Η παγίδα της ¨θυματοποιησης ¨και το αίσθημα τις αβοηθησιας . - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 119
  1. #16
    Marilou
    Guest
    Σημερα λεω να μοιραστω ενα ποιημα μαζι σας που καθε φορα που εγω ημουν καπως νοχελικη ,απογοητευμενη απο τον εαυτο μου γιατι προσδοκούσα κατι αλλο με ηρεμουσε

    Αν δεν μπορείς να είσαι πεύκο,
    χαμόδεντρο να γίνεις στην κοιλάδα
    Μα να γίνεις το πιο όμορφο χαμόδεντρο στου ρυακιού την όχθη.
    Γίνε ένας θάμνος αν δεν μπορείς δένδρο να είσαι.
    Κι αν δεν μπορείς να είσαι θάμνος γίνε χλόη
    κι ομόρφαινε τις παρυφές του δρόμου.
    Αν δεν μπορείς να είσαι δρυς
    γίνε μικρή φιλύρα αλλά η ομορφότερη κοντά στη λίμνη.
    Να γίνουμε όλοι καπετάνιοι δεν μπορούμε
    χρειάζεται και πλήρωμα.
    Έχει δουλειά για όλους.
    Άφθονες δουλειές μεγάλες και μικρές.
    Και πρέπει ο καθένας μας ό,τι μπορεί να κάνει.
    Αν δεν μπορείς να είσαι λεωφόρος
    γίνε μονοπάτι.
    Αν δεν μπορείς να είσαι ήλιος γίνε αστέρι.
    Από το μέγεθος ούτε κερδίζεις, ούτε χάνεις.
    Να είσαι ο καλύτερος σ΄αυτό που είσαι.


    Δεν εχει σημασια αν εισαι το πιο ψηλο δεντρο, ακομα και μικρο λουλουδακι να εισαι θα βρεις αλλα μικρα να συμπρορευτεις ..
    Ας αφησουμε τις μεγαλες προσδοκιες να γινουμε ψηλα δεντρα αν δεν μπορουμε ..

    Άλλωστε δες το με άλλη οπτκη ..Τα μεγαλα και ψηλα δεντρα λαμβανουν το μεγαλυτερο μερος της κακοκαιριας ...Κοινως μας προστατευουν για να ειμαστε εκει που πρέπει και να πορευομαστε με ασφαλεια και ηρεμια !

    Καλημερα σας !!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,408
    Καλημερα σου!
    Σου εχω ενα psy cartoon να ξεκινησεις την μερα σου με χαμογελο.
    https://youtu.be/9ZaLipDgFZQ

  3. #18
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σε ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση τωρα καταλαβα απολυτα τι εννοεις και συμφωνω μαζι σου !

    Ξερεις ο ανθρωπος δεν ειναι υποχρεωμενος να συγχωρεί τα παντα και τους παντες ...
    Δεν ειναι κανονας ζωης αυτος .
    Τι θελω να πω ;

    Μην ταυτιζουμε ενα θρησκευτικο κανονα (περι συγχωρήσεως )με ενα κοινωνικο-ψυχολογικο .

    Ειναι πλήρως αποδεκτο να μην συγχωρείς και να επιλεγεις να παρεις αποστάσεις ,ΑΡΚΕΙ με αυτο που κανεις να εισαι εσυ καλα .

    Μη αποδεκτο κοινωνικα και φυσικα με ψυχολογικες -νομικες επιπτώσεις θα ηταν το γεγονος να μην συγχωρείς και συναμα να θες να εκδικηθεις με το να τους προκαλεσεις καποιο κακο .

    Συμβαινει κατι τετοιο σε εσενα ;



    1000% δικιο απο εμενα εφοσον άλλο το διαβαζω 1000 βιβλια οπως λες ,αλλο η βιωματικη εμπειρια και αλλο ο βαθμος ενσυναισθησης που διαθετω σαν προσωπικοτητα ωστε να μπορεσω να μπω εστω και για λιγο στα παπουτσια ενος κακοποιημένου ατομου .
    Αλλωστε ολοι οι ψυχολογοι συμβουλοι και ποσες αλλες ειδικοτητες τα ιδια πανεπηστημια τελειωνουν ,ειναι ολοι ικανοι να γινουν ΚΑΙ καλοι επαγγελματιες ;
    Οχι φυσικα εξου και πολλοι τα παρατουν ή κανουν ενα μεταπτυχιακο και γινονται κατι αλλο ...




    θα μου επιτρεψεις να μην δινω βαση στα γραφομενα του εφοσον ελοχευει πολυ άσχημη βιωματικη εμεπιρια και αντι να εστιασει στον εαυτο του κανει αποφυγη και στρέφετε επιθετικα πολλες φορες στους αλλους ..

    και εμενα μου ειπε οτι εδω μεσα ψαχνω πελατες θαρρεις και βιοποριζομαι απο αυτο ...και ; θα δωσω βαση ή θα αναγνωρισω την ελαττωματικοτητα του ;

    Απλα λοιπον δεν δινω βαση απο την στιγμη που δεν αναγνωριζει τα δικα του θεματα και προτιμα μεσω της επιθεσης -υποτιμησεις να υπαρχει εδω μεσα ..

    Δεν πειραζει καλοδεχουμενος απλα δεν υπαρχει πρόσφορο εδαφος για ουσιαστικη συζητηση .




    Με αφορμη αυτο να απαντησω και στην Ασπ εφοσον καλο ειναι να ρωταμε αν εννοει ο αλλος αυτο που σκεφτομαστε εμεις ουτως ωστε να μην βγαινουν αυθαιρετα συμπερασματα και δυστηχως δεν βοηθουν στην ροη...

    ΚΑΝΕΙΣ δεν αναιρει το γεγονος οτι υπαρχει θυμα, οκ μεχρι εδω ;

    Η αποσταση απο το γεγονος οτι ειμαι οντως θυμα με το γεγονος οτι επιλεγω πλεον στην ζωη μου να με αντιμετωπιζω και εγω και θελω και οι αλλοι να με αντιμετωπιζουν σαν θυμα ,συνεπως θυματοποιουμε ειναι τεραστια ..

    Αρα μιλαμε για τους ανθρωπους που μια ζωη θελουν οι αλλοι να τους βλεπουν σαν ΘΥΜΑ ,.
    Οι ιδιοι δηλαδη σαν μετεπειτα γονεις να ειναι το ιδιο κακοποιητικοι στα παιδια τους με την δικαιολογια οτι ετσι μεγαλωσαν ..

    Δηλαδη το θυμα ,εγω ας πουμε που μεγαλωσα με κακους φροντιστες γινομαι θύτης ,κακοποιό το παιδι μου με την σειρα μου ,αλλα εχω σαν δικαιολογια εφοσον υπηρξα θυμα ...

    Πιστευω τωρα να εγινα πιο κατανοητη .
    τα αυθαιρετα συμπερασματα ειναι αυτα που με κανουν να θελω να κανω κακο.........
    θα παρακαλουσα τα μελη του φορουμ, να μην βαζουν επιπροσθετα λογια σε ανθρωπους.
    οπως εσυ τωρα ας πουμε περι εκδικησης.
    η μια αλλη που ρωτησε αν εχει αυτοκτονικες τασεις ο θεματοθετης.
    Μαριλου δεν ξερω την ιδιοτητα σοτ. Αλλα αν εισαι ψυχολογος και απο πριν ειχες ενσυναισθηση, αυτοματα την χανεις γιατι την εργαλειοποιεις για να εχεις ενα αποτελεσμα, οποτε γι αυτο αποτυγχανετε οι περισσοτεροι ψυχολογοι και ψυχιατροι.

    θελεις να γραψουμε τις εμπειριες μας αλλα με δικες σου προυποθεσεις και "ορια" τα οποια εσυ φυτευεις στην συζητηση.

    Μηπως ηθελες καποια στιγμη να κανεις κακο σε καποιον? εισαι εκδικητικο ατομο?
    αν τιποτα απο αυτα δεν ισχυει. Τοτε σκεφτεσαι διπολικα. Δεν ειναι μονο οι δυο σταθερες : συγχωρω ή εκδικούμε.
    τα ενδιαμεσα και τα παρελκομενα ειναι που εχουν τις απαντησεις.

    Επισης καθολου ορθο απο μεριας σου να χρησιμοποιησεις τις λεξεις θυματοποιηση αβοηθησια, με την εκδικηση, συνηθως αυτος που θυματοποιει καποιον και θελει και εκδικηση, ολως τυχαιως ειναι ο θυτης

    Πανω απο ολα και περα της ενσυναισθησης χρειαζεται ατοφια εφυϊα, ενας ανθρωπος χωρις ερεθισματα, θετικα ή αρνητικα, λιγες φορες φτανει να εχει αυτο το χαρακτηριστικο.

  4. #19
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Πρεπει να εισαι σιγουρη ομως πως ειναι η δικια σου ζωη και οχι η ζωη που θα ηθελες να εχεις.
    σιγουρος δεν μπορει να ειναι κανεις, εμενα το μοτο μου ειναι αυτο:
    ζω την ζωη μου με λιγες αλλα ποιοτικες απολαυσεις, δεν καταναλωνω καθε λογης σαβουρας( τv, αλλαντικα και χαπια)
    η ζωη μου θελω να ειναι λητη και γεματη συναισθημα(και καλο και κακο)
    η ζωη που θα θελαν οι αλλοι ξεπροβαλει μονο σε κανενα ονειρο και μολις καταλαβαινω οτι δεν ειναι δικοι μου λογισμοι γινεται εφιαλτης αλλα ξυπνω, χτυπαω ενα τετραπτο καφεδακι και συνερχομε.
    Προσπαθω να παω την ζωη εκει που νιωθω καθε φορα.

    Επισης ατοπη λιγο η προταση καθως και τα 2 ειναι δικα μου και αυτο που θελω και αυτο που εχω, εκει κολλαμε πολλοι, νιωθουμε οτι δε πρεπει να θελουμε, επειδη ζητουσαν πολλα απο μας.
    πρπει να θελουμε, να ζηταμε και να αγωνιζομαστε για τα θελω μας. (σε καποια περιπτωση δεν μιλω για αντικειμενα και καταναλωτισμο)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,408
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    σιγουρος δεν μπορει να ειναι κανεις, εμενα το μοτο μου ειναι αυτο:
    ζω την ζωη μου με λιγες αλλα ποιοτικες απολαυσεις, δεν καταναλωνω καθε λογης σαβουρας( τv, αλλαντικα και χαπια)
    η ζωη μου θελω να ειναι λητη και γεματη συναισθημα(και καλο και κακο)
    η ζωη που θα θελαν οι αλλοι ξεπροβαλει μονο σε κανενα ονειρο και μολις καταλαβαινω οτι δεν ειναι δικοι μου λογισμοι γινεται εφιαλτης αλλα ξυπνω, χτυπαω ενα τετραπτο καφεδακι και συνερχομε.
    Προσπαθω να παω την ζωη εκει που νιωθω καθε φορα.

    Επισης ατοπη λιγο η προταση καθως και τα 2 ειναι δικα μου και αυτο που θελω και αυτο που εχω, εκει κολλαμε πολλοι, νιωθουμε οτι δε πρεπει να θελουμε, επειδη ζητουσαν πολλα απο μας.
    πρπει να θελουμε, να ζηταμε και να αγωνιζομαστε για τα θελω μας. (σε καποια περιπτωση δεν μιλω για αντικειμενα και καταναλωτισμο)
    Τα λες πολυ ωραια στο αρχηκο σου θεμα "Ο αλλος εαυτος μου" Το κοριτσακι που εθαψες ειναι ο πραγματικος σου εαυτος. πρεπει να την ξεθαψεις, να την αφησεις να μεγαλωσει και να κανει την ζωη της, αν ζει ακομα.

  6. #21
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Τα λες πολυ ωραια στο αρχηκο σου θεμα "Ο αλλος εαυτος μου" Το κοριτσακι που εθαψες ειναι ο πραγματικος σου εαυτος. πρεπει να την ξεθαψεις, να την αφησεις να μεγαλωσει και να κανει την ζωη της, αν ζει ακομα.
    δεν ξερω ποτε θα ειναι ετοιμη γι αυτο.
    αυτη δε θελει να μεγαλωσει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,408
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    δεν ξερω ποτε θα ειναι ετοιμη γι αυτο.
    αυτη δε θελει να μεγαλωσει.
    Αυτη εχει τα συναισθηματα ομως, εσυ εχεις μονο την ντροπη. Αν ξερεις Αγγλικα θα σου στειλω μια κοπελα που κανει βιντεο για την ντροπη.

  8. #23
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    τα αυθαιρετα συμπερασματα ειναι αυτα που με κανουν να θελω να κανω κακο.........
    θα παρακαλουσα τα μελη του φορουμ, να μην βαζουν επιπροσθετα λογια σε ανθρωπους.
    οπως εσυ τωρα ας πουμε περι εκδικησης.
    η μια αλλη που ρωτησε αν εχει αυτοκτονικες τασεις ο θεματοθετης.
    Μαριλου δεν ξερω την ιδιοτητα σοτ. Αλλα αν εισαι ψυχολογος και απο πριν ειχες ενσυναισθηση, αυτοματα την χανεις γιατι την εργαλειοποιεις για να εχεις ενα αποτελεσμα, οποτε γι αυτο αποτυγχανετε οι περισσοτεροι ψυχολογοι και ψυχιατροι.

    θελεις να γραψουμε τις εμπειριες μας αλλα με δικες σου προυποθεσεις και "ορια" τα οποια εσυ φυτευεις στην συζητηση.

    Μηπως ηθελες καποια στιγμη να κανεις κακο σε καποιον? εισαι εκδικητικο ατομο?
    αν τιποτα απο αυτα δεν ισχυει. Τοτε σκεφτεσαι διπολικα. Δεν ειναι μονο οι δυο σταθερες : συγχωρω ή εκδικούμε.
    τα ενδιαμεσα και τα παρελκομενα ειναι που εχουν τις απαντησεις.

    Επισης καθολου ορθο απο μεριας σου να χρησιμοποιησεις τις λεξεις θυματοποιηση αβοηθησια, με την εκδικηση, συνηθως αυτος που θυματοποιει καποιον και θελει και εκδικηση, ολως τυχαιως ειναι ο θυτης

    Πανω απο ολα και περα της ενσυναισθησης χρειαζεται ατοφια εφυϊα, ενας ανθρωπος χωρις ερεθισματα, θετικα ή αρνητικα, λιγες φορες φτανει να εχει αυτο το χαρακτηριστικο.
    Λυπαμαι γι αυτο που αισθανεσαι αλλα δεν ειμαι εγω υπευθυνη για τα δικα σου συναισθηματα ...

    Το οτι μιλαμε γενικα ειναι γεγονος εδω μεσα ..

    Αν εσυ λαμβανεις προσωπικα καθε θεμα παλι ειναι δικο σου θεμα ..

    Και τελος οι οροι που χρησιμοποιω ειναι οροι της γνωσιακης ,της θεραπειας δηλαδη που ακολουθω ΣΑΝ θεραπευομενη και τις χρησιμοποιει και η δικη μου θεραπευτρια-της

    Πεταξτε τις ταμπελες που βαζετε στα ατομα που μιλουν μαζι σας ..

    Εχω χαρακτηριστει θεουσα επαγγελματιας ,ξαφνικα τωρα αλλο ενα αυθαιρετο συμπερασμα δικο σου οτι ειμαι διπολικος ,δηλαδη λογια που δυστηχως τα ακουω απο ατομα που δεν αντιλαμβανονται πως αυτες ειναι σκεψεις δικες τους ,βαση της προσωπικοτητα τους και ΟΧΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ..

    Αν αρχιζω και εγω να βαζω τις ταμπελες που αναγνωριζω εδω μεσα στον καθενα θα το κανω μονο και μονογιατι δεν εχω επιχειρηματα να μιλησω μαζι του παρα θελω να τον υποβιβασω για να φανω ..

    Αν θελετε μιλαω με ενα σχιζοφρενη ,με ενα σχιζοτυπο ,αντικοινωνικο ,καταθλιπτο,ναρκισσο και πολλα αλλα αυτη την στιγμη ..
    Αυτο τι σημαινει ;


    αΥΤΑ

    Το θεμα ειναι ξεκαθαρο ,θα συνεχισω να γραφω με απολυτα φυσιολογικους ορους και το τι ειμαι στην πραγματικη μου ζωη το ξερω και το υποστηριζω εφοσον οι δικοι μου θεραπευτες δεν μου εχουν δωσει καμια τετοια ταμπελα οποτε συνιστω να εμπιστευεστε τους θεραπευτες σας και οχι ανθρωπους που δεν σας γνωριζουν ..

    Θα μου επιτρεψεις να μην ξανααπαντησω σε τετοια θεματα ,αν θελεις να μοιραστουμε εμπειριες ποιηματα ,θεραπευτικες προσεγγισεις ή ακομα και τεχνικες που μας βοηθησαν στην διαδρομη μας εδω ειμαστε ..

    Ημουν προετοιμασμενη οτι ανοιγοντας ενα θεμα μεσα σε ενα ακρως δυσλειτουργικο περιβαλλον θα λαβω και χαρακτηρισμους αλλα δεν με απασχολει ,τα διαβαζω με κανουν να σκεφτομαι παντα αν ισχυουν απο εκει και περα δεν θα με μειωσουν ουτε θα με προσβαλουν εφοσον ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ !

    Και για να επανελθω στο θεμα θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο ποιημα ..

    Τι σκεψεις κανατε διαβαζοντας το ,ποια συναισθηματα κ.α ;



    Οποιοι δεν θελετε εφοσον μου λετε οτι δημοσια αποφευγεται να γραφετε για τον λογο που δεχομαι εγω αυτη την στιγμη υπαρχουν και τα προσωπικα μηνύματα και τα μεταφερω εγω εδω δημοσια με το δικο μου νικ !

    Το θεμα ειναι για αυτους που ειναι συνοδοιποροι μας ,οι αλλοι που ειστε αυτο που ειστε δεν υπαρχει λογος να σπαταλατε τον χρονο σας γιατι πλεον και εγω κουραζομαι με αυτη την συμπεριφορα οποτε αδιαφορω ..
    Αυτο ειναι το θεμα και οχι ΑΝ ειμαι καλη ή κακη σε κατι που δεν σας ζητηθηκε ουτε να με πληρωσετε ουτε να με κρινετε εφοσον ειμαστε σε ψυχολογικο φορουμ ΣΑΝ θεραπευομενοι ...

    Τις κριτηκες σε αυτους που πληρωνετε και τους επιλεγετε !

    Υπαρχι και κατι που λεγεται εθελοντισμος ....εργασια ΧΩΡΙΣ αμοιβη ξερετε ..

    Ολοι δεν προσφερουμε με βαση τον δικο σας θεο που λεγε χρημα δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αξιες ...

    Μαθαιτε στην ζωη σας να προσφερεται ...

  9. #24
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Λυπαμαι γι αυτο που αισθανεσαι αλλα δεν ειμαι εγω υπευθυνη για τα δικα σου συναισθηματα ...

    Το οτι μιλαμε γενικα ειναι γεγονος εδω μεσα ..

    Αν εσυ λαμβανεις προσωπικα καθε θεμα παλι ειναι δικο σου θεμα ..

    Και τελος οι οροι που χρησιμοποιω ειναι οροι της γνωσιακης ,της θεραπειας δηλαδη που ακολουθω ΣΑΝ θεραπευομενη και τις χρησιμοποιει και η δικη μου θεραπευτρια-της

    Πεταξτε τις ταμπελες που βαζετε στα ατομα που μιλουν μαζι σας ..

    Εχω χαρακτηριστει θεουσα επαγγελματιας ,ξαφνικα τωρα αλλο ενα αυθαιρετο συμπερασμα δικο σου οτι ειμαι διπολικος ,δηλαδη λογια που δυστηχως τα ακουω απο ατομα που δεν αντιλαμβανονται πως αυτες ειναι σκεψεις δικες τους ,βαση της προσωπικοτητα τους και ΟΧΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ..

    Αν αρχιζω και εγω να βαζω τις ταμπελες που αναγνωριζω εδω μεσα στον καθενα θα το κανω μονο και μονογιατι δεν εχω επιχειρηματα να μιλησω μαζι του παρα θελω να τον υποβιβασω για να φανω ..

    Αν θελετε μιλαω με ενα σχιζοφρενη ,με ενα σχιζοτυπο ,αντικοινωνικο ,καταθλιπτο,ναρκισσο και πολλα αλλα αυτη την στιγμη ..
    Αυτο τι σημαινει ;


    αΥΤΑ

    Το θεμα ειναι ξεκαθαρο ,θα συνεχισω να γραφω με απολυτα φυσιολογικους ορους και το τι ειμαι στην πραγματικη μου ζωη το ξερω και το υποστηριζω εφοσον οι δικοι μου θεραπευτες δεν μου εχουν δωσει καμια τετοια ταμπελα οποτε συνιστω να εμπιστευεστε τους θεραπευτες σας και οχι ανθρωπους που δεν σας γνωριζουν ..

    Θα μου επιτρεψεις να μην ξανααπαντησω σε τετοια θεματα ,αν θελεις να μοιραστουμε εμπειριες ποιηματα ,θεραπευτικες προσεγγισεις ή ακομα και τεχνικες που μας βοηθησαν στην διαδρομη μας εδω ειμαστε ..

    Ημουν προετοιμασμενη οτι ανοιγοντας ενα θεμα μεσα σε ενα ακρως δυσλειτουργικο περιβαλλον θα λαβω και χαρακτηρισμους αλλα δεν με απασχολει ,τα διαβαζω με κανουν να σκεφτομαι παντα αν ισχυουν απο εκει και περα δεν θα με μειωσουν ουτε θα με προσβαλουν εφοσον ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ !

    Και για να επανελθω στο θεμα θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο ποιημα ..

    Τι σκεψεις κανατε διαβαζοντας το ,ποια συναισθηματα κ.α ;



    Οποπιοι δεν θελετε εφοσον μου λετε οτι δημοσια αποφευγεται να γραφετε για τον λογο που δεχομαι εγω αυτη την στιγμη υπαρχουν και τα προσωπικα μηνυματα και τα μεταφερω εγω εδω δημοσια με το δικο μου νικ !

    Το θεμα ειναι για αυτους που ειναι συνοδοιποροι μας ,οι αλλοι που ειστε αυτο που ειστε δεν υπαρχει λογος να σπαταλατε τον χρονο σας γιατι πλεον και εγω κουραζομαι με αυτη την συμπεριφορα οποτε αδιαφορω ..
    Αυτο ειναι το θεμα και οχι ΑΝ ειμαι καλη ή κακη σε κατι που δεν σας ζητηθηκε ουτε να με πληρωσετε ουτε να με κρινετε εφοσον ειμαστε σε ψυχολογικο φορουμ
    αυτο που εχω προσκοπισει απο τα γραπτα του καθενος εδω σιγουρα δεν αντικατοπτριζουν τα συναισθηματα μου.
    ειπα σκεφτεσαι διπολικα, δεν ειπα οτι εχεις διπολικοι διαταραχη, φανταζομαι ως θεραπευομενη, οι εποπτες σου θα εχουν καθισει να σου εξηγησουν τις διαφορες.
    το πρωτο ηταν ειρωνια πανω σε αυτο που ειπες περι εκδικησης.
    δεν εχω συναινθηματα για κανενα απο τα μελη οποτε πως μπορει κατι να το παρω προσωπικα?

    εγω λεω να αφησουμε λιγο τα κειμενα για να μην χασουμε την ιδιοτητα μας, του ανθρωπου με συνηδηση.

    πρεπει να συνηδητοποιουμε καποια πραγματα πριν τα γραψουμε.

  10. #25
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σημερα λεω να μοιραστω ενα ποιημα μαζι σας που καθε φορα που εγω ημουν καπως νοχελικη ,απογοητευμενη απο τον εαυτο μου γιατι προσδοκούσα κατι αλλο με ηρεμουσε

    Αν δεν μπορείς να είσαι πεύκο,
    χαμόδεντρο να γίνεις στην κοιλάδα
    Μα να γίνεις το πιο όμορφο χαμόδεντρο στου ρυακιού την όχθη.
    Γίνε ένας θάμνος αν δεν μπορείς δένδρο να είσαι.
    Κι αν δεν μπορείς να είσαι θάμνος γίνε χλόη
    κι ομόρφαινε τις παρυφές του δρόμου.
    Αν δεν μπορείς να είσαι δρυς
    γίνε μικρή φιλύρα αλλά η ομορφότερη κοντά στη λίμνη.
    Να γίνουμε όλοι καπετάνιοι δεν μπορούμε
    χρειάζεται και πλήρωμα.
    Έχει δουλειά για όλους.
    Άφθονες δουλειές μεγάλες και μικρές.
    Και πρέπει ο καθένας μας ό,τι μπορεί να κάνει.
    Αν δεν μπορείς να είσαι λεωφόρος
    γίνε μονοπάτι.
    Αν δεν μπορείς να είσαι ήλιος γίνε αστέρι.
    Από το μέγεθος ούτε κερδίζεις, ούτε χάνεις.
    Να είσαι ο καλύτερος σ΄αυτό που είσαι.


    Δεν εχει σημασια αν εισαι το πιο ψηλο δεντρο, ακομα και μικρο λουλουδακι να εισαι θα βρεις αλλα μικρα να συμπρορευτεις ..
    Ας αφησουμε τις μεγαλες προσδοκιες να γινουμε ψηλα δεντρα αν δεν μπορουμε ..

    Άλλωστε δες το με άλλη οπτκη ..Τα μεγαλα και ψηλα δεντρα λαμβανουν το μεγαλυτερο μερος της κακοκαιριας ...Κοινως μας προστατευουν για να ειμαστε εκει που πρέπει και να πορευομαστε με ασφαλεια και ηρεμια !

    Καλημερα σας !!
    με βρηκες τωρα στην δικη μου ιδιοτητα και δεν μπορω να παρω το κειμενο ως ποιημα καθως γνωριζω τις διαφορες των ειδων που ενεφερες. δεν μπορω να το δω καν αλληγορικα

  11. #26
    Marilou
    Guest
    Να σημειωσω οτι οι αποψεις σας θα συμπεριλεφθουν στην δικη μου εργασια κατι που απ οτι ειδα τωρα δεν ξεκαθαρισα πουθενα ...Ολες οι αποψεις λαμβανονται υπόψιν εφοσον βασιζεται σε αντιδρασεις ανθρωπων που ενεργουν κατω απ την ψυχολογικη κατασταση που βιωνουν οι ιδιοι και φυσικα τον τροπο που λαμβανουν οι ιδιοι τον σκοπο αυτου !


    Το φορουμ ειναι ανωνυμο δεν κανω χρηση προσωπικων δεδομενων και το κυριοτερο ΔΕΝ σας κοστιζει τιποτα !

    Σε ευχαριστω bischo... για την απαντηση θα εχεις πολλες ευκαριες αν θες απο εδω και περα να καταγραφεις τα δικα σου συνασιθηματα που λαμβανουν χωρα απο τον τροπο που ερμηνευεις τα γεγονοτα ή καλυτερα τα ποστ μου εδω μεσα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,408
    Το Θυμα: Υπαρχι και κατι που λεγεται εθελοντισμος ....εργασια ΧΩΡΙΣ αμοιβη ξερετε ..
    Θα το διευκρινιζες στην υπογραφη σου.
    ΥΓ. Ελα μωρε, σε πειραζουμε επειδη εισαι λιγο φαντασμενη, απορρω πως εξυπνη και μορφομενη κοπελα σαν εσενα δεν το καταλαβαινει.

  13. #28
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Το Θυμα: Υπαρχι και κατι που λεγεται εθελοντισμος ....εργασια ΧΩΡΙΣ αμοιβη ξερετε ..
    Θα το διευκρινιζες στην υπογραφη σου.
    ΥΓ. Ελα μωρε, σε πειραζουμε επειδη εισαι λιγο φαντασμενη, απορρω πως εξυπνη και μορφομενη κοπελα σαν εσενα δεν το καταλαβαινει.
    Θα μου επιτρεψεις να μπεις και εσυ στη λιστα ignore ,σε ενημερωνω για να μην γραφεις τζαμπα οχι για κανενα αλλον γιατι θες να τα βλεπω ....

    Ειναι η τακτικη πουακολουθω και στην ζωη μου,απομακρυνω δυσλειτουργικα ελλατωματικα ατομα που μου χαλουν τον δικο μου κοσμο σου προτινω να κανεις το ιδιο και με εμνα εφοσον σου χαλω την υπεροχη αισθητικη σου ..

    Αν και εσυ πραγματικα εδω μεσα θα πρεπει ολους να τους αγνοεις γιατι δεν σε εχω δει να λες κατι καλο για καποιον ,

    ελα φιλια και να προσεχεις !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,408
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θα μου επιτρεψεις να μπεις και εσυ στη λιστα ignore ,σε ενημερωνω για να μην γραφεις τζαμπα οχι για κανενα αλλον γιατι θες να τα βλεπω ....

    Ειναι η τακτικη πουακολουθω και στην ζωη μου,απομακρυνω δυσλειτουργικα ελλατωματικα ατομα που μου χαλουν τον δικο μου κοσμο σου προτινω να κανεις το ιδιο και με εμνα εφοσον σου χαλω την υπεροχη αισθητικη σου ..

    Αν και εσυ πραγματικα εδω μεσα θα πρεπει ολους να τους αγνοεις γιατι δεν σε εχω δει να λες κατι καλο για καποιον ,

    ελα φιλια και να προσεχεις !
    Γιατι; Εγω δεν φοβαμαι την πραγματικοτητα, δεν μπλοκαρω ποτέ κανεναν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    αυτο εδω φιλε οποιος το εγραψε εναι ΚΟΡΥΦΗ !!!!!!!!!!!!


    Αν δεν μπορείς να είσαι πεύκο,
    χαμόδεντρο να γίνεις στην κοιλάδα
    Μα να γίνεις το πιο όμορφο χαμόδεντρο στου ρυακιού την όχθη.
    Γίνε ένας θάμνος αν δεν μπορείς δένδρο να είσαι.
    Κι αν δεν μπορείς να είσαι θάμνος γίνε χλόη
    κι ομόρφαινε τις παρυφές του δρόμου.
    Αν δεν μπορείς να είσαι δρυς
    γίνε μικρή φιλύρα αλλά η ομορφότερη κοντά στη λίμνη.
    Να γίνουμε όλοι καπετάνιοι δεν μπορούμε
    χρειάζεται και πλήρωμα.
    Έχει δουλειά για όλους.
    Άφθονες δουλειές μεγάλες και μικρές.
    Και πρέπει ο καθένας μας ό,τι μπορεί να κάνει.
    Αν δεν μπορείς να είσαι λεωφόρος
    γίνε μονοπάτι.
    Αν δεν μπορείς να είσαι ήλιος γίνε αστέρι.
    Από το μέγεθος ούτε κερδίζεις, ούτε χάνεις.
    Να είσαι ο καλύτερος σ΄αυτό που είσαι.


    Δεν εχει σημασια αν εισαι το πιο ψηλο δεντρο, ακομα και μικρο λουλουδακι να εισαι θα βρεις αλλα μικρα να συμπρορευτεις ..
    Ας αφησουμε τις μεγαλες προσδοκιες να γινουμε ψηλα δεντρα αν δεν μπορουμε ..

    Άλλωστε δες το με άλλη οπτκη ..Τα μεγαλα και ψηλα δεντρα λαμβανουν το μεγαλυτερο μερος της κακοκαιριας ...Κοινως μας προστατευουν για να ειμαστε εκει που πρέπει και να πορευομαστε με ασφαλεια και ηρεμια !



    -------------------------
    ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΔΩ ΠΟΙΟς ΤΟ ΘΥΜΑ ΠΟΙΟς Ο ΘΥΤΗς ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ???



    https://www.youtube.com/watch?v=i26q6vvJzy8
    Last edited by asperger39; 05-04-2024 at 15:17.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. μπροστα στα ματια μου μιλουσαν για παγιδα
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-2021, 21:37
  2. Αρνητικο αισθημα
    By Fokaldor in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2020, 10:19
  3. Αισθημα πνιγμου
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-03-2020, 12:44
  4. Αισθημα παλμων
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-2017, 04:01
  5. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •