Πώς καταλαβαίνουμε ότι γίνεται "δουλειά" στην ψυχοθεραπεία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497

    Πώς καταλαβαίνουμε ότι γίνεται "δουλειά" στην ψυχοθεραπεία;

    Μπορείτε νά με βοηθησετε οι έμπειροι του φόρουμ;
    Πώς καταλαβαίνουμε ότι είναι σωστή η επιλογή του ψυχοθεραπευτή;
    Πηγαίνω κάθε εβδομάδα πάνω από ένα χρόνο καί αισθάνομαι χειρότερα με τόν εαυτό μου. Καί επιπλέον πιστεύω πως έχω χειροτερέψει σαν άνθρωπος. Είναι δυνατόν αυτό νά συμβαίνει;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Εαν κανεις εξετασεις και σου βρουν καρκινο, εκαναν καλη δουλεια οι γιατροι η οχι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Αν έχετε νά πείτε κάτι κάντε τό.
    Μην απαντάτε με ερώτηση.
    Ευχαριστώ
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Εαν κανεις εξετασεις και σου βρουν καρκινο, εκαναν καλη δουλεια οι γιατροι η οχι;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Αν έχετε νά πείτε κάτι κάντε τό.
    Μην απαντάτε με ερώτηση.
    Ευχαριστώ
    Εαν δεν θελετε να σκεφτεστε για τον εαυτο σας καμια ψυχοθεραπεια δεν θα σας βοηθησει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Σκέφτομαι πάρα πολύ υπεραναλυω καί τό καιω.
    Έχετε νά απαντήσετε στην ερώτηση ;
    Αν όχι αφήστε το παρακαλώ.
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Εαν δεν θελετε να σκεφτεστε για τον εαυτο σας καμια ψυχοθεραπεια δεν θα σας βοηθησει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Να ξανά ρωτήσω, αν δεν έγινα κατανοητή.
    Πώς καταλαβαίνουμε ότι κάτι μας ταιριάζει.
    Τί περιμένουμε να δούμε. Πώς θα καταλάβω ότι δουλεύει η ψυχοθεραπεία;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Να ξανά ρωτήσω, αν δεν έγινα κατανοητή.
    Πώς καταλαβαίνουμε ότι κάτι μας ταιριάζει.
    Τί περιμένουμε να δούμε. Πώς θα καταλάβω ότι δουλεύει η ψυχοθεραπεία;
    πολυ καλη ερωτηση.
    πραγματικα, δεν ξερω.
    υποθετω, οτι αρχιζεις να αισθανεσαι βελτιωση σε αυτα που σε ενοχλουσαν και σε εκαναν να πας για ψυχοθεραπεια.,,

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Σκέφτομαι πάρα πολύ υπεραναλυω καί τό καιω.
    Έχετε νά απαντήσετε στην ερώτηση ;
    Αν όχι αφήστε το παρακαλώ.
    Εννουσα σαν ανεξαρτητο ατομο. Η ψυχοθεραπεια εχει τον σκοπο να σας μαθει να καταλαβαινετε και να επεξεργαζεστε τα συναισθηματα σας. Εαν δεν θελετε να αναλαβετε ευθυνες για τον εαυτο σας, τα συναισθηματα σας και τις σκεψεις σας η ζωη σας δεν θα σας ανηκει ποτέ και σκλαβια ειναι ασχημη.
    Last edited by axl100; 26-03-2024 at 13:36.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μπορείτε νά με βοηθησετε οι έμπειροι του φόρουμ;
    Πώς καταλαβαίνουμε ότι είναι σωστή η επιλογή του ψυχοθεραπευτή;
    Πηγαίνω κάθε εβδομάδα πάνω από ένα χρόνο καί αισθάνομαι χειρότερα με τόν εαυτό μου. Καί επιπλέον πιστεύω πως έχω χειροτερέψει σαν άνθρωπος. Είναι δυνατόν αυτό νά συμβαίνει;
    Τι ωραια ερωτηση !

    Αναλογα το ειδος της θεραπειας που εχεις επιλέξει να κανεις ,σιγουρα ομως απο τις πρωτες συνεδρίες νιωθεις μια ανακουφηση και σαφως εχεις μια πολυ καλυτερη διαθεση ως προς το γεγονος οτι θελει δουλιτσα ολο αυτο για να δωσει ¨καρπους ¨.
    Η θεραπευτικη σχεση χτιζετε αρχικα και βαση αυτης αρχίζεις και αισθανεσαι καλυτερα ,τα αποτελεσματα του μοντελου που ακολουθεις μπορει λιγο να καθυστερησουν .

    Αν εχεις επιλεξει να κανεις ψυχαναλυση θα πρεπει να εχεις υπομονη ,αν κανεις Γνωσιακη τα συπτωματα ανακούφισης ειναι εμφανεστατα απο τις πρωτες 2 συνεδριες και γενικα και σε αλλα μοντελα μεσα σε ενα χρονο θα επρεπε να βλεπεις ουσιαστικες αλλαγες στην ζωη σου σε σχεση παντα με το αιτημα που ξεκίνησες ψυχοθεραπεια ..

    Ενας χρονος ομως ειναι πολυ μεγαλο διαστημα ακομα και ψυχαναλυση να κανεις για να μην βλεπεις αποτελεσματα .
    Το εχεις συζητηση αυτο με τον θεραπευτη σου ;

    Ενας θεραπευτης οφείλει να γνωριζει τα αποτελεσματα που εχει η θεραπεια του πανω στον θεραπευομενο ωστε να του λυνει οποιαδηποτε απορια ή να βλεπει αν χρειαζεσαι αλλη θεραπευτικη προσεγγιση .
    Αν εσυ πηγαινεις και δεν του επικοινωνεις το δυσφορικο συναισθημα που εχεις εκεινος πιστευει οτι γινετε δουλιτσα οποτε συνεχιζει .Αν και ενας εμπειρος θεραπευτης αναγνωριζει ποτε ο θεραπευομενος του εχει εξελιξη και ποτε οχι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Όχι, αυτά που είχα σε μεγάλο βαθμό είναι άγχος γενικό και φόβοι πολλοί. Τά έχω ακόμα καί σε μεγαλύτερο βαθμό.

    Επίσης έχω αρχίσει νά υπεραναλυω τα πάντα, να μεταφράζω τά λεγόμενα τών άλλων καί νά αναλύω συνέχεια τή συμπεριφορά τους απέναντι μου, με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα Στις σχέσεις μου.

    Νιώθω ότι ξεκίνησα με 3 προβλήματα καί έχω τώρα γύρω στα 33.

    Δεν πιστεύω ότι αισθάνεστε καί υπόλοιποι κάπως έτσι, σωστά;

    Με τόσα τραύματα καί συμπλέγματα που χω τώρα πια, ποιο είδος ψυχοθεραπείας νά αναζητήσω;;.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Καταλαβαίνεις ότι γίνεται σωστή ψυχοθεραπεία όταν τα τραύματα σου αρχίζουν και επουλώνονται. Όταν μπορείς να μιλάς για την ιστορία σου χωρίς να σε πιάνουν τα κλάματα και λυγίζεις, δηλαδή αυτό σημαίνει πως τα έχεις βγάλει από μέσα σου όλα. Το καταλαβαίνεις πως όταν θα βρεθείς σε μια δύσκολη θέση θα σκεφτείς κάποιο λόγο του ψυχοθεραπευτή και θα τον εφαρμόσεις κι αμέσως θα ξεπεράσεις την δυσκολία.
    Σε μακροπρόθεσμη θέση θα το καταλάβεις όταν πια θα είσαι σε θέση να σκέφτεσαι πιο καθαρά και λογικά και όχι γρήγορα, αυθόρμητα και παρορμητικά. Θα έχεις μπορέσει να αλλάξει περίεργες συμπεριφορές -για παράδειγμα εγώ ήμουν πολύ νευρική και αυταρχική σαν άνθρωπος- πλέον είμαι τόσο καλή που δεν το πιστεύουν οι δικοί μου. Αυτό, την καλοσύνη δηλαδή την είχα μέσα μου αλλά δεν μπορούσα να την εξωτερικεύσω στον μέγιστο βαθμό. Η ψυχοθευραπετρια μου με βοήθησε.
    Αυτά σαν παραδείγματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Αν ο ψυχοθεραπευτής σε κάνει να κλαις, να τραυματίζεσαι περισσότερο, να φεύγεις από εκεί ράκος χωρίς να πάρεις μια ουσία ή κάτι καλύτερο και θετικότερο τότε καταλαβαίνεις πως δεν είναι καλός.
    Last edited by HarleyQuinn; 27-03-2024 at 17:06.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ναι, κλαίω... πολλές φορές... φεύγω σίγουρα ράκος καί μετά ψάχνω νά βρώ αλκοόλ.
    Μάλλον δεν είναι φυσιολογικα όλα αυτα
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αν ο ψυχοθεραπευτής σε κάνει να κλαις, να τραυματίζεσαι περισσότερο, να φεύγεις από εκεί ράκος χωρίς να πάρεις μια ουσία ή κάτι καλύτερο και θετικότερο τότε καταλαβαίνεις πως δεν είναι καλός.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Σκέφτομαι γρήγορα παρορμητικα όπως τά λές καί πετάω λόγια χωρίς νά φιλτράρω τίποτα. Καί αναλύω τά λεγόμενα τών άλλων....για αλλού πήγαινα αλλού κατέληξα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ναι, κλαίω... πολλές φορές... φεύγω σίγουρα ράκος καί μετά ψάχνω νά βρώ αλκοόλ.
    Μάλλον δεν είναι φυσιολογικα όλα αυτα
    Όχι σίγουρα δεν είναι. Πρέπει να φεύγεις από εκεί ανακουφισμένη και λίγο πιο αισιόδοξη. Να πιστεύεις ότι σου έδωσε ένα πετραδάκι να σωθείς.
    Προφανώς αυτός/η δεν σου μιλάει όμορφα οπότε θα σου πρότεινα να ψάξεις για κάποιον άλλον.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  4. "περιρρεουσα ατμοσφαιρα" στη δουλεια
    By andriana76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 15-03-2013, 17:25
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •