πέστε τις εμπειρίες σας: τα παιδιά άσχημοι αντιγραφείς των γονιών - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    σωστο κι αυτο φιλαρακι μου ολα ειν στη ζωη πιθανα δε ξερουμε αν ειν κανονας κατι η εχουμε κι παραλλαγές αυτου. δες τουτο κι οσοι ενδιαφεροντε θα βρουν πολυ τροφη για σκεψη εγω το εχω παραγγείλει . πολυ καλο οπως κι ενα αλο βιβλιο που λεγαν εδω για θεματα του αφορουν γονεις κι παιδια . εκεινο το βιβλιο το εχω παρει και αυτο ανεφερε καπου μεσα για αυτο εδω το αλο βιβλιο κι θα το παρω κι αυτο .

    ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΞΑΝΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ

    YOUNG E. JEFFREY, KLOSKO S. JANET


    Παρουσίαση
    Μήπως μπλέκετε σε σχέσεις χωρίς κατανόηση; Φοβάστε να δείξετε τον πραγματικό εαυτό σας, μήπως και σας απορρίψουν; Βάζετε τις ανάγκες των άλλων πάνω από τις δικές σας;
    Μήπως αισθάνεστε ότι πρέπει, με κάθε κόστος, να αγωνίζεστε για το καλύτερο, κι αυτό αποδεικνύεται συνεχώς λιγότερο καλό;
    Οι έντεκα πιο συνηθισμένες "παγίδες ζωής", οι στερεότυποι εκείνοι τρόποι με τους οποίους ανακυκλώνουμε τα σενάρια της ζωής μας και εξαιτίας των οποίων βιώνουμε μια συνεχή δυσφορία ή δυσλειτουργούμε σε διαπροσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο, αποτελούν το αντικείμενο του εξαιρετικού αυτού βιβλίου.
    Ο Jefrey Young και η Janet Klosko, δύο διαπρεπείς Αμερικανοί ψυχολόγοι, με την τεράστια κλινική εμπειρία τους, μας βοηθούν να αναγνωρίσουμε τις προσωπικές μας "παγίδες ζωής", να κατανοήσουμε τον τρόπο δημιουργίας τους, και μας καθοδηγούν στο πώς θα απαλλαγούμε απ' αυτές, επιφέροντας έτσι σημαντικές αλλαγές στη ζωή μας. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
    Περιεχόμενα
    ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ
    ΠΡΟΛΟΓΙΚΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1: ΠΑΓΙΔΕΣ ΖΩΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2: ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΖΩΗΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΣΕΙ;
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3: Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΓΙΔΩΝ ΖΩΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4: ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ, ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5: ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΑΓΙΔΕΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6: «ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗ Μ’ ΑΦΗΝΕΙΣ!» Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7: «ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ Σ’ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΔΥΣΠΙΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8: «ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΕΡΗΣΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 9: «ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 10: «ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟΣ/ ΜΟΝΗ ΜΟΥ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 11: «ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΥΑΛΩΤΟΤΗΤΑΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 12: «ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΞΙΟΣ/ Α»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 13: «ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 14: «ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ!»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 15: «ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ ΑΝΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΤΑΝΤΑΡ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 16: «ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΩ»: Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 17: Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ
    ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
    ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
    Λεπτομέρειες
    Ξενόγλωσσος τίτλος REINVENTING YOUR LIFE
    ISBN13 9789603609964
    Εκδότης ΠΑΤΑΚΗΣ
    Σειρά ΒΙΒΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 5
    Χρονολογία Έκδοσης Μάρτιος 2012
    Αριθμός σελίδων 528
    Διαστάσεις 21x14
    Πρόλογος ΣΙΜΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Μετάφραση ΧΗΡΑ ΜΑΡΙΑ
    Επιμέλεια ΣΙΜΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Εικονογράφηση KLOSKO JANET
    Συγγραφέας/Δημιουργός (Ελληνικά) ΓΙΑΝΓΚ Ε. ΤΖΕΦΡΙ, ΚΛΟΣΚΟ Σ. ΤΖΑΝΕΤ
    Κωδικός Πολιτείας 3330-0031
    Θέμα
    ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ - ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ - ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗarrow
    Θέση στο κατάστημα Είσοδος Δ
    To βιβλίο αυτό προτείνουν οι:
    maria fot, panagog, persav, thaleiager, snomikou, koulpet, something, tasos_tsolis, BasilAth
    Toν/την συγγραφέα αυτόν προτείνουν οι:
    #ad#, tassoseng
    Κριτικές για το προϊόν
    [29/06/2023] BasilAth. Δείτε όλα τα σχόλια του χρήστη
    Βαθμολογία:4
    Ο Young είναι ο δημιουργός της Θεραπείας Σχημάτων, και περιγράφει αναλυτικά στο βιβλίο τα δυσλειτουργικά συναισθηματικά σχήματα, όπως έχουν κατηγοριοποιηθεί στο θεραπευτικό μοντέλο. Περιέχει τα 11 βασικότερα από τα συνολικά 18. Διατυπώνει παγιωμένες συμπεριφορές και αντιλήψεις, απόρροια των παιδικών προσπαθειών διαχείρισης του τραύματος, τις οποίες κουβαλάμε και ενισχύουμε στην ενήλικη ζωή (τα μπαγκάζια). Ο ορισμός του σχήματος είναι ο τρόπος που (τα φίλτρα με τα οποία) αντιλαμβάνομαι, συνταιριάζω με πρότερη γνώση, και ερμηνεύω ερεθίσματα από το περιβάλλον (τις διαπροσωπικές σχέσεις). Για παράδειγμα δεν εμπιστεύομαι τους άλλους ή το κράτος γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να εμπιστευτώ την μητέρα μου για την κάλυψη των αναγκών μου σαν βρέφος, κι έτσι αδυνατώ να συνδεθώ πραγματικά με άλλους ανθρώπους.

    Εκτός από αυτογνωσία, το βιβλίο περισσότερο είναι μια εισαγωγή στα σχήματα και στην θεραπευτική προσέγγιση, η οποία στοχεύει σε αγχώδεις και διαταραχές προσωπικότητας, και είναι πολύ αποδοτική για αυτούς που δεν έμαθαν να φροντίζουν και να αγαπούν τον εαυτό τους. Δεν προτείνω την αγορά του, εκτός αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για (ή να ξεκινήσεις) τη συγκεκριμένη θεραπεία, ακόμα και τότε όμως, καλύτερα αυτά να τα δεις με τον θεραπευτή. Αρκεί μια ματιά στα περιεχόμενα, στα σχήματα, για μια (ειλικρινή) παραδοχή τι απ' όλα αυτά φέρεις εσύ. Ακόμα και τα ερωτηματολόγια αυτοαξιολόγησης στο τέλος κάθε κεφαλαίου δεν χρειάζονται. Αν κρίνει ο θεραπευτής, θα σου βγάλει ένα κατεβατό να συμπληρώσεις για να πάρει μια πρώτη εικόνα.
    [30/01/2020] ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ_ΚΟΥΤΣΕΛΛΗΣ. Δείτε όλα τα σχόλια του χρήστη
    Βαθμολογία:5
    Εξαιρετικό βιβλίο! Αξίζει να διαβαστούν όλες οι "παγίδες" που περιγράφει, ακόμα και αν δεν αφορούν όλες τον αναγνώστη. Ωραία ροή λόγου, ενδιαφέρουσα επιστημονική προσέγγιση, μεγάλη η εμπειρία των συγγραφέων!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Η ψυχολογια ειναι ΠΑΡΑεπιστημη, δεν μπορεις να αποδειξεις αντικειμενικα και επιστημονικα ΤΙΠΟΤΑ επειδη ολα τα στοιχεια ειναι απο δηλωσεις ασθενων. Οταν παρεις δειγμα απο τον ασθενη που αποδεικνυει με ακρηβεια ποσο αλλαξε η πεποιθηση σε μετρα, γραμμαρια η τζαουλ μηλας για επιστημη. Φαντασου ενας γιατρος να ρωτουσε τον ασθενη "Σημερα εχετε καρκινο η οχι?"
    Ενα οτι να ναι θα πω γω απο ανθρωπους που ακυρωνουν επιστημονικες μελετες και ειναι σημερα εδω να λενε τελειως αυθαιρετα συμπερασματα ..

    Εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θες ,απλα δες οτι ο καθενας εχει την ζωη συμφωνα με τις πεποιθησεις του σε αυτες τις περιπτώσεις ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ενα οτι να ναι θα πω γω απο ανθρωπους που ακυρωνουν επιστημονικες μελετες και ειναι σημερα εδω να λενε τελειως αυθαιρετα συμπερασματα ..

    Εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θες ,απλα δες οτι ο καθενας εχει την ζωη συμφωνα με τις πεποιθησεις του σε αυτες τις περιπτώσεις ..
    H μεταφραση ειναι αυτοματη αν θες δες το αρχικο στα Αγγλικα εδω
    Τα σημαντικά στοιχεία της δοκιμαστικότητας, επαληθευσιμότητας, ανατρεψιμότητας, αποδεικνύσιμης ψευδότητας και επαναληψιμότητας - λείπουν σε μεγάλο βαθμό από τις ψυχολογικές θεωρίες και τις πλοκές. Δεν θα μπορούσε να σχεδιαστεί κανένα πείραμα για να δοκιμάσει τις δηλώσεις εντός της πλοκής, για να καθορίσει την αληθοτιμή τους και, έτσι, να τις μετατρέψει σε θεωρήματα ή υποθέσεις σε μια θεωρία.

    Υπάρχουν τέσσερις λόγοι για να λογαριάσουμε αυτήν την αδυναμία να δοκιμάσουμε και να αποδείξουμε (ή να αποδείξουμε ψευδή) τις ψυχολογικές θεωρίες:

    Ηθικός - Θα πρέπει να διεξαχθούν πειράματα, που περιλαμβάνουν τον ασθενή και άλλους. Για να επιτευχθεί το απαραίτητο αποτέλεσμα, οι υποκείμενοι θα πρέπει να είναι άγνοια των λόγων για τα πειράματα και των στόχων τους. Μερικές φορές ακόμη και η ίδια η εκτέλεση ενός πειράματος θα πρέπει να παραμείνει μυστική (πειράματα διπλής τύφλωσης). Ορισμένα πειράματα μπορεί να περιλαμβάνουν δυσάρεστες ή ακόμη και τραυματικές εμπειρίες. Αυτό είναι ηθικά απαράδεκτο.
    Η Αρχή της Ψυχολογικής Αβεβαιότητας - Η αρχική κατάσταση ενός ανθρώπινου υποκειμένου σε ένα πείραμα είναι συνήθως πλήρως καθορισμένη. Αλλά και η θεραπεία και η πειραματική διαδικασία επηρεάζουν το υποκείμενο και καθιστούν αυτήν τη γνώση άσχετη. Οι ίδιες οι διαδικασίες μέτρησης και παρατήρησης επηρεάζουν τον ανθρώπινο υποκείμενο και τον μεταμορφώνουν - όπως και οι περιστάσεις και οι ανατροπές της ζωής.
    Μοναδικότητα - Τα ψυχολογικά πειράματα, επομένως, είναι αναπόφευκτα μοναδικά, δεν μπορούν να επαναληφθούν, δεν μπορούν να αναπαραχθούν αλλού και σε άλλες στιγμές ακόμη και όταν διεξάγονται με τα ίδια υποκείμενα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τα υποκείμενα δεν είναι ποτέ τα ίδια λόγω της προαναφερθείσας αρχής της ψυχολογικής αβεβαιότητας. Η επανάληψη των πειραμάτων με άλλα υποκείμενα επηρεάζει αρνητικά την επιστημονική αξία των αποτελεσμάτων.
    Η υποπαραγωγή των δοκιμάσιμων υποθέσεων - Η ψυχολογία δεν παράγει έναν επαρκή αριθμό υποθέσεων, οι οποίες μπορούν να υποβληθούν σε επιστημονική δοκιμή. Αυτό έχει να κάνει με την φανταστική (= αφηγηματική) φύση της ψυχολογίας. Κατά κάποιον τρόπο, η ψυχολογία έχει συγγένεια με ορισμένες ιδιωτικές γλώσσες. Είναι μια μορφή τέχνης και, ως εκ τούτου, είναι αυτάρκης και αυτοπεριεκτική. Εάν ικανοποιηθούν οι δομικοί, εσωτερικοί περιορισμοί - μια δήλωση θεωρείται αληθής ακόμη και αν δεν ικανοποιεί εξωτερικές επιστημονικές απαιτήσεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    Όπως είπε κι ο καθηγητής Λιαντίδης "θα πρέπει να γδαρεί ο νους", με άλλα λόγια να επαναπρογραμματιστεί το υποσυνείδητο. Άρα γίνεται αλλά όσο πιο βαθια ριζωμένο το θέμα τόσο πιο δύσκολο έως αφόρητα δύσκολο.
    Για επιστημονικές έρευνες λεω οι οποιες βασιζονται σε ενα αξιολογο δειγμα ανθρωπων ..Σε καμια των περιπτωσεων δεν ακυρωνω τον καθηγητη αλλα ολοι ξερουμε και την προσωπικη του εμπειρια η οποια επηρέασε παρα πολυ τις αποψεις οπως και το τελος του .
    Για σκεψου να ακολουθουσαμε ολοι τις πεποιθησεις του τι θα γινοταν ;

    Καλό αυτό , αλλά πως παρεμβαίνουμε στις ενδιάμεσες πεποιθήσεις?
    Υπεροχο και αισιοδοξο θα προσθέσω καθως η ψυχοεκπαιδευση-ψυχοθεραπεια που σου παρεχει η Γνωσιακη πλεον ,ειναι ο τροπος που επεμβαίνεις και αναδιαμορφωνεις τις ενδιαμεσες πεποιθησεις σου !


    Όλοι έχουμε περάσει από ειδικό, από τον οποίο μπορεί να μάθαμε και το πιο πάνω για τις πεποιθήσεις, αλλά η χειροπιαστή αλλαγή που είδαμε είναι μικρή.
    Κακως κατα την γνωμη μου κανεις χρηση της γενίκευσης σε αυτο το σημειο , οταν τα ποσοστα ανθρωπων που ακολουθησαν αυτη την μεθοδο ειναι αξιολογα εξου και πλεον εμπλουτιζεται ολο και πιο πολυ ...
    Η χρηση της γενικευσης ειναι μια γνωσιακη διαστρεβλωση που ενισχυει το αισθημα αβοηθησιας και ανικατοτητας απο το οποιο διακατεχονται τα καταθλιπτικα ατομα .
    Γιατι λοιπον να μην δινουμε βαση στο γεγονος οτι αρκετοι βρισκουν ίαση και προτιμουμε την γενικευση ;
    Με αυτο τον τροπο εμεις δεν επιλεγουμε να ενισχύουμε την ελαττωματικη μας σκέψη η οποια μας οδηγει σε δυσφορικα συναισθηματα και συμπεριφορες παραιτησεις ;

    Ενα ανθρωπος ο οποιος σκεφτεται σαν και εσενα λεει ,"τι να κανω ψυχοθεραπεια εφοσον ΔΕΝ ειδα διαφορα ;"

    Τι θα ελεγες να σκεφτοσουν διαφορετικα !

    "Ας προσπαθησω να επιμενω με την ψυχοθεραπεια εφοσον τοσοι ανθρωποι εχουν δει διαφορα ,θα μπορεσω και εγω να τα καταφερω ...ακομα και μικρη να ειναι με συνεχεις δουλεια θα ερθει και η μεγαλη αλλαγη !"

    Τι λες δεν εχεις διαφορα στο συναισθημα και στην συμπεριφορα οταν το ιδιο ακριβως πραγμα το σκεφτεσαι και το αντιλαμβανεσαι με διαφορετικο τροπο ;


    Μήπως υψηλό επίπεδο ευαισθησίας και κατάθλιψη πάνε μαζί? Δλδ ο υπερυεαισθητος είναι αυτός που φέρει το γονίδιο ? απλά ρωτάω
    Μπορει και εχεις πολυ δικιο σε ολο αυτο ,ΑΡΑ στο κομματι της καταθλιψης με αυξημενο επιπεδο ευαισθησίας δεν πρεπει να δουμε τι οδηγησε αυτο τον ανθρωπο να ειναι τοσο ευαιθητος και εκει ακριβως να παρεμβουμε και να ενισχυσουμε τις αντιστοιχες κοινωνικες δεξιοτητες ωστε να μπορει να διαχειριζεται την ευαισθησία του πολυ καλύτερα ;
    Αν μεγαλωσε με αντιστοιχους γονεις παει να πει οτι δεν διδάχτηκε σαν παιδι τις καταλληλες δεξιοτητες οποτε θεραπευτικα κανεις και εκπαιδευση αυτων !

    συμφωνώ μ' αυτό. Όμως αναρωτιέμαι αν αλλαγή και συνειδητοποίηση - υψηλό επίπεδο αντίληψης και επίγνωσης πάνε μαζί. Πχ δεν ρισκάρω διότι αυτά που προείπα μου λένε υψηλό ποσοστό αποτυχίας ή ρίσκο που δεν έχεις την ικανότητα να το αναλάβεις ή αν η δυσκολία αλλαγής είναι απλά ιδεοψυχαναγκασμός δλδ οι πεποιθήσεις έλαβαν αυτή τη μορφή και τα περί ρίσκου και ψηλού ποσοστού αποτυχίας είναι δικαιολογίες οι οποίες έχουν τη ρίζα τους στις πεποιθήσεις.
    Συνειδητοποιηση και αλλαγη ειναι η σωστη σειρα και στο λεω γιατι πολυ προσπαθουν με λανθασμενο τροπο να αλλαξουν ,δεν τα καταφερνουν απογοητευονται και τα παρατουν ..Αυτες οι μικρες λεπτομεριες ειναι καμια φορα που μας οδηγουν στην ματαιωση και στην παραιτηση ...

    Το εζησα προσωπικα ,ηθελα να αλλαξω πρωτου συνειδητοποιησω -αντιληφθω τι ακριβως επρεπε να αλλαξω και γιατι !

    Τωρα θα πω οτι ριχνεις ενα αλλο παραγοντα στον τραπεζι ..
    Το ιδεοψυχαναγμασμο που εκει θεραπευτικα τον προσεγγιζεις αλλιως ..δυστηχως σε διαγνωσμενες κλινικα περιπτωσεις ο ιδεοψυχανασμος διαχειριζεται και φαρμακευτικα ας μην κρυβομαστε σε πολυ μεγαλο ποσοστο ...
    Αν για την καταθλιψη σου οφείλετε ο ιδεοψυχαναγκασμος τοτε τον ιδεοψυχαναγκασμο θα πας να δουλεψεις ωστε να διαχειριστεις και την καταθλιψη ...

    Αν τωρα μιλαμε για καθαρη καταθλιψη ,σπανιο βεβαια καθως σε μεγαλο ποσοστο υπαρχει συνοσηροτητα ,τοτε πας και επεμβαινεις στον τροπο σκεψης οπως σου ανεφερα και στο παραδειγμα πιο πανω ...

    Αυτοί οι τύποι αφορούν ψυχικά υγιείς γονείς
    Οχι σε καμια των περιπτωσεων δεν μιλαμε για ψυχικα ισορροπιμενοιυς θα ελεγα εγω γονεις περαν απο τον ενα τυπο ...

    αν και το θέμα μου είναι οι προσωπικές σας απόψεις μέσα από τις δικές σας εμπειρίες και όχι το αν τα παιδιά είναι αντιγραφείς των γονιών.
    Επι προσωπικου μιλαω εδω μεσα (10 χρονια κοντα στο κομματι της προσωπικης μου ψυχοθεραπειας και τωρα πλεον τις εποπτιας που δεχομαι λογο σχολής ).
    Υπηρξα και στην πλευρα της θεραπευομενης για να διαχειριστω τα δικα μου θεματα αλλα και στην πλευρα που δεχομαι εποπτια απο αλλους πιο εμπειρους ανθρωπους απο εμενα ,με ποιο τροπο να διαχειριζομαι ανθρωπους με ψυχικές ιδιαιτερότητες και χαιρομαι παρα πολυ οταν εχω τετοιους διαλογους με ανθρωπους σαν και εσενα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Επαναλαμβανω Marilou, προσωπικες εμπειρίες ζήτησα και οχι άποψη για το θέμα μου.
    Εμπειρίες ζήτησα απο όλους οσοι βρίσκονται στο φορουμ και περιγράφουν τα προβληματα τους. Οι απόψεις και οι μεθοδολογιες ψυχολογίας είναι χιλιοειπωμενα στο φόρουμ, τα έχουμε ξεψαχνίσει, τα αναλυσαμε, τα γνωρίζουμε με κάθε λεπτομερια και η μόνη κάθε φορά διάφορα ειναι η λεκτική διατύπωση, και συνεπώς δεν με ενδιαφέρουν!

    Ως εμπειρία σου δέχομαι το τελευταίο που ανέφερες οτι με τα βιώματα που ειχες τώρα χαίρεσαι να βοηθάς ανθρωπους με τέτοια ή συναφή βιώματα, κι αυτό το κανω κι εγώ εδώ και ειναι ωραιο και ειναι χαρα. Αλλά ούτε κι αυτό είναι το θεμα μας.

  6. #21
    Πάντως ευχαριστώ για τις πολύ καλες σου απόψεις Marilou τις οποίες διαβασα προσεκτικά αν και δυστυχώς ισχυουν αυτά που είπα πριν για τα χιλιοειπωμενα και το οτι το θέμα μου αφορα τις εμπειριες των μελων του φόρουμ.

  7. #22
    Νιώθω τεραστια αναγκη να βγω εξω για ενα καφέ, να καθισω άνετα, να χαλαρωσω, να κανω χαβαλε, ξέγνοιστα κι ανέμελα, με φίλους ή γνώστους, αλλά δυστυχώς πέρασε κι αυτο το τριήμερο σε πλήρη μοναξιά.

    Κανένας δεν με πήρε τηλέφωνο. Κι οσες φορές βγαίνω για καφε με ατομα που μιλάω σχεδον συχνά έως πολύ αραιά η συνάντηση είναι λες και δινει συνέντευξη ο ένας στον άλλο, ή να μην εχουμε σχεδόν τίποτα να πούμε ή λόγω του χαρακτηρα τους να φεύγω απ εκει και να με πονάει το κεφαλι μου. Ή κυρίως, όπως συνεβηκε αυτές τις μέρες να μην εχω κανέναν για παρέα.

    Από παιδικής ηλικιας ίσχυε αυτό. Υπηρχαν φορες πχ σαν φοιτητής οπου η μοναξιά αυτη ηταν σε βαθμο τρελας κι απογνωσης. Στο σχολείο μα και στη σχολή όχι απλα κοινωνικοποιώμουν μα ήταν λες και τους παρακαλούσα βγάζοντας τον καλυτερο μου εαυτό.

    Μόνο άτομα είτε να με αποφεύγουν είτε να μου σπάζουν τα νεύρα. Αυτές ήταν παντοτε οι κοινωνικές μου συναναστροφές. Κι ένας δυο καλοί φιλοι που και που, που οι περιστασεις της ζωής τους οδηγουσαν να χαθούμε. Κι αυτοι, με αριστη μαζί μου επικοινωνία, μα καθόλου του ενθουσιασμού και του χαβαλέ και κατα βάθος ουτε αυτοι να είναι αυτο που πραγματικά ήθελα για φιλία.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    ΦΙΛΕ ΕΧΕΙς ΜΗΠΩς ΑΣΠΕΡΓΚΕΡ ??ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΒΙΩΝΩ ΚΙ ΕΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #24
    Asperger, το βιβλιο αυτο να το πάρω! Αλλά, μου εγγυασαι πως θα μ αλλαξει!?
    Κι αλλά, αυτοβελτιωσης διαβασα, περα απο τη ψυχοθεραπεία αλλά κανένα ιδιαίτερο αποτελεσμα.

    Παιδι, είχα ενθουσιαστει οταν είδα το βιβλιο του Ντέιλ Καρνέκυ, Πως να κάνετε φίλους και να επηρεάζεται τους ανθρώπους. Αμέσως, το αγόρασα και το διάβασα με πολύ προσοχή και ενθουσιασμό. Προσπάθησα να το εφαρμοσω. Πιθανόν να γραφτηκε για αλλη χώρα, για τη χώρα καταγωγής του, για χωρες με πολύ αλλιωτικη νοοτροπία απο τη δικη μας. Κι έτσι, ελαχιστα αποτελεσματα είδα.

    Ισως ο φοβος, το να μην παθω τα ίδια που επαθα στο παρελθόν, το ξανοιγμα να μην έχει την ίδια κατάληξη. Στην αρχή να με παίρνουν απο καλό μάτι, δηλαδή ενδιαφέρον άτομο και φιλία και μετά κάποτε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα το αποτέλεσμα να ναι γυρισμα πλάτης, κοροϊδία, ακόμα κι εχθρα. Ισως τα ενδιαφέροντα μου να έχουν αποκρυσταλλωθει χωρις να το παρω είδηση, ισως και τέτοια να ταν απο νωρίς, και να μην ταιριάζουν με των πολλων κι απλα να ειναι μια εντονη προσπάθεια προσποίησης για να τους κάνω φιλους.
    Αυτοί μπορεί να ναι οι λόγοι, ιδιως ο πρωτος!

  10. #25
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ΦΙΛΕ ΕΧΕΙς ΜΗΠΩς ΑΣΠΕΡΓΚΕΡ ??ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΒΙΩΝΩ ΚΙ ΕΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ .
    Τι είν αυτο?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΘΕς ΠΑΡΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΚΙ ΕΣΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΓΡΙΕς ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς ΜΕ ΓΟΝΕΙς ΚΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ.


    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΠΕΡΓΚΕΡ



    ΠΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΛΙΝΚ ΚΙ ΔΕς

    https://upbility.gr/blogs/blog/syndr...erger-enilikes
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΘΕς ΠΑΡΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΚΙ ΕΣΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΓΡΙΕς ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς ΜΕ ΓΟΝΕΙς ΚΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ.


    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΠΕΡΓΚΕΡ



    ΠΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΛΙΝΚ ΚΙ ΔΕς

    https://upbility.gr/blogs/blog/syndr...erger-enilikes
    Έχω ριξει μια ματια. Εχω και την ευαισθησία, και την εμβαθυνση στη λεπτομέρεια, και τους υψηλούς μορφωτικούς στόχους στις ανθρωπιστικες επιστήμες, έχω και την αφοσίωση, τις κοινωνικές προκλήσεις, έχω κανει και τη γνωστικη συμπεριφορική μέθοδο. Αλλά στους ειδικούς που πηγα δεν μου ειπαν γι αυτή τη μορφή πάθησης κι αν την έχω.
    Παντως θεωρώ πως το θέμα ειναι απο παιδικής ηλικιας.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΝ ΘΕς ΨΑΞΤΟ ΠΑΕ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΙ ΠΕς ΕΧΩ ΑΥΤΟ ?? ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΥΤΟς ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #29
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΝ ΘΕς ΨΑΞΤΟ ΠΑΕ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΙ ΠΕς ΕΧΩ ΑΥΤΟ ?? ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΥΤΟς ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ .
    Έχω διαβάσει από διάφορα λινκ για το άσπερκερ. Όντως, κάποια από τα χαρακτηριστικά του φαίνεται πως τα έχω, ίσως κι αυτό που μόλις σου είπα να ναι υπερβολή λόγω προκατάληψης ότι μπορεί να το χω πριν καν το διαβάσω. Θα δω αν θα μπορούσα να το διασαφηνίσω μ' έναν ειδικό.

    Εχω δοκιμάσει πολλες μεθόδους, κυρίως τη γνωστική συμπεριφορική που συνιστάται και γι αυτό το θέμα. Το βιβλίο να το πάρω, αλλά όπως σου χω πει έχω πάρει κι άλλα αυτοβελτίωσης μετά που μου τα σύστησαν. Τα βρήκα πολύ καλά αλλά δεν είδα σε μένα αποτελέσματα που να ναι χειροπιαστή αλλαγή.

    Στο μεταξύ, το κυριότερο, ήδη έχασα πολλά επεισόδια σε πολλούς τομείς της ζωής μου, κι αυτό φαίνεται μη αναστρέψιμο!
    γιάννης

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    φιλαρακι μου εγω θαρρω πως εχεις ασπεργκερ βλεπω πολλα ιδια πραγματα στη ζωη τη δικη μου κι τη δικη σου απλα μην νομιζεις βοηθούν τα βιβλια τοσο πολυ απλα ενημερώνεσε . αυτο που βοηθα ειν οι συνανθρωποι σου να μην σε κλωτσανε κι σε στελνουν πιο κατω απο οσο ιδι νιωθεις ψυχολογικα λογο αυτου. δε υπαρχει κατανοηση απο το κοσμο λιγοι ειν ανθρωποι που σκυβουν στο πονο του αλλου . δε υπαρχει υπομονη και καλοπροαίρετος τροπος να αγκαλιασουν καποιον που δυσκολευεται σε πολλα . του κολλάνε ταμπελες κι τον βριζουν λες κι αυτοι ειν οι αγιοι ενω με το τροπο τους δειχνουν οτι πνευματικα ειν πιο κατ απ αυτο του δαπεδου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Πολύ άσχημοι τσακωμοί
    By Lina_nikol in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 25-04-2017, 11:31
  2. Όμορφοι και άσχημοι άνθρωποι!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-06-2012, 16:46
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 18:16
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •