Κοντεύω να τρελαθώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    12

    Κοντεύω να τρελαθώ

    Εδω και εναμησι μηνα εχω ενα σορο συμπτωματα, τσιμπηματα στην καρδια, πρησμενη κοιλια με αναγουλα αρκετες φορες, το κεφαλι μου πολυ βαρυ με ζαλαδες και ωρες ωρες εχω ενα αισθημα οτι καταρρεω. Γινεται ολα αυτα να ειναι απο το αγχος; Καθε μερα φοβαμαι μην παθω τιποτα πιο σοβαρο. Εχω κανει αρκετες εξετασεις και δεν εχουν δειξει κατι παθολογικο αλλα εγω φοβαμαι καθημερινα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,862
    αφου δε ειν θεμα υγειας ειν ψυχολογικο χρειαζεται ψυχολογο για να γινει η διαχειριση στο θεμα σωστη . υπαρχουν πολλοι εδω που περνουν το ιδιο πραγμα κι μιραζοντε αποψεις για αυτο το θεμα κι εμπειριες που βιωνουν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    12
    Ευτυχως εχω ξεκινησει ψυχολογο ομως το μυαλο μου δεν μπορει να δεχτει οτι η συνεχης αδυναμια που εχω και οι πονοι ειναι ψυχολογικοι. Μου εχουν επηρεασει ολη την καθημερινοτητα και δεν κανω σχεδον τιποτα απο αυτα που εκανα παλια. Γιαυτο εχω συνεχεια φοβο μηπως εχω κατι πιο σοβαρο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,862
    εδω ειν κι αλοι ανθρωποι που εχουν το ιδιο θεμα υποφερουν απ αυτο φοβουνται την αρρώστια κι τρεχουν σε γιατρους δε εχουν κατι στην υγεια τους ευτυχως απλα υποφερουν απο το φοβο αυτο το ψυχολογικο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Quote Originally Posted by AlexAr View Post
    Εδω και εναμησι μηνα εχω ενα σορο συμπτωματα, τσιμπηματα στην καρδια, πρησμενη κοιλια με αναγουλα αρκετες φορες, το κεφαλι μου πολυ βαρυ με ζαλαδες και ωρες ωρες εχω ενα αισθημα οτι καταρρεω. Γινεται ολα αυτα να ειναι απο το αγχος; Καθε μερα φοβαμαι μην παθω τιποτα πιο σοβαρο. Εχω κανει αρκετες εξετασεις και δεν εχουν δειξει κατι παθολογικο αλλα εγω φοβαμαι καθημερινα.
    Κι εγώ πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση κι όλο επιμένω μέσα μου πως κάτι έχω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Alex3010 View Post
    Κι εγώ πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση κι όλο επιμένω μέσα μου πως κάτι έχω
    Η λυση σε αυτο το προβλημα ειναι ταυτοχρονα τοσο απλη αλλα τοσο δυσκολη επειδη δεν σταματαμε να το σκεφτομαστε. Ειναι ενας φαυλος κυκλος.

  7. #7
    Καλησπέρα AlexAr, τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι κλασικά ψυχοσωματικά συμπτώματα που προκαλούνται από το άγχος και έχω περάσει και εγώ. Η λύση είναι να σταματήσεις να τα σκέφτεσαι, και ξέρω ότι προτείνω κάτι πολύ δύσκολο. Πήγαινε σε γιατρό για ό,τι φοβάσαι (π.χ. σε καρδιολόγο για το τσίμπημα στην καρδιά) και αφού πάρεις την επιβεβαίωση ότι είσαι εντάξει, σταμάτα να ασχολείσαι. Σκέψου καταρχάς ότι ρεαλιστικά είναι μάλλον απίθανο να έχεις μια πάθηση στην κοιλιά, στην καρδιά και στο κεφάλι ταυτόχρονα. Σκέψου έπειτα την επιβεβαίωση των γιατρών. Σταμάτα να ψάχνεις για συμπτώματα και παθήσεις στο ιντερνετ (εμένα αυτό με κατέστρεψε). Εξανάγκασε τον εαυτό σου να μην ασχολείται με τα συμπτώματα, κάνε τον αδιάφορο, ασχολήσου με οτιδήποτε άλλο, η ζωή είναι ωραία και με αυτά τα συμπτώματα ακόμα. Μην περιμένεις να φύγουν τα συμπτώματα για να νιώσεις καλά, νιώσε καλά και κάποια στιγμή θα φύγουν τα συμπτώματα. Καλή επιτυχία και δύναμη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    Καλησπέρα AlexAr, τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι κλασικά ψυχοσωματικά συμπτώματα που προκαλούνται από το άγχος και έχω περάσει και εγώ. Η λύση είναι να σταματήσεις να τα σκέφτεσαι, και ξέρω ότι προτείνω κάτι πολύ δύσκολο. Πήγαινε σε γιατρό για ό,τι φοβάσαι (π.χ. σε καρδιολόγο για το τσίμπημα στην καρδιά) και αφού πάρεις την επιβεβαίωση ότι είσαι εντάξει, σταμάτα να ασχολείσαι. Σκέψου καταρχάς ότι ρεαλιστικά είναι μάλλον απίθανο να έχεις μια πάθηση στην κοιλιά, στην καρδιά και στο κεφάλι ταυτόχρονα. Σκέψου έπειτα την επιβεβαίωση των γιατρών. Σταμάτα να ψάχνεις για συμπτώματα και παθήσεις στο ιντερνετ (εμένα αυτό με κατέστρεψε). Εξανάγκασε τον εαυτό σου να μην ασχολείται με τα συμπτώματα, κάνε τον αδιάφορο, ασχολήσου με οτιδήποτε άλλο, η ζωή είναι ωραία και με αυτά τα συμπτώματα ακόμα. Μην περιμένεις να φύγουν τα συμπτώματα για να νιώσεις καλά, νιώσε καλά και κάποια στιγμή θα φύγουν τα συμπτώματα. Καλή επιτυχία και δύναμη.
    Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου! Θα προσπαθησω να την ακολουθησω. Ξερω οτι θα ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα αυτη ειναι η λυση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Και εγω νιωθω ολα αυτα που λες…Μια αδυναμια και πονους παντου…Κεφαλι,αυχενα,ποδι� �,χερια κτλ
    Βεβαια οταν ξεχνιεμαι ειναι καλυτερα τα πραγματα
    Και εμενα με αγχωνει η καρδια αλλα το καλοκαιρι ειχα παει καρδιολογο και τον Δεκεμβρη εκανα ξανα αιματοκογικες και καρδιογραφημα
    Δεν ξερω τι να πω;;Εγω παιρνω αγωγη και καποιες μερες ειμαι καλα,αλλα παλι καποιες πεφτω αρκετα
    Και εγω σκεφτομαι χιλια δυο σεναρια με αρρωστιες

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Και εγω νιωθω ολα αυτα που λες…Μια αδυναμια και πονους παντου…Κεφαλι,αυχενα,ποδι� �,χερια κτλ
    Βεβαια οταν ξεχνιεμαι ειναι καλυτερα τα πραγματα
    Και εμενα με αγχωνει η καρδια αλλα το καλοκαιρι ειχα παει καρδιολογο και τον Δεκεμβρη εκανα ξανα αιματοκογικες και καρδιογραφημα
    Δεν ξερω τι να πω;;Εγω παιρνω αγωγη και καποιες μερες ειμαι καλα,αλλα παλι καποιες πεφτω αρκετα
    Και εγω σκεφτομαι χιλια δυο σεναρια με αρρωστιες
    Σε καταλαβαινω τελειως. Ολα ειναι απο το αγχος αλλα το μυαλο μας σκεφτεται ενα σορο αλλα αιτια και τα πυροδοτουμε μονοι μας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by AlexAr View Post
    Σε καταλαβαινω τελειως. Ολα ειναι απο το αγχος αλλα το μυαλο μας σκεφτεται ενα σορο αλλα αιτια και τα πυροδοτουμε μονοι μας
    Καμια φορα σκεφτομαι και λεω στον εαυτο μου,πως γινεται να μην πονουσα χθες και σημερα να ποναω;;Πως γινεται να μην ειχα χθες ενοχλησεις και σημερα να εχω;;Αλλα δυστυχως δεν βγαινουν τοσο ευκολα ολα αυτα απο το μυαλο μου…Παλι θα ερθει μια σωματικη ενοχληση που ενω καποιος δεν θα εδινε καμια σημασια,εχω φτιαχνω σεναρια με τις χειροτερες ασθενειες

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Καμια φορα σκεφτομαι και λεω στον εαυτο μου,πως γινεται να μην πονουσα χθες και σημερα να ποναω;;Πως γινεται να μην ειχα χθες ενοχλησεις και σημερα να εχω;;Αλλα δυστυχως δεν βγαινουν τοσο ευκολα ολα αυτα απο το μυαλο μου…Παλι θα ερθει μια σωματικη ενοχληση που ενω καποιος δεν θα εδινε καμια σημασια,εχω φτιαχνω σεναρια με τις χειροτερες ασθενειες
    Και εγω για παραδειγμα χθες που ημουν εξω κουραστηκα πιο ευκολα απο αλλες μερες και ενιωθα πιο εντονα τους παλμους μου μαζι με μερικους πονους, ομως επειδη το σκεφτομουν συνεχως το εκανα και χειροτερο στο μυαλο μου

Similar Threads

  1. Κοντεύω να τρελαθώ !!
    By Antri12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 24-01-2024, 21:45
  2. ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 06-10-2016, 14:00
  3. Κοντεύω να τρελαθώ!!!
    By Swan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 04-12-2012, 00:01
  4. κοντευω να τρελαθω
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 107
    Last Post: 15-02-2012, 15:48
  5. κοντευω να τρελαθω....
    By Anonymous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2011, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •