Κατάθλιψη και κοινωνική φοβία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post
    ...γενικώς είναι άνθρωποι συντηρητικοί οπότε δεν μπορείς να μιλήσεις εύκολα για θέματα μπουλινγκ κτλ
    Θελεις να πεις πως επειδη τους εχεις για λιγοτερο απο ανθρωπους δεν μπορεις να πεσεις τοσο χαμηλα στο επιπεδο τους και να ζητησεις συμβουλη η βοηθεια χωρις να τσαλακωσεις τον εγωισμο σου;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @axl100 Έχεις καταλάβει λάθος υποθέτω, η λέξη συντηρητικός δεν αποτελεί ύβρεις και προσβολή, είναι απλά άνθρωποι παλαιών αρχών, δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είναι κατώτεροι άνθρωποι όμως το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας, έχουν άλλες αντιλήψεις, είναι σαν να θέλεις να μιλήσεις για ποδόσφαιρο με έναν τύπο που δεν έχει δει ούτε ένα ματς στην ζωή του, και άμα τον ρωτήσεις ποια είναι η μεγαλύτερη ομάδα? Η Μπαρτσελόνα ή ο Μακεδονικός? Και σου απαντήσει ο Μακεδονικός, μετά τη συζήτηση να κάνεις γύρω από το ποδόσφαιρο, δεν είναι υποτίμηση αλλά αντίληψη, καλώς η κακώς δεν μπορούμε όλοι να τα γνωρίζουμε όλα,και για αυτό το λόγο ζητάμε βοήθεια.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post
    @axl100 Έχεις καταλάβει λάθος υποθέτω, η λέξη συντηρητικός δεν αποτελεί ύβρεις και προσβολή, είναι απλά άνθρωποι παλαιών αρχών, δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είναι κατώτεροι άνθρωποι όμως το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας, έχουν άλλες αντιλήψεις, είναι σαν να θέλεις να μιλήσεις για ποδόσφαιρο με έναν τύπο που δεν έχει δει ούτε ένα ματς στην ζωή του, και άμα τον ρωτήσεις ποια είναι η μεγαλύτερη ομάδα? Η Μπαρτσελόνα ή ο Μακεδονικός? Και σου απαντήσει ο Μακεδονικός, μετά τη συζήτηση να κάνεις γύρω από το ποδόσφαιρο, δεν είναι υποτίμηση αλλά αντίληψη, καλώς η κακώς δεν μπορούμε όλοι να τα γνωρίζουμε όλα,και για αυτό το λόγο ζητάμε βοήθεια.
    Φιλε μου, "δεν υπαρχει διαυλος επικοινωνιας" συνηθως σημαινει δεν μου αρεσει να μου λενε την αληθεια. Το μπουλινγκ δεν ειναι σημερινο φαινομενο, οι γονεις σου σιγουρα ειναι καλυτερα δικτυωμενοι απο σενα και ξερουν πως να προστατευονται γιατι αλλιως δεν θα υπηρχες.
    Εαν επιμενουν πως ο Μακεδονικος ειναι η μεγαλυτερη ομαδα σιγουρα υπαρχει λογος.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @axl100 η γνώμη σου είναι απόλυτα σεβαστή αλλά όχι αποδεκτή από εμένα, όταν τούς λέω ότι έχω θέμα με το μπουλινγκ η κάτι τέτοιο απλά μου λένε μην ασχολείσαι κάνε ότι δεν ακούς, καταλαβαίνεις την διαφορά? Ακριβώς επειδή σε ένα χωριό ζούμε θέλουν απλά να έχουν καλές σχέσεις με όλους και να μην έχουν διαφωνίες, πρέπει και καλά να μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, ποιος κόσμος? Αυτός πού είναι σκάρτος και δημιουργεί την βία και τα προβλήματα σε ήρεμους και φιλήσυχους ανθρώπους, οι άνθρωποι γενικώς να γνωρίζεις ότι επιθυμούν να είναι μέρος του κατεστημένου αφού πιστεύουν ότι το συμφέρον τους είναι σε αυτό το σύστημα, δεν τολμάνε τις ριζοσπαστικές ιδέες και το καινούριο τους τρομάζει και αντ αυτού συντηρούν την σαπιλα για αυτό είμαστε μια χώρα που είναι πίσω στις εξελίξεις από την Ευρώπη σε πολλά ζητήματα, ωστόσο χαίρομαι που διατυπώνεις την αντίθετη γνώμη σου ώστε να γίνεται κουβέντα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 26-03-2024 at 10:45.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @axl100 καμία απολύτως σχέση με βίαιες συγκρούσεις αυτό που λέω, στην σημερινή εποχή επανάσταση θεωρώ να αγοράσω ένα τηλέφωνο που θα κοστίσει 100 ευρώ και όχι 1000 ευρώ έτσι κάνεις ότι μπορείς ειρηνικά, επανάσταση είναι να διεκδικήσεις παιδεία και υγεία για όλους τους ανθρώπους, επανάσταση είναι να πείσεις έστω έναν άνθρωπο να αποκτήσει ένα καλό όραμα για τον κόσμο, έτσι και αλλιώς όλα άρχισαν από μια ουτοπία, πριν 100 χρόνια ήταν αδιανόητη η σκέψη ότι θα υπάρξει η τεχνητή νοημοσύνη και θα γίνονται ταξίδια στο διάστημα, γενικώς όλα αυτά που εμείς απολαμβάνουμε σήμερα τα χρωστάμε σε λίγους ανθρώπους και όχι σε πόλους, κάποιοι λίγοι (τρελοί) είχαν όραμα για κάτι καλύτερο και πέτυχαν ότι μπορούσαν, η εξέλιξη επιβάλεται διότι η στασιμότητα σημαίνει θάνατος, προτιμώ να είμαι ένας ουτοπιστής από το συμβιβαστώ με την ιδέα ότι αυτό πού έχουμε σήμερα είναι το καλύτερο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    300
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι σου λένε και το παίρνεις τόσο άσχημα? Μήπως είσαι διαφορετικός από τα ντόπια αρσενικά? Αν φωνάζουν π.χ βγες έξω παλιό που... Είναι έκφραση για όσους υποτιμούν , αν ήσουν φίλος τους θα σε έλεγαν Μαλ.κα θέλω να πω πως η κακιά λέξη δεν σημαίνει ομοφυλόφιλος και η άλλη δεν σημαίνει πως αυνανίζονται . Το ίδιο και η κακιά λέξη που παραπέμπει σε συνουσία. Δεν σημαίνει ότι κάνεις σεξ με άνδρες. Μερικοί εκφράζονται χυδαία.
    Αν είσαι ευγενικός , δεν θα σε αποκαλέσουν , ντροπαλό, συνεσταλμένο τζέντλεμαν η εύκολη λέξη είναι αδερφή .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post
    @axl100 καμία απολύτως σχέση με βίαιες συγκρούσεις αυτό που λέω, στην σημερινή εποχή επανάσταση θεωρώ να αγοράσω ένα τηλέφωνο που θα κοστίσει 100 ευρώ και όχι 1000 ευρώ έτσι κάνεις ότι μπορείς ειρηνικά, επανάσταση είναι να διεκδικήσεις παιδεία και υγεία για όλους τους ανθρώπους, επανάσταση είναι να πείσεις έστω έναν άνθρωπο να αποκτήσει ένα καλό όραμα για τον κόσμο, έτσι και αλλιώς όλα άρχισαν από μια ουτοπία, πριν 100 χρόνια ήταν αδιανόητη η σκέψη ότι θα υπάρξει η τεχνητή νοημοσύνη και θα γίνονται ταξίδια στο διάστημα, γενικώς όλα αυτά που εμείς απολαμβάνουμε σήμερα τα χρωστάμε σε λίγους ανθρώπους και όχι σε πόλους, κάποιοι λίγοι (τρελοί) είχαν όραμα για κάτι καλύτερο και πέτυχαν ότι μπορούσαν, η εξέλιξη επιβάλεται διότι η στασιμότητα σημαίνει θάνατος, προτιμώ να είμαι ένας ουτοπιστής από το συμβιβαστώ με την ιδέα ότι αυτό πού έχουμε σήμερα είναι το καλύτερο.
    Φιλε μου, δεν μπορεις να αποφασιζεις εσυ για τους αλλους τι ειναι προοδος, εσυ αποφασηζεις για την δικια σου προοδο μονο.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @axl100 ακριβώς για αυτό το λόγο έχουμε δημοκρατία και η γνώμη όλων μετράει.


    @ΑΧΒΑΧ όλα αυτά που λες μου είναι κατανοητά υπάρχουν παιχνίδια των λέξεων, μπορεί όντως με μια λέξη να εννοείς κάτι άλλο, ωστόσο δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες μίας και για να σε καταλάβει κάποιος πρέπει να έχει παρόμοια βιώματα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post
    @axl100 ακριβώς για αυτό το λόγο έχουμε δημοκρατία και η γνώμη όλων μετράει.
    Την εχεις παρεξηγησει, τα προβατα και οι λυκοι δεν ψηφιζουν μαζι για το τι θα φανε ολοι για μεσημεριανο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,401
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post

    @Marilou έχεις δίκιο αλλά σκέφτομαι να πάω πρώτα σε ψυχολόγο και εάν δεν υπάρχει αποτέλεσμα τότε θα επισκεφθώ ψυχίατρο.
    Να πας οπου πιστευεις οτι θα σε βγαλει απ ολο αυτο ,απλα σε καποιες περιπτωσει η αγωγη ειναι απαραιτητη για να σου δωσει το πουσαρισμα ...Απο εκει και περα η δουλεια με τον ψυχολογο θελει χωρο και χρονο απο την καθημερινοτητα σου ,πιστευεις εισαι σε θεση να το κανεις ;

    Αν ναι τοτε αφησε τις οποιαδηποτε αλλες σκεψεις σου και πηγαινε αμεσα ,με εκεινων θα συζητας τα θεματα σου ,εκεινος θα ειναι εκει να σε ακουσει ΧΩΡΙΣ να σε κρινει και να σου κανει υποδειξεις βαση τις προσωπικες του πεποιθησεις ..
    Μονο ετσι θα δεις πραγματικα τι πρεπει να κανεις .

    Θα χαρω πολυ να μου πεις αν θες φυσικα την ε[πειρια σου απο αυτη την καινουργια πορεια που θα παρεις στην ζωη σου !
    Να θυμασαι οτι ο πιο σπουδαιος και δυνατος χαρακτηρας ειναι αυτος που αναγνωριζει τις αδυναμιες του , εσυ το κανεις και αναζητα επαγγελματικη βοηθεια για να αποκτησει μια ζωη οπως την θελει εκεινος και οχι οι αλλοι .

    Να προσεχεις !.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @axl100 εάν το λες για εμένα τότε είναι αστείο διότι στην ζωή μου δεν έχω ψηφίσει ποτέ, και όσο περνάνε τα χρόνια όλο και επιμένω σε αυτή την άποψη, εν έτη 2024 είναι αναχρονιστικό και προβληματικό να πιστεύω σε σωτήρες πολιτικούς, ένας καλύτερος κόσμος μπορεί να έρθει μόνο με πρωτοβουλία πολιτών και κοινωνικές δράσεις, τους πολιτικούς τούς είδαμε μόνο λόγια και υποσχέσεις, μακριά από εμένα τέτοιες τοξικές καταστάσεις.

    @Marilou είναι απολύτως κατανοητά αυτά που γράφεις, όντως είναι χρονοβόρες διαδικασίες, πιστεύω ότι αυτό το ποστ θα έχει κλείσει μέχρι να υπάρξουν σημαντικές αλλαγές ωστόσο ίσως ανοίξω ένα καινούργιο για να περιγράψω την εμπειρία μου με τους ψυχολόγους ή ψυχιάτρους, να είσαι καλά!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Αγαπητέ θεματοθέτη,

    χρειάζεται να αναλογιστείς τι θα συμβούλευες ένα πολύ αγαπημένο σου πρόσωπο σε παρόμοια θέση. Χρειάζεται να δεις το θέμα σου σφαιρικά, ψυχρά και λογικά.
    Είναι πάρα πολύ φυσιολογικό όλη αυτή η κατάσταση να σε έχει πληγώσει βαθιά, αλλά το πρόβλημα πραγματικά δεν είσαι εσύ.
    Δέχεσαι επίθεση από μία ηλίθια αγέλη μπουρτζόβλαχων που θεωρούν πως είναι πολύ καλή ιδέα να κακοποιούν τους άλλους για να είναι άντρες και μάγκες. Και όπιοις σε στιγματίζει / σχολιάζει αρνητικά επειδή πιστεύει ότι είσαι ομοφυλόφιλος πίστεψε με, δεν θα τον ήθελες για φίλο. Εγώ έτσι όπως το ακούω το ότι εν τέλει είσαι το θύμα και όχι στην αγέλη αυτή είναι πολύ τιμητικό για σένα από μία άποψη.

    Το χωριό αυτό δεν είναι ο όλος ο κόσμος. Είναι ένας μικρόκοσμος απλά και το ζήτημα είναι κοινωνικό. Δεν υπάρχει καλλιέργεια και είναι πολύ πιθανό να μην έχεις θέση σε αυτό το μέρος, όχι επειδή έτυχε να είσαι το θύμα, αλλά επειδή ίσως αξίζεις κάτι πολύ καλύτερο. Διερεύνησε τις πιο μεγάλες πόλεις ίσως της Ελλάδας.

    Είναι σημαντικό, να επισκεφτείς ειδικό ψυχικής υγείας, γιατί όλη αυτή η κατάσταση ήταν και είναι τραυματική (και ας μην φταις) και φαίνεται πως την έχεις εσωτερικεύσει. Οι άνθρωποι χρειαζόμαστε την αγάπη και την αποδοχή για να ανθίσουμε. Χρειάζεται να βρεις τους ανθρώπους και τις ομάδες σου. Και είμαι σίγουρη πως θα υπάρχουν μέρη και ομάδες ανθρώπων που θα είσαι πολύ αγαπητός.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κοινωνικη φοβια!!
    By andreas86 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-2016, 23:52
  2. Κοινωνικη φοβια και καταθλιψη
    By lizzy in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2014, 01:50
  3. κοινωνικη φοβια-καταθλιψη - αλκοολ!!!
    By sandy25 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-2013, 17:43
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνικη Φοβια
    By iro in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-2006, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •