πέστε τις εμπειρίες σας: τα παιδιά άσχημοι αντιγραφείς των γονιών - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι ειναι ωραιο να διαβαζεις μια τετοια ιστορια για εσενα ασπ μου ;

    Τι λαμβανεις απο ολο αυτο ;

    Παρηγορια οτι αλλος ενας ειναι σαν και εσενα και δεν το βιωνεις μονη σου ή σου δινει δυναμη να προσπαθεις να βγεις απο ολο αυτο που ζεις ;
    Κι εγω διάβασα βιβλια αυτοβελτιωσης, όλο δυναμισμό, θετικοτητα, αισιοδοξία, αλλά δεν βγήκε τίποτα το ιδιαιτερο, διότι οπως σου γραψα πιο πανω αυτά είναι για light καταστάσεις! Για να υπάρχουν βιβλία παρηγοριάς παει να πει πως έχουν τη χρησιμοτητα τους εστω για κάποιους!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κι εγω διάβασα βιβλια αυτοβελτιωσης, όλο δυναμισμό, θετικοτητα, αισιοδοξία, αλλά δεν βγήκε τίποτα το ιδιαιτερο, διότι οπως σου γραψα πιο πανω αυτά είναι για light καταστάσεις! Για να υπάρχουν βιβλία παρηγοριάς παει να πει πως έχουν τη χρησιμοτητα τους εστω για κάποιους!
    Κανενας γιαννη μου δεν βρηκε ιαση απο τα βιβλια αυτοβελτιωσεις και ξερεις γιατι ;
    Γιατι καποιος που ισως τα καταφερε δεν εχει ουτε τα δικα σου βιωματα ,το πιο σημαντικο ,ουτε τις δικες σου πεποιθησεις ουτε ακομα και την εγκεφαλικη χημικη ισοροποπια την δικη σου ..
    Περισσσοτερο απογοητευση προσφερουν και το ενιωθα και εγω οταν ημουω μεσα σε αυτο ..

    Ελεγα αυτοι γιατι τα καταφερνουν και οχι εγω ,βιωνα μια συνεχεις ματαιωση και ολο χειροτερα ημουν ..

    Οποτε ναι να διαβαζεις βιβλια αλλα σαν να διαβαζεις ενα μυθιστοριμα που ισως κατι απο ολα αυτα μπορει να σε παρακινήσει να κανεις ,αλλα μεχρι εκει ...
    Μην προσδοκεις να γινεις σαν αυτων εφοσον μονο ματαιωση και παραιτησει θα νιωσεις ..

    Προχωρας με τα δικα σου παπουτσια ,προχωρα ομως !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Marilou, δεν ξερεις τι σημαίνει να σου σπάνε τα νευρα απο παιδικής ηλικιας! Ευτυχώς που δεν ειχα στα χερια μου όπλο ή άλλο όργανο βίας. Ούτε καν θα ειχα τύψεις! Θα ήμουν ήρεμος και ουτε καν θα με γνοιαζε αν έστειλα κάποιον ή καποιους στο μνήμα!

    Κανονικά θα πρεπε να μαι τροφιμος σε ψυχιατρείο με αυτά που εχω βιώσει από τον καθένα, αλλά ειμαι ακομα στους ζωντανούς που ακόμα παλεύουν.

    Μιλάς εκ του ασφαλούς χωρις να ξέρεις τι σημαίνει ψυχική εξουθενωση. Δεν εχεις ιδέα για τι θεμα μιλάμε. Οι ψυχοθεραπείες καλες είναι όπως και τα βιβλια αυτοβελτιωσης αλλά μονπ για light καταστάσεις! Αμα δεν σε σεβονται όρια δεν μπορείς να βάλεις παρα μονο με τον ακραίο τροπο όπως προείπαμε!
    λυπαμαι παρα πολυ για τους φροντιστες σου γιατι σαν γονεις δεν μπορω να τους αναφερω ,συγνωμη ειναι απαραδεκτοι ...

    ελπιζω σημερα να μην εχουν επιρροή επανω σου ωστε να μπορέσεις ολο αυτο που εζησες τοτε να μην το μεταφερεις και στο σημερα σε τοσο μεγαλο βαθμο ....πολλες φορες οσο και να θελουμε να το ξεπερασουμε αν εχουμε κοντα μας αυτους τους φροντιστες ειναι αδυνατων να μην πυροδοτειται ακομα περισσοτερο αυτος ο θυμος
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #49
    biscochicco
    Guest
    αυτα

  5. #50
    biscochicco
    Guest
    ............νβωψχσζ

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    ioannis2 φιλαρακι μου εγω σε νιωθω γιατι τα εχουμε αυτα ζησει κι καρα νιωσει στο πετσι μας . η βια ομως δε θα ηταν λυση να γινουμε σα τους τυπους που κακο μας κανουν . τι θα κέρδιζες να τους φας ολους αυτους ?? τιποτα μονον τυψεις γιατι εισαι καλος ανθρωπος γι αυτο πονας . αν δε εισουν καλο ατομο δε θα σε ενοιαζε τιποτα οτι κι αν σε καναν οι αλοι η λεγανε θα ησουν ενα ντουβαρι απλα .τωρα οι αλοι τι λενε ε πρεπει καλοπροαίρετα να θελουν να βοηθησουν μα αστοχουν γιατι δε το ξερουν τι ειναι αυτο που περασες στη ζωη . η αλλη εκδοχη ειναι απλα να μην θελουν να μαθουν το προβλημα αυτο κι απλα ετσι να λεν κατι για να πουν κατι .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #52
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    λυπαμαι παρα πολυ για τους φροντιστες σου γιατι σαν γονεις δεν μπορω να τους αναφερω ,συγνωμη ειναι απαραδεκτοι ...

    ελπιζω σημερα να μην εχουν επιρροή επανω σου ωστε να μπορέσεις ολο αυτο που εζησες τοτε να μην το μεταφερεις και στο σημερα σε τοσο μεγαλο βαθμο ....πολλες φορες οσο και να θελουμε να το ξεπερασουμε αν εχουμε κοντα μας αυτους τους φροντιστες ειναι αδυνατων να μην πυροδοτειται ακομα περισσοτερο αυτος ο θυμος
    Δεν μιλάω για τους γονεις σ αυτό το μήνυμα οι οποίοι δεν με ειχαν μαθει να αντιδρω, κι αυτό μου στοιχισε. Μιλω για τον κάθε παλιοχαρακτηρα ειτε ανήλικο είτε ενήλικο, που βρεθηκε στα πόδια μου στην παιδική έως σημερινή μου ηλικία, που μου έσπασε τα νεύρα σε οποιαδήποτε περίοδο της ζωής μου.

    Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα συμβει στο τέλος, που θα καταληξω αν οι αντοχές μου για μια στιγμή εξαντληθούν. Δεν ξέρω ποιος θα πεθανει.

    Μετανιώνω πικρά για οσες φορες δεν αντεδρασα βίαια - και μην μου πειτε λέξη διότι μονο αυτή η αντίδραση θα ηταν αποτελεσματική κι ας κατεληγα στο μνήμα. Δεν ξέρετε για τι μιλαμε.

    Η πίεση δεν φεύγει απο μέσα μου. Το οτι ειμαι αναμεσα στους ζωντανούς και δημιουργώ στη ζωή είναι απο τα παράξενα της ανθρωπινης υπαρξης.

    Έρχονται σκηνές και ατομα και υπάρχουν ακόμα τετοια. Δεν ξερω για οτιδήποτε συμβεί απ εδώ και πέρα ποια θα είναι η αντιδραση μου. Δεν μπορω να κουβαλω μια ζωη πίεση και απωθημένα. Λαθος μου το ξαναλεω που δεν αντεδρασα όπως σας ειπα κι οποιον ηθελε ας έπαιρνε ο χαρος. Λαθος μου αν μείνω με χλιαρές ανυπαρκτες αντιδράσεις στο εξης.

    Δεν ξέρετε για τι ακριβως μιλάμε. Δεν κανω φιλοσοφική συζήτηση εδω.

  8. #53
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    αυτα
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    ............νβωψχσζ
    Εσύ ποιος είσαι?? Ειρωνεύεσαι και φοβάσαι να πεις και ποιος είσαι??

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    σε ολα σε νιωθω ολα οσα λες ειν σα αυτα που εχω ζησει κι ζω κι εγω . η βία αδερφε μου δε φερνει ποτε καλο αποτελεσμα οσο κι αν τωρα το λες αυτο πανω στην αγανάκτηση σου. αν κανεις αθελα στο θυμο σου μεσα κακο σε καποιον αυτο θα σε στοιχειώσει γιατι εισαι καλο ατομο .δε κερδίζουμε τιποτα αν ορμισουμε στον αλλον απλα θα χασουμε κι το δικιο μας απ πανω . αυτοι θα βρουν πάτημα να μας την μπουν πιο πολυ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #55
    Καλυτερα στοιχειωμένος παρά να αρρωστησω και να πεθάνω λόγω αποθημενων.

    Καλός ως ορος, μεταφράζεται σε, μαλάκας - βλακας - θύμα - λεία, και σε αυτο που απευχομαι ή χαίρομαι που δεν ισχυει σε μένα και σε δικους μου ανθρώπους και χωρίς να το πιστεύω το παρουσιαζω ως προτέρημα.
    γιάννης

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    η γλώσσα κόκαλα δε εχει μα κοκκαλα τσακιζει αυτο ειν το καλυτερο οπλο . κι τα χωνεις κι βαζεις τα ορια σου κι δε χανεις το δικιο σου αν απλώσεις χερι στον άλλον να βρεις μπελα . εγω ετσι κανω τα χωνω γερα μπινελικωνω κι αχχχχ πολυ ωραια . στο λεω μην βρεις κανα μπελα με δαυτους δε εχουν μπεσα .
    Last edited by asperger39; 14-04-2024 at 22:02.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εσύ ποιος είσαι?? Ειρωνεύεσαι και φοβάσαι να πεις και ποιος είσαι??
    Μην δινεις σημασια τα ιδια κανεις σε ολους και μαλιστα επεστρεψε με αλλο Νικ ....Κανενας δεν μπορει να αντιληφθει το δικο σου θεμα παρα μονο εσυ που το εζησες και το σεβομαστε !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Καλά. Η άλλη μαλακισμένη ασχολειται με τα νικ... > ¨Ο,τι να/ναι.
    Λοιπόν Γιάννη σοβαρά τώρα στο θέμα σου, φτάνεις στο σημείο να παραλογίζεσαι. Τι λες ότι θα έκανες κακό στους ανθρώπους με βία; Αλήθεια έχεις τόσο θυμό μέσα σου; Τόσα χρόνια δεν έχεις καταφέρει να τον εξουδετερώσεις κάπου; Τι σου έχουν κάνει οι άνθρωποι και νιώθεις τόσο ματαιωμένος; Αλήθεια στο λέω, από όσο σε έχω παρακολουθήσει φαίνεσαι άρτιο άτομο και δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει λάθος με την ζωή σου ώστε να σου πω κάτι... ΑΠλά καταλαβαίνω ότι αξίζεις πολλά και το καταλαβαίνεις κι εσύ ότι αξίζεις. Απλά δεν μπορείς να αναγνωριστείς; Πώς γίνεται αυτό όμως;
    Λοιπόν συνέχισε την προσπάθεια σου και μην βάζεις στο μυαλό σου ακραίες ενέργειες που τις κάνουν οι εξτρεμιστές και οι σχιζοφρενείς. Εσύ δεν είσαι τέτοιος. Και το ξέρω πως τα γράφεις κάπου για να ξεδώσεις αλλά δεν θα τα κάνεις ποτέ. Αλλά ούτε να τα σκέφτεσαι αυτά.
    Ζήτα βοήθεια. Μπορεί αυτές οι βοήθειες που ζήτησες να μην ήταν οι σωστές για εσένα.

  14. #59
    KleinosBrekias
    Guest
    Ioannis2
    Εχω αποδεχτει πληρως οτι ειμαι το 50 % του πατερα μου και το 50 % της μητερας μου . Ειναι ενα γεγονος . Καποτε ειχα παρει φορα και μου τη κοψανε . Τεσσερις φορες για την ακριβεια . Ξανασηκωνομουν μεχρι να πεσω παλι . Αλλα οσα χρονια και αν περασουν εχω την αισθηση οτι δεν σηκωθηκα ποτε . Ειμαι με το ποπο στο χωμα . Και εχω σηκωσει πολυ σκονη . Και δεν εβλεπα η δεν βλεπω καθαρα . Ομως η αυτοκριτικη μου βελτιωθηκε . Χωρις αυτες τις 4 ρημαδες φορες δεν θα εξασκουσα κριτικη . Γιατι κανεις δεν το εκανε με επιτηδευμενη προθεση . Ειμαι 45 χρονων και οταν συναντω στο δρομο τυχαια τους καθηγητες μου , που τους ταλαιπωρησα ειναι η αληθεια , βλεπω στη γλωσσα του σωματος τους σημαδια πληρους μεταμελειας . Στεναχωριουνται περισσοτερο απο μενα που δεν εχω δουλεια . Εκεινη τη στιγμη συνειδητοποιω οτι αποδεχτηκαν το λαθος που εκαναν πριν πολλα χρονια . Και σβηστηκε η οργη που ειχα μεσα μου . Δεν εξαφανιστηκε τελειως . Ειναι εκει για να μου θυμιζει τα πολυτιμα μαθηματα αυτων των ανθρωπων πως ενας σαλταρισμενος ανηλικος εγινε ηθικος ενηλικας . Και δεν εχω ιδεα πως κατεληξα ετσι . Αλλα το απολαμβανω οσο μπορω και οταν θελω . Αλλα η οργη θα με συμπορευται μετριασμενη στο υπολοιπο της ζωης μου . Και μπορω να πω οτι με φτανει . Πιστευω οτι η οργη ειναι το καυσιμο μου . Αλλα ξερω ποσο να ριξω στο ρεζερβουαρ .

    Ioannis2 , δε μπορω να φανταστω τι περασες , πως ενιωθες , τι νιωθεις . Καθορισαν πτυχες του χαρακτηρα σου και της προσωπικοτητας σου . Αλλα οχι το μεταλλο απο τι εισαι φτιαγμενος . Επιβιωσες κοντρα στα βιωματα σου και τιμω αυτο που εισαι σημερα . Η μαχη δε σταματα ποτε . Ειμαστε σε θεση πλεον να επιλεγουμε τους στρατιωτες που ριχτουν σε αυτη . Και η οργη δεν ειναι ο καταλληλοτερος οπλιτης .
    Καλο σου βραδυ .

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Πολύ άσχημοι τσακωμοί
    By Lina_nikol in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 25-04-2017, 11:31
  2. Όμορφοι και άσχημοι άνθρωποι!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-06-2012, 16:46
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 18:16
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •