Πώς καταλαβαίνουμε ότι γίνεται "δουλειά" στην ψυχοθεραπεία; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Τα ψυχολογικά προβλήματα προκύπτουν λόγω εσφαλμένου τρόπου ζωής...Αν δεν αλλάξουμε ριζικά την καθημερινότητά μας,όσες συνεδρείες και να κάνουμε με ψυχοθραπευτές θα πάνε στον βρόντο...Πάντα στα ίδια θα γυρνάμε.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Η ψυχανάλυση είναι το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει κάποιος στον εαυτό του. Αλλά χρειάζεται
    α)να είσαι πλούσιος γιατί κάνεις πολλές συνεδρίες και,
    β)τουλάχιστον 10 χρόνια.
    Όμως μετά θα είσαι ο καλύτερος σου εαυτός. Αυτό το λέω με βάση ανθρώπους που ξέρω έχοντας εφαρμόσει αυτή τη μέθοδο.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω την δυνατότητα να κάνω κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει στο δημόσιο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Σωστά τά λές, οσα καί νά λέμε στη θεωρία πρέπει νά γίνονται καί πράξεις.
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Τα ψυχολογικά προβλήματα προκύπτουν λόγω εσφαλμένου τρόπου ζωής...Αν δεν αλλάξουμε ριζικά την καθημερινότητά μας,όσες συνεδρείες και να κάνουμε με ψυχοθραπευτές θα πάνε στον βρόντο...Πάντα στα ίδια θα γυρνάμε.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ναι καί εγώ αυτό βλέπω, από άτομα που κάνουν, είναι πολύ δυναμικά άτομα. Καί ξέρουν τί τους γίνεται. Αλλά καί τί γίνεται καί στους άλλους [emoji28]
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Η ψυχανάλυση είναι το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει κάποιος στον εαυτό του. Αλλά χρειάζεται
    α)να είσαι πλούσιος γιατί κάνεις πολλές συνεδρίες και,
    β)τουλάχιστον 10 χρόνια.
    Όμως μετά θα είσαι ο καλύτερος σου εαυτός. Αυτό το λέω με βάση ανθρώπους που ξέρω έχοντας εφαρμόσει αυτή τη μέθοδο.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω την δυνατότητα να κάνω κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει στο δημόσιο.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Τα ψυχολογικά προβλήματα προκύπτουν λόγω εσφαλμένου τρόπου ζωής...Αν δεν αλλάξουμε ριζικά την καθημερινότητά μας,όσες συνεδρείες και να κάνουμε με ψυχοθραπευτές θα πάνε στον βρόντο...Πάντα στα ίδια θα γυρνάμε.
    Μα αυτό σου κάνει ο ψυχοθεραπευτής. Σου αλλάζει τον εσφαλμένο τρόπο ζωής. ''Γι' αυτό'' πας εκεί για να στον αλλάξει γιατί μόνος σου δεν μπορείς.
    Οπότε δεν πάει στον βρόντο. Εκεί πας για να θεραπευτείς.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις τις συμβουλές πράξεις...Να σπάσεις τα μοτίβα σκέψεων και συμπεριφοράς που σε έχουν οδηγήσει στο βάλτωμα...Γι'αυτό και η συμπεριφορική έχει τις καλύτερες ελπίδες να πετύχει...με τα λόγια μόνο δεν αλλάζει κάτι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,404
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όμως σκέφτομαι αν θά μου ταίριαζε καί κάποιο άλλο είδος καλύτερα για την περίπτωση μου. Η ψυχανάλυση θά μου ταίριαζε;
    Ή κανένας δεν μπορεί νά απαντήσει σε αυτό παρά μόνο αν δοκιμάζει;
    Η συστιμικη που ακολουθεις μοιαζει και λιγακι με ψαχαναλυση και γενικα σε ολες σχεδον γίνεται μια ψυχαναλυση απλα με διαφορετικη προσεγγιση θα πω πολυ επιφανειακα ...
    Η συστημικη ή αλλιως και οικογενειακη θεραπεια ειναι ομως πολυ καταλληλη για ζητηματα αλληλεπιδρασεις οσο αφορα τις σχεσεις μας ..
    Στον καθενας ομως δεν ειναι απαραιτητο να κουμπωνει οποτε αν αντεχεις κανεις μια νεα αναζητηση ...

    Αν θες γρηγορα αποτελεσματα ως προς την πιο άμεση ανακούφιση θα σου προτεινα cbt Γνωσιακη ,ειναι η νουμερο ενα θεραπεια βαση ερευνων για αγχος ,κρισεις πανικου φοβιες εφοσον δουλευει αρκετα το εδω και τωρα σε πρωτη φαση ..

    Επεμβαινει στον τροπο σκεψης ,απο που προέρχεται (πυρηνικέςκαι ενδιαμεσες πεποιθησεις )και μαζι με τον θεραπευτη προσπαθειτε να ανακαλυψετε τις Αυτοματες Αρνητικες Σκεψεις οι οποιες σε οδηγουν σε δυσφορικα συνασιθηματα και φυσικα σε Συμπεριφορες αποφυγης ή ασφαλειας οι οποιες ομως σε βαθος χρονου δεν σε ανακουφισουν ...Δουλευει ουσιαστικα στα 3 Σ σκεψη -συνασιθημα συμπεριφορα ωστε να σπασει αυτο τον φαυλο κυκλο στον οποιο μπαινουμε οι περισσοτεροι ..
    Η cbt ειναι η μονη μορφη θεραπειας που ειναι παραλληλα και ψυχοεκπαδευση ..Ουσιαστικα τελειωνοντας τον κυκλο συνεδριων μπορει να εχεις καλυψει το βασικο σου αιτημα που να ειναι π.χ οι φοβιες ,αλλα ο τροπος που σε εχει εκαπιδευσει ο θεραπευτης σου ειναι ικανος να εφαρμόζετε και σε αλλες μετεπειτα δυσφορικες καταστασεις που μπορει να προκυψουν ...

    Αν θες διαβασε εδω λιγακι και ψαξε να βρεις πιστοποιημενους Γνωσιακους Θεραπευτες αν σε ενδιαφερει
    https://gacbp.com/%CF%84%CE%B9-%CE%B...5%CF%81%CE%B9/
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  4. "περιρρεουσα ατμοσφαιρα" στη δουλεια
    By andriana76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 15-03-2013, 17:25
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •