Το έχει περάσει και άλλος αυτό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    4

    Το έχει περάσει και άλλος αυτό?

    Γειά σας, καινούργιος εδώ, Παύλος, 26 ετών κλπ κλπ κλπ.

    Γράφω το μήνυμα εδώ για να μου πείτε μια παρόμοια εμπειρία σας, γιατί προσωπικά εγώ έχω φτάσει στο αμήν με τους ψυχίατρους, ψυχολογους κλπ που αυτοί για μένα είναι από τα Lidl, τουλάχιστον αυτοί που έχω επισκεφθεί εγώ. Γιατί να λέμε την αλήθεια, υπάρχουν και καλοί ψυχίατροι που ξέρουν το επάγγελμα τους και πρώτα από όλα είναι άνθρωποι. Εγώ τώρα μιλάω για άτομα που αποκαλούνται ψυχίατροι από το ΧΟ. Επισκέφθηκα μια, και έφαγα τα νεύρα μου. Μπήκα ήρεμος, βγήκα τσιτωμενος με νεύρα ατσάλι έτοιμα να εκραγούν. Ε λοιπόν καλά να πάθω, και ας μου γίνει μάθημα να μην ξαναεμπιστευτώ ποτέ κανέναν.. Όχι πως έχω επισκεφτεί πολλές φορές, αλλά αυτή η μία φορά μου έφτανε. Οφείλω να πω πως άλλοι άνθρωποι έζησαν χειρότερα από μένα κάνοντας και δύο και τρεις και δέκα συνεδρίες, να τα λέμε και αυτά. Πραγματικά δεν ξέρω πως αντέχετε και μπράβο στην υπομονή σας.

    Λοιπόν... Αρχίζουμε. Έχω διαγνωστεί με διπολική διαταραχή, και μιας μορφής κατάθλιψης η οποία με πλήττει εδώ και 12 χρόνια. Κάποια στιγμή δεν άντεξα άλλο, και έπρεπε να ζητήσω βοήθεια, πριν φτάσει το πράγμα σε ένα αρκετά ακραίο σημείο. Μου συστήνει κάποιος έναν ψυχολόγο ο οποίος με βοήθησε αρκετά η αλήθεια είναι, και έφυγα κάπως χαρούμενος από εκεί. Μου πήρε από 40€ 30€, επειδή είχα οικονομικό πρόβλημα (τι καλουλης), για 1 ώρα συνεδρίας, η οποία έμοιαζε περισσότερο με lifecoaching παρά με ψυχολογία. Τέλος πάντων, μου αρκεί ότι ένοιωθα καλύτερα. Μου πρότεινε να πάω σε ψυχίατρο να με διαγνώσει ώστε να μου κάνει καλύτερη διάγνωση του προβλήματος. Μου έκλεισε κάποιος φίλος μου ένα ραντεβού σε μια "υποτίθεται καλή" ψυχίατρο, και χωρίς να χάσω χρόνο, πήγα. Από ψυχίατρους και τέτοια δεν ήξερα.. Έμαθα τώρα όμως! Και ήταν αρκετό για να με πείσει να μην ξαναπατήσω ποτέ. Μισή ώρα συνεδρία μου έκανε, απλά ακούγοντάς με, και μου έβγαλε κιόλας τη συνταγογράφηση των φαρμάκων που έπρεπε να πάρω + 60€ για επίσκεψη. Ζωή χαρισαμενη εεε? Ladose 20 mg, Xanax 0.5mg, Rispelen 2mg. Πάω λοιπόν στο φαρμακείο να πάρω αυτά τα φάρμακα, με βλέπει η φαρμακοποιός και μου λέει:

    "το πρώτο και το τελευταίο μπορώ να το δώσω και τώρα αν θέλεις, αλλά το δεύτερο χρειάζεται συνταγογραφηση από γιατρό, δεν μπορώ να το δώσω έτσι, η ψυχίατρος θα έπρεπε να το γνωρίζει αυτό".

    Εν τω μεταξύ, εγώ της δείχνω τη συνταγογραφηση από τη ψυχίατρο και εκείνη την ώρα προσπαθώ να καταλάβω... ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΌ ΤΡΕΧΕΙ. Ή τους δουλεύουμε, ή μας δουλεύουν, τελείωσε..

    Και τώρα ρητορική ερώτηση.. Γιατί? Γιατί να έπρεπε να ξεσκιστεί η τσέπη μου για να πληρώνω σε κάθε ιδιωτικό τουρίστα του Lidl, 60€, 40€, και δωσ' του να χει, για μια συνεδρία μισής ώρας με συνταγογράφηση φαρμάκων αμφιβόλου κατάστασης το αν θα δουλέψουν ή θα κάνουν μεγαλύτερη ζημιά, για λόγους αισχροκερδιας? Το χειρότερο είναι ότι είναι απαλλαγμένη από φόρους... Μου δίνει μια απόδειξη σε κόλλα Α4, η οποία έδειχνε παντού μηδενικά, εκτός από την άνετη επιγραφή που λέει καθαρή αξία 60€. Δηλαδή και να μην μου έδινε αυτή την απόδειξη.. Τι διαφορά θα είχε? Για να αποδειχτεί σωστή και νόμιμη που και καλά μου έκοψε απόδειξη? Αφού ούτως ή άλλως στη τσέπη της τα έβαλε.. Τι διαφορά θα είχε αν την έκοβε ή όχι? Δηλαδή κοροϊδία στα μούτρα, παίζουν με το πόνο μερικών που όντως χρειάζονται βοήθεια, πληρώνονται αδρά με το έτσι θέλω, βρίσκουν δικαιολογία τύπου "Θέλω να ζήσω και εγώ" ενώ η πραγματική δικαιολογία τους είναι μια χλιδατη μεζονέτα 400 τετραγωνικών με αυλή και θέα μέχρι και το πύργο του Άιφελ, και ένα ή δύο σκυλιά έτσι ως δικαιολογία για να έχουν τι να χρεώσουν στο καημένο τον πελάτη. Δηλαδή μαθηματικά μιλώντας, αν κάθε μέρα έχει 6-7 άτομα πελατεία (χοντρικά), και ο κάθε ένας δίνει 60€ για επίσκεψη, τότε 60×7=420€ τη μέρα, που αυτό επί το σύνολο των ημερών του μήνα δίνει μισθό κοντά στα 13 χιλιάρικα, πλην τους φόρους, ασφάλειες κλπ κοντά στα 7-8 χιλιάρικα καθαρός μισθός. Τι "θέλω να ζήσω και εγώ"? Με 7-8 χιλιάρικα ένας άνθρωπος ζει και βασιλεύει... Αναρωτιουνται τέτοια ορνια το πως βγαίνουν αυτά τα 60€? Πείτε μου εμπειρίες και γνώμες, ελεύθερα. Γιατί όσων αφορά εμένα, έχω διαγνωστεί με κάποια ασθένεια η οποία με ταλαιπωρεί και δεν ξέρω την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί, και κακώς ή καλώς, σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι να με κοροϊδεύουν σε τέτοιο βαθμό, και να με φορτώνουν με φάρμακα λες και είμαι κανένας ναρκομανής. Ζήτησα ψυχίατρο, και όφειλα τουλάχιστον να δείξει ενδιαφέρον για το επάγγελμα, όχι να μου χώσει ένα σωρό φάρμακα.. Τέλος, θα ήθελα να εκφέρω την συμπόνια μου σε άτομα που βίωσαν τέτοιου είδους απαράδεκτη κακομεταχειρηση. Αυτά!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Την ρωτησες ποσα θα σου παρει απο πριν; Συμφωνησες να τα δωσεις; Εαν πιστευεις πως η συναλλαγη δεν σε συμφερει γιατι την εκανες;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    4
    Δεν έκλεισα εγώ το ραντεβού με αυτή, ούτε τη τιμή ήξερα πόσο θα κοστίσει. Το μόνο που ήξερα ήταν ότι έπρεπε να πάω για να μην εκθέσω τον φίλο μου αφού έκανε την προσπάθεια. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο λόγω εργασίας οπότε το εμπιστεύτηκα σε έναν φίλο μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Δεν ζητησα να μου απαντησεις, ειναι ερωτησεις που επρεπε να κανεις εσυ στον εαυτο σου, τοτε δεν θα ειχες αναγκη απο ψυχιατρους και ψυχολογους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    αυτό το έχουν περάσει πάρα πολoi αλλά ο καθένας αργά ή γρήγορα το βλέπει και με διαφορετικό τρόπο

    όντως πιθανώς για πολύ κόσμο να φαίνονται πάρα πολλά τα λεφτά αυτά και με όχι καλό αποτέλεσμα
    βέβαια και αυτoi έχουν σπουδάσει και έχουν επενδύσει σε αυτό το επάγγελμα και τα λεφτά τους τα βγάζουνε "τίμια και νόμιμα"(ίσως και ηθικά?)
    (έστω κι αν δεν κόβουν αποδείξεις-στην ελλάδα βρισκόμαστε)
    βέβαια υπάρχει ελεύθερη αγορά οπότε αν θέλει κανείς να το δει σοβαρά πρέπει να κάνει και το ανάλογο ψάξιμο
    θέλει ψάξιμο για να βρεις κάποιον να σου ταιριάζει

    το θέμα είναι όταν βγαίνεις από τ συνεδρία να πιστέψeis ότι τα άξιζε τα λεφτά του

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν ζητησα να μου απαντησεις, ειναι ερωτησεις που επρεπε να κανεις εσυ στον εαυτο σου, τοτε δεν θα ειχες αναγκη απο ψυχιατρους και ψυχολογους.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν οι ερωτήσεις σου με το πρόβλημά μου. Δεν βρίσκω άκρη να μπορώ να τοποθετηθώ ώστε να σου απαντήσω κατάλληλα. Το έχω σκεφτεί αρκετό καιρό πριν επιλέξω αν έπρεπε να πάω σε ψυχίατρο ή όχι. Στη περίπτωση μου ήταν μονόδρομος. Δεν είχα καμία επιλογή. Είτε θα πήγαινα και θα βοηθούσα με κάποιο τρόπο τον εαυτό μου, ή θα έφτανα σε μια εντελώς ακραία κατάσταση (την οποία δεν θέλω να αναφέρω λόγω των όρων και προϋποθέσεων της ιστοσελίδας) η οποία θα είχε πιθανόν άσχημες συνέπειες για την ίδια τη ζωή μου. Αλλά ακόμη και έτσι, δεν μπορώ να δεχτώ κάτι τέτοιο στη ζωή μου. Υποτίθεται ότι είσαι ιατρός, είσαι ψυχίατρος, και υποτίθεται ότι έχεις δύο παραπάνω γνώσεις από μένα σχετικά με τα φάρμακα. Δώσε μου μια συνταγογραφηση τέτοια, ώστε όταν πάω στο φαρμακείο να τα πάρω, να μην γίνομαι περίγελο μπροστά στο κόσμο.. Έλεος! Να μη χρειαστεί δηλαδή η φαρμακοποιός να μου πει ότι δεν μπορεί να μου δώσει ένα φάρμακο επειδή χρειάζεται συνταγογράφηση από γιατρό λόγω του ότι κάποιος ψυχίατρος δεν ξέρει να δώσει σωστή συνταγογράφηση.. Εκτός και αν μας κοροϊδεύουν καταπροσωπο! Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι τα 60€ τζάμπα τα έδωσα, αλλά υπάρχει και το άλλο. Δεν ξαναπατάς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Κατ' αρχήν να ξέρεις ότι οι ψυχίατροι μόνο σε ακούν και σου γράφουν φάρμακα. Δεν σου δίνουν συμβουλές ούτε κάνουν ψυχοθεραπεία κλπ. Μόνο φάρμακα.
    Πέραν τούτου μου έχει τύχει κι εμένα να ζητήσω από ψυχίατρο να μου γράψει και θα σου πω τι stilnox, και πάω στο φαρμακείο και μου λέει η συνταγή που σου έγραψε είναι παλαιάς κοπής δεν βγαίνει πια αυτό το φάρμακο με τόσα tabs. Η ψυχίατρος σας έγραψε λάθος. Τι να πω κι εγώ την πήρα κι έφυγα. Λέω, μα πόσο ηλίθια. Και την ξέρω χρόνια. Και φαντάσου δηλαδή δεν ξέρει τι φάρμακα κυκλοφορούν και ποια φάρμακα έχουν αποσυρθεί.
    Βέβαια εγώ δεν σκορπάω τα λεφτά μου^^

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    πρεπει να ξερεις οτι ψυχιατρος συνεπαγεται ισον φαρμακα... δεν υπαρχει σωτηρια... μακαρι ευχομαι καποιος απο αυτους να ασκει σωστα το επαγγελμα του και να του πει, εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι τιποτα περα απο υπομονη...σηκω φυγε οπως ηρθες, δεν εχεις τιποτα το ψυχιατρικο... υπηρξαν πολλες φορες να λυπαμαι νεες κοπελες 17 χρονων να ξεκινανε αγωγη απλα επειδη ειχαν αγχος για τις πανελληνιες... και φυσικα κανενας δεν προκειται να σου εγγυηθει οτι αυτα τα χαπια θα σε βοηθησουν και θα προλαβουν μια κατασταση..

    ξερεις πως κανουν την διαγνωση τους? με μη χειριοπιαστες αποδειξεις.. ειχε γινει καποτε το εξης πειραμα, στειλανε καποια ατομα αναμεσα σε αρρωστους ψυχικα και ατομα με σωας τα φρεας σε ψυχιατρους και αυτοι δεν ηταν σε θεση να καταλαβουν αν το ατομο που ειχαν μπροστα τους ηταν το προβληματικο ή ηταν υγιεις και απλα υποδιοταν τον προβληματικο...αυτο αν σου λεει οτι η ψυχιατρικη δεν ειναι οντως ιατρικη

    τωρα στο κομματι με τα 60 ευρω... εφοσον πηγες επισκεψη σε ιδιωτη ψυχιατρο αυτο σημαινει οτι ηξερες οτι το κοστος της επισκεψης θα το επιβαρυνθεις εσυ ο ιδιος και οχι το ταμειο σου, αν ηταν διαφορετικα τοτε θα επελεγες να επισκεφθεις ενα δημοσιο ψυχιατρο σε καποιο νοσοκομειο.. τελος, κατα την προσωπικη μου αποψη παντα, ενας ιδιωτης γιατρος λογο των δυσκολων εποχων δεν παιζει να εχει πελατια 6 με 7 καθε μερα δευτερα με παρασκευη... αντε να εχει 6 ατομα την βδομαδα και να βγαζει 300 την εμβομαδα και 1500 τον μηνα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    πρεπει να ξερεις οτι ψυχιατρος συνεπαγεται ισον φαρμακα... δεν υπαρχει σωτηρια... μακαρι ευχομαι καποιος απο αυτους να ασκει σωστα το επαγγελμα του και να του πει, εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι τιποτα περα απο υπομονη...σηκω φυγε οπως ηρθες, δεν εχεις τιποτα το ψυχιατρικο... υπηρξαν πολλες φορες να λυπαμαι νεες κοπελες 17 χρονων να ξεκινανε αγωγη απλα επειδη ειχαν αγχος για τις πανελληνιες... και φυσικα κανενας δεν προκειται να σου εγγυηθει οτι αυτα τα χαπια θα σε βοηθησουν και θα προλαβουν μια κατασταση..

    ξερεις πως κανουν την διαγνωση τους? με μη χειριοπιαστες αποδειξεις.. ειχε γινει καποτε το εξης πειραμα, στειλανε καποια ατομα αναμεσα σε αρρωστους ψυχικα και ατομα με σωας τα φρεας σε ψυχιατρους και αυτοι δεν ηταν σε θεση να καταλαβουν αν το ατομο που ειχαν μπροστα τους ηταν το προβληματικο ή ηταν υγιεις και απλα υποδιοταν τον προβληματικο...αυτο αν σου λεει οτι η ψυχιατρικη δεν ειναι οντως ιατρικη

    τωρα στο κομματι με τα 60 ευρω... εφοσον πηγες επισκεψη σε ιδιωτη ψυχιατρο αυτο σημαινει οτι ηξερες οτι το κοστος της επισκεψης θα το επιβαρυνθεις εσυ ο ιδιος και οχι το ταμειο σου, αν ηταν διαφορετικα τοτε θα επελεγες να επισκεφθεις ενα δημοσιο ψυχιατρο σε καποιο νοσοκομειο.. τελος, κατα την προσωπικη μου αποψη παντα, ενας ιδιωτης γιατρος λογο των δυσκολων εποχων δεν παιζει να εχει πελατια 6 με 7 καθε μερα δευτερα με παρασκευη... αντε να εχει 6 ατομα την βδομαδα και να βγαζει 300 την εμβομαδα και 1500 τον μηνα
    Το σημαντικό είναι πως έμαθα με σκληρή εμπειρία τι θα πει να φας τα λεφτά σου τζάμπα στον αέρα.. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά περί ιδιωτικά και δημόσια. Δεν έχω πάει ποτέ σε κάτι ιδιωτικό. Αυτή ήταν η πρώτη μου φορά που έχω επισκεφθεί κάτι ιδιωτικό. Και το σημαντικότερο είναι πως λόγω του ότι τώρα μαθαίνω το κόσμο, επειδή επί 12 χρόνια έμενα κλειστός μες στο σπίτι, χωρίς διάθεση, χωρίς όνειρα, χωρίς αισθήματα, χωρίς αυτοπεποίθηση, αυτοσεβασμο, αγάπη, χωρίς τίποτα, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Και το γεγονός που γράφω τώρα εδώ στο φόρουμ, είναι χάρη σε εκείνον τον ψυχολόγο. Δεν το εύχομαι σε κανέναν αυτό, ούτε στο χειρότερο εχθρό μου αυτά που έζησα εγώ επί τόσα χρόνια, εγώ και τόσοι πολλοί άλλοι στο κόσμο. Τουλάχιστον έμαθα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    εμπλεξες και εσει με τα ψυχιατρικα.... πληρωνεις τα πτυχια τους και την εμπειρια τους, η εμπειρια ειναι η ποιο σημαντικη σε ενα ψυχολογο και σε ενα ψυχιατρο αυτο πληρωνεις στον ιδιωτη.... πηγα σε μια ιδιωτη ψυχολογο οσο χρειαζοταν και εφευγα καθε φορα πληρες δεν ξερω πως τα καταφερνε και παντα με εκανε να τα βλεπω απο διαφορετικη πλευρα τα πραματα και ποιο ολοκληρωμενα αλλα το 40αρι 40αρι σταματησα γιατι δεν χρειαζομουν αλλο και γιατι πολλα τα λεφτα.

Similar Threads

  1. Έχει περάσει κάποιος Covid?
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 129
    Last Post: 06-06-2021, 02:06
  2. θα περάσει κι αυτό..
    By Angel_dreamer in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 19-10-2016, 14:14
  3. Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
    By Stavrosbmw in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2016, 00:14
  4. Θα περάσει κι αυτο. Μη το βάζετε κάτω!
    By Άρια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 20:32
  5. Το εχει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα;
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2011, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •