εφιαλτική ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 74
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166

    εφιαλτική ζωη

    Καλησπέρα!Ειμαι καινούργια στο φόρουμ.Διαβάζω συχνά τις ιστοριες του καθενος και άλλοτε μου δίνουν κουράγιο και άλλοτε με καταβάλουν αρκετά από ψυχολογικής άποψης!Παλευω χρόνια με την καταθλιψη και εδώ και 3χρονια περνώ αντικαταθλιπτικα.Έμεινα χωρίς φίλους,άνεργη μένοντας σε ένα πολύ τοξικό περιβάλλον με μια πολύ κακιά μανα.Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω δηλητηριασμένη και δεν έχω την δυνατότητα να ξεφύγω απο αυτή την κατασταση.Απορώ για ποιο λόγο να τραβάω τέτοιο μαρτύριο!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    φιλαρακι σε νιώθω κι εγω τραβαω παρόμοια προβληματα στηριξη απο πουθενα ουτε φιλοι υπαρχουν ουτε τιποτε γυρω μου μα το παλευω κανω οτι μπορω να ξεφυγω απο αυτα εστω κι νοερα . ακουω μουσικη βλεπω βιντεακια στο γιουτιουμπ κι ετσι λιγο φευγω απο οσα περναω.

    https://www.youtube.com/@beautifuldreamrelax5913/videos
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Καλώς ήρθες! Έχεις σπουδάσει κάτι? Νομίζω για το θέμα σου το πιο βασικό είναι η οικονομική ανεξαρτησία, οπότε θα βοηθήσει καθοριστικά να βρεις δουλειά. Κι εγώ το ίδιο κυνηγάω εδώ και κάποιους μήνες και υπάρχουν προοπτικές, ευτυχώς. Το κλίμα που αντιμετωπίζεις στο σπίτι δεν βοηθάει δυστυχώς στην κατάθλιψη, κάθε άλλο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166
    Σευχαριστω για την ανταπόκριση στο μήνυμα μου.Και εγώ προσπαθώ με τον ίδιο τρόπο να ξεφύγω..αλλά για ποσό ακόμα;;!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στον μήνυμα μου.Έχω σπουδάσει ενδυματολογία,και ασχολουμε και με αλλά πράγματα.Μπορεί να έχεις δίκιο ότι φταίει ότι δεν έχω δουλειά..αλλά και να είχα χωρίς παρέα πως να μείνω μόνη μου σε ένα σπίτι;;!!Το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα..έχω βαριά κατάθλιψη!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    φιλαρακι μου μακαρι να σου ειχα λυση μα ουτε για μενα δε εχω λυση μονον αυτες τις εναλλακτικες μια κι εχω αδιεξοδα στη ζωη μου δε εχω κι εγω απο πουθενα βοηθεια .κανεις δε νοιάζεται αντίθετα ολοι γυρναν τη πλατη . οσο μπορουμε θα το παλευουμε με πλαγιους τροπους να επιβιώνουμε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166
    Κρίμα να περνάμε τόσο δύσκολα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Καλησπέρα!Ειμαι καινούργια στο φόρουμ.Διαβάζω συχνά τις ιστοριες του καθενος και άλλοτε μου δίνουν κουράγιο και άλλοτε με καταβάλουν αρκετά από ψυχολογικής άποψης!Παλευω χρόνια με την καταθλιψη και εδώ και 3χρονια περνώ αντικαταθλιπτικα.Έμεινα χωρίς φίλους,άνεργη μένοντας σε ένα πολύ τοξικό περιβάλλον με μια πολύ κακιά μανα.Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω δηλητηριασμένη και δεν έχω την δυνατότητα να ξεφύγω απο αυτή την κατασταση.Απορώ για ποιο λόγο να τραβάω τέτοιο μαρτύριο!!!!
    για κάθε δηλητήριο υπάρχει και το αντίδοτο αρκεί να μην περάσει πάρα πάρα πάρα πολύς χρόνος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    τι να κανουμε φιλαρακι μου ???αν κατι δε αλλαζει ας λιγο να το φτιάχνουμε ετσι να μπορούμε να επιβιώνουμε σε οτι περναμε παρε κι βιντεακια αστεία να γελασεις κι εσυ κι οσοι εχουν αναγκη να ξεφεύγουν λιγο ας τα δουν εχουν πλακα .

    https://www.youtube.com/@anekdotakias/videos
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στον μήνυμα μου!Ετσι είναι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    166
    Ευχαριστώ..Ευχομαι να βρεις την ευτυχία που σου αξίζει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Η κατάθλιψη χωρίς ψυχολόγο δε περνάει....τα φάρμακα είναι απλές ασπιρίνες....και δυστυχώς η ψυχοθεραπεία θέλει πολύ χρόνο!Ξεκίνα από κάπου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Καλησπέρα!Ειμαι καινούργια στο φόρουμ.Διαβάζω συχνά τις ιστοριες του καθενος και άλλοτε μου δίνουν κουράγιο και άλλοτε με καταβάλουν αρκετά από ψυχολογικής άποψης!Παλευω χρόνια με την καταθλιψη και εδώ και 3χρονια περνώ αντικαταθλιπτικα.Έμεινα χωρίς φίλους,άνεργη μένοντας σε ένα πολύ τοξικό περιβάλλον με μια πολύ κακιά μανα.Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω δηλητηριασμένη και δεν έχω την δυνατότητα να ξεφύγω απο αυτή την κατασταση.Απορώ για ποιο λόγο να τραβάω τέτοιο μαρτύριο!!!!
    Πρέπει να βρεις κ ασχολίες για να σου φύγει η κατάθλιψη, το να είσαι κλεισμένη σε ένα τόσο τοξικό περιβάλλον δεν θα σε βοηθήσει.
    Δυνατότητα και για ψυχολόγο υπάρχει;
    Έχεις σκεφτεί κάποια χόμπυ; Που ίσως να σε βοηθούσαν να ξεφύγεις;
    Και εγώ περίπου κάτι παρόμοιο περνάω, μόνο που έχω κ άγχος και κρισεις.
    Εύχομαι να πάνε όλα κλ σε σένα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Καλησπέρα!Ειμαι καινούργια στο φόρουμ.Διαβάζω συχνά τις ιστοριες του καθενος και άλλοτε μου δίνουν κουράγιο και άλλοτε με καταβάλουν αρκετά από ψυχολογικής άποψης!Παλευω χρόνια με την καταθλιψη και εδώ και 3χρονια περνώ αντικαταθλιπτικα.Έμεινα χωρίς φίλους,άνεργη μένοντας σε ένα πολύ τοξικό περιβάλλον με μια πολύ κακιά μανα.Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω δηλητηριασμένη και δεν έχω την δυνατότητα να ξεφύγω απο αυτή την κατασταση.Απορώ για ποιο λόγο να τραβάω τέτοιο μαρτύριο!!!!
    Μην απελπιζεσαι για φιλους μπορεις να κανεις καινουργιους.ετσι εμεινα εγω οταν βιωσα για πρωτη φορα την εντονη ψυχικη παθηση αλλα απο τοτε εχω καποιες παρεες και ξεχνιεμαι.οσο για το τοξικο περιβαλλον και την κακια μανα που λες απλα αλλαζεις διευθυνση και σπιτι γιατι τους γονεις δεν τους επιλεγουμε οτι ειναι αυτοι μας ετυχαν.και σιγα σιγα να αρχισεις γυμναστηριο να κανεις πεζοποριες και θα βελτιωνεται η διαθεση σου και εναν καλο ψυχολογο να σε βοηθησει να ξεφυγεις απο το ασχημο παρελθον και να συνεχισεις να κοιτας μπροστα και οχι πισω οτι ετυχε ετυχε τωρα κοιταμε το παρον και το μελλον.μην απελπιζεσαι για το μαρτυριο που λες καθε ανθρωπος στην γη κουβαλαει το δικο του σταυρο αλλος μεγαλυτερο αλλος μικροτερο σιγουρα τελειως τελεια δεν ειναι κανενας.και βρες μια δουλιτσα καποια απασχοληση με οχι πολυ πιεση αφου νιωσεις καλυτερα ψυχολογικα για να εισαι ανεξαρτητη και να φυγεις απο το σπιτι της μανας σου και να εχεις την ελευθερια σου και ολα με το καλο θα ελθουν μην απελπιζεσαι να σκεφτεσαι αισιοδοξα και να κανεις ονειρα για το μελλον γιατι χωρις να εχει ονειρα ενας ανθρωπος ειναι σαν να ειναι νεκρος ηδη.και αυτο που ειπες οτι διαβαζεις διαφορες ιστοριες και καταβαλεσαι σημαινει οτι εισαι αρκετα ευαισθητη και πρεπει λιγο για την δικη σου προστασια να μην τα βαζεις ολα μεσα σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    299
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στον μήνυμα μου.Έχω σπουδάσει ενδυματολογία,και ασχολουμε και με αλλά πράγματα.Μπορεί να έχεις δίκιο ότι φταίει ότι δεν έχω δουλειά..αλλά και να είχα χωρίς παρέα πως να μείνω μόνη μου σε ένα σπίτι;;!!Το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα..έχω βαριά κατάθλιψη!!
    Πολλές γυναίκες νιώθουν αδύναμες να ζήσουν μόνες και όπως ξέρουμε ανέχονται επικίνδυνους άνδρες δίπλα τους...
    Το σημαντικότερο είναι να βρεθεί μια σωστή εργασία που θα σε εξασφαλίζει οικονομικά και θα σου ταιριάζει , να είσαι επαγγελματικά χαρούμενη και να τα πας καλά με εργοδότη - συναδέλφους. Για παρέα μπορείς να πάρεις κατοικίδιο ή να διαλέξεις συγκάτοικο να μοιράζεσαι και τα έξοδα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εφιαλτικη κατασταση στη νεα δουλεια
    By Greek_mistis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 03-08-2023, 23:24
  2. Εφιαλτική εμπειρία από διακοπή αγχολυτικών
    By anhedonia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-04-2019, 23:29
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-09-2012, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •