Είμαι άσχημος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4

    Είμαι άσχημος.

    Καλησπέρα. Απ' το δημοτικό θυμάμαι να μου λένε κάποιοι απ' τους συμμαθητές μου, ότι έχω μεγάλο κεφάλι και πως είμαι έτσι.

    Τέλος πάντων, μετά από 30 χρόνια ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να μου το τονίζουν. Παρόλο που ξέρω από το γυμνάσιο ακόμη όπου άρχισα να καταλαβαίνω, ότι δεν είμαι όμορφος, είχα νεανικές σχέσεις και πλέον έχω και οικογένεια.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον θυμάμαι όλες αυτές τις άσχημες συμπεριφορές προς εμένα και συνδιασμό με τα ειρωνικά λόγια του σήμερα, μου έχουν προκαλέσει στεναχώρια μεγάλη.

    Πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω; Μήπως να πάω σε κάνα ψυχολόγο να μου δώσει κανένα αγχολυτικό; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Dread View Post
    Καλησπέρα. Απ' το δημοτικό θυμάμαι να μου λένε κάποιοι απ' τους συμμαθητές μου, ότι έχω μεγάλο κεφάλι και πως είμαι έτσι.

    Τέλος πάντων, μετά από 30 χρόνια ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να μου το τονίζουν. Παρόλο που ξέρω από το γυμνάσιο ακόμη όπου άρχισα να καταλαβαίνω, ότι δεν είμαι όμορφος, είχα νεανικές σχέσεις και πλέον έχω και οικογένεια.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον θυμάμαι όλες αυτές τις άσχημες συμπεριφορές προς εμένα και συνδιασμό με τα ειρωνικά λόγια του σήμερα, μου έχουν προκαλέσει στεναχώρια μεγάλη.

    Πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω; Μήπως να πάω σε κάνα ψυχολόγο να μου δώσει κανένα αγχολυτικό; Ευχαριστώ.
    Πρώτα από όλα να δεις πόσο άσχημοι είναι αυτοί στη ψυχή, που σου το λένε.. Και μετά άρχισε ψυχοθεραπεία.. Θα σε βοηθήσει να δυναμώσεις και να μην υπολογίζεις τα άκυρα σχόλια.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4
    Το κατεβαίνω πόσο άσχημοι είναι αυτοί στην ψυχή. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Θα μου πεις σχεδόν 40 χρονών άνθρωπος και ασχολείσαι με βλακείες; Το καταλαβαίνω ότι δεν θα έπρεπε να με απασχολεί αλλά όλα είναι στο μυαλό και με έχει πάρει από κάτω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Dread View Post
    Το κατεβαίνω πόσο άσχημοι είναι αυτοί στην ψυχή. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Θα μου πεις σχεδόν 40 χρονών άνθρωπος και ασχολείσαι με βλακείες; Το καταλαβαίνω ότι δεν θα έπρεπε να με απασχολεί αλλά όλα είναι στο μυαλό και με έχει πάρει από κάτω.
    Ψυχοθεραπεία και απομάκρυνε αυτούς τους ανθρώπους από τη ζωή σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,860
    φιλαρακι σε νιωθω πραγματικά και μενα μετρια με λενε ως αδιαφορη σα εμφανιση ολοι με αποστρεφονται για αυτο κι φυσικα κι τα συνοδευτικα που με κερασε η ζωη τα νευρολογικα μου θεματα . ας μαθουμε να ζουμε με αυτο δε πειραζει ε τι να κανουμε ?? δε ειν ολοι μοντελα κι ομορφα κορμια κι φατσες . οι ανθρωποι ας μαθουν να αγαπουν κι τη ψυχη του αλλου ανθρωπου οχι την επιφανεια που συχνα ειν κραχτης μα μεσα κουφιο αντικειμενο αδιο κενο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Με το "Εμαι ασχημος" μου φαινεται θελεις να καπελωσεις καποια αλλη ανασφαλεια σου που φοβασαι. Η ασχημια ειναι υποκειμενικη και εσυ προφανως βρηκες καποια που της αρεσεις αρκετα για να κανει οικογενεια μαζι σου. Εγω πιστευω πως ειτε θελεις να σαμποταρεις την σχεση σου, ειτε θελεις να δικαιολογησεις συμπεριφορες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Dread είχα αυτό το πρόβλημα πολλά χρόνια. ''Είμαι άσχημη''. Για μια γυναίκα αυτό είναι καταστρεπτικό. Είναι διάλυση. Πόσο ετών είσαι;
    ΑΝ είσαι πάνω από 30 θα έπρεπε να το έχεις ξεπεράσει. Κάποιοι άνθρωποι δεν είμαστε κάτσι. Εσύ αφού είσαι παντρεμένος τι σε νοιάζει αν περνάς; Θες γκόμενες; Γιατί αν το θες αυτό δεν είσαι σωστός σύζυγος.
    Αν σαν άνθρωπος νιώθεις άσχημος τότε τι να κάνουμε κάποιοι όντως δεν είναι όμορφοι αλλά μπορούν να φαίνονται με το πρεστίζ τους, τον αέρα τους κλπ.
    Συμβουλές; Εκατό! Κάνε τατού, φόρα μοντέρνα ρούχα έστω κι από την λαική με λέιμπελ, φόρα cuban link αλυσίδες χρυσές των 37 ευρώ και παίζε το τύπος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Dread είχα αυτό το πρόβλημα πολλά χρόνια. ''Είμαι άσχημη''. Για μια γυναίκα αυτό είναι καταστρεπτικό. Είναι διάλυση. Πόσο ετών είσαι;
    ΑΝ είσαι πάνω από 30 θα έπρεπε να το έχεις ξεπεράσει. Κάποιοι άνθρωποι δεν είμαστε κάτσι. Εσύ αφού είσαι παντρεμένος τι σε νοιάζει αν περνάς; Θες γκόμενες; Γιατί αν το θες αυτό δεν είσαι σωστός σύζυγος.
    Αν σαν άνθρωπος νιώθεις άσχημος τότε τι να κάνουμε κάποιοι όντως δεν είναι όμορφοι αλλά μπορούν να φαίνονται με το πρεστίζ τους, τον αέρα τους κλπ.
    Συμβουλές; Εκατό! Κάνε τατού, φόρα μοντέρνα ρούχα έστω κι από την λαική με λέιμπελ, φόρα cuban link αλυσίδες χρυσές των 37 ευρώ και παίζε το τύπος.
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται ότι δεν θέλω άλλες γυναίκες και να έχω πέραση.
    Απλά η κοινωνία μας είναι τοξική και δεν μπορώ να διαχειριστώ τους σκατοψυχους.
    Ο καλύτερος να είσαι πάντα θα βρουν κάτι να πουν.
    Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί μου ηρθαν αυτές οι κακές αναμνήσεις που είχα από μικρός.

    Ξέρω ότι πρέπει να κάνω ψυχοθεραπεία αλλά ντρέπομαι κιόλας να πάω και να λέω στην γιατρό ότι με πειράζει που με λένε άσχημο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Dread View Post
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται ότι δεν θέλω άλλες γυναίκες και να έχω πέραση.
    Απλά η κοινωνία μας είναι τοξική και δεν μπορώ να διαχειριστώ τους σκατοψυχους.
    Ο καλύτερος να είσαι πάντα θα βρουν κάτι να πουν.
    Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί μου ηρθαν αυτές οι κακές αναμνήσεις που είχα από μικρός.

    Ξέρω ότι πρέπει να κάνω ψυχοθεραπεία αλλά ντρέπομαι κιόλας να πάω και να λέω στην γιατρό ότι με πειράζει που με λένε άσχημο.
    κατσε ρε παιδι μου..
    ετσι οπως τα λες, εισαι 40 χρονων ανδρας, οικογενειαρχης, επαγγελματιας, ποιος καθεται να σε πει "ασχημο";;;
    αυτα γινονται σε παιδικες/ εφηβικες ηλικιες.
    ειναι δυνατον να κοροιδευουν εναν ωριμο ανδρα, οικογενειαρχη; εγω δεν το εχω δει αυτο ΠΟΤΕ να γινεται. σε σενα ποιος το κανει δηλαδη; για δωσε παραδειγματα.
    και επειτα, δεν λες τπτ για το πως το ξεπερασες στην εφηβεια, την νιοτη, σχετικα με τις σχεσεις κλπ, εκει που πραγματικα μπορουσε να υπαρξει προβλημα. τοτε πως το ξεπερνουσες και μαλιστα με επιτυχια στις σχεσεις;
    τωρα το θυμηθηκες οτι ειναι αξεπεραστο, μετα απο σχεσεις, γαμο και οικογενεια;;
    εμενα τρολ μου ακουγεσαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166
    Καλησπέρα!Τι σημασία έχει αν καποιος είναι όμορφος η άσχημος;;Εγώ πάντα θεωρούσα πραγματικά άσχημο όποιον δεν εχει καλό χαρακτήρα!!!Εχω δεχθεί παρά πολύ μεγάλο Μπούλιγκ σε παιδική ηλικία..σε σημείο που δεν με έκανε κανείς παρέα και καθόμουν και έκλαιγα σε μια γωνία μόνη μου!Ενιωθα ασχημόπαπο και ότι πάντα οποίοι με κορόιδευαν ήταν ανώτεροι!!Το θέμα της ομορφιάς είναι τελείως υποκειμενικό,και καλά θα κάνουν όσοι κοροϊδεύουν να κοιτάξουν τον εαυτό τους πρώτα!Κανεις δεν είναι τέλειος!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Αν είσαι έξυπνος δεν παίζει ρόλο η εμφάνιση,αλλά πολύ σημαντικότερα πράγματα!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Dread View Post
    Καλησπέρα. Απ' το δημοτικό θυμάμαι να μου λένε κάποιοι απ' τους συμμαθητές μου, ότι έχω μεγάλο κεφάλι και πως είμαι έτσι.

    Τέλος πάντων, μετά από 30 χρόνια ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να μου το τονίζουν. Παρόλο που ξέρω από το γυμνάσιο ακόμη όπου άρχισα να καταλαβαίνω, ότι δεν είμαι όμορφος, είχα νεανικές σχέσεις και πλέον έχω και οικογένεια.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον θυμάμαι όλες αυτές τις άσχημες συμπεριφορές προς εμένα και συνδιασμό με τα ειρωνικά λόγια του σήμερα, μου έχουν προκαλέσει στεναχώρια μεγάλη.

    Πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω; Μήπως να πάω σε κάνα ψυχολόγο να μου δώσει κανένα αγχολυτικό; Ευχαριστώ.
    Καλησπέρα, καλό θα ήταν να μην συναναστρέφεσαι με τέτοια άτομα.
    Ο ψυχολόγος νομίζω θα βοηθούσε να μην σε ενοχλούν τέτοιου είδους σχόλια.

Similar Threads

  1. Ποσό άσχημος μπορεί να είμαι;
    By Kwstas6 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-2023, 23:22
  2. Άσχημος χωρισμος
    By user1997 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 61
    Last Post: 12-03-2023, 15:06
  3. Άσχημος Χωρισμός
    By Geokav in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-10-2021, 15:04
  4. Άσχημος χωρισμός
    By Clementine in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-2016, 02:05
  5. Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 27-03-2011, 15:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •