τελικά εμείς οι χοντρές είμαστε καταδικασμένες????? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σου πω την αλήθεια, με το χέρι στην καρδιά, όταν ήμουνα αδύνατη και πριν πάθω όλα αυτά που έπαθα και ξέρετε, όποιον ήθελα τον είχα στην κυριολεξία. Τώρα έχω τα προβλήματα με σχέσεις, που είμαι γεματούλα.

    Ωραίο αυτό που λες στο τέλος μακάρι να είναι έτσι!
    Γιατι δεν κρατησες καποιον ;

    Ξερεις ειναι πολυ ευκολο με την εμφανιση μας να εχουμε οποιον θελουμε ,το αν μετα θα καταφέρουμε ομως να τον κρατήσουμε αποδεικνύει αν εκτος απο εμφάνιση διαθέτουμε και ικανότητα στο να έχουμε δίπλα μας ένα συντροφο ο οποιος ξερεις και εκεινος να συνυπάρχει στο "εμείς ΄και οχι μονο στο ¨εγω ".

    Καταλαβαινω απολυτα οτι οταν βιωνεις μια ψυχολογική διαταραχή ποσο δυσκολο ειναι να διατηρήσεις και μια υγιείς ερωτική σχέση ,εκει θελει πραγματικα μεγαλη συνεισφορα και αντοχη και απο τον συντροφο !Εκει ειναι που λεμε φαινεται η πραγματικη ,αληθινη και ανιοδιοτελης αγαπη που προσδοκεις και να δωσεις αλλα και να λαβεις στη ζωη σου !

    Πολλες φορε λενε οτι καποιες γυναικες ειναι τυχερές και εχουν καλους συνροφους ..και το αντιθετο βεβαια πολλοι αντρες εχουν καλες γυναικες !
    Ναι οντως ειναι τυχερες αλλα ξερεις που;
    Μονο στο να ερθουν κοντα τους ,στο να κρατησουν και να δημιουργησουν μια ομορφη σχεση δεν θελει τύχη, θελει ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ και εκει καπου βλεπεις ειναι οι διαφορα τους με τις υπολοιπες !
    Ακομα και το να διατηρήσεις ενα μακροχρονιο γαμο με σεβασμο και ενσυναισθηση θελει απιστευτη ικανοτητα την οποια ομως την μαθαινεις στην πορεια αυτου .Το θεμα ειναι να θες να μαθεις !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,220
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    E εντάξει μην φανταστείς δεν είχα και πάρα πολλές σχέσεις. Δεν ήθελα πολλές μου άρεζε και η μοναξιά τότε. Τώρα δεν την θέλω καθόλου την μοναξιά.
    Η μοναξια ειναι στο μυαλο σου μονο, μια ιδεα ειναι. Ερχεται απο την αδυναμια σου να ελεγχεις τους αλλους, οταν καταλαβεις πως οι αλλοι ειναι ανεξαρτητοι και ο ελεγχος που ειχες ηταν μια ψευδαισθηση η μοναξια θα εξαφανηστει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,220
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ακομα και το να διατηρήσεις ενα μακροχρονιο γαμο με σεβασμο και ενσυναισθηση θελει απιστευτη ικανοτητα την οποια ομως την μαθαινεις στην πορεια αυτου .Το θεμα ειναι να θες να μαθεις !
    Οσο και να προσπαθεις, παντα θα ειναι σαν "δευτερη γλωσσα", εαν το παιδι δεν μαθει απο τους γονεις εμπρακτα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,798
    Δεν κράτησα κάποιον γιατί δεν ήθελα. Δεν είχα βρει μέχρι εκείνη την στιγμή τον κατάλληλο. Ίσως στον χώρο που κινούμουν να μην υπήρχε αυτή η δυνατότητα να βρω κάποιον. Δεν με απασχολούσε κιόλας γιατί ήμουνα μικρή και όμορφη και έλεγα ότι θα βρω στο μέλλον.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,220
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν κράτησα κάποιον γιατί δεν ήθελα. Δεν είχα βρει μέχρι εκείνη την στιγμή τον κατάλληλο. Ίσως στον χώρο που κινούμουν να μην υπήρχε αυτή η δυνατότητα να βρω κάποιον δεν με απασχολούσε κιόλας γιατί ήμουνα μικρή και όμορφη και έλεγα ότι θα βρω στο μέλλον.
    Και τωρα ξερεις ποιος ειναι καταληλος;

  6. #36
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Οσο και να προσπαθεις, παντα θα ειναι σαν "δευτερη γλωσσα", εαν το παιδι δεν μαθει απο τους γονεις εμπρακτα.
    Η ιστορία ευτυχώς διαψευδη τα λεγόμενα σου ,καθώς βλέπουμε παιδιά που μεγάλωσαν σε μη αποδέκτες οικογένειες, την τραυματική τους αυτή εμπειρία να την κανου
    πυξίδαγκαι να βρίσκουν ένα καλύτερο δρόμο.

    Δεν ειναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες..Υπάρχουν παιδιά που ήξεραν πολύ καλά στην ενήλικη ζωή τους ποιους συντρόφους ΔΕΝ θα επέλεγαν να σχετιστουν ακριβώς επειδή είχαν ακαταλληλους συντρόφους για γονείς...

    Καμία φορά η κακή παιδική ηλικία γίνετε πυξίδα για μια ποκυ καλή ενήλικη ζωή ΑΝ το αντιληφθει από νωρίς ένας ενήλικας και δουλέψει με το εαυτό του ..

    Δυστηχως η ατυχία να μεγαλώσεις με κακούς γονείς δεν μπορεί πάντα να σε καλύπτει στην δική σου πλέον μη εξέλιξη...

    Ξέρω ακούγετε σκληρό, αλλά το γεγονός ότι βλέπουμε ευτυχισμενους ενήλικες που στην παιδική τους ηλικία ήταν πληγωμένο παιδιά μας κάνει να λέμε πως η ψυχοθεραπεία κάνει απίστευτη δουλειά όταν είσαι έτοιμος να αναλάβεις πλέον εσύ σαν ενήλικας να φροντισεις το πληγωμένο παιδί που κρυβεις μέσα σου και δεν περιμένεις από τους άλλους...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,798
    Το θέμα μας δεν είναι αυτό αλλά είναι ότι εγώ θέλω μια σχέση κάποια στιγμή και δεν θέλω να μείνω μόνη μου.

    Δεν με πλησιάσει κανείς Τι φταίει?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Το θέμα μας δεν είναι αυτό αλλά είναι ότι εγώ θέλω μια σχέση κάποια στιγμή και δεν θέλω να μείνω μόνη μου.

    Δεν με πλησιάσει κανείς Τι φταίει?
    ενδεχομενος γιατι εχεις μεγαλωσει.
    ετσι ισως η λυση ειναι να πλησιαζεις εσυ αυτους που θεωρεις οτι μπορει να γινει κατι αντι να περιμενεις απο τους ιδιους.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,220
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η ιστορία ευτυχώς διαψευδη τα λεγόμενα σου ,καθώς βλέπουμε παιδιά που μεγάλωσαν σε μη αποδέκτες οικογένειες, την τραυματική τους αυτή εμπειρία να την κανου
    πυξίδαγκαι να βρίσκουν ένα καλύτερο δρόμο.
    Mπας λες και το χερι,Marilou; Μιλησες για ευγενεια ενω ψαρευεις πελατες στο φορουμ σαν την γυφτισσα. Εδω δεν μηλαμε για παιδια, 48 χρονων ειναι η κοπελα. Αν πιστευεις πως μπορεις να αλλαξεις 50ρα με αλλοπλαστικες αμυνες και να την κανεις 30 χρονια νεοτερη γελιεσαι.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν κράτησα κάποιον γιατί δεν ήθελα. Δεν είχα βρει μέχρι εκείνη την στιγμή τον κατάλληλο. Ίσως στον χώρο που κινούμουν να μην υπήρχε αυτή η δυνατότητα να βρω κάποιον. Δεν με απασχολούσε κιόλας γιατί ήμουνα μικρή και όμορφη και έλεγα ότι θα βρω στο μέλλον.
    ουτε και τωρα σε ενδιαφερει στην πραγματικοτητα.
    απλα, σου λεει η μανα σου οτι πρεπει να παντρευτεις γιατι οι αλλες παντρευονται, κι εσυ θελεις ο,τι λεει η μανα σου..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,798
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε και τωρα σε ενδιαφερει στην πραγματικοτητα.
    απλα, σου λεει η μανα σου οτι πρεπει να παντρευτεις γιατι οι αλλες παντρευονται, κι εσυ θελεις ο,τι λεει η μανα σου..
    ναι λες έτσι να είναι? και είναι φυσιολογικό αυτό να μην θέλω κάποιον?

  12. #42
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Το θέμα μας δεν είναι αυτό αλλά είναι ότι εγώ θέλω μια σχέση κάποια στιγμή και δεν θέλω να μείνω μόνη μου.

    Δεν με πλησιάσει κανείς Τι φταίει?
    Γιατι δεν κανεις μια συζητηση με τους ιδιους ;

    Εχεις προσπαθησει να κανεις μια συζητηση με αντρες σε φιλικο επιπεδο να τους ρωτησεις τι ειναι αυτο επανω σου περαν των κιλων οπως λες που δεν τους ωθει να ξεκινησουν κατι μαζι σου ;

    Αντεχεις ομως να κανεις μια τετοια συζητηση , οτι ακουσεις εισαι διατεθημενη να το σκεφτεις και αν πρεπει να αλλαξεις να το κανεις ;

    Μην ψαχνεις εδω μεσα απαντησεις απο ολους εμας που δεν σε ξερουμε ,δεν εχουμε δει πως μιλας πως φερεσαι στην καθημερινοτητα σου και ο καθενας μας μιλαει βαση προσωπικων θεματων και συνηθως αυθαιρέτων συμπερασματων ..

    Με μια φιλη σου κανεις τετοιες συζητησεις ;Αυτες θα σε βοηθησουν !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,220
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    ναι λες έτσι να είναι? και είναι φυσιολογικό αυτό να μην θέλω κάποιον?
    Δεν υπαρχει φυσιολογικο και μη φυσιολογικο, ζεις οπως σου αρεσει και οπως σε παιρνει. Αφου εισαι μονη σου και ζεις ειναι φυσιολογικο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,798
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι δεν κανεις μια συζητηση με τους ιδιους ;

    Εχεις προσπαθησει να κανεις μια συζητηση με αντρες σε φιλικο επιπεδο να τους ρωτησεις τι ειναι αυτο επανω σου περαν των κιλων οπως λες που δεν τους ωθει να ξεκινησουν κατι μαζι σου ;

    Αντεχεις ομως να κανεις μια τετοια συζητηση , οτι ακουσεις εισαι διατεθημενη να το σκεφτεις και αν πρεπει να αλλαξεις να το κανεις ;

    Μην ψαχνεις εδω μεσα απαντησεις απο ολους εμας που δεν σε ξερουμε ,δεν εχουμε δει πως μιλας πως φερεσαι στην καθημερινοτητα σου και ο καθενας μας μιλαει βαση προσωπικων θεματων και συνηθως αυθαιρέτων συμπερασματων ..

    Με μια φιλη σου κανεις τετοιες συζητησεις ;Αυτες θα σε βοηθησουν !
    Έχω κάνει τέτοιου είδους συζητήσεις και όλοι και οι άντρες αλλά και οι φίλες μου λένε ότι φταίνε τα κιλά και τίποτα άλλο.

    Το βρίσκετε όμως λογικό να εστιάζουνε οι άντρες τόσο πολύ στην εξωτερική εμφάνιση? που πάλι η δική μου είναι μέτρια βλέπομαι κάπως νομίζω.

    Εγώ δεν θέλω κάποιον που να με θέλει μόνο επειδή είμαι όμορφη.....

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    ναι λες έτσι να είναι? και είναι φυσιολογικό αυτό να μην θέλω κάποιον?
    ναι, φυσιολογικο ειναι.
    δεν θελουμε ολοι τα ιδια, απλα οι αλλοι μας πιεζουν και νομιζουμε οτι θελουμε τα ιδια με τους αλλους.
    κατσε βρες τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελεις κι ασε την μανα σου.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ..εμεις..
    By margarita9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 10-02-2011, 09:09
  2. Μαλλόν το πρόβλημα δεν το έχουμε εμείς τελικά!
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 08-05-2008, 23:51
  3. κι εμεις μπορουμε!!
    By Tricky_Spider in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 11-10-2007, 00:56
  4. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΓΩ ΚΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΜΕΙΣ
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 21-09-2007, 15:58
  5. Εμείς και οι επιλογές μας...
    By Ωκυρόη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 03-09-2006, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •