Φόβος για τις βιταμίνες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Φόβος για τις βιταμίνες

    Καλησπέρα ,σε πρόσφατες εξετάσεις μου έδειξε πολυ χαμηλή β12 ενώ σιδηρο ,αιματοκρίτη που ξέρω ότι σχετίζονται μια χαρά ...
    Έχω χαμηλή κ τν ντε
    Φυσικά ξεκίνησα συ,πληρώματα αλλά προβληματιζομαι αν πρέπει να το ψάξω παραπέρα...γιατί να έχω χαμηλή β12;
    Δεν έκανα καθολου προσεκτικη διατροφή μέχρι τώρα η αλήθεια , η τα εικόνα όλα η πλακωνομουν στο φαγητό ,δεν ξέρω όμως αν είναι η αιτία
    Επίσης έχω χρόνια γαστρίτιδα,γοπ και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου! Γνωρίζει κάποιος κάτι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Αυτες οι βιταμινες ειναι λιποδυαλιτες, αν αποφευγεις τα λιπη δεν αποροφουνται, επισης η υγεια του εντερου παιζει ρολο. Δεν ειναι ενα και ενα δυο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλησπέρα ,σε πρόσφατες εξετάσεις μου έδειξε πολυ χαμηλή β12 ενώ σιδηρο ,αιματοκρίτη που ξέρω ότι σχετίζονται μια χαρά ...
    Έχω χαμηλή κ τν ντε
    Φυσικά ξεκίνησα συ,πληρώματα αλλά προβληματιζομαι αν πρέπει να το ψάξω παραπέρα...γιατί να έχω χαμηλή β12;
    Δεν έκανα καθολου προσεκτικη διατροφή μέχρι τώρα η αλήθεια , η τα εικόνα όλα η πλακωνομουν στο φαγητό ,δεν ξέρω όμως αν είναι η αιτία
    Επίσης έχω χρόνια γαστρίτιδα,γοπ και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου! Γνωρίζει κάποιος κάτι;
    Ναι , υπάρχει πρόβλημα στο στομάχι και δεν παίρνει ο οργανισμός σου την β12.
    Πρέπει να ανάβει γιατί φέρνει άλλες παρενέργειες στον οργανισμό.
    Αν δεν σε παρακολουθεί γαστρεντερολογος κλείσε ραντεβού να δει τις εξετάσεις και θα σου γράψει συμπληρωματικές.
    Είναι φυσιολογικό αφού δεν έτρωγες σωστά να πέσει , υπάρχει και χρόνιο πρόβλημα .
    Πάντως μην ανησυχείς, δεν πρέπει να φοβάσαι. Αν υπάρχει οικονομική άνεση κάνε αυτό που σου είπα, διαφορετικά θα επαναλάβεις την εξέταση αίματος για β12 για να δεις αν υπάρχει βελτίωση μόλις περάσουν οι μέρες της θεραπείας. Να παίρνεις τις βιταμίνες μην τις φοβάσαι, μόνο με σωστή διατροφή δεν θα δεις βελτίωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    κι εγω περνω βιταμίνες μην φοβασε περνε μια την ημερα βιταμίνη οτι πει ο γιατρος κι φαρμακοποιός κι μην φοβασε αυτο δε θα σου κανει κακο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Είχα πάντοτε χαμηλή β12 ...είχα πάει σε αιμτολογο κ είχα κάνει μια ειδική εξέταση για το στομάχι (αίματος ) κ έδειξε κανονική τιμή ....οι φοβίες μου κ η οικονομική μου κατάσταση δεν μου επιτρέπουν παραπάνω ψάξιμο τρέμω στη σκέψη ότι συμβαίνει κάτι κακο στο στομάχι μου ....
    Ίσως σχετίζεται Μ την γαστρίτιδα η την γοπ η το ευερέθιστο έντερο ;;
    Πφφφ άλλος μπελάς τώρα ,παίρνω μια β12 σε σπρέι από το στόμα (3ψεκασμοο τη μέρα ) κ τον Ιούνιο θα επαναλαβω την εξέταση !! Φοβάμαι μην δεν ανέβει ,πάντα ν ασχολούμαι με κάτι ρε παιδιά;;;; Τι ΒΑΣΑΝΙΣΤΉΡΙΟ
    Ειναι υποτίθεται δυνατό το συμπλήρωμα σαν το ενέσιμο ,είχα ήδη παρενέργειες ,τρέμουλο ,πόνους ,ξεχνούσα κλπ
    Δεν ξέρω αν ανέβει ...φοβάμαι μήπως δεν ...

  6. #6
    Δλδ σε διατροφή χωρίς λιπαρά ,δεν απορροφάται η β12;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Δλδ σε διατροφή χωρίς λιπαρά ,δεν απορροφάται η β12;;;;
    Οχι, αλλα ψαξε το μονη σου για να νιωσεις καλυτερα. Η γνωση ειναι πλουτος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Δλδ σε διατροφή χωρίς λιπαρά ,δεν απορροφάται η β12;;;;
    Δεν απορροφάται γενικά! πρέπει να βρεις ποιες τροφές βοηθούν. Αλλάζεις διατροφικές συνήθειες, δεν βλέπεις βελτίωση ούτε σε 6 μήνες μόνο με διατροφή. ο οργανισμός σου αφού έχει πρόβλημα με το πεπτικό σύστημα θα χρειάζεται συνέχεια υποστήριξη με βιταμίνες. Υπομονή μέχρι τον ιουνιο , έχεις μεγάλο δρόμο, ίσως να σου προτείνει ο φαρμακοποιός χάπια που λιώνουν στο στόμα.
    Η ανησυχία για κάτι κακό είναι παρενέργεια απο την χαμηλή β12, αν υπήρχε μεγάλο πρόβλημα θα είχες και άσχημα συμπτώματα.
    Ηρέμησε και ασχολήσου πάλι τον Ιούνιο.

  9. #9
    Επομένως για να καταλάβω... Εννοείς ότι θα ανησυχούσα αν είχα κάτι κακό σε παρενέργεια από τη χαμηλή β12;
    Το να ψάξω γιατί είναι χαμηλή δν έχει κάποιο νόημα επομένως;
    Το σπρέι που ψεκαζω το στόμα κ τη γλώσσα μου υποτίθεται πως είναι τόσο δυνατό όσο το ενέσιμο σκεύασμα
    Τι να πω ρε παιδιά... Ο ψυχίατρος μου είπε πως αυτή η βιταμίνη πρέπει να είναι 500 κ εγώ έχω 170... Μεγάλη επιτυχία
    Πιστεύω στην ανόητη προσπάθεια μου να κάνω δίαιτες κ μια έτρωγα τα πάντα κ μια τίποτε... Την κατέστρεψα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Επομένως για να καταλάβω... Εννοείς ότι θα ανησυχούσα αν είχα κάτι κακό σε παρενέργεια από τη χαμηλή β12;
    Το να ψάξω γιατί είναι χαμηλή δν έχει κάποιο νόημα επομένως;
    Το σπρέι που ψεκαζω το στόμα κ τη γλώσσα μου υποτίθεται πως είναι τόσο δυνατό όσο το ενέσιμο σκεύασμα
    Τι να πω ρε παιδιά... Ο ψυχίατρος μου είπε πως αυτή η βιταμίνη πρέπει να είναι 500 κ εγώ έχω 170... Μεγάλη επιτυχία
    Πιστεύω στην ανόητη προσπάθεια μου να κάνω δίαιτες κ μια έτρωγα τα πάντα κ μια τίποτε... Την κατέστρεψα
    Δεν είναι 500 , η μητέρα μου έχει κάτω από 150, αν έχεις τα αποτελέσματα γράφει πόσο είναι το ελάχιστο φυσιολογικό.
    ναι αν ήσουν βαριά άρρωστη με κάτι κακό θα είχες περισσότερα φανερά προβλήματα, θα υπήρχαν περισσότερες ενδείξεις στις αιματολογικές εξετάσεις.
    Μεγάλο λάθος η δίαιτα σε συνδυασμό με τα προβλήματα που ξέρεις πως έχεις.
    Δεν γίνεται να περάσω το μήνυμα πως δεν πρέπει να το ψάξεις , αλλά αν δεν υπάρχουν π.χ40€ -70€ για γαστρεντερολόγο και νέες αιματολογικές , να τρέφεσαι σωστά και το ψάχνεις αργότερα αν δεν βελτιωθεί

  11. #11
    Το ελάχιστο φυσιολογικό είναι 200 κ εγώ έχω 170 αλλά πρεέι να έχουμε γύρω στο 500 για να είμαστε καλά νερυολιγκκα κλπ
    Έτσι μου είπε ο ψυχίατρος

    Θα επαναλάβω τις εξετάσεις τον Ιούνιο ...μέχρι τότε θα παίρνω συμπλήρωμα κ θα τρέφομαι με πρωτεϊνη με σαλάτες κ ελάχιστους υδατάνθρακες μπας κ γίνει σωστότερη απορρόφηση
    Έτσι κ αλλιώς πρέπει να ρίξω κ τη χοληστερίνη μου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,123
    Σωστά τα είπε ο γιατρός σου. Εμένα ο δικός μου τη θέλει στα 800. Το καλό με την ένεση είναι ότι ανεβαίνει γρήγορα και μένει ψηλά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Με το σπρέι, χάπια μασωμενα κλπ χρειάζεται συνεχής λήψη. Βέβαια κι εγώ χάπια που λιώνουν στο στόμα παίρνω γιατί κι εμένα προς τα χαμηλά ήταν, γύρω στα 300. Επίσης σημαντικό είναι να ελέγξεις, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, και το φυλλικό οξύ και το θυρεοειδή. Συνδέονται και αυτά με τη ψυχολογική μας κατάσταση.

  13. #13
    Είναι οκ κ το φυλλικό οξύ κ ο θυρεοειδής μου ,τα έλεγξα !!!!

Similar Threads

  1. Βιταμινες
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 20-05-2020, 20:25
  2. Βιταμινες
    By iwannaaa in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 30
    Last Post: 05-11-2018, 20:31
  3. ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
    By Alma libre_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 04-02-2012, 12:07
  4. Βιταμινες Ω3
    By Bibo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2010, 13:37
  5. Βιταμίνες Β
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2007, 23:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •