Κρίση πανικού αυτή τη στιγμή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    116

    Κρίση πανικού αυτή τη στιγμή

    Καθώς έτρωγα άρχισα να νιώθω τους παλμούς μου στο στομάχι και να χτυπάει αρρυθμα η καρδιά...έχω ταχυπαλμια και έχω αγχωθει πολύ είμαι και μόνη μου...λίγο κουράγιο χρειαζομαι

  2. #2
    Marilou
    Guest
    ΣΧεδον μια ωρα μετα πως εισαι ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    116
    Λίγο καλύτερα....αλλά συνεχίζω να νιώθω τους παλμούς μου στην κοιλιά στο στομάχι...δεν ξέρω γιατί...πάντως είμαι ακόμη αγχωμενη μην πάθω κατι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    14
    Μην αγχωνεσαι θα το ξεπερασεις σκεψου κατι καλο ... το χω παθει πολλες φορες .. οταν τρωω στην δουλεια εξω παντου ... νιωθω οτι με σφιγκουν ιδρωνω παρα πολυ κρυος ιδρωτας οτι ολα γυρω μου χανονται ... γινεται αυτο οποτε μην ανησυχεις μπορεις να το πολεμησεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    φιλαρακι μου θα περασει καν κουραγιο θα περασει κι αυτο δε ειν για την υγεια σου αυτο επικινδυνο αυτο να σκεφτεσαι ειν παροδικο .

    https://www.youtube.com/watch?v=kYmJjLWGJo8
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Καθώς έτρωγα άρχισα να νιώθω τους παλμούς μου στο στομάχι και να χτυπάει αρρυθμα η καρδιά...έχω ταχυπαλμια και έχω αγχωθει πολύ είμαι και μόνη μου...λίγο κουράγιο χρειαζομαι
    Και εγώ μόνος μου είμαι σήμερα πήγα γειά περπάτημα και δεν ήμουν καλά μπήκα σε ένα φαρμακείο και ζήτησα να μου πάρουνε την πίεση και είχα 130 παλμους και έχω και αρρυθμίες φουλ 2 χρόνια περίπου κουράγιο

  7. #7
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Λίγο καλύτερα....αλλά συνεχίζω να νιώθω τους παλμούς μου στην κοιλιά στο στομάχι...δεν ξέρω γιατί...πάντως είμαι ακόμη αγχωμενη μην πάθω κατι
    Οπότε είδες ότι μια κρίση δεν μπορεί σου κάνει πράξη τα σενάρια που έχεις στο μυαλό σου ..

    Προφανώς και έχεις ακόμα κατάλοιπα της κρίσης, δηλαδή σου μένει ένα σύμπτωμα αλλά όλο αυτό έχει να κάνει ότι συντηρείς ακόμα την σκέψη ότι κάτι θα πάθεις.

    Πως το αντιμετωπίζει πλεο όλο αυτό, μιλάς σε κάποιον;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    116
    Ούτε εγώ δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζω..βασικά ΔΕΝ το αντιμετωπίζω...πάω όπου με πάει...την ώρα του πανικού και του φόβου και των σκέψεων των έντονων είσαι αβοήθητος και ο Θεός βοηθός....κάθε μέρα ο ίδιος αγώνας...δεν σταματάει ποτέ από ότι καταλαβαίνω αυτό βλέπω εδώ και χρόνια....ποτέ μειώνεται και πότε αυξάνεται....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    39
    αστα να πανε, ενα μυαλο ειναι τι να σου κάνει..

  10. #10
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Ούτε εγώ δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζω..βασικά ΔΕΝ το αντιμετωπίζω...πάω όπου με πάει...την ώρα του πανικού και του φόβου και των σκέψεων των έντονων είσαι αβοήθητος και ο Θεός βοηθός....κάθε μέρα ο ίδιος αγώνας...δεν σταματάει ποτέ από ότι καταλαβαίνω αυτό βλέπω εδώ και χρόνια....ποτέ μειώνεται και πότε αυξάνεται....
    Οσο το αφήνεις αυτο ειναι σαν μια λερναια ύδρα ,ενα κεφαλι κοβεις δεκα εμφανιζονται .
    Καλο ειναι να πας να μιλησεις σε ενα ειδικο να σου δειξει πεντε βασικα πραγματα ωστε να τις διαχειριζεσαι σε τετοιο βαθμο ωστε να μην γιγαντονονται στο μυαλο σου .

    Αβοηθητος δεν εισαι ,το σωμα σου εκεινη την στιγμη παλευει γι αυτο εσυ νιωθεις ολα αυτα τα σωματικα συπτωματα ...Ζαλη νιωθουμε γιατι ολο το αιμα κατευθύνετε στα ακρα ωστε να ειμαστε ετοιμοι να ξεφυγουμε απο την ¨απειλη ¨που νιώθουμε εκεινη την στιγμη ,οπως και ταχυκαρδια κ.α ...

    Αναπνέεις απο το στηθος και οχι απο το διαφραγμα οποτε γινετε λανθασμένη διοχέτευση οξυγόνου στον εγκέφαλο ,πως περιμενεις να λειτουργει και σωστα ;

    Ολη η ενταση υπαρχει στα χερια και στα ποδια ,οι μυες ειναι ετοιμοι εξου και αισθανομαστε ολο αυτο ..

    Καθε σωματικο συπτωμα ειναι απολυτα φυσιολογικο εφοσον παραγουμε μεγαλες πσοστητες αδρεναλινης και κορτιζολης ...το σωμα αμυνεται ξεκαθαρα εξου και δεν πέθανε ποτε κανενας απο ταχυκαρδια ,ή δεν επαθε έμφραγμα την ωρα που ειναι σε επεισοδιο ...

    Προσπαθησε να μιλισεις να σου εξηγησουν ακριβως τι συμβαινει εκεινη την ωρα και να παψεις να φοβασαι τοσο πολυ ,εφοσον ο φοβος και το αγχος σου ειναι αυτο που το ¨καλο¨και παραγωγικο αγχος το μετατρεπουν σε δυσλειτουργικο .

Similar Threads

  1. Βοήθεια.Ειμαι αυτή την στιγμή με κρίση πανικού!
    By Joanna K in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 34
    Last Post: 16-12-2023, 03:56
  2. Αυτή την στιγμή!!!
    By antzela in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-11-2019, 20:21
  3. Έχω φρικάρει αυτή τη στιγμή...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-05-2019, 10:26
  4. Τι Νιώθεις Αυτή Τη Στιγμή...
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 17-06-2011, 12:39
  5. ΣΟΣ- Αυτή τη στιγμή έχω κρίση.
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-01-2011, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •