Λιποπρωτεϊνη Α Lp(A)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    9

    Unhappy Λιποπρωτεϊνη Α Lp(A)

    Καλημέρα σας.
    Είμαι 42 ετών. Έχω αυξημένη λιποπρωτεϊνη Α (113 mg/dl) και είμαι σε διαδικασία απώλειας βάρους.
    Προς το παρόν παίρνω Diovan 20mg για να έχω πίεση κάτω από 12/8.
    Ξέρω ότι η λιποπρωτεϊνη δεν αλλάζει, είναι γενετικό.
    Αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι στη σκέψη της αυξημένης πιθανότητας εμφράγματος ή εγκεφαλικού.
    Έχω κάνει υπέρηχο καρδιάς, holter, τεστ κοπώσεως, όλα καλά.

    Πως το βλέπετε εσείς σχετικά με τη λιποπρωτεϊνη Α;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    9
    Καλησπέρα, η λιποπρωτεΐνη Α μικρό, όπως αναφέρεις είναι μια τιμή που δεν αλλάζει και είναι από τη μέρα που γεννηθήκαμε. Αυτή η τιμή δείχνει μια προδιάθεση προς καρδιακές παθησεις( εμφράγματα) κυρίως και σε μικρότερο βαθμό εγκεφαλικά.. αναφέρεται ότι πάνω από 50 με όριο το 30 μπορεί να αποτελέσει ανεξάρτητος παράγοντας κινδύνου.παρα πολλές έρευνες όμως έχουν δείξει ότι μόνη της έχει ελάχιστες επιπτώσεις αν δε συνοδεύεται από άλλους δυσμενείς παράγοντες, και εξηγούμαι.. πρέπει να έχεις ρυθμισμένη τη χοληστερίνη σου και ειδικά τη κακή χοληστερίνη! Αν είσαι υπέρβαρη χάσει κιλά, ξεκινά περπάτημα να βοηθήσεις τη χοληστερίνη και βάλε τη γυμναστική στη ζωή σου, αν καπνίζεις πρέπει να το κόψεις εχθές. Γενικά μη πανικοβάλλεσαι όμως .. από τα 45-50 και μετά ο κίνδυνος όλο και μειώνεται!! Γυμνάσου να τρέφεσαι σωστά και υγιεινά και μην αγχώνεσαι !!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ για την απόκρισή σου. Έχω αλλάξει τρόπο ζωής γενικά. Έχω βελτιώσει τη διατροφή μου με διατροφολόγο, έχω κόψει καφέδες, έχω εντάξει στην καθημερινότητα μου το περπάτημα ή τη γυμναστική στο σπίτι και γενικά βλέπω βελτίωση στη ζυγαριά. Η καλή χοληστερίνη είναι 50 και η κακή 90. Έχω ελέγξει θυρεοειδή, όλα καλά. Ακολουθώ όμως αγωγή και για αντίσταση στην ινσουλίνη.
    Πάντως σε ευχαριστώ για το ελπιδοφόρο μήνυμά σου. Να έχεις πάντα υγέια.

Similar Threads

  1. Υψηλή λιποπρωτεΐνη α και αγχος για καρδιά
    By Panahs007 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2024, 15:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •