εφιαλτική ζωη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 74
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο μήνυμα μου!Τα χάπια μου τα έδωσε ψυχίατρος και είναι οι μόνοι που έχω ένα βαθμό εμπιστοσύνης.Ψυχοθεραπεία δεν μπορώ να κάνω για δυο λόγους.Πρώτον λόγω έλλειψης χρημάτων και κατά δεύτερον νιώθοντας ντροπή να μιλήσω με κάποιον άγνωστο για Τόσο προσωπικά θέματα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο μήνυμα μου!Ασχολουμε κατα καιρούς με την χειροτεχνία,φτιάχνοντας διαφορά πράγματα για να ξεχνιέμαι λίγο!Εχω και εγώ ανχωδη διαταραχή,ίσως και κρίσεις πανικού.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο μήνυμα μου!Δυστυχως δεν νιώθω καμία αισιοδοξία γενικά για το μέλλον!Οσο για το θέμα δουλειάς βίωσα την απόρριψη από ολους.Έκανα πολλές προσπάθειες να ξεκινήσω κάτι μόνη μου αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Πολλές γυναίκες νιώθουν αδύναμες να ζήσουν μόνες και όπως ξέρουμε ανέχονται επικίνδυνους άνδρες δίπλα τους...
    Το σημαντικότερο είναι να βρεθεί μια σωστή εργασία που θα σε εξασφαλίζει οικονομικά και θα σου ταιριάζει , να είσαι επαγγελματικά χαρούμενη και να τα πας καλά με εργοδότη - συναδέλφους. Για παρέα μπορείς να πάρεις κατοικίδιο ή να διαλέξεις συγκάτοικο να μοιράζεσαι και τα έξοδα.
    Δεν εχεις μαθει την γυναικεια ψυχολογια ακομα. "Η δουλεια κανει τους αντρες" λεει το τραγουδι, η γυναικα αν δεν της τα ακουμπανε δεν νοιωθει άξια αγαπης.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Η γυναίκα ανέχτηκε και ανέχεται μια ολόκληρη κοινωνία η οποία είναι εναντίον της σε ένα ανδροκρατούμενο καθεστώς!Απαξ και γεννήθηκες γυναίκα,έχεις ήδη όλα τα εμπόδια μπροστά σου!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν εχεις μαθει την γυναικεια ψυχολογια ακομα. "Η δουλεια κανει τους αντρες" λεει το τραγουδι, η γυναικα αν δεν της τα ακουμπανε δεν νοιωθει άξια αγαπης.
    Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις.
    Είναι πολλές οι γυναίκες που θέλουν ανεξαρτησία. Η νοοτροπία θέλει τη γυναίκα να έχει έναν άνδρα να την συντηρεί. Πατέρα -αδερφό- σύζυγο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ψάχνει χορηγό!!! Βλέπω φόβο και αδυναμία. Pinkrose17 θέλει πείσμα και πίστη στον εαυτό σου . Θα τα καταφέρεις. Μην παρατάς την προσπάθεια, το σημαντικότερο είναι να βρεις το θάρρος να πατήσεις στα πόδια σου να ξεκινήσεις από κάτι απλό ως εργάτρια μην ψάχνεις μόνο καλές θέσεις και εκεί που θέλουν δυναμικές γυναίκες.
    Αν δουλέψεις μια σεζόν σε νησί θα αλλάξεις περιβάλλον, απόρριψη δεν θα έχεις, θα σε χρειάζονται.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Δεν έχω πάει ποτέ σε νησί,ποσό μάλλον να πάω τώρα στα χαλια που είμαι..κιόλας για δουλειά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Η γυναίκα ανέχτηκε και ανέχεται μια ολόκληρη κοινωνία η οποία είναι εναντίον της σε ένα ανδροκρατούμενο καθεστώς!Απαξ και γεννήθηκες γυναίκα,έχεις ήδη όλα τα εμπόδια μπροστά σου!!
    Χαχα, καταργήθηκε και η σύνταξη της αγαμης θυγατέρας! Αυτό που λες είναι μια πραγματικότητα για την νεαρή ηλικία αγόρι & κορίτσι . Τώρα για ενήλικες η κατάσταση έχει αλλάξει και οι ρόλοι έχουν μπερδευτεί.
    Χρειάζεσαι μια μικρή δόση φεμινισμού να ανέβεις ως γυναίκα. Κάτι σε κάνει να νιώθεις αδύναμη γιατί είσαι γυναίκα. Η μητέρα σου στο πέρασε αυτό ? Είναι γυναίκα νοικοκυρά του χωριού? Υπάρχει σύγκριση με αγόρι?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Η κοινωνία με κάνει να νιώθω έτσι,όπως και την κάθε γυναίκα φαντάζομαι.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Η κοινωνία με κάνει να νιώθω έτσι,όπως και την κάθε γυναίκα φαντάζομαι.
    Ξερεις ποιο ανθρωποι εχουν εξωτερικο ελεγχο συναισθηματων, κοπελια; Οι ιδιοι που δεν πανε ποτέ για ψυχοθεραπεια για να μην τους ξεμπροστιασουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Η κοινωνία με κάνει να νιώθω έτσι,όπως και την κάθε γυναίκα φαντάζομαι.
    Δεν έχεις καθόλου αυτοπεποίθηση. Έτσι συμπεριφέρονται μόνο οι γυναίκες που έχουν αρχές και μεγαλώνουν με πρότυπα του περασμένου αιώνα,ακολουθούν τις παραδόσεις . τώρα το συναντάει κανείς σε κλειστές κοινωνίες όχι απαραίτητα σε οπισθοδρομικούς χωριάτες.
    Δεν ξέρω πως είσαι ψυχολογικά, αλλά σκέψου τι θα σε έκανε πραγματικά ευτυχισμένη, μην κολλάς στο οτι είσαι θηλυκό. Κανε όνειρα για τη ζωή σου πως θα ήθελες να είναι μετά απο 10 χρόνια. Η κοινωνία έτσι ήθελε την γυναίκα αλλά η ζωή τα φέρνει διαφορετικά, υπάρχουν εκατοντάδες ιστορίες άβουλων γυναικών που μια μέρα ξαφνικά ανατράπηκε όλη τους η ζωή, έγιναν ''ανδρες'' για να αντεπεξέλθουν χωρίς κανένα στήριγμα, έπρεπε να ζήσουν , να φροντίσουν παιδιά ή άρρωστο σύζυγο-γονείς.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Δεν έχεις άδικο σε αυτο

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Μένω στην επαρχία..αλλά να ξέρεις ότι οπισθοδρομικό δεν σε κάνει το αν μένεις σε πόλη η χωριό..αλλά το πως μεγάλωσες.Εγώ μεγάλωσα σε συντηρητικό περιβάλλον.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Δεν έχεις καθόλου αυτοπεποίθηση. Έτσι συμπεριφέρονται μόνο οι γυναίκες που έχουν αρχές και μεγαλώνουν με πρότυπα του περασμένου αιώνα,ακολουθούν τις παραδόσεις . τώρα το συναντάει κανείς σε κλειστές κοινωνίες όχι απαραίτητα σε οπισθοδρομικούς χωριάτες.
    Δεν ξέρω πως είσαι ψυχολογικά, αλλά σκέψου τι θα σε έκανε πραγματικά ευτυχισμένη, μην κολλάς στο οτι είσαι θηλυκό. Κανε όνειρα για τη ζωή σου πως θα ήθελες να είναι μετά απο 10 χρόνια. Η κοινωνία έτσι ήθελε την γυναίκα αλλά η ζωή τα φέρνει διαφορετικά, υπάρχουν εκατοντάδες ιστορίες άβουλων γυναικών που μια μέρα ξαφνικά ανατράπηκε όλη τους η ζωή, έγιναν ''ανδρες'' για να αντεπεξέλθουν χωρίς κανένα στήριγμα, έπρεπε να ζήσουν , να φροντίσουν παιδιά ή άρρωστο σύζυγο-γονείς.
    Αυτα τα λεγαμε στα κοριτσακια για να πηδηξουμε πριν 30 χρονια, ξυπνα δεν πιανουν πια.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Ελις Κοντόχωριανοί θα είμαστε. Έχω ανάλογες αρχές. Τα κορίτσια γυναίκες προορίζονται για να κάνουν οικογένεια να μεγαλώσουν παιδιά να φροντίζει τον άνδρα και τους ηλικιωμένους γονείς. Μια γυναίκα μόνη της είναι "καημένη " ανήμπορη και βάρος για τους γονείς. Πρέπει να βρει άνδρα ! Το αγόρι- άνδρας πρέπει να έχει δουλειά και να είναι δυνατός σκληρός χωρίς να εκδηλώνει αδυναμίες για να κάνει διαδόχους να συντηρήσει μια γυναίκα, είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει χωρίς να του βγεί το όνομα η να ξεμείνει στο ράφι και δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα από νοικοκυριό η μαμά θα φροντίζει όσο ζεί μετά θα βρει μια δούλα... Η γυναίκα δεν έχει χρόνο από μικρή πρέπει να τυλίξει κάποιον. Οικονομικές είναι όσες δεν μεγάλοπιάνονται και ικανοποιούνται με όσα τους προσφέρει ο σύζυγος.
    Ο άνδρας έχει λόγο , θα φωνάξει, θα διεκδικήσει όσα του ανοίκουν , θα κυκλοφορήσει μόνος παντού, η γυναίκα δεν μπορεί , δεν την υπολογίζουν και θα γίνει ρεζίλι στα μάτια της "καλής" κοινωνίας.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εφιαλτικη κατασταση στη νεα δουλεια
    By Greek_mistis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 03-08-2023, 23:24
  2. Εφιαλτική εμπειρία από διακοπή αγχολυτικών
    By anhedonia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-04-2019, 23:29
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-09-2012, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •