Πρησμένος Λεμφαδένας ΣΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    5

    Question Πρησμένος Λεμφαδένας ΣΟΣ

    Καλημέρα σας. Είμαι 31 ετών και εδώ και 5-6 μέρες έχω εντοπίσει ένα γρομπαλάκι στην αριστερή μέρα του λαιμού, το οποίο είναι ανώδυνο στην αφή, περίπου 1-1,5 εκατοστό , αλλά δεν δείχνει σημάδια επούλωσης. Αφού κατάλαβα πως δεν πρόκειται για σπυράκι ή τρίχα που γύρισε , κατάλαβα ότι είναι πρησμένος λεμφαδένας. Επίσης τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω μπούκωμα στην μύτη και καταρροή. Ωστόσο δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα οπως βήχα ή πυρετό. Να σημειώσω πως τελευταίες 10 μέρες πέρασα έντονη περίοδο άγχους και στεναχώριας και 2 μέρες από αυτές κατανάλωσα μεγάλη ποσότητα αλκοόλ (μισο μπουκαλι βότκα).
    Διάβασα περί λεμφώματος hodkin και έχω πανικοβληθεί μήπως συμβαίνει σε εμένα. Σε συζήτηση με φίλους , μου πρότειναν να περιμένω 10-15 μέρες μήπως υποχωρήσει , ωστόσο από το άγχος δεν μπορω να κοιμηθώ κ είμαι δυο μέρες άυπνος. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Razor9 View Post
    Καλημέρα σας. Είμαι 31 ετών και εδώ και 5-6 μέρες έχω εντοπίσει ένα γρομπαλάκι στην αριστερή μέρα του λαιμού, το οποίο είναι ανώδυνο στην αφή, περίπου 1-1,5 εκατοστό , αλλά δεν δείχνει σημάδια επούλωσης. Αφού κατάλαβα πως δεν πρόκειται για σπυράκι ή τρίχα που γύρισε , κατάλαβα ότι είναι πρησμένος λεμφαδένας. Επίσης τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω μπούκωμα στην μύτη και καταρροή. Ωστόσο δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα οπως βήχα ή πυρετό. Να σημειώσω πως τελευταίες 10 μέρες πέρασα έντονη περίοδο άγχους και στεναχώριας και 2 μέρες από αυτές κατανάλωσα μεγάλη ποσότητα αλκοόλ (μισο μπουκαλι βότκα).
    Διάβασα περί λεμφώματος hodkin και έχω πανικοβληθεί μήπως συμβαίνει σε εμένα. Σε συζήτηση με φίλους , μου πρότειναν να περιμένω 10-15 μέρες μήπως υποχωρήσει , ωστόσο από το άγχος δεν μπορω να κοιμηθώ κ είμαι δυο μέρες άυπνος. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;
    Αν είσαι μπουκωμενος δηλώνει ότι έχεις κάποια ιωσουλα χωρίς να έχεις αλλά συμπτώματα.Οταν λέμε ίωση δε σημαίνει πάντα πυρετός, πονόλαιμος κλπ.Εμεις οι μεγάλοι λόγω αντισωμάτων τα περνάμε και ασυμπτωματικα.Ειναι πολύ σύνηθες σε κάποια ιωσουλα να έχουμε πρησμένο λεμφαδένα.Να ξέρεις αργεί πολύ να υποχωρήσει και ας υποχωρήσουν τα συμπτώματα σου στην προκειμένη περίπτωση το μπούκωμα.Στο λέω επιβεβαιωμένα από γιατρό γιατί ο μικρός μου έπαθε κάτι αντίστοιχα και για να υποχωρήσει πέρασαν 20 μέρες.Οποτε δώσε χρόνο και μετά μπορείς να πας σε έναν ΩΡΛ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    5
    Μακάρι να είναι όπως τα λες. Το έχω διαβάσει ότι στα παιδιά συνηθίζεται να πρήζονται οι λεμφαδένες όταν περνάνε ίωση , ωστόσο σε εμένα δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί ή είχε συμβεί κ δεν είχα δώσει σημασία. Τώρα έχω πανικοβληθεί, μου έχει φύγει ο ύπνος και το σκέφτομαι 24 ώρες. Θα δώσω λίγο χρόνο μήπως υποχωρήσει… Σε ευχαριστώ για την απάντηση .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Razor9 View Post
    Μακάρι να είναι όπως τα λες. Το έχω διαβάσει ότι στα παιδιά συνηθίζεται να πρήζονται οι λεμφαδένες όταν περνάνε ίωση , ωστόσο σε εμένα δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί ή είχε συμβεί κ δεν είχα δώσει σημασία. Τώρα έχω πανικοβληθεί, μου έχει φύγει ο ύπνος και το σκέφτομαι 24 ώρες. Θα δώσω λίγο χρόνο μήπως υποχωρήσει… Σε ευχαριστώ για την απάντηση .
    Να ξέρεις ότι εμένα ο δικός μου λεμφαδένας ο δεξιός ίσως μετά από ίωση που δεν κατάλαβα έχει μείνει πολύ μεγαλύτερος από τον άλλον.Δε φαίνεται μόνο όταν το ψηλαφιζω καταλαβαίνεις την διαφορά το έχω τουλάχιστον 5 χρόνια τον οποίο τον τσεκαρα μια φορά με έναν υπέρηχο.Αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς το άγχος σου θα πρότεινα να κλείσεις και τώρα ένα ραντεβού με έναν ΩΡΛ να σου φύγει από το μυαλό γιατί και το άγχος δεν παλεύεται.Αυτο θα έκανα κι εγώ αν δε μπορούσα να κοιμηθώ και μου ήταν εμμονή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    5
    Τι να πω… Περίεργο μου ακούγεται. Υποτίθεται ο λεμφαδένας πρήζεται επειδή απομονώνει κάποια βακτήρια ώστε να τα πολεμήσει το ανοσοποιητικό σύστημα. Γιατί να παραμένει πρησμένος χωρίς λόγο; Αποφάσισα να το αφήσω ένα δεκαημέρο , αν παραμείνει έτσι θα επισκεφτώ τόσο ΩΡΛ όσο και αιματολόγο που ειδικεύεται να κάνω έναν πλήρη ελεγχο. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό κ να ηρεμησω επιτέλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    [QUOTE=Razor9;1240612] Σε συζήτηση με φίλους , μου πρότειναν να περιμένω 10-15 μέρες μήπως υποχωρήσει ,[/QUOTE
    με ποια κριτιρια προτειναν οι φιλοι σου και συμφωνησες και εσυ να περιμενεις 10-15 μερες να δεις τι θα γινει;

    αυτο δεν εχει καμμια λογικη θα μπορουσαν να σου πουνε 1-2 μηνες η ενα δυο χρονια κτλ κτλ.
    η λογικη λεει οτι αφου στην ελλαδα εχεις την δυνατοτητα να επισκευτεις γιατρο το σωφρον ειναι να το κανεις το συντομοτερο ας πουμε αυριο.

    ενας παθολογος αρκει για να εκτιμησει την κατασταση και εαν θα σε παραπεμψει σε εναν αλλον γιατρο κτλ κτλ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    5
    Μου το πρότειναν με την λογική ότι τους έχει συμβεί να πρηστει λεμφαδένας κ υποχώρησε 10-15 μέρες μετά την ίωση. Εάν και εφόσον δεν διογκωθεί περισσότερο ή δεν με ενοχλήσει με πόνο λέω να αναβάλω την επίσκεψη. Εξετάσεις θα κάνω ούτως ή άλλως , ακόμα και αν φύγει τελείως.

Similar Threads

  1. Λεμφαδενας και ο φοβος επιστρέφει
    By turbo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 55
    Last Post: 01-06-2024, 09:03
  2. Θα τρελαθώ λεμφαδένας
    By Λενια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 30-12-2023, 19:05
  3. ΛΕΜΦΑΔΈΝΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!
    By petros2 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2022, 14:54
  4. Λεμφαδενας
    By Coolguy in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 28-06-2021, 19:49
  5. Πρησμενος αντιδραστικος αδενας στην μασχαλη
    By immortal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-2020, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •