Τι θεωρείτε ότι βοηθάει καποιον με καταθλιψη(εμπειρικά); - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    ... τα βασικά δηλ. ρούχα, καφέ, παπούτσια..
    χαχαχαχαχα εγραψες

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    χαχαχαχαχα εγραψες
    Τι να γράψω ρε, βρακιά; :Ρ

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Τι να γράψω ρε, βρακιά; :Ρ
    Νοικι, φως, νερο, φαγητο ειναι τα βασικα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Νοικι, φως, νερο, φαγητο ειναι τα βασικα.
    Ρε συ σου μιλάω για κάποιον που μπορεί να ζήσει χωρίς τέτοιες ανησυχίες, δηλ για νεαρά παιδιά.
    Άν κάποιος ζει με τέτοιες ανησυχίες φυσικά και θα πρέπει να μπορέσει να βρει τον τρόπο να τα εξασφαλίσει για να ξεπεράσει την κατάθλιψη του.
    Απλά όπως είπα είχα στο μυαλό μου μικρότερης ηλικίας άτομα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ρε συ σου μιλάω για κάποιον που μπορεί να ζήσει χωρίς τέτοιες ανησυχίες, δηλ για νεαρά παιδιά.
    Άν κάποιος ζει με τέτοιες ανησυχίες φυσικά και θα πρέπει να μπορέσει να βρει τον τρόπο να τα εξασφαλίσει για να ξεπεράσει την κατάθλιψη του.
    Απλά όπως είπα είχα στο μυαλό μου μικρότερης ηλικίας άτομα.
    Η επειδη θελεις καποιος αλλος να σου τα εξασφαλιζει, σε αυτην την περιπτωση παντα θα εχεις καταθλιψη και λεφτα να εχεις επειδη αυτο δειχνει πως δεν αγαπας τον εαυτο σου αν αλλοι δεν σε αγαπανε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Όχι δεν έχει σχέση με την αγάπη αλλά με τις κοινωνικές ανησυχίες που έχουμε όλοι. Εάν σε κάποιον δεν φτάνουν τα οικονομικά να καλύψει τα φώτα του, τα νερά του φυσικά όπως λες θα πάθει όχι κατάθλιψη αλλά θα ζει κάθε μέρα με τον πανικό. Εγώ σου λέω πως για να ζήσει κάποιος όμορφα και να υγιάνει από την κατάθλιψη πρέπει να μην έχει καμία ανησυχία από αυτές στο μυαλό του.
    Τα υπόλοιπα τα έγραψα παραπάνω να μην επαναλαμβάνομαι.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Όχι δεν έχει σχέση με την αγάπη αλλά με τις κοινωνικές ανησυχίες που έχουμε όλοι. Εάν σε κάποιον δεν φτάνουν τα οικονομικά να καλύψει τα φώτα του, τα νερά του φυσικά όπως λες θα πάθει όχι κατάθλιψη αλλά θα ζει κάθε μέρα με τον πανικό. Εγώ σου λέω πως για να ζήσει κάποιος όμορφα και να υγιάνει από την κατάθλιψη πρέπει να μην έχει καμία ανησυχία από αυτές στο μυαλό του.
    Τα υπόλοιπα τα έγραψα παραπάνω να μην επαναλαμβάνομαι.
    Ακομα χειροτερα, αν δουλευεις για το τι θα πει ο κοσμος δεν δουλευεις για τον εαυτο σου και θα νιωθεις παντα σκλαβος της κοινωνιας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    εγώ να πω την εμπειρία μου, εμένα το φως γενικότερα με βοηθούσε να μην πέσω στα πατώματα, και συμφωνώ με το ποστ της Χάρλεϊ οι αισιόδοξοι άνθρωποι δεν είναι πανάκεια βέβαια απλα μπρο, αν δεν βάλεις στη ζωή σου ανθρώπους που πατάνε γερά στη γη θα είσαι πάντα στην αγωνία της κατάρρευσης.
    και αυτό με τους ομοϊδεάτες μου άρεσε. επειδή έχω ασχοληθεί αμυδρά με επούλωση τραύματος από απομόνωση στις σχέσεις, το να βρίσκεσαι σε μέρη που συχνάζουν ανθρώποι που βλέπουν τον κόσμο όπως εσύ πχ βίγκαν ή τέχνες ή μπουζούκια ή χορός, είναι ενίσχυση της αυτοπεποίθησης κι αυτή με την σειρά της βοηθάει.!

  9. #24
    Προσωπικα θα μιλησω κι εγω έχοντας καταθλιψη εδω και κάποια χρόνια που υποτροπιάζει.

    1) Προσωπικη προσπάθεια για επεξεργασία των αρνητικών μοτίβων/πεποιθήσεων/συμπεριφορών στα ερεθίσματα που μου επαναφέρουν τα τραυματα μου. (Συστηματική και επίμονη προσπαθεια μέχρι εξαντλήσεως..)

    2) Αγωγή πάντα εγω με αντικαταθλιπτικο και πλεον και με σταθεροποιητή.

    3) Με εχει βοηθήσει πααααρα πολυ η πίστη μου στο Θεο και η καλλιέργεια γενικοτερα της πνευματικότητας μου. Ψάχνομαι συνεχώς!


    4) Παράλληλα, όσο γίνεται τακτική ασκηση, συνέχεια επαφη με τη φύση, ήλιο και σωστη διατροφή και καλος ύπνος. Πολλές φορες , εξαντλούμαι ψυχικα και για αυτό προσπαθώ να επεκτείνω τον ύπνο μου και να μειώνω αισθητά τσιγάρα( καπνιζω) , πρόχειρη διατροφή. Και φυσικά, όσο μπορω να μιλαω σε 2 με 3 δικα μου ατομα να ξεφουσκώνω όλο αυτον τον αγώνα.


    Γενικα, είναι ενας συνεχης αγώνας με πολλα πλεον πισογυρίσματα με τάσεις για παραίτηση απ όλα..Δεν ειναι εύκολο αλλά ειναι αρκετο για να εχεις σχεδον μια ισορροπια και λειτουργικότητα .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    171
    Αυτό θα το θελανε ολοι,όχι μόνο αυτοι που έχουν κατάθλιψη!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    171
    Και μένα με έχει βοηθήσει η πίστη στον θεό!

  12. #27
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Και μένα με έχει βοηθήσει η πίστη στον θεό!
    αγαπητη pinkrose ολα αυτα που εγραψες βοηθανε συν την πιστη που ειπες συν ενα καλο κοινωνικο κυκλο και φυσικα μακρια απο τοξικους ανθρωπους

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    μα αυτή είναι η "διαφορά". κάποιοι από εμάς κάνουμε πράγματα για να μένουμε ζωντανοί.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2024
    Location
    Αθήνα
    Posts
    71
    Από τη δικη μου εμπειρία με την κατάθλιψη η ανθρώπινη επικοινωνία είναι πολύ σημαντικη. Να έχεις κοντά σου ένα δικό σου άνθρωπο που να μπορείς να του μιλήσεις.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα πάρεις μυοχαλαρωτικο
    Ενισχυμενο depon
    Συμπλήρωμα μαγνήσιο
    Βιταμίνη d θα κάνεις λίγο γυμναστική βάρη
    Και θα πάρεις μπάρα πρωτεΐνες αν κάνεις βάρη που έκανα εγώ κ περπάτημα απλά θα πηγαίνεις με τα πόδια ξέχνα τα ντιλιβερι εγώ καπνίζω εδώ κ 20 χρόνια έχω όλα τα δοντάκια μου κ φάτσα όμορφη λες κ είμαι δεν ξέρω κι εγώ ποιος αφού κι εγώ δεν με πιστεύω κι εγώ ζω κανονικά κι εσείς δεν περνάτε καλά ποιος φταίει εγώ σας τα είπα όλα αυτά είναι όλα
    το depon (παρακεταμόλη) καταστρεφει το συκωτι αμεσα και αποτελεσματικα

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 08-10-2022, 22:04
  2. Πως βγαζεις καποιον απο την καταθλιψη?
    By arntaben in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 20-06-2016, 11:08
  3. Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη
    By araxni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 08-08-2013, 01:31
  4. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •