Risperdal σε ενέσιμη μορφή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214

    Risperdal σε ενέσιμη μορφή.

    Γνωρίζετε αν με τον χρόνο δημιουργεί παρενέργειες?
    Μετά από πρόταση του ψυχίατρου παίρνω αυτό το φάρμακο το οποίο μέχρι στιγμής δεν μου έχει προκαλέσει δυσκολίες, όπως υπερβολική ζαλάδα και τρόμο στα χέρια και στα πόδια.
    Πριν μου είχε προτείνει το Serdolect και το Invega αλλά δεν μπόρεσα να τα αντέξω, επίσης το Abilify με δύο Akineton το οποίο ήταν σχετικά ανεκτό μου το έκοψε για τον λόγο ότι δεν αντιμετωπίζει τα συμπτώματα.
    Γίνεται να κάνω ενέσεις για χρόνια ή κάποια στιγμή πρέπει να επανέλθω στα χαπάκια?
    Άκουσα ακόμη ότι το Akineton καταστρέφει εγκεφαλικά κύτταρα.
    Κατά το διάστημα που το έπαιρνα δεν μπορούσα να εστιάσω το βλέμμα μου στα μάτια του άλλου όταν μιλούσαμε, μου το επισήμανε και ο ψυχίατρος μάλιστα και σε κάποιο βιβλίο διάβασα ότι αυτό είναι σύμπτωμα πρώιμης άνοιας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Το Invega το δοκιμασες και δεν ηταν καλο ; Και σου αρεσει περισσοτερο η ενεση ;
    Μηπως ειναι απλως θεμα δοσολογιας ;
    Βασικα, ολα τα φαρμακα προκαλουν παρενεργειες , απλως πρεπει να τις υποστουμε , και τις αντισταθμιζουμε με τα σημαντικα οφελη τους.
    Το akineton το παιρνω και εγω και μου εχουν πει οτι προκαλει ζαλαδα και ελαττωνει τις νοητικες επιδοσεις.
    Μαλιστα μερικοι χαπακηδες το παιρνουν σαν ναρκωτικο σε μεγαλες δοσεις.
    Αφου ζουμε ακομα .... να ειμαστε χαρουμενοι χεχ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Φοβάμαι μήπως ο ψυχίατρος ζητήσει υποχρεωτική εισαγωγή σε νοσοκομείο γιατί όπως λέει έχω κάψει όλα τα φάρμακα.
    Μένει το solian το geodon και το leponex για το οποίο πρέπει να γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο, έστω εικονική.
    Δεν μπορώ να εργαστώ εξαιτίας των φαρμάκων και δεν έχω άλλα εισοδήματα.
    Μόνο η οικονομική μου κατάσταση και η κλεισούρα θα ήταν ικανές να τρελλάνουν και υγιές άτομο, όχι εμένα, που ισχυρίζομαι ότι γίνεται διακίνηση δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα που αφορούν το άτομό μου από το 1997.
    Mε το akineton πάντως έγινε πιο προσεκτικός από όταν παρατήρησε το σύμπτωμα ότι δεν κοιτάω τον άλλον στα μάτια όταν μιλάμε.
    Πάντως μου δίνει τα φάρμακα χωρίς αντίδοτο έστω μισό χαπάκι lexotanil για να μετριάσει τις παρενέργειες. Προκαλεί και αυτό πρώιμη άνοια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Η ενεσημη μορφη εχει το νοημα να χορηγειται σ αυτους που δεν εχουν αυτοελεγχο (νομιζω), και δεν θα μπορουσαν να τηρησουν το φαρμακευτικο προγραμα, τη δοσολογια κλπ. ,,,,,,,,Αν δεν υπαρχει τετοιο προβλημα γιατι να μην παρεις το ιδιο φαρμακο σε χαπια ? ποιος ο λογος ? ,,,,,,,,,,,,,,,,,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . γιατι δεν απευθυνεσαι στο ταμειο ασφαλισης σου, η στην προνοια για να παρεις καποιο επιδομα, αφου δεν μπορεις να εργαστεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by libpa
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, όποιος έχει ΙΚΑ, έχει δωρεάν τα ψυχολογικά φάρμακα;;
    γιεπ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Εργάζομαι στη ΔΕΗ και παίρνω τα φάρμακα δωρεάν. Όλα τα χάπια μου προκαλούσαν έντονα συμπτώματα και γι΄αυτό κατέφυγα στην ένεση, μου το πρότεινε ο ψυχίατρος. Δεν μπορούσα να παραμείνω στην εργασία μου λόγω του τρόμου στα χέρια και τα πόδια. Με την ένεση βλέπω ότι δεν παρουσιάζεται αυτή η παρενέργεια και μπορώ να παραμείνω στο γραφείο έστω και με μια ελαφριά ζαλάδα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Αν ήταν να πληρώνω 470 ευρώ τον μήνα για φάρμακα θα είχα εγκαταλείψει προ χρόνων αυτή την μπουρδελοχώρα και ίσως στο εξωτερικό να μην τα χρειαζόμουν καν.
    Ο Γερμανός, επειδή έζησα στην Γερμανία, έχει νόμους που τους εφαρμόζει. Αν γινόταν διακίνηση προσωπικών δεδομένων θα πήγαινα στο δικαστήριο.
    Τα τελευταία χρόνια έζησα κατά διαστήματα στην Γερμανία και δεν άκουγα γύρω μου υποτιμητικά σχόλια.
    Όσο για το σεξ από εκεί ξεκινάει και η ψύχωση μου ή η πονηριά των άλλων. Ισχυρίζομαι ότι μια πράξη που έγινε στο υπουργείο δημόσιας τάξης (1997) μεταξύ εμού και κάποιου αστυνόμου καταγράφηκε είτε επίτηδες, είτε από κάμερα ασφαλείας και διαδίδεται το γεγονός έως σήμερα μαζί με στοιχεία της προσωπικής μου πορείας ως σήμερα.
    Πολλοί χάσανε την ζωή τους από τέτοιες καταγραφές δεν πάθανε απλώς μια ψύχωση. Συμφωνώ ότι αν γίνεται κάτι τέτοιο τόσα χρόνια,στη ΔΕΗ, στον περίγυρο, σε ξένους, ο εγκέφαλός μου μια βλάβη θα την πάθαινε αφού βρίσκομαι και στο σκοτάδι. Αλλιώς να ξέρεις γιατί μπορείς και να το αντιμετωπίσεις, φεύγοντας από την χώρα για παράδειγμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Originally posted by libpa
    Σόρυ, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. μπορείς να μας εξηγήσεις τι πράξη έγινε;
    Σεξουαλική φυσικά. Αν ήσουν αυτός/ή που έγραψε ότι δεν εργάζομαι και πληρώνω και 470+70(γιατρός) τον μήνα για περίθαλψη θα σε έβριζα τώρα. Αν είχα οικονομική άνεση θα είχα φύγει για το εξωτερικό δεν θα καθόμουνα στην μπουρδελοχώρα με ένα διαμέρισμα με ενοίκιο και ένα πιάτο φαϊ την ημέρα.
    Αλληλούια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    by the way , πρωϊμη ανοια λεγονταν και η σχιζοφρενεια παλια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Ωχ καλέ. Αν καθήσω να διαβάζω μαλακίες θα πάθω και κανένα εγκεφαλικό στα σίγουρα.
    Είμαι πάντα σαφής σε αυτά που γράφω και δεν θα τα επεξηγήσω κιόλας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    TO να μην μπορεις να εστιασεις το βλεμα στον συνομιλητη, μαλλον δεν ειναι παρενεργεια των φαρμακων αλλα απλα συμπτωμα της ασθενειας ,,,,,,,,,και δεν τρεχει και τιποτα , μπορεις απλα ν αλαξεις λιγο το \'\'στυλ σου\'\' στις αμεσες επικοινωνιες ,,,,,,,,,,,, δεν ειναι αναγκη να μιλας με ολους με το... βλεμα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Originally posted by path
    TO να μην μπορεις να εστιασεις το βλεμα στον συνομιλητη, μαλλον δεν ειναι παρενεργεια των φαρμακων αλλα απλα συμπτωμα της ασθενειας ,,,,,,,,,και δεν τρεχει και τιποτα , μπορεις απλα ν αλαξεις λιγο το \'\'στυλ σου\'\' στις αμεσες επικοινωνιες ,,,,,,,,,,,, δεν ειναι αναγκη να μιλας με ολους με το... βλεμα !
    Mιλάω και με το στόμα και γράφω και τις ευρωπαϊκές υπηρεσίες προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και στο ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων στα αγγλικά και τα γερμανικά, άμα λάχει.
    Με σκατιάρικα που έχουν μάθει να ζουν από τα έτοιμα δεν αξίζει να ασχολείται κανείς πόσο μάλλον να κάνει ερωτήσεις σε forum. Mε φτάνουν στην καθημερινότητα που τα ανέχομαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    ψυχραιμία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Ρε αϊ στο διάολο που επαναπατρίστηκα από την Γερμανία για να τρέχω στους ψυχιάτρους από τα σκατουλιάρικα.
    Εκεί δίνουν δυνατά πτυχία όχι κουρελόχαρτα. Απέρριψα ένα πτυχίο στην Ελλάδα (ΤΕΙ ηλεκτρολόγων έστω) για να σπουδάσω σε σοβαρή χώρα.
    Θα μας πεις εσύ ότι σπουδάζεις. Αν δεν σου έδιναν μηνιάτικο οι γονείς σου θα σπούδαζες? Και μετά φυσικά θα θέλεις και να δουλέψεις και στον τομέα σου.
    Σκατιάρικα και τέρμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Φαίνεται ότι επειδή πέρασες εσύ (στοίχημα ότι είσαι γύναιο) απέκτησες αυτομάτως το δικαίωμα να κάνεις διακίνηση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων ή μάλλον στο έδωσε το κράτος. Αν είναι έτσι να γίνει ελεύθερη η εισαγωγή στα πανεπιστήμια μπας και γλυτώσουμε.
    Είμαι γυναίκα, στη ΔΕΗ διορίσθηκα με τον νόμο των πολυτέκνων και φυσικά με μέσο αφού δεν υπάρχει νόμος που να μην καταστρατηγείται από σκατιάρικα, μετά έδωσα στον πρώτο διαγωνισμό που μου έτυχε,διορίσθηκα αλλά απέρριψα την θέση γιατί αδυνατούσα να μετακομίσω. Έχω 5 μικρότερα αδέρφια, οι γονείς μου είναι σε διάσταση από όταν ήμουν 17, είναι εργάτες σε γερμανικά εργοστάσια και η μητέρα μου ήταν η μόνη που στήριξε 4 από τα αδέρφια μου για να σπουδάσουν με αιματηρές οικονομίες.
    Αλλά δεν έφταναν αυτά. Οι σκατούλες της Ελλάδας κάνουν διακίνηση ευαίσθητων προσωπικών μου δεδομένων και παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων για πάνω από 14 χρόνια τώρα και αυτό με αφορά αυτή την στιγμή.
    Ρε βάλτε τα όλα στο δημόσιο μπας και γλυτώσουμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •