Τι θεωρείτε ότι βοηθάει καποιον με καταθλιψη(εμπειρικά); - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    33
    ευγε!!! "η ασθένεια είναι ΑΝΙΑΤΗ", περιορίζεται λίγο με αυτά που ανέφερε ο user

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    33
    σωστά μιλάς

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Προσωπικά έχω καταλάβει ότι βοηθανε να νιώσω καλυτερα τα εξής πράγματα(απο το περισσότερο στο λιγότερο):
    1)Ενασχόληση με κάτι δημιουργικό
    2)Χαλαρωτικό μπάνιο(η Ντους)
    3)Περπάτημα/Βόλτα στην Φυση
    4)Διάβασμα/Άκουσμα Μουσικής/Διαδίκτυο
    5)Ηλιοθεραπεία
    6)Αρωματοθεραπεία
    Ψυχοθεραπεια μονο ..
    Να δεις πραγμ,ατικα τον εαυτο που σε εφτασε στην καταθλιψη ..Να τον αποδεχτεις και να τον αλλαξεις .
    Να δινεις βαση στα δικα σου θεματα και οχι στους αλλους ..
    Να απομακρυνεσαι απο δυσφορικους ανθρωπους τους λεγομενους τοξικους και κακοπροαιρετους ..

    Τι να σε κανει ο ηλιος το περπατημα και γενικα οι δραστηριοτητες αν εσυ μεσα σου εισαι ψυχικα ασθενης ...
    Ολα αυτα ειναι συμπληρωματικα !

    Ακομα και η επιλογη της μοναχικοτητας σημαινει οτι τα εχεις βρει τοσο καλα με τον ιδιο σου τον εαυτο που δεν εχεις αναγκη κανεναν ανθρωπο διπλα σου που δνε μπορει να σε ακουσει και να σε καταλαβει ..

    Ψυχοθεραπεια και μονο ψυχοθεραπεια ..
    Ειναι ο ο μονος δρομος για ολους ,ειτε εχουν καταθλιψη ειτε οχι ..

    Αν η ψυχοθεραπεια ηταν αναγκαία στην εφηβεια τοτε οι ψυχολογοι δεν θα ειχαν και τοσο δουλεια οσο σημερα και αυτο τα λεει ολα ..

    Οι ¨χειροτεροι ¨ανθρωποι ειναι αυτοι που δεν εχουν ποτε καθισει να δουν ποιοι πραγματικα ειναι εφοσον επιλεγουν στην ζωη τους να ασχολουνται μονο ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Η αδράνεια και η κλεισούρα είναι εκκολαπτήριο ψυχικών παθήσεων.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    συμφωνώ με γιοκο τσόκο.
    φυσικά και η ψυχοθεραπεία είναι ο μόνος δρόμος και πιστεύω ΟΛΟΙ θα έπρεπε να κάνουμε. γενικώς, ψυχανάλυση έστω. αλλά αυτά είναι γνώμη μου. όμως όσο κάνεις ψυχοθεραπεία, δεν σταματάει η ζωή σου. κινείσαι, υπάρχεις, υπάρχουν υποχρεώσεις κλπ. δεν κανεις ψυχοθεραπεία κάθε μέρα, το να βγάλεις την ημέρα χωρίς κρίση της διαταραχής συναισθήματος νομίζω πως αυτά αναφέρουμε εδώ. πχ πας στον ψυχολόγο, φεύγεις και κλείνεσαι σπίτι και μετά την άλλη μέρα δουλειά ή σχολείο και πάλι σπίτι αλλά κάνεις ψυχοθεραπεία;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Συμφωνώ με user. Θέτει πολύ σωστά την υπόθεση.
    Κατά κύριο λόγο πιστεύω πως ένας άνθρωπος με κατάθλιψη θα βοηθηθεί μόνο όταν απαλλαχθεί από ευθύνες, άγχη της καθημερινής ζωής, ψυχοθεραπεία, καλή ζωή και γενικά να βρεθεί σε ένα περιβάλλον ευχάριστο.
    Αλλωστε έχουμε δει πολλούς πλούσιους να αυτοκτονούν από κατάθλιψη όσες πισίνες κι αν έχουν, όσες γκόμενες κι αν έχουν, όσα ρούχα κι αν έχουν, έχουμε δει ανθρώπους με όλα τα καλά του κόσμου να πάσχουν από κατάθλιψη λόγω της ματαιότητας.... Γενικά ο καθένας βρίσκει τον δρόμο του αν μπορεί να τον βρει νομίζω και ακόμη πιο γενικά είναι μια δύσκολη ασθένεια που δεν έχει διαχωρισμούς. Δηλαδή μπορεί εσένα να σε πάω στο Ντουμπάι κι εσύ να μην χαρείς τίποτε ενώ κάποιος άλλος να νιώσει πως έκανε ΤΟ ταξίδι της ζωής του και να νιώσει πανευτυχής...
    Είναι κάπως περίπλοκα τα πράγματα...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Δηλαδή μπορεί εσένα να σε πάω στο Ντουμπάι κι εσύ να μην χαρείς τίποτε ενώ κάποιος άλλος να νιώσει πως έκανε ΤΟ ταξίδι της ζωής του και να νιώσει πανευτυχής...
    Εγώ, πάντως, Ντουμπάι και όλα τα έξοδα να μου πληρώσουν δεν πήγαινα, τι ακριβώς να δω εκεί? Το θέμα είναι να πας κάπου να δεις πράσινο, να δεις ωραία θάλασσα, να δεις παραδοσιακή παλιά πόλη, να δεις αρχαία, τι διάολο να δεις στο Ντουμπάι?

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ, πάντως, Ντουμπάι και όλα τα έξοδα να μου πληρώσουν δεν πήγαινα, τι ακριβώς να δω εκεί? Το θέμα είναι να πας κάπου να δεις πράσινο, να δεις ωραία θάλασσα, να δεις παραδοσιακή παλιά πόλη, να δεις αρχαία, τι διάολο να δεις στο Ντουμπάι?
    Εχουν τα καλυτερα μπετα ρε συ.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ, πάντως, Ντουμπάι και όλα τα έξοδα να μου πληρώσουν δεν πήγαινα, τι ακριβώς να δω εκεί? Το θέμα είναι να πας κάπου να δεις πράσινο, να δεις ωραία θάλασσα, να δεις παραδοσιακή παλιά πόλη, να δεις αρχαία, τι διάολο να δεις στο Ντουμπάι?
    Φυσικά κι εγώ όταν είχα κατάθλιψη θα προτιμούσα να πάω για σαφάρι ή στη φάση που είμαι τώρα θα προτιμούσα την Νότια Αφρική λόγω χρωμάτων κλπ :Ρ
    "Γι' αυτό'' ανέφερα αυτό το παράδειγμα. Κάποιοι άλλοι όμως το επιλέγουν και κάνει καλό στην ψυχοσύνθεση τους.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Δηλαδή μπορεί εσένα να σε πάω στο Ντουμπάι κι εσύ να μην χαρείς τίποτε ενώ κάποιος άλλος να νιώσει πως έκανε ΤΟ ταξίδι της ζωής του και να νιώσει πανευτυχής...
    Είναι κάπως περίπλοκα τα πράγματα...
    Κατι ξερεις απο porta potty η μου φντ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ, πάντως, Ντουμπάι και όλα τα έξοδα να μου πληρώσουν δεν πήγαινα, τι ακριβώς να δω εκεί? Το θέμα είναι να πας κάπου να δεις πράσινο, να δεις ωραία θάλασσα, να δεις παραδοσιακή παλιά πόλη, να δεις αρχαία, τι διάολο να δεις στο Ντουμπάι?
    Και γω το ίδιο!!Ενα τεχνητό μερος για να μαζεύονται ολοι οι πλούσιοι,τα ψωνια και οι βιζ****!Πανε να ξοδέψουν χρήμα για να νιώσουν καλυτερα..όταν δεν έχεις πνευματικότητα..μόνο με υλικά αγαθά Ασχολησε νομίζοντας ότι θα σου δώσουν χαρά..Η ευφορία είναι μικρής διαρκείας..Αυτή είναι η παγίδα που πέφτουν οι υλιστές!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    174
    Βρε κοπέλια έχω διαβάσει τα σχόλια σου και πραγματικα απορώ με τα όσα λες!Εισαι σίγουρη ότι έχεις η είχες ποτέ στην ζωή σου κατάθλιψη;Γιατί εγώ ταλαιπωρούμε τόσα χρόνια και τα τελευταία 3χρονια περνω αγωγή.Μήπως έχεις μπερδέψει την κατάθλιψη με την βαριά τεμπέλιτιδα η την Ντόλτσε βιτα;!!!Ποια Σαφάρι..ποια Αφρική;;!!Οσοι έχουν κατάθλιψη ακόμα και αγωγή να περνούν δεν γίνονται τελείως καλά.Που να πάνε μάκρινα ταξίδια…!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    174
    Η ψυχοθεραπεία δεν είναι πανάκεια..έχει δώσει τεράστια αξια και αν δεν έχω κάνει αρχίζω να αμφιβάλλω για την δράση της.Εκτός αν είσαι ψυχολόγος η ψυχίατρος και για προφανης λόγους το λες αυτό.Περα από αυτό όμως έχεις διαβάσει ποτέ ότι η λέξη ψυχο-λόγος,ψυχ-ιατρός κτλπ ονομάζονται έτσι λανθασμένα έχοντας πρώτο στερητικό την λέξη «ψυχή»;Δεν δέχονται την έννοια της ψυχής..είναι αντίθετοι με αυτό.Αρα τι γιατρεύουν;Κάτι για το οποίο αμφιβάλουν η το απορρίπτουν;!!!Υπαρχει ένα πολύ καλό κείμενο που θέτει αυτά τα ερωτήματα προς τους κλάδους της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής,και βγαίνουν κάποια συμπεράσματα!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    174
    Το κείμενο σου πέφτει σε αντιφάσεις!Μονη σου αναιρείς ότι λες..
    Κατά κύριο λόγο πιστεύω πως ένας άνθρωπος με κατάθλιψη θα βοηθηθεί μόνο όταν απαλλαχθεί από ευθύνες, άγχη της καθημερινής ζωής, ψυχοθεραπεία, καλή ζωή και γενικά να βρεθεί σε ένα περιβάλλον ευχάριστο.
    Αλλωστε έχουμε δει πολλούς πλούσιους να αυτοκτονούν από κατάθλιψη όσες πισίνες κι αν έχουν, όσες γκόμενες κι αν έχουν, όσα ρούχα κι αν έχουν, έχουμε δει ανθρώπους με όλα τα καλά του κόσμου να πάσχουν από κατάθλιψη λόγω της ματαιότητας...

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Βρε κοπέλια έχω διαβάσει τα σχόλια σου και πραγματικα απορώ με τα όσα λες!Εισαι σίγουρη ότι έχεις η είχες ποτέ στην ζωή σου κατάθλιψη;Γιατί εγώ ταλαιπωρούμε τόσα χρόνια και τα τελευταία 3χρονια περνω αγωγή.Μήπως έχεις μπερδέψει την κατάθλιψη με την βαριά τεμπέλιτιδα η την Ντόλτσε βιτα;!!!Ποια Σαφάρι..ποια Αφρική;;!!Οσοι έχουν κατάθλιψη ακόμα και αγωγή να περνούν δεν γίνονται τελείως καλά.Που να πάνε μάκρινα ταξίδια…!
    Kοπελα μου αμα δεν πας στο Ντουμπαι να σου χεσει ο αραβας στο στομα δεν εχεις ταξιδεψει.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 08-10-2022, 22:04
  2. Πως βγαζεις καποιον απο την καταθλιψη?
    By arntaben in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 20-06-2016, 11:08
  3. Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη
    By araxni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 08-08-2013, 01:31
  4. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •