιει ο τυπος του οχηματος, φταιει καποιος οδηγος... στις συγκεκριμενες περιπτωσεις, ΕΣΥ.
    το θεμα ειναι οτι μιλανε πισω απο τη ν πλατη σου κι αυτο σε ενοχλει, ή οτι εισαι για τον γαιδαρο, καβαλα;
    2 τετοια ατυχηματα σε 1-2 χρονια, οπωσδηποτε οδηγεις επικινδυνα κι αντι να βαλεις μυαλο μας μιλας για το οτι σε θαβουν, για κοντρες, μπουκαλια σε μαγAζια και καγκουριές...
    οποιος μπαινει σε αυτοκινητο με εσενα οδηγο ενω ξερει αυτα, ειναι το λιγοτερο ηλιθιος...

    για ψυχοθεραπεια εισαι φιλε, οχι για οδηγηση.
    παρατατα τα αυτοκινητα μεχρι να ισορροπησεις, μπορει να μην υπαρξει τριτη φορα.
    GAME OVER...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    6
    Δεν έγραψα κάπου ότι τα αμφισβητώ αυτά, εννοείται πως φταίω εγώ, και ειδικά στο δεύτερο, που από την στιγμή που παίρνω το αμάξι ενώ με το ζόρι βλέπω ευθεία χάνω, αλλά το θέμα του ποστ δεν είναι η οδήγηση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by Kwstas6 View Post
    Δεν έγραψα κάπου ότι τα αμφισβητώ αυτά, εννοείται πως φταίω εγώ, και ειδικά στο δεύτερο, που από την στιγμή που παίρνω το αμάξι ενώ με το ζόρι βλέπω ευθεία χάνω, αλλά το θέμα του ποστ δεν είναι η οδήγηση.
    αλλα ποιο ειναι το θεμα;
    οτι οι φιλοι σου κακως σε λενε κακο και επικινδυνο οδηγο;
    θεωρεις οτι επρεπε να εχεις στηριξη για την οδηγηση σου, στις περιπτωσεις αυτες που περιεγραψες;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    6
    Να μην πατάνε στο νεκρό πτώμα μου φίλε. Δεκτό να συζητηθεί μια φορά αλλά μέχρι εκεί. Επικίνδυνο οδηγό επίσης συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου, κακό οδηγό, πες με αν πιστεύεις πως μπορείς να ελέγξεις καλύτερα ένα αμάξι με 180 χιλιόμετρα όντας μεθυσμένος, σε σημείο που όπως σου έγραψα, δεν έβλεπα καν ευθεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by Kwstas6 View Post
    Δεν έγραψα κάπου ότι τα αμφισβητώ αυτά, εννοείται πως φταίω εγώ, και ειδικά στο δεύτερο, που από την στιγμή που παίρνω το αμάξι ενώ με το ζόρι βλέπω ευθεία χάνω, αλλά το θέμα του ποστ δεν είναι η οδήγηση.
    δεν "χανεις" φιλε. ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ. τοσο απλα.
    απο τυχη ζεις κι εσυ ακομα ασχολεισαι με το τι ειπαν οι φιλοι σου.
    λιγα ειπαν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by Kwstas6 View Post
    Να μην πατάνε στο νεκρό πτώμα μου φίλε. Δεκτό να συζητηθεί μια φορά αλλά μέχρι εκεί. Επικίνδυνο οδηγό επίσης συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου, κακό οδηγό, πες με αν πιστεύεις πως μπορείς να ελέγξεις καλύτερα ένα αμάξι με 180 χιλιόμετρα όντας μεθυσμένος, σε σημείο που όπως σου έγραψα, δεν έβλεπα καν ευθεία.
    διαβαζεις τι γραφεις;;;;
    γιατι να οδηγησω ενα αμαξι με 180 χλμ την ωρα, μεθυσμενη;;;; ηλιθια ειμαι;
    μονο ενας ΜΑΛΑΚΑΣ, ΤΡΙΜΑΛΑΚΑΣ, ΑΣΚΕΦΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ οδηγει σκνιπα στο μεθυσι.
    θα σου εκαναν μεγαλη χαρη αν σου επαιρναν το διπλωμα για να γλυτωσεις την ζωη σου κι οσων βρεθουν στον δρομο σου που δεν φταινε κιολας, γιατι αν σκοτωθεις εσυ, τουλαχιστον, φταις...

    υ.γ. στο νεκρο πτωμα σου θα πατησουν οταν σκοτωθεις, την τριτη φορα. ακομα ζεις. κοιτα να το αξιοποιησεις οσο διαρκεσει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Αν δεν λένε την αλήθεια τι φίλοι θα ήταν. Φανερά το έκαναν , εκτός αν σ΄ εσένα έλεγαν άλλα και το κουτσομπολιό είναι φυσιολογικό, σε πείραξε γιατί έχουν δίκιο, έκανες κάτι κακό, αναμενόμενο να σχολιάσουν αρνητικά. τα 1.8cc δεν λένε κάτι πέρα απ τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας.
    Αν είναι μεταχειρισμένο, ασυντήρητο, σε χάλια κατάσταση και παλιό μοντέλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    σημερα ετσι ειναι ο κόσμος ο ενας κοιτα να φαει τον αλον να φανει καλύτερος εκεινος .100 καλα να κανεις θα σταθουν σε ενα λαθος να το κοπανάν εκει συνέχεια τα ξερω αυτα δε ειν περιεργο. καλο δε χρωστα να πει κανεις για κανεναν φιλε αυτο ειναι μοδα πια .
    Last edited by asperger39; 12-03-2024 at 17:01.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    6
    Και ξαναλέω όπως είπα και πάνω, το να το συζητήσουμε μια φορά, να πούμε το ποσό μαλακας είμαι και να λήξει η συζήτηση όπου λήξει είναι το λογικό. Ποτε δεν είπα ότι έχουν άδικο, ποτε δεν είπα ότι έχω δίκιο. Για να σου απαντήσω και στα περί αμαξιού 800 ευρώ του είχα ρίξει μέσα σε 2 μήνες χωρίς να κάνω κάτι ακραίο, απλά για να το έχω καλά μηχανικά. Και ξαναλέω αυτό που έγραψα και πάνω, ας τα ακούσω όλα, αλλά όπως σου είπα, ας γινόταν μια σωστή συζήτηση για αυτό και τέλος. Άσε εμένα να το ξεπεράσω σιγά σιγά, και άσε και το θέμα γενικά γιατί δεν είναι κάτι ευχάριστο. Το να επαναλαμβάνεται συνεχώς και συνεχώς και συνεχώς ένα θέμα επι 4 μέρες προς το παρόν και ακόμα έχει πολύ να τραβήξει, ε δεν είναι και λίγο ψυχοφθόρο; Ξέρω τι είμαι και ποτε δεν το αρνήθηκα. Αλλά όταν κάποιος που θεωρώ στενό μου φίλο το μόνο που θέλει να κάνει μαζί μου είναι να με μειώνει και να με ειρωνεύεται, δεν μου ακούγεται ωραίο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις φίλους περιμένεις κατανόηση, χρειάζεσαι στήριξη, αν κάποιος τρομάζει για άνθρωπο που αγαπά δεν κάνει αστεία. Εξαρτάται όμως και απο τον χαρακτήρα, οι νέοι άνδρες είναι λίγο άμυαλοι, δεν φιλτράρουν όσα λένε, κατηγορούν τους υπόλοιπους άνδρες για να νιώσουν οι ίδιοι σημαντικότεροι, εξυπνότεροι,ικανότεροι.
    Υπάρχουν και χειρότερα. Ορισμένοι φίλοι δανείζονται το αυτοκίνητο το καταστρέφουν και δεν σου δίνουν ούτε ενα ευρώ, σε κατηγορούν για το χρεπι που θα τους σκότωνε, μπορεί να σου ζητάνε και λεφτά δανεικά και αγύριστα, αλλά όταν ζητήσεις εσύ κάτι σε διαγράφουν.
    Αν θες να τους δοκιμάσεις κανε ένα τεστ να δεις πως θα αντιδράσουν.
    Αν τους διαγράψεις θα είσαι μόνος , μην περιμένεις να βρεις φίλους αγνούς που θα σε εκτιμούν χωρίς να θέλουν ανταλλάγματα.
    Θυμήσου τις καλές στιγμές που περάσατε μαζί, σκέψου μήπως πάντα ήσουν ο τελευταίος της παρέας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Σε αυτη τη ηλικια δεν εχεις πραγματικους φιλους, οι χαρακτηρες αλλαζουν ακομα. Ουτε εσυ εισαι φιλος στον εαυτο σου, ουτε τον σεβεσαι και οι αλλοι σου φερονται αναλογα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    6
    Μου έχει τύχει ακριβώς αυτό που λες με μηχανάκι όμως. Όλα εγώ τα πλήρωσα.
    Επίσης όταν λες να τους κάνω ένα τεστ, τι τεστ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Σε αυτη τη ηλικια δεν εχεις πραγματικους φιλους, οι χαρακτηρες αλλαζουν ακομα. Ουτε εσυ εισαι φιλος στον εαυτο σου, ουτε τον σεβεσαι και οι αλλοι σου φερονται αναλογα.
    πρωτη φορα σε βλεπω να λες σωστο πραγμα.
    φιλε, αυτο ακριβως συμβαινει. παραπονιεσαι για την σταση των φιλων σου, αλλα δεν σκεφτεσαι οτι εσυ εχεις δωσει το πατημα να μην σε σεβονται, επειδη δεν σεβεσαι τον εαυτο σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φίλοι
    By iraklis_s in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 04-04-2022, 12:21
  2. Φίλοι..
    By th93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 20-06-2014, 00:10
  3. Φίλοι
    By Interferon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2014, 22:01
  4. Φιλοι?
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 05-02-2013, 16:43
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •